Συνθετικά: Yaqi, Maggard, RazoRock, Simpsons, Edwin Jagger

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Βάζω εδώ μερικές φωτογραφίες για όποιους τους ενδιαφέρει μια βασική σύγκριση ανάμεσα στα εξής συνθετικά πινέλα:
-Simpsons Chubby 2 Synthetic
-Edwin Jagger XL 25mm 5EJ287SYNST Fibre 2.0
-RazoRock Monster 26mm
-RazoRock Plissoft 24mm

Μια πρώτη εικόνα όσον αφορά το μέγεθος:

Εικόνα

Το RR 26mm έχει τη μεγαλύτερη και βαρύτερη λαβή με διαφορά, της οποίας το κάτω μέρος είναι πιο "αιχμηρό" και μπορεί να μην βολεύει τόσο κάποιους. Η λαβή είναι πολύ καλή για σαπουνάδα στο μπολ και λιγότερο για σαπουνάδα στο πρόσωπο.
Τις πιο άνετες λαβές τις έχουν το EJ και το Simpsons. Πολύ καλή είναι και αυτή του RR 24mm -αν το εξόγκωμά της στη μέση είναι πιο έντονο από του Simpsons.

Άλλη μια εικόνα που να δείχνει τις διαφορές στα μεγέθη:

Εικόνα

Εάν δούμε τους θυσάνους παρατηρούμε τα εξής:

Εικόνα

Οι θύσανοι με τη μεγαλύτερη πυκνότητα τρίχας είναι με διαφορά του CH2 (κάτω) και του EJ (αριστερά). Ακολουθεί αυτός του RR 26mm (δεξιά) και τελευταίος αυτός του RR 24mm (πάνω). Οι πιο μεγάλοι θύσανοι είναι αυτοί του EJ και του RR 26mm.

Άλλη μια φωτογραφία που δείχνει τους θυσάνους:

Εικόνα

Κι άλλη μια:

Εικόνα

Μερικές παρατηρήσεις για τα τέσσερα πινέλα είναι οι εξής.
-Οι τρίχες στο CH2 και το EJ θυμίζουν έντονα σε αίσθηση ασβό. Των άλλων δύο είναι πιο "πλαστικές" αλλά πλήρως αποδεκτές (YMMV).
-Το RR 24mm έχει την πιο αδύναμη ραχοκοκκαλιά με αποτέλεσμα το πινέλο να απλώνει στο πρόσωπο αρκετά εύκολα. Δεν είναι ενοχλητικό απλά το σημειώνω.
-Την πιο δυνατή ραχοκοκκαλιά φαίνεται να έχει το CH2 το οποίο σημειωτέον είναι καινούργιο -με μια χρήση μόνο. Πίεσα αρκετά το πινέλο στο πρόσωπο για να ανοίξει και αυτό αντιστεκόταν :D Έχει πολύ καλή αίσθηση η τρίχα του γενικώς απλά είναι προς το παρόν ( ; ) αρκετά άκαμπτη.
-Το EJ έχει κι αυτό αρκετά δυνατή ραχοκοκκαλιά, κάτι που προσωπικά μου αρέσει. Θα ήθελα μόνο να ήταν λίγο πιο κοντή η τρίχα του. Η αίσθηση στο πρόσωπο πολύ καλή.
-Το RR 26mm έχει κι αυτό δυνατή ραχοκοκκαλιά αλλά δεν είναι τόσο πρόθυμο να ανοίξει εύκολα στο πρόσωπο. Το κάνει κι αυτό πάντως. Στην αρχή και όσο ήταν στεγνό νόμισα ότι το πινέλο αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο με κινήσεις βαψίματος. Όταν όμως κάνει κανείς σαπουνάδα με αυτό θα δει ότι δεν είναι τόσο άκαμπτο τελικά.
-Όλα κάνουν άμεσα και πολύ εύκολα πλούσια σαπουνάδα, δεν απλώνουν όταν είναι βρεγμένα -σε αντίθεση με τους ασβούς- και στεγνώνουν πολύ γρήγορα.

Συμπερασματικά, μια και έχω γράψει ήδη αρκετά. Ποιό είναι το καλύτερο για μένα; Όλα. Τα δύο RR είναι η επιτομή του value for money αφού παρά τα μεταφορικά που υπερδιπλασιάζουν την τιμή τους προσφέρουν πάρα πολλά για το κόστος τους (10 και 12 δολάρια αντίστοιχα). Το EJ είναι ένα πάρα πολύ καλό πινέλο παρά το υψηλότερο κόστος του (το βρίσκει κανείς γύρω στις 45 στερλίνες), ομοίως και το CH2 το οποίο φαντάζομαι δεν είναι πολύ ακριβό για Simpsons (περί τις 65 στερλίνες σήμερα). Ειδικά το CH2 θα το χρησιμοποιήσω κι άλλο για να δω αν ισχύει αυτά που λένε πολλοί φίλοι συνφορουμίτες εδώ και έξω, ότι θέλει κάποιο "στρώσιμο".
Αυτά προς το παρόν και όπως πάντα, YMMV :)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Το ch2 το παρελαβα πριν μερικες μερες και συμφωνω με αυτα που λες πιο πανω. Θελει στρωσιμο. Ειναι εξαιρετικο και οντως η τριχα του θυμιζει ασβο και μαλιστα ραχη ασβου. Το εχω χρησιμοποιησει 4-5 φορες και εχει στρωσει πολυ. Και η ραχοκοκκαλια του εχει μαλακωσει και ανοιγεται πιο ευκολα πλεον στο προσωπο θυμιζοντας silvetrip με λιγοτερη πυκνοτητα τριχων. Το θεωρω εξαιρετικη επιλογη. Ισως την καλυτερη στα συνθετικα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Μερικές από τις φωτογραφίες που έσβησε ο φωτοκουβάς

Εικόνα

Οι θύσανοι με τη μεγαλύτερη πυκνότητα τρίχας είναι με διαφορά του CH2 (κάτω) και του EJ (αριστερά). Ακολουθεί αυτός του RR 26mm (δεξιά) και τελευταίος αυτός του RR 24mm (πάνω). Οι πιο μεγάλοι θύσανοι είναι αυτοί του EJ και του RR 26mm.
Εικόνα

Και μια καινούργια με το Maggard 26mm μέσα
Εικόνα
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Ολίγα ακόμη λόγια για τα συνθετικά, τώρα που έχω δοκιμάσει μερικά ακόμη τύπου tuxedo. Για τον [mention]paratairosexthros[/mention] και για όποιον άλλο ενδιαφέρεται :)
Οι απόψεις είναι προφανώς προσωπικές και οι δικές σας παρατηρήσεις περισσότερο από ευπρόσδεκτες. Για φωτογραφίες επιφυλάσσομαι μια και δεν τα έχω ακόμη συγκεντρωμένα σε ένα μέρος. Σημειώστε παρακαλώ επίσης ότι δεν ξέρω κατά πόσο η παραγωγή στα φθηνότερα ειδικά πινέλα είναι σταθερή όσον αφορά τα υλικά και την ποιότητα -δεν ξέρω με άλλα λόγια κατά πόσο υπάρχει το λεγόμενο sample variation. Μπορεί πχ να πάρετε εσείς ένα ίδιο και να έχει πιο κοντή/ψηλή/πυκνή/αραιή κλπ τρίχα.

-Omega 10065S: Η πιο αραιρή και μαλακή τρίχα από όλα, το χρησιμοποιώ πάντως σχετικά εύκολα ακόμη και για αφρό στο πρόσωπο. Για τα χρήματα που το πουλάνε είναι εξαιρετικό, αν και σύντομα κάποιος θα αποζητήσει πιο μεγάλους θυσάνους. Πολύ καλό και για πινέλο ταξιδιού.

-Simpsons CH2 συνθετικό: Αρκετά σκληρή και πυκνή τρίχα, το πιο μικρό από όλα και το πιο ακριβό. Έχοντας δοκιμάσει πλέον αρκετά συνθετικά, δεν θα το αγόραζα ξανά λόγω κόστους. Ανοίγει λιγότερο από τα άλλα (splay). Δεν πολυβλέπω διαφορά μετά από χρήση (μάλλον λογικό, αφού είναι συνθετικό). Καλό για αφρό σε πρόσωπο, όχι τόσο για μπολ λόγω μεγέθους και μικρής λαβής.

-Edwin Jagger XL 25mm V2: Το πιο κοντινό σε αίθηση σε ασβό (χωρίς να είμαι ειδικός σε ασβούς). Μεταξένια τρίχα, αλλά κι αρκετό backbone συνάμα. Ίσως το καλύτερο από τα "premium" συνθετικά που έχω (δύο στο σύνολο :) ). Πυκνή τρίχα. Η λαβή αρκούντως χορταστική. Κάνει και για αφρό σε πρόσωπο και για μπολ. Θα ήθελα λίγο πιο κοντή την τρίχα. Πλέον μου φαίνεται μικρό σε σύγκριση με τα 26αρια και τα 30αρια.

-RR Plissoft 24mm: Καλό πινέλο για τα χρήματά του αν και πλέον προτιμώ (ανάμεσα στα δύο) το 26mm της ίδιας εταιρείας. Η τρίχα στο 24mm δεν είναι πολύ πυκνή, αλλά το πινέλο είναι αρκούντως αποτελεσματικό. Δεν είναι τυχαίο που πούλησε πολύ. Μάλλον έχει αρχίσει να ξεπερνιέται όμως από νεότερα μοντέλα. Αρκετά καλό backbone, όχι υπερβολικό splay. Αρκετά καλή λαβή.

-RR Monster 26mm: Πολύ καλός θύσανος συνολικά, αρκετά πιο πυκνός από το 24mm. Άβρεχτος φαντάζει σκληρός αλλά τελικά αποδίδει για μένα που κάνω αφρό στο πρόσωπο. Πολύ καλό και για αφρό σε μπολ. Μοναδική ένσταση η λαβή που δεν με βολεύει στο χέρι. Ίσως το Big Bruce της ίδιας εταιρείας που μοιάζει να έχει την ίδια τρίχα να είναι καλύτερο στον τομέα αυτό. Πολύ καλή σχέση κόστους/απόδοσης. Με βόλεψε πιο πολύ στην πορεία, από όσο όταν το είχα πρωτοπάρει. Πολύ καλό.

-Maggard 26mm: H "γρανιτένια" λαβή αρκετά μεγάλη, ο θύσανος φαίνεται λίγο πιο μικρός δίπλα στο RR 26mm. Ξαναλέω, δεν γνωρίζω κατά πόσο υπάρχει sample variation. Πολύ καλό για τα χρήματά του, αν και πλέον μάλλον θα προτιμούσα κάποιο από τα tuxedo της ίδιας εταιρείας. Χαίρομαι που είναι πλέον σε καλά χέρια και -από όσο γνωρίζω- χρησιμοποιείται πολύ :)

-Maggard 30mm τύπου tuxedo: Πολύ πλούσιος θύσανος, που κάνει τόσο για αφρό στο πρόσωπο όσο και στο μπολ. Βολεύει περισσότερο αν έχετε σαπούνι με αρκετά μεγάλο δοχείο καθώς το πινέλο είναι... μεγάλο! Δλδ με δοχείο Cella δεν ξέρω αν θα καταφέρετε πολλά πράγματα! Η τρίχα είναι απαλή στις άκρες και έχει ταυτόχρονα αρκετό backbone και δεν ανοίγει εύκολα. Υπάρχει διαφορά στην απαλότητα των tips του tuxedo από την τρίχα του π.χ. RR 26mm. Η διαφορά πάντως δεν είναι τεράστια και όλα αυτά τα πινέλα είναι πάρα πολύ καλά. Επιφυλάσσομαι να επανέλθω όταν το χρησιμοποιήσω περισσότερο. Πολύ καλό value for money. Θα ήθελα το Maggard (MG) να βγαίνει σε 26mm ή σε 28mm καθώς το συγκεκριμένο είναι λίγο μεγάλο. Πολύ καλό

-Yaqi 30mm τύπου tuxedo: Θεωρητικά είναι ίδιο με το Maggard 30mm αλλά ουσιαστικά το συγκεκριμένο δεν είναι (ή το αντίθετο!). Δεν ξέρω εάν υπάρχει sample variation, έχω ένα από το καθένα. Ολόιδια λαβή, αρκετά μεγάλη, βολεύει και για αφρό σε μπολ και για το πρόσωπο. Ο θύσανος είναι μια λίγο πιο μικρή έκδοση του MG 30mm, φουντώνει λιγότερο και είναι πιο κοντός. Ως αποτέλεσμα, το συγκεκριμένο έχει περισσότερο backbone και λιγότερο splay. Όλα όμως ικανοποιητικά (για μένα). Πολύ καλό.

Συμπερασματικά: Για καθημερινή χρήση θα αγόραζα ξανά οποιοδήποτε κινέζο από τα 26m έως τα 28mm, αλλά και τα 30mm επειδη μου αρέσουν τα μεγάλα πινέλα. Είτε RR από Ευρώπη (Βρετανία) για να αποφευχθεί μπλέξιμο με ταχυδρομεία, είτε από ΗΠΑ τα MG, είτε από Κίνα τα Yaqi. Για travel κάτι σε 24mm ή το Omega. Ελπίζω σύντομα να φέρουν τα tuxedo και στην Ευρώπη.

Και μην ξεχνάτε: YMMV ή ΠΟΚ! (αν δεν κάνω λάθος) :) :D

Yaqi 30mm και MG 30mm

Εικόνα

Από αριστερά προς τα δεξιά: MG 30mm, Yaqi 30mm, EJ 25mm

Εικόνα

Πάνω: EJ 25mm, Αριστερά Yaqi 30mm, Δεξιά MG 30mm

Εικόνα


Υ.Γ. παρακαλώ θερμά έναν συντονιστή να αλλάξει τον τίτλο του νήματος σε: "Συνθετικά: Yaqi, Maggard, RazoRock, Simpsons, Edwin Jagger"
Ευχαριστώ!
Γιώργος
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Γιώργο,ποιό από τα δύο 30μμ είναι πιο πυκνό;
Και σε σχέση με το 26 Razorock;Το Kong πχ,το έβρισκα να καλύπτει το μισό μου πρόσωπο με κάθε άνοιγμα.Γι'αυτό και το'δωσα.
Τα 30άρια ανοίγουν ακόμα περισσότερο;'Η έχουν μεγαλύτερο glue bump και δεν ανοίγουν τόσο πολύ;
Και,τέλος,βρίσκεις ότι τα μεγαλύτερα σε knot πινέλα είναι απαραίτητα και πυκνότερα;
Ή έχουν την ίδια πυκνότητα με τα μικρότερα,αναλογικά με τη διάμετρό τους;
Ευχαριστώ και για τη σύγκριση που σου ζήτησα.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Τα 30αρια έχουν αρκετά μεγάλο glue bump και δεν ανοίγουν τόσο πολύ, ειδικά το Yaqi που είναι πιο μικρό. Το Kong δεν το έχω δει αλλά αν είναι 26mm πρέπει να είναι μικρότερο από αυτά. Πιο πολύ ανοίγει το MG 30 λόγω μεγέθους, αλλά όχι υπερβολικά (για το μέγεθός του).
Σε μέγεθος είναι από τα μικρά στα μεγάλα: RR 24 ---> MG 26 ---> RR26 ---> Yaqi 30 ---> MG 30.

Το RR 26mm και τα δύο 30mm φαίνεται να έχουν παρόμοια πυκνότητα. Τα μεγαλύτερα knot δείχνουν κατά κανόνα να είναι πιο πυκνά από τα μικρότερα, αναλογικά με τη διάμετρό τους πάντα. Από τα πιο αραιά στα πιο πυκνά: RR 24mm ---> MG 26mm ---> RR 26mm και τα 30mm.

Σε πυκνότητα τρίχας τα δύο 30αρια φαίνονται ίδια με μια μικρηηή υπεροχή του MG.
Παίζει ρόλο και ο κατασκευαστής. Τα πιο ακριβά, πχ το EJ και το Simpsons είναι πολύ πυκνά πινέλα, ίσως πιο πολύ από τα 30αρια με βάση το μέγεθός τους αλλά συγκρίνονται με αυτά. Κοινώς, θα ήθελα πιο πυκνά τα Omega, RR 24 και MG 26 αλλά όχι τα υπόλοιπα (όχι ότι θα με πείραζε κιόλας δλδ)

Δεν ξέρω όμως επειδή είναι προσιτά/φθηνά μοντέλα, εάν υπάρχουν διαφορές από κομμάτι σε κομμάτι (sample variation).

Προστέθηκε μετά από 21 λεπτά 13 δευτερόλεπτα:
Λοιπόν, να προσθέσω ότι βλέπω η Yaqi να δίνει δύο διαφορετικά 30αρια με λευκή λαβή, κάτι που δεν είχα προσέξει.

Το 30mm Size Knot White Handle Black Synthetic Hair με λογότυπο στη λαβή που μοιάζει σαν αυτό που έχω (λόγω λογότυπου). Πάντως το δικό μου είναι tuxedo με λευκές άκρες στην τρίχα και όχι ολόμαυρο όπως φαίνεται στη φωτογραφία.
Και το 30mm Large Size Knot White Resin Handle Synthetic Hair. Ίσως το Large να σημαίνει ότι είναι μεγάλο σαν το Maggard 30αρι, ίσως πάλι κι όχι! :)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Γνωστο μεν - αλλα το ξαναγραφω - το EJ εχει την ινα της Muhle, silvertip fibre v2.
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Νομίζω πως αυτός ο πίνακας βοηθάει να καταλάβει κάποιος γρήγορα τις διαφορές (εκτός των Muhle)


Εικόνα

Πηγή: https://dailylather.com/content/underst ... etic-knots
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

To 30άρι maggard με ασπρόμαυρο θύσανο δίνει loft 63 ενώ το 30άρι yaqi 66. Μήπως είναι λάθος?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Μιας και μιλάτε για συνθετικά, η Muhle δίνει δώρο κρέμα σανδαλόξυλο με τα συνθετικά της.
Let the music play
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”