Συνθετικά: Yaqi, Maggard, RazoRock, Simpsons, Edwin Jagger

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τα Yaqi θα φτάσουν τις τιμές των Maseto σιγά σιγά.... just wait and see!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

@mitsos
Εάν σου αρέσει το Μάγκαρντ 26mm πιστεύω θα σου αρέσουν το Γιάκι 30mm και το Μάγκαρντ 30mm. Το τελευταίο είναι λίγο μεγάλο και θέλει πλούσιο μπολ για να μαζέψει σαπούνι, αλλά είναι ωραίο πινέλο. Εμένα μου αρέσουν με τη σειρά (δλδ περισσότερο το πρώτο) επειδή φτιάχω σαπουνάδα στο πρόσωπο:

με μικρή διαφορά:
-Γιάκι 30χιλ
-Μάγκαρντ 30χιλ
για σαπουνάδα στο μπολ μάλλον η σειρά θα ήταν αντίθετη
και μετά τα:
-RR 26χιλ
-Μάγκαρντ 26χιλ

@tasos72
Όντως κι ελπίζω να μην συνεχιστεί η τάση αυτή

Ορίστε και δύο φωτογραφίες του Γιάκι 30χιλ με το RR Monster 26χιλ

πιο πυκνό το Γιάκι
Εικόνα

πιο μεγάλος ο κινέζος (αναμενόμενο)
Εικόνα
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Βρε Γιωργο επειδη θελω ενα 30αρι και θελω την πιο μακρυα τριχα και πιο απαλη. Αυτη τη στιγμη (σου εδωσα και link πιο πανω) την εικονα που θελω την δινει το yaqi. Εσυ ποτε τα ειδες. Μηπως ειναι παλια?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Δημήτρη τι εννοείς πότε τα είδα. Έχω ένα από κάθε πινέλο εδώ μπροστά μου. Έφτασαν Ελλάδα στα μέσα Δεκεμβρίου, με διαφορά 10 ημερών περίπου το ένα από το άλλο. Η πιο μακριά και απαλή τρίχα σε αυτά που έχω, είναι του Μάγκαρντ 30χιλ. Δεν γνωρίζω τι διαφορές τυχόν υπάρχουν, ούτε καν αν υπάρχουν, μεταξύ *ίδιων* πινέλων του κάθε πωλητή. Δλδ τελικά εάν παραγγείλει κανείς 10 Γιάκι από το ίδιο μοντέλο, δεν μπορώ να γνωρίζω ούτε εάν θα είναι όλα ακριβώς ίδια σε loft, ούτε τι ακριβώς loft θα έχουν.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εάν το πήρες από τη maggard/usa δίνουν loft 63 ενώ στον aliexpress δίνουν 66 στο yaqi. Αυτά τώρα σήμερα. Αν τα πήρες το Δεκέμβριο δε νομίζω να αλλάξαν...

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 12 ώρες 34 λεπτά 28 δευτερόλεπτα:
Τελικά παράγγειλα το maggard. Άντε να δούμε...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παιδιά όλοι δίκιο έχετε.! :)

Ο maggard είναι πολύ πιό αξιόπιστος,σε ότι αφορά τις διαστάσεις που δίνει,ο alie στις περιγραφές του είναι ότι σου έρθει.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Τελικά ήρθε το maggard (αστραπή) και στο χέρι που το κρατάω αυτή τη στιγμή έχει μια απίστευτη στιβαρότητα και με το χέρι οι κορυφές του ασπρόμαυρου θύσανου είναι εξαιρετικά μαλακές. Όμως δεν μου αρέσει (και αυτός ήταν ο ένας από τους δύο λόγους που πήρα το συγκεκριμένο και όχι του αλή) το πολύ backbone που θυμίζει λίγο chubby2 synthetic. To 28 του yaqi παρά το ότι έχει πιο κοντό θύσανο έχει πιο ικανοποιητικό (για μένα) άνοιγμα του θύσανου στο μάγουλο. Έχει κόλλα μέσα που φτάνει (με το μάτι και το δάκτυλο που το υπολογίζω) περί τους 2 πόντους πάνω από την κορυφή της λαβής. Επειδή εγώ είμαι φαν της μαλακής ραχοκοκκαλιάς και του μεγάλου γενικά θύσανου, σκέφτομαι να κάνω 1+2 ξυρίσματα να το δω στην πράξη και αν οι εντυπώσεις μείνουν κακές σαυτό τον τομέα θα το βγάλω για πούλημα.
Για πέστε μου τη γνώμη σας υπάρχει περίπτωση να είναι "κατασκευαστική παρατυπία" έτσι ώστε να τους στείλω ένα μνμ και να προτείναι αντικατάσταση?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]mitsos[/mention] , αν εννοείς ως κατασκευαστική παρατυπία τα 2cm κόλλα σε Yaqi, πιστεύω πως εξαρτάται από το συνολικό μήκος θύσανου. Στα 24άρια τα δικά μου, με κάπου 52-55mm θύσανο αν θυμάμαι καλά, το μεγαλύτερο που έχω είναι 1,5cm κόλλας και αυτό είναι το όριο της κανονικότητας για μένα. Σε μεγαλύτερο θύσανο, ίσως μεγαλώνει και η κόλλα, δεν ξέρω. Αν η κόλλα είναι στο μισό του θύσανου, σίγουρα είναι ελάττωμα στα Yaqi.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αν μου επιτρεπετε μια κουβεντα, δεν εχω δει ποτε σε σοβαρο πινελο να φαινεται η κολλα - ουτε πανω στον θυσανο - ουτε μεσα στην "τρυπα". Αν ειναι να δεχεστε ως κανονικοτητα τους 1.5 ή 2 ποντους "οπτικη" επαφη με την κολλα τοτε για μενα παντα, κατι χανουμε ή μαλλον χανουμε πολλα απο αυτα που "απαιτησαμε" και κριτικαραμε τα προηγουμενα χρονια. Και αυτο για 2 ή 5 ή 10 ευρω αξιας συνθετικου πινελου.

Δινουμε βαση σε "ετικεττες" τυπου taxedo, casmere ή μαγαζια που αγοραζουν με τα κιλα οπως ο maggard ή τα περιπτερα του ali και ebay. Ενω αναφερομαστε σε προιοντα του κιλου - που δεν εχουν καμια ομοιογενεια και κανεναν ελεγχο (οπως κολληθει, κολληθηκε - και καθομαστε εμεις μετα να ψαχνουμε ποιος εμπορας το εχει με ψηλο, κοντο, χοντροτερο θυσανο κλπ).

Τα εγραψα αυτα γιατι πιστευω οτι κανουμε λαθος και χανουμε την ουσια μιας ξυριστικης κατασκευης.
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]herco[/mention] , εγώ 1 1/2 χρόνο και κάτι ψιλά ασχολούμαι με το ΠΞ, οπότε δεν ξέρω τι "απαιτούσατε" παλιότερα. Έχω μόνο 2 συνθετικά. Τα Sbrush και τα Υaqi. Τώρα, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο τεχνικό όριο σαν προδιαγραφή στην κατασκευή πινέλων. Το μόνο που ξέρω, είναι πως για τα δικά μου γούστα (που παρεμπιπτόντως ευνοούν το backbone), τα 24αρια Yaqi που έχω και έχουν 1 ή 1,5cm στο ένα μοντέλο κόλλα, είναι πολύ καλά. Δηλαδή, δεν ξέρω αν πρέπει να έχουν κάποιο συγκεκριμένο όριο ή όχι, αλλά για ΜΕΝΑ, λειτουργούν πολύ καλά ως έχουν. Εγώ τη glue bump, την ανακάλυψα ως όρο πρώτη φορά ψάχοντας τα Razorock. Και οι περισσότεροι έλεγαν πως το απλό Plissoft ήταν floppy ενώ το glue bump ήταν αυτό που έδινε backbone στο Razorock.Από κει και πέρα, βρήκα αυτό:

"DFS LE Ubersoft II synthetic: I can feel it has a glue bump, but at the loft it is set it is barely noticable (45mm loft).
Chubby 2 Synthetic: Excellent choice. No glue bump whatsoever. My Classic 1 synth was that way too.
23mm Muhle STF V2: 6mm glue bump in a loft of 50mm.
24mm Fine Stout: Not a good choice. 13mm glue bump from a total loft of 44mm. Not a great lather holder.
Original Plissoft: No glue bump whatsoever.
Muhle Black Fibres: 10mm glue bump from a total loft of 48mm. Not too bad, but it is a small knot.
Whipped Dog 30mm synthetic: A 5mm glue bump from a total loft of 50. Barely noticeable with the large diameter.
Omega S-Brush S10083: 9mm glue bump from a total loft of 57mm. This one is interesting as it is a synthetic boar brush. I don't see the comparison to boar myself, but it is ridiculously soft.
24mm Cashmere synthetic: 13mm from bottom of glue knot. Total loft of 54mm subtracting 10mm off from the glue plug.
24mm Tuxedo synthetic: 16mm from bottom of glue knot. Total loft of 54mm subtracting 10mm off from the glue plug."

Αυτά τα βάζω για να υπάρχει ένα σημείο αναφοράς για τους χρήστες. Στη δική μου περίπτωση, από όλα τα πινέλα που έχω, ακόμα και το Yaqi 24αρι με το 1,5cm, τα τρώει όλα λάχανο. Για τα λεφτά που έδωσα, είμαι υπερευχαριστημένος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”