Βοήθεια για επιλογή πινέλου

John B
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Φεβ 2017, 11:24
7
Has thanked: 13 times
Been thanked: 21 times

Γεια χαρά σε όλους!

Είμαι στην αναζήτηση για πρώτο πινέλο. Η αλήθεια είναι ότι έχω ήδη κάποια στο μυαλό μου και θα ήθελα την βοήθειά σας ως προς την καταλληλότητα πρώτα και έπειτα ως προς την επιλογή.

Να εκφράσω κατ' αρχάς την προτίμηση μου σε Ασβό – Silvertip για την τρίχα, επίσης θα χρησιμοποιώ κρέμα και όχι σαπούνι. Ωστόσο δεν γνωρίζω - καθώς όπως έχω πει, είμαι εντελώς αρχάριος - αν αυτή η επιλογή τρίχας είναι κατάλληλη, θα ήθελα κάτι μαλακό, το ρόλο του μεγέθους του πινέλου, του θυσάνου κτλ. Δεν γνωρίζω δηλαδή πως να επιλέξω κάποιο.

Έχω όμως κάποια στο μυαλό μου και θα ήθελα την γνώμη και τη συμβουλή σας.

Shavemac WC1 Silvertip

Edwin Jagger 1EJ466

Muhle 93 K 256

Το πρώτο μου αρέσει περισσότερο...

Παρακαλώ για την γνώμη σας ή κάποια άλλη πρότασή σας.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Το two band της Semogue το δες; Αν δε σε ενοχλεί η ξύλινη λαβή έχε το υπ όψιν σου. Θα δουλέψει καλά και με σαπούνια αν το αποφασίσεις.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Οι βασικές παράμετροι που θα πρέπει κατ'αρχήν να καθοριστούν για μια τέτοια επιλογή, είναι (μεταξύ άλλων) οι εξής:
  • - Σαπούνια ή κρέμες;
    - Θα παίξει το ρόλο του ενός και μοναδικού πινέλου ή θα χρησιμοποιείται για συγκεκριμένο είδος software;
    - Αφρός στο μπώλ, στο πρόσωπο ή στην παλάμη;
    - Προτιμώνται μεγάλες ή μικρότερες λαβές (μικρή ή μεγάλη παλάμη);
    - Υπάρχουν και άλλα πινέλα για εναλλαγή;
    - Μας ενδιαφέρει το backbone (ακαμψία της τρίχας σε λυγισμό);
    - Μας ενδιαφέρει το splay (ευκολία ανοίγματος του θυσσάνου);
    - Απαλή κορυφή τρίχας ή θέλουμε και απολέπιση;
    - Λαβή ξύλινη, από ρητίνη ή μεταλλική;
Αν δεν ξεκαθαριστούν οι παράμετροι αυτές (ή τουλάχιστον οι περισσότερες από αυτές), υπάρχει ο κίνδυνος να διαλέξεις κάτι το οποίο μετά από λίγο καιρό, να κοσμεί απλά κάποιο ερμάριο...

Σε όσο περισσότερες παραμέτρους κατασταλάξεις, τόσο περισσότερες και πιο στοχευμένες προτάσεις θα λάβεις!
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Γειά σου Γιάννη.

Ήξερα κάποτε ένα τύπο που ήξερε κάποιον που νόμιζε πως θέλει και του αρέσουν οι ασβοί. Είχε μάλιστα ιδιαίτερη προτίμηση στα silvertip. Mόλις πήρε το πρώτο 23αρι συνθετικό στα χέρια του είχε ήδη δώσει παραπάνω από τα δεκαπλάσια χρήματα για ασβοπίνελα. Ήταν πολύ αργά για δάκρυα..
Φίλε Γιάννη, δε θέλω να σε προσγειώσω απότομα, ξέρω πως ζητάς να επιλέξουμε μεταξύ των επιλογών σου αλλά απο το να μείνω σιωπηλός και απαθής επιλέγω να σε βοηθήσω αλλιώς. Αν δεν έχεις δοκιμάσει ως τώρα ένα συνθετικό της προκοπής 18€ - 25€ μην αγοράσεις ασβό. Μην αγοράσεις σ' αυτή τη κλίμακα τιμών.
Με συγχωρείς αν στο χάλασα, μη κάνεις όμως το ίδιο λάθος.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Σωστά όσα λέει ο Δον παραπάνω, αλλά απαιτούν κάποια σχετική εμπειρία.
Στη θέση σου θα ξεκινούσα με έναν καλό χοίρο, π.χ. αυτόν. Ένα πινέλο σαν αυτό πάντα είναι χρήσιμο. Εφόσον δεν έχεις άλλο πινέλο, θα χρειαστείς δύο έτσι κι αλλιώς, ιδίως αν ξυρίζεσαι συχνά.
Από αυτά που έχεις επιλέξει, θα πήγαινα με το Muhle, λόγω μεγαλύτερου knot.
Αν ήμουν στη θέση σου και έμενα στην Αθήνα, θα μιλούσα με τον Ανδρέα (merambelo). Στα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις κορυφαίο ασβό. Το θέμα της λαβής θα το συζητήσετε από κοντά. Υποθέτω οτι ο Ανδρέας πουλάει τα πινέλα του σε αυτή την τάξη μεγέθους και δεν την έχει ψωνίσει ακόμη. :D

Για κάθε τέτοιο post που προμοτάρω τον Ανδρέα, έχουμε κάνει συμφωνία να βάζει και μία τρίχα HM στην άκρη. Αν υποθέσουμε οτι ένα πινέλο έχει 10^3 τρίχες, όταν συμπληρώσω αντίστοιχα post θα μου κάνει δώρο ένα πινέλο (και μία φριτέζα). :'(
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Ηλίας έγραψε:Γειά σου Γιάννη.

Ήξερα κάποτε ένα τύπο που ήξερε κάποιον που νόμιζε πως θέλει και του αρέσουν οι ασβοί. Είχε μάλιστα ιδιαίτερη προτίμηση στα silvertip. Mόλις πήρε το πρώτο 23αρι συνθετικό στα χέρια του είχε ήδη δώσει παραπάνω από τα δεκαπλάσια χρήματα για ασβοπίνελα. Ήταν πολύ αργά για δάκρυα..
Φίλε Γιάννη, δε θέλω να σε προσγειώσω απότομα, ξέρω πως ζητάς να επιλέξουμε μεταξύ των επιλογών σου αλλά απο το να μείνω σιωπηλός και απαθής επιλέγω να σε βοηθήσω αλλιώς. Αν δεν έχεις δοκιμάσει ως τώρα ένα συνθετικό της προκοπής 18€ - 25€ μην αγοράσεις ασβό. Μην αγοράσεις σ' αυτή τη κλίμακα τιμών.
Με συγχωρείς αν στο χάλασα, μη κάνεις όμως το ίδιο λάθος.
Ρε σεις, αυτόν τον τύπο (ή κάποιον που του μοιάζει πολύ...) τον ξέρω και εγω! :D

Απλά θα παρότρυνα τον φίλο Γιάννη παρ'όλα αυτά να προσπαθήσει τουλάχιστον να απαντήσει στις παραπάνω ερωτήσεις...
Ίσως μέσω των ερωταπαντήσεων αυτών να του γίνει ακόμη πιο ξεκάθαρο πως η χρυσή τομή για κάποιον νεοεισερχόμενο (και όχι μόνο) είναι ένα καλό συνθετικό πινέλο. :)

Added in 6 minutes 19 seconds:
desperado έγραψε:Σωστά όσα λέει ο Δον παραπάνω, αλλά απαιτούν κάποια σχετική εμπειρία.
Επειδή ακριβώς του λείπει αυτή η εμπειρία, προσπάθησα μέσω των ερωτήσεων να φτιάξω έναν μπούσουλα ο οποίος θα τον βοηθήσει να ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα.
Κατά τα άλλα, συμφωνώ μαζί σου σχετικά με έναν καλό χοίρο, αλλά μόνο στην περίπτωση που θέλει την απολύτως καλύτερη τιμή και με την προϋπόθεση πως δεν έχει πολύ ευαίσθητη επιδερμίδα.
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Και εμένα η γνώμη μου είναι (λόγω έλλειψης δικής σου εμπειρίας ) πρέπει να κινηθείς με ασφάλεια στην πρώτη / πρώτες σου επιλογή/επιλογές .
Πήγαινε σε ένα φθηνό γουρουνοπίνελο τα οποία συνήθως όταν στρώνουν γίνονται υπέροχα ή σε ένα συνθετικό (plisoft για παράδειγμα ) και δεν θα μετανιώσεις, ειδικά το συνθετικό στεγνώνει γρήγορα , είναι χάδι από την αρχή , δεν θέλει στρώσιμο , δεν μυρίζει στις πρώτες χρήσεις (αν αυτό σου είναι πρόβλημα ) και φυσικά ούτε θα σε στεναχωρεί που έχασες ένα σκασμό λεφτά για ένα ακριβό . Η ακριβή επιλογή δεν είναι πάντα η καλύτερη ειδικά για αρχάριους ! Φυσικά η τελική επιλογή είναι δική σου αλλά επειδή ρωτάς δώσε λίγο βάση .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
jim4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Φεβ 2017, 18:15
7
Has thanked: 76 times
Been thanked: 70 times

Εγω ενα plisoft πηρα για πρωτο πινελο και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, ειναι εξαιρετικο και το προτεινω ανεπιφυλακτα
John B
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Φεβ 2017, 11:24
7
Has thanked: 13 times
Been thanked: 21 times

Χαίρετε!

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Κύριοι, αυτό ακριβώς χρειάζομαι, όχι απλώς να αγοράσω ένα πινέλο, αλλά να μάθω να προσδιορίζω - καταλαβαίνω τις ανάγκες μου και να επιλέγω σωστά έπειτα. Οι συμβουλές από εμπειρότερους νομίζω θα μου γλυτώσουν και χρόνο και χρήμα, γι'αυτό παρακαλώ είστε όσο "απότομοι" θέλετε. 8)

Θα απαντήσω στις ερωτήσεις, είναι πολύ κατατοπιστικές, άρα έχουμε:
- η πρώτη μου σκέψη είναι για κρέμα
- δεν ήξερα ότι χρειάζομαι δύο πινέλα, θα ξυρίζομαι αν 2-3 ημέρες. Είχα σκοπό για ένα πινέλο, αν συνιστάτε ένα rotation, τρακοσάρα στο μπαμ δεν δίνω με την καμία :D . Αυτό για συγκεκριμένο είδος software που λες φίλε DonP δεν το καταλαβαίνω...
-σκεφτόμουνα για πρόσωπο, θα πάρω όμως και ένα μπολ...και βλέπουμε.
-τις ερωτήσεις για backbone και splay μόνο διαισθητικά μπορώ να τις απαντήσω, θα ήθελα κάτι απαλό και μαλακό και η απολέπιση δεν νομίζω ότι μου χρειάζεται.
-το υλικό της λαβής, αν δεν παίζει κάποιο άλλο πέραν του αισθητικού ρόλο, θα έλεγα ότι προτιμώ ξύλο. Και τα άλλα δύο πάντως μια χαρά είναι.

Έπειτα από αυτά, προσανατολίζομαι σε μια επιλογή τρίχας όπου θα είναι ή χοίρος ε'ιτε συνθετική, αλλά και ένα εύρος τιμής αρκετά χαμηλότερο από αυτό που είχα αρχικά στου νου.
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Τα σαπούνια για να φορτώσουν επαρκώς (και αναλόγως της σκληρότητάς τους) προϋποθέτουν ένα πινέλο με backbone, το οποίο χαρακτηριστικο είναι επίσης πολύ χρήσιμο σε αυτούς που κάνουν αφρό απ'ευθείας στο πρόσωπο.
Από την άλλη όσοι χρησιμοποιούν αποκλειστικά κρέμες μπορούν να χρησιμοποιήσουν κάποιο με λιγότερη ακαμψία, κάτι το οποίο συνήθως σημαίνει μεγαλύτερο splay και πιο "πλαδαρή" συμπεριφορά, χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό...περισσότερο θα το χαρακτήριζα ως θέμα γούστου.
Εικόνα
Εάν κάνεις αφρό σε κύπελλο θα χρειαστείς ένα πινέλο με ψηλή λαβή, ωστε να έρχεται όσο το δυνατόν λιγότερο σε επαφή με τα τοιχώματα και τον αφρό. Επίσης αν έχεις μεγάλες παλάμες, η μεγάλη λαβή θα σε βολέψει μάλλον περισσότερο...
Το υλικό της λαβής είναι περισσότερο θέμα γούστου, αλλά όπως πάντα το κάθε ένα έχει τα δικά του πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Το ξύλο είναι περισσότερο ζεστό και δεν κινδυνεύει τόσο από ενδεχόμενες πτώσεις, αλλά συνήθως τείνει να παρουσιάζει περισσότερα σημάδια φθοράς μετά από κάποια χρόνια, με ξεφλουδίσματα κλπ...
Όσο για το είδος της τρίχας θεωρώ πως η συνθετική υπερτερεί σε σχέση με τον χοίρο, αλλά είναι μάλλον ακριβότερη. Ενώ για ένα καλό συνθετικό απαιτούνται συνήθως 40-60€, για ένα καλό χοίρου χρειάζονται 15-30€...
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”