Απολύμανση πινέλων

Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Καλησπέρα κύριοι,
Σε συνέχει των όσων διάβασα παραπάνω μου ήρθε ένα παραλληλισμός που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.
Όλοι μας περιποιούμαστε στα πινέλα μας με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όσο καλύτερα μπορούμε. Πόσοι από μας περιποιούμαστε τα μαλλιά μας με τον ίδιο τρόπο?? Και αν όχι πια είναι μεγαλύτερη πηγή μικροβίων τα μαλλιά μας ή τα πινέλα μας ????
Ordo ab chao
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

ποια μαλλια μας ρε φιλε;;;;

Added in 2 minutes 7 seconds:
ΥΓ το ποστ σου ειναι στα ορια του bullying
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

herco έγραψε:
αλλά όταν το χρησιμοποιείς συνέχεια και δεν προλαβαίνει να στεγνώσει εντελώς κάτι θα γίνεται.
Αυτος ειναι και ο κανονας Δημητρη. Δεν χρησιμοποιουμε ποτε νοτισμενο πινελο - μονο οταν στεγνωσει εντελως ειναι οκ για ξυρισμα. Ο λογος που αγοραζουμε παραπανω απο ενα πινελα ειναι αυτος και οχι για να κανουμε συλλογη 8)

Αυτό Ηρακλή είναι ευκόλως (πολύ ευκόλως) εννοούμενο. Και γι αυτό το είπα. Ε'ιναι ο μόνος τρόπος τελικά ή μάλλον ο μόνος δρόμος για να "κρατάει" κανείς στεγνά και καθαρά τα πινέλα του. Και το εννοεί και το μικρό παιδί και ο πλέον άπειρος. Τώρα πιστεύει κανείς ότι το σύνολο των χρηστών μαζεύει πινέλα μόνο για να έχουν κάθε στιγμή στη διάθεσή τους στεγνό και καθαρό πινέλο?

Added in 1 minute 33 seconds:
vsmirnios έγραψε:Καλησπέρα κύριοι,
Σε συνέχει των όσων διάβασα παραπάνω μου ήρθε ένα παραλληλισμός που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.
Όλοι μας περιποιούμαστε στα πινέλα μας με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όσο καλύτερα μπορούμε. Πόσοι από μας περιποιούμαστε τα μαλλιά μας με τον ίδιο τρόπο?? Και αν όχι πια είναι μεγαλύτερη πηγή μικροβίων τα μαλλιά μας ή τα πινέλα μας ????

Τα μαλλιά μας είναι απείρως καθαρότερα από τα πινέλα. Τα μαλλιά μεγά από λίγο στεγνώνουν ενώ τα πινέλα....

Added in 11 minutes 8 seconds:
Tony έγραψε:Ήθελα να γράψω για το θέμα αυτό,πριν ένα χρόνο,αλλά δεν είχα χρόνο ως συνήθως,και μετά το άφησα.

Τα νέα Κύριοι για τα πινέλα,(κυρίως αυτά που έχουν φυσική τρίχα) δεν είναι καλά,πριν από λίγα χρόνια,
η γνωστή σε όλους μας εταιρία P&G ξεκίνησε μια ιστορία ενάντια στα πινέλα ξυρίσματος,το αποτέλεσμα ήταν έρευνες από Αμερικάνους επιστήμονες,πήραν διάφορα πινέλα,οι αναλύσεις έδειξαν ότι,βρήκαν πολλά μικρόβια από μύκητες-βακτήρια-και άλλα,και σε μεγάλες ποσότητες,είπαν επίσης πως τα πινέλα με τρίχα ασβού συγκέντρωσαν τα περισσότερα,από τους χοίρους, και καθώς και ότι οι ξύλινες λαβές είναι ποιο επιρρεπές στην ανάπτυξη μικροοργανισμών,από τις συνθετικές,καλύτερα τα πήγαν τα συνθετικά πινέλα,και στα συν ότι καθαρίζονται και στεγνώνουν ποιο εύκολα.

Έτσι στα αμερικάνικα μπαρμπέρικα το πινέλο αντικαταστάθηκε από ακριβά μηχανήματα δημιουργίας αφρού,
που μπορούν να φτιάξουν πολύ ωραίο αφρό,αλλά και να τον διατηρούν ζεστό,καθώς αναδεύεται ταυτόχρονα,
για τους υπόλοιπους που δεν έχουν τέτοιο budget,κρέμες brushless,και φυσικά άπλωμα στο πρόσωπο με το χέρι.

ΥΓ:Πιστεύω πως εμάς δεν θα μας "αγγίξει" η ιστορία αυτή,αλλά για τα Ελληνικά μπαρμπέρικα,νομίζω πως είναι θέμα χρόνου,το ίδιο ακριβώς δεν συνέβη και με τις φαλτσέτες,που αντικαταστάθηκαν με τις σαβέτες...

Πινέλο και άπλωμα αφρού στο πρόσωπο UBER ALLES!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

sperman έγραψε:ποια μαλλια μας ρε φιλε;;;;

Added in 2 minutes 7 seconds:
ΥΓ το ποστ σου ειναι στα ορια του bullying
Συγνώμη αν πρόσβαλα κάποιους με το να μιλήσω για μαλλιά.
Δεν ήταν στην πρόθεση μου κάτι τέτοιο
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αστειο ηταν Σμυρνιε :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Συγνώμη Ηρακλή, αλλά αν του γράψω ότι αν δεν κουρευτώ κάθε 25 θα τα κάνω κοτσίδα θα μου γράψει για σεκσουαλική παρενόχληση.!!!!!!!!!!

Added in 13 minutes 18 seconds:
Πέρα από τους αστεϊσμούς κύριοι, μετά από 15 χρόνιασε εργοτάξια βαριάς βιομηχανίας με ότι συνεπάγετε αυτό, ρώτησα τον δερματολόγο μου αν πρέπει να πάρω κάτι για προστασία. Η απάντηση ήταν, το δέρμα σου προσαρμόζετε, οποιαδήποτε προσπάθεια περεταίρω καθαρισμού, κακό θα κάνει όχι καλό, εξαιρούνται οι αλλεργίες και οι δερματοπάθειες.
Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Φαντάσου πινέλο με πυτιρίδα!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7515 times
Ηλικία: 52

Στην Αμερική έχει προβληματιστεί η P&G για τα πινέλα αλλά κατά τα άλλα δεν τους προβληματίζει το junk food και οι πλαστικές από τα 15... Αν πάθει κάποιος το παραμικρό από πινέλο, αναλαμβάνω τα έξοδα της θεραπείας του. Ποιός αναλαμβάβει τα έξοδα θεραπείας από το αλκοόλ, το κάπνισμα, τα χάμπουργκερ και τα συνθετικά που τρώμε/φοράμε κλπ???
Let the music play
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

P&G κάτι μου θυμίζει. Μήπως βγάζει τίποτα brushless shave αφρουδάκια;
Κώστας
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Μας βλέπω να στεγνώνουμε τα πινέλα μας με πιστολάκι... :P :)
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”