Συνθετικά: Yaqi, Maggard, RazoRock, Simpsons, Edwin Jagger

Απάντηση
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

@NavalArchitect θα μας καταστρέψεις (καλοπροαίρετα το λέω)! Μεταξύ Plisson Evolution White και EJ/Muehler XL Silvertip Fibre ποιο θα επέλεγες για τα δικά μου δεδομένα; Απ' όσα λες καταλαβαίνω ότι μάλλον το Plisson προκρίνεις. Πώς θα το συνέκρινες όμως σε σχέση με το EJ/Miehl σε σκληρότητα τρίχας/backbone;
NavalArchitect

Θεώρησα προκαταβολικά και με επιφύλαξη, βασισμένος στα λίγα σου γραπτά, πως το Plisson Evolution White είναι πιθανότατα καλύτερο για σένα. Οι λόγοι είναι ότι (α) η βάση και ο θύσανός του είναι πιό κοντά στα δικά σου φαινομενικά δεδομένα και προτιμήσεις, και (β) στο ξύρισμα η τρίχα αναφέρεται πως έχει συμπεριφορά πιό κοντά στα δικά σου φαινομενικά δεδομένα και προτιμήσεις (δηλαδή μαλακότητα των tips όπως και backbone).

To πινέλο δεν το έχω ακόμη (Plisson Evolution White), άρα ό,τι γράφω είναι βασισμένο σε λίγα πράγματα που έχω διαβάσει αλλά και στην εμπειρία που έχω με τα ήδη υπάρχοντα Plisson. Οπότε θέλει προσοχή σε αυτά που διαβάζεις εδώ. Για να επιλέξω ένα πινέλο για τα δικά σου δεδομένα δεν είναι εύκολο διότι δεν γνωρίζω όλα τα δεδομένα αλλά και τις προτιμήσεις σου (budget, προυπάρχοντες εμπειρίες, οπτικό γούστο, εργονομικές προτιμήσεις, χρωματικές προτιμήσεις, προτιμήσεις στην απόδοση του πινέλου, προτιμήσεις σε σαπούνια ή κρέμες, κλπ.) Άρα απάντηση εδώ δεν μπορώ να δώσω, κι επίσης κανείς άλλος - μόνο εσύ μπορείς.

Στο τέλος της ημέρας η πραγματικότητα είναι πως για κάποιον που το ψάχνει το πράγμα, θα αποκτήσει και τα δύο πινέλα (Mühle/Edwin Jagger Silvertip Fibre V2.0 και Plisson Evolution White). Τα πρώτα είναι (στο μέγεθος XL) πιό 'θηρία', με λίγο μεγαλύτερη λαβή. Τα δεύτερα φαίνεται να είναι στην κλασικά διακριτική κ' κομψή γραμμή Plisson αλλά με πιό εξελιγμένη τρίχα και λίγο πιό πολύ backbone απ'ότι τα προυπάρχοντα Plisson. Επίσης με το Plisson παίρνεις ένα μικρό παραπάνω ρίσκο διότι το πινέλο αυτό το έχουν ελάχιστοι κι ως εκ τούτου δεν υπάρχουν πολλές και επαναλαμβανόμενες καλές κριτικές. Όλο αυτό το σκεπτικό βέβαια είναι αποκλειστικά βασισμένο σε αυτό που ρώτησες "...ποιό από αυτά τα δύο..."

Προσωπικά ξέρω τί να περιμένω από όλα αυτά τα πινέλα, κι αυτό είναι αρκετό. Έτσι είναι για κάθε έναν από εμάς, και γι'αυτόν το λόγο το γράφω αυτό μιας και το τί μπορεί να περιμένω εγώ προσωπικά από κάτι είναι ασήμαντο και αδιάφορο για όλους τους άλλους. Ο τρόπος σκέψης έχει σημασία. Κάποια πινέλα μπορώ να τα φέρω εκεί που θέλω με τεχνική, στρώσιμο και προσεκτική επιλογή σαπουνιού ή κρέμας. Άλλα πινέλα δεν μπορώ πια να τα 'παίξω'.

Ένα τυπικό παράδειγμα είναι το Fine "Stout" που αγόρασα πριν ένα μήνα, και ήδη το έχω βάλει για πούλημα. Η τρίχα του είναι τύπου Plisson και παρ'όλο που η λαβή είναι πολύ γλυκιά σε σχεδίαση και φινίρισμα, παρ'όλο που είναι πολύ καλύτερα φτιαγμένο από ένα απλό φθηνό Κινέζικο (βλέπε Yaqi), στο ξύρισμα και σε σύγκριση με το Mühle/Edwin Jagger Silvertip Fibre V2.0 το Stout είναι μακριά από τις προσδοκίες μου. Ένα ξύρισμα κι ένα test lather και μετά δεν βρίσκεις λόγο για να ξυρίζεσαι με κάτι τέτοιο όταν έχεις το EJ δίπλα. Σκέψου τί γίνεται με πιό φθηνά Κινέζικα τύπου Yaqi, η σύγκριση φέρνει αποτελέσματα που απέχουν μίλια μεταξύ τους.

Στα συνθετικά λοιπόν αυτή τη στιγμή εγώ προσωπικά το κοίταξα το πράγμα πάντα με βάση τη δική μου σκέψη κ' προτίμηση, και κατέληξα σε EJ + APS ώστε να υπάρχει άνεση στο ροτέσιο. Προτεραιότητα στα EJ και σε δεύτερη γραμμή, περισσότερο για πιό μαλακά σαπούνια (π.χ. kikos) ή κρέμες, τα APS (ένα εκ των οποίων είναι cocobolo reknot σε SilkSmoke 28mm). Σε συνθετικό δεν νομίζω να βρεις καλύτερο, με εξαίρεση το Plisson Evolution White. Αυτά όπως κι ένα γνήσιο Plisson πρώτης γενιάς για πολύ μαλακά artisan σαπούνια το οποίο είναι καλό να έχεις, αν υπάρχει δυνατότητα (το ένα δικό μου λ.χ. το πήρα pre-owned σε άριστη κατάσταση). Οι 48 Στερλίνες που κοστίζει το EJ XL καινούργιο στο Connaught δεν είναι τίποτε μπροστά στη καλή και απολαυστική δουλειά που θα σου βγάλει μέσα σε λίγα χρόνια.

Εικόνα

Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

@NavalArchitect: καταρχήν και πάλι ευχαριστώ. Δε θα μπορούσα να ζητήσω περισσότερες λεπτομέρειες!

Κατά δεύτερον, εννοείται απ' όσα διαβάζω προσπαθώ να επωφεληθώ όσο γίνεται περισσότερο, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι περιμένω κάποιος να μου εγγυηθεί την ιδανική αγορά (αυτό έλειπε!). Τουλάχιστον όμως θα γλιτώσω κάτι που δε θα μου ταιριάζει. Κι αν εν τέλει δεν καταλήξω στην καλύτερη - για μένα - επιλογή δε χάλασε ο κόσμος: ούτε η πρώτη φορά θα είναι ούτε η τελευταία.
NavalArchitect

Πριν λίγο καιρό ένας φίλος από Αγγλία μου χάρισε ένα ωραίο πινέλο του Rod Neep, με λαβή από ξύλο cocobolo.
Το πινέλο παρελήφθη αλλά ο Silvertip θύσανος που φορούσε μάδαγε ασταμάτητα, συν τοις άλλοις έχω σταματήσει να ξυρίζομαι με πινέλα ασβού.

Ήθελα λοιπόν να το κάνω reknot, και με βάση τις τωρινές προτιμήσεις μου επέλεξα συνθετικό θύσανο.
Έγινε η παραγγελία του θυσάνου από Καναδά, και μετά από λίγες μέρες νάμαστε.

Πριν:

Εικόνα

Εικόνα

Στο ενδιάμεσο:

Εικόνα

Μετά:

Εικόνα

Εικόνα

Η διαδικασία:

Rod Neep Cocobolo.
Αφαίρεση του θυσάνου 24mm.
Μεγάλωμα του ανοίγματος, στα 29mm, και πέρασμα δύο χέρια Osmo Wood Protector.
Θύσανος 28mm APShave Co. Silk Smoke, σετάρισμα με rapid epoxy.
Ζεστό κέρωμα λαβής με CarnaCrystalline και γυάλισμα με swansdown mop.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

γεια σου Κων/νε καλιτεχνη. Η λαβη ειναι οντως πολυ ομορφη.
stergios

Καλημερα για ολο τον κοσμο... Αυτος ο θυσανος, σ'αυτη τη λαβη, πρεπει να 'ναι μπερεκετι. Και σ'αυτα, εναν silksmoke και εναν mixed...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”