Simpsons CH2 Synthetic

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Διονύση έχει σκόρπια σχόλια στο Reddit κυρίως όμως στο γαλλικό φόρουμ εδώ. (θα δουλέψει μεταφραστήρι)
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Merci beaucoup pour votre aide Monsieur André !
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας.

Για τα Epsilon όντως ακούγονται,πολλά θετικά σχόλια,δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι νεότερο-σίγουρο,ως προς την ταύτιση των θυσάνων με την Vie-long,απλά πολλές φήμες...
Vavous έγραψε:Εχει πράγματι αλλάξει ο θύσανος του CH2 προς το καλύτερο. Είχα δει κι εγώ το CH2 του Link το οποίο μου είχε φανεί πιο δύσκαμπτο απο το νεότερο.
Μάλιστα...τώρα βγαίνει νόημα,και ύστερα από την επιβεβαίωση του φίλου Ανδρέα,(thank's)δεν θα κρύψω πως στην αρχή ξαφνιάστηκα,με τα θετικά σχόλια στο παρόν νήμα,τώρα σιγουρεύτηκα ότι μιλάμε για διαφορετικούς θυσάνους.
paratairosexthros έγραψε:Tony,δεν μας είπες τελικα την γνώμη σου,κι ας έχουν αλλαξει τον θύσανο από τότε.
Φίλε Διονύση δεν ξέρω κατά πόσο θα "σταθεί" η γνώμη μου,αφού στην ουσία θα πω για άλλον θύσανο,αλλά τέσπα.

Για την ποιότητα της Simpsons,συμφωνώ και εγώ με όλους τους φίλους,άλλωστε τι μπορεί να πεί κανείς,
για την ποιότητα Simpsons...
Τώρα για τον θύσανο που είχε το CH2 Synthetic (προηγούμενης γενιάς)δεν μπορώ να τον χαρακτηρίσω κακό,
αλλά διαφορετικό,εν σχέση με όλους τους συνθετικούς θυσάνους που έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα.

Στο ξύρισμα:(Με δυο λόγια) φόρτωνε γερά,και με πάσης φύσεως σαπούνι,η διαχείριση νερού άριστη,κράταγε και αρκετό νερό για συνθετικό,η αίσθηση στο πρόσωπο ήταν οκ,στην απαλότητα ήταν αρκετά κλίκ ποιο κάτω από άλλους,δεν τσίμπαγε καθόλου όμως(αυτό μου αρκεί),στο splay τώρα είχα θέμα(για τα γούστα μου)όσο και να πίεζες τον θύσανο να ανοίξει,τόσο εκείνος δεν...και λόγω ότι θέλω να δουλεύω το πινέλο (στο πρώτο πέρασμα τουλάχιστον) κυκλικά,
και χωρίς να τον πιέζω,του παραχώρησα το ελεύθερο,και το πινέλο πάει καλιά* του...

Νόμιζα_τώρα είμαι σίγουρος,ότι το CH2 έγινε για κινήσεις βαψίματος.
*Ανήκω στην ομάδα (μαζί με τον Ανδρέα) και άλλους ελπίζω,πως ότι δεν μου κάνει...Byyzz
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Υπάρχει τεράστια διαφορά στο άνοιγμα του θύσανου στο πρόσωπο από την πρώτη φορά στην 7η που είμαι τώρα (σήμερα το πρωί). Ελάχιστα απέχει από το να ανοίγει σαν 24άρης ράχης ασβού. Πιστεύω ότι σε ένα δύο ακόμα ξυρίσματα θα τον πάρει τον τίτλο.
Χρησιμοποιείται προ-πίεση και άνοιγμα με το ζόρι πάνω στο σαπούνι κατά τη διάρκεια λήψης σαπουνιού για μεταφορά στο μπωλ. Εγώ σήμερα τον δούλεψα για πρώτη φορά όχι στο μπωλ αλλά στο πρόσωπο. Και τα κατάφερε περίφημα. Απαλός απαλός σχεδόν βελούδινος. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και πιστεύω ότι έχουμε πολύ λίγο ακόμα δρόμο προς την τελειότητα. Κι έτσι όμως να μείνει (που είμαι σίγουρος αφού τεκμαίρεται βασίμως βάσει της μέχρι τώρα εξελικτκής πορείας του ότι δεν θα μείνει) είναι οκ.
Ένας άλλος παράγοντας που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ο ρόλος (στην εξελικτική του πορεία - λέγε στρώσιμο) της ποιότητας του σαπουνιού (μαλακό-σκληρό) όπως επίσης και γενικά της σύνθεσής του ή ακόμα και της οξύτητας της σαπουνόμαζας εφόσον αυτή βέβαια δεν είναι πάντα σταθερή (η τιμή του ph)
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Εικόνα
Χάρης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Είναι αυτό το χρώμα του που σημαίνει καμιά special edition ή είναι το κανονικό και έχει ξεφύγει στη φωτογράφιση το saturation?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Είναι limited edition, Jade.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Βλέπεις διαφορά από την "κανονική" συνθετική τρίχα της simpsons? Ή έστω σε κάποιο βάθος χρόνου?
"Aut viam inveniam aut faciam "
NavalArchitect

Η τρίχα είναι η ίδια συνθετική - δεν αλλάζει.
Μία είναι η συνθετική τους τρίχα και ο θύσανος δένεται παραδοσιακά με το χέρι.

Απλά ο Μαρκ της Simpsons κάνει κάθε λίγο και λιγάκι περιοδικά limited runs με blanks τα οποία είναι ιδιαίτερα και ξεχωριστά. Το όλο "limited" δηλαδή είναι στη βάση, κι από 'κει και πέρα μπαίνει πάνω τρίχα Pure / Best / Three-Band Super / Manchurian / ή ακόμη (αν ποτέ ξανά) η εξαφανισμένη Two-Band Super.

H ποικιλία πάντα είναι αναλόγως στο μοντέλο που πάει παραδοσιακά, δηλαδή τις ανέφερα όλες στην προηγούμενη παράγραφο αλλά ανάλογα με το μοντέλο μπαίνει και η τρίχα (π.χ. το Chubby 2 βγαίνει σε Best, Three-Band Super, Synthetic, Manchurian αλλά δεν βγαίνει σε Pure).

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Καπου (δεν θυμαμαι που) διαβασα οτι οι συνθετικες τριχες της συγκεκριμενης επετειακης εκδοσης ειναι περισσοτερο και ιδιαιτερα επεξεργασμενες για ακομα πιο μαλακο σωμα και πιο λειες ακρες.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”