Συνθετικά: Yaqi, Maggard, RazoRock, Simpsons, Edwin Jagger

Απάντηση
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Δεδομένου του ότι η κόλλα βρίσκεται στον πάτο, που δύσκολα θα φτάσει στο δέρμα σου και σε στερεή κατάσταση, θα ανησυχούσα πολύ περισσότερο για άλλα πράγματα, πχ για το σαπούνι ή για καθημερινά πράγματα στη διατροφή (πχ μεμβράνες τροφίμων, συντηρητικά σε ανθρακούχα ηδύποτα, αλλαντικά κλπ).

Πχ. Many sunscreens use nanoparticle titanium dioxide (along with nanoparticle zinc oxide) which, despite reports of potential health risks,[63] is not actually absorbed through the skin.[64] Other effects of titanium dioxide nanoparticles on human health are not well understood.[65] Nevertheless, allergy to topical application has been confirmed.[66]

To titanium dioxide, θα το βρεις και σε πολλά σαπούνια ξυρίσματος. Και δεν είναι το μόνο. Τελευταία φορά που είχα ψάξει γνωστή ανθρακούχο πορτοκαλάδα, τα συντηρητικά της ήταν μεταξύ αλλεργιογόνων, πιθανών αλλεργιογόνων και πιθανών καρκινογόνων. Και την πίνεις...

Προστέθηκε μετά από 34 λεπτά 38 δευτερόλεπτα:
Κάτι άλλο, για την τιμή. Δεν έχω καμιά αμφιβολία, πως η πχ η Muhle, έριξε σοβαρά λεφτά σε R&D για να φτάσει στην ίνα silvertip. Γιατί είναι εξειδικευμένη ίνα για πινέλο ξυρίσματος και οι μισθοί στη Γερμανία δεν είναι Κίνας και σαφώς πρέπει να συμπεριλάβει στην τιμή και το κόστος R&D, όπως σίγουρα συμπεριλαμβάνει και το πρεστίζ της μάρκας Muhle.

Η Yaqi πουλάει και πινέλα για μακιγιάζ. Δε θα μου έκανε καθόλου εντύπωση, αν είναι η ίδια ίνα που βάζει στα πινέλα ξυρίσματος ή κάποια με ελάχιστη διαφορά.

Από κει και πέρα, στο θέμα τιμής, παίζει μεγάλο ρόλο και η αντίληψη που έχει κάποιος για την αξία του αντικειμένου με βάση αυτά που γνωρίζει. Τώρα που εμείς βρήκαμε τα Yaqi με πώληση απευθείας από το εργοστάσιο, μας φαίνονται πάμφθηνα. Πριν τα βρούμε, το 24αρι Razorock plissoft, στην Ιταλία, είχε 18 ευρώ:

Εικόνα

Την ίδια στιγμή, στη Yaqi, το 22αρι (που στην πραγματικότητα θα είναι 23αρι ή 24άρι) plissoft, χωρίς μέρα εκπτώσεων σήμερα, κάνει 6,1 ευρω.

Εικόνα

Την ίδια ώρα, στο ιταλικό Αμαζον, το ίδιο πινέλο το 22αρι, πωλείται από τη "Manly Stuff" προς 14 ευρώ και αυτό άλλαξε πρόσφατα, αφού για μήνες έκανε 20 ευρώ. Το έριξε πριν 2 βδομάδες στα 14, μάλλον και επειδη απλά οι Ιταλοί δεν αγόραζαν, γιατί είχαν πάρει πρέφα ότι απευθείας από το εργοστάσιο έκανε 1/3 της τιμής (ο ένας από τους 3 Ιταλούς που έχουν αφήσει review, το λέει καθαρά ότι είναι ένα Yaqi και πάτε στο Αλι και θα το βρείτε τζάμπα. Οπότε και η Manly staff αναγκάστηκε να ρίξει 6 ευρώ την τιμή, μπας και πείσει κάναν Ιταλό να παραγγείλει το δικό της από το Αmazon).

Εικόνα

Πριν το φαινόμενο Yaqi, εδώ έδινες τα 18 ευρώ σου, στο μόνο μαγαζί που τα πουλάει, και πήγαινες στα 25 περίπου συνολικά, με τα ταχυδρομικά. Έναντι των 37 του 21mm Muhle, που πωλείται και στο Amazon, οπότε έχει δωρεάν ταχυδρομικά. Η διαφορά δεν ήταν τόσο μεγάλη.

Θέλω να πω, ότι τα πραγματικά κόστη κατασκευής, εμείς δεν τα ξέρουμε. Η αντίληψή μας επηρεάζεται από τις τιμές που βλέπουμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 18 Φεβ 2018, 11:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Η κόλλα είναι κάτι που πρακτικά μουλιάζεις και τρίβεις στο πρόσωπό σου.
Απλά σκέψου ότι σε μία εταιρία, το κόστος της πρώτης ύλης στην καλύτερη να είναι το 40-50% της τελικής τιμής.
Αν έπρεπε να φτιάξεις πινέλο με 3 - 4€ τι υλικά θα χρησιμοποιούσες;
Το ίδιο ισχύει φυσικά σε ότι φτηνό προϊόν κυκλοφορεί στην αγορά
Απλά μερικοί προβληματισμοί.
Δεν δαιμονοποιώ τίποτα, αφού δηλώνω άσχετος.
Μιχάλης
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Καταλαβαίνω, αν και εγώ δε μουλιάζω τα συνθετικά. Τα βουτάω μια στιγμή στο νερό και τέλος. Δεν είμαι ειδικός στις κόλλες, όμως θα σου πω το εξής, με βάση τη χημεία 1ης Λυκείου ή Γ Γυμνασίου. Οι κόλλες αυτές, δεν είναι υδατοδιαλυτές. Αν ήταν, απλά η κόλλα θα έφευγε. Κοίταξα και τις εποξειδικές κόλλες και είναι κι αυτές οργανικές ενώσεις. Άρα, δεν είναι με βάση τις αρχές της οργανικής χημείας που θυμάμαι, υδατοδιαλυτή. Οι οργανικές ενώσεις για να διαλυθούν χρειάζονται οργανικό διαλύτη (πχ βενζίνη, ασετόν). Γι αυτό και πάλι, θα ανησυχούσα περισσότερο για το τι έχει το σαπούνι, γιατί το σαπούνι είναι υδατοδιαλυτό εκ προθέσεως.

Αυτά με κάθε επιφύλαξη, γιατί δεν είμαι ειδικός στο θέμα. Απλά με αυτά που θυμάμαι από χημεία.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εγώ βλέποντας το βίντεο με το πως φτιάχνονται τα πινελα της Muhle, εντυπωσιάστηκα στην ακρίβεια και στον τρόπο που το χειρίζονται εκεί το θέμα. Ο δε θυσανος δείχνει ελαστικός αλλά θεωρώ ότι πρέπει να διαλυει ότι βρεθεί στο διάβα του. Δεν ξέρω πως τα παει στο απλωμα του αφρου στο προσωπο βέβαια. Και το 21mm μου είχε γυαλισει εδώ και καιρό. Και εφόσον Plissoft δε βλέπω να φέρνει κανεις Ελλάδα, θα ήταν μια πολυ ανωτερη λυση από του body shop που έχω τωρα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Δηλαδή, θα έπαιρνες την πιο φτηνή κόλλα της αγοράς και θα κολλούσες ας πούμε ένα πλαστικό σκεύος που θα έβαζες μέσα φαγητό;
Οι κόλλες διαλύονται σε αλκοόλες που συνήθως δεν βρίσκονται στα τρόφιμα.
Μιχάλης
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]Tzimisce[/mention] , υποθέτω αναφέρεσαι σε μένα. Όχι, δε βλέπω το λόγο να ανακατέψω κόλλες με το φαί, γιατί μπορεί να μαγειρέψω μπεκρή μεζέ και πάντως στην Ιταλία είναι πολύ παραδοσιακό το σβήσιμο του φαγητού με κρασί. :D

Άλλο το φαγητό, άλλο το ξύρισμα. Ευτυχώς για μας, η καλή φύση σκέφτηκε να χρησιμοποιήσει το δέρμα ως εξωτερικό προστατευτικό τοίχωμα, ώστε να μη μπαίνουν τα πάντα στον οργανισμό από το δέρμα. Αλλιώς, ζήτω που καήκαμε. Εγώ μικρός όλο με κόλλες στα χέρια ήμουνα.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Το πόση κόλλα έχει πέσει στα χέρια μου μην το ψάχνεις.
Ο πατέρας μου είχε τη βιοτεχνία που βγάζαμε τις κόλλες Snoopy και Star παλιά.
Επειδή έχω ανακατευτεί με αυτά το λέω.
Μιχάλης
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Φίλε μου, γενικά, αν από τις κόλλες σε εξωτερική χρήση, υπήρχε κάποιος τουλάχιστον γνωστός κίνδυνος, ακόμα και πριν αυτές πήξουν, θα το έγραφαν πάνω και πάντως κάποια μελέτη θα το έλεγε. Πέρα από δερματικό ερεθισμό, δεν έχω δει ποτέ τίποτα. Πόσο μάλλον με πηγμένη κόλλα που απλά έρχεται σε επαφή με το νερό.

Είναι σαν μια παλιά διαφήμιση σαμπουάν, που έλεγε "μην το πιείτε, λουστείτε το". :D Αν το πιεις, αλλάζει το πράγμα. Και το titanium dioxide, οπως λέει πιο πάνω, αν το εισπνεύσεις, είναι καρκινογόνο. Αν το βάλεις στο δέρμα μπορεί να είναι απλά αλλεργιογόνο. Αν πιάσεις το σαπούνι και του βάλεις φωτιά και εισπνέεις, δεν ξέρω, μπορεί να πάθεις καρκίνο... Αν μου έλεγες για το αν είναι ασφαλές το να αλοίφεσαι με βερνίκια, θα σου έλεγα όχι, γιατί είναι γνωστό πως δεν είναι. Πάντως εγώ μικρός είχα μανία με χειροτεχνία και μοντελισμό και το τι κόλλα έχω αφήσει να κολλήσει πάνω μου, δεν περιγράφεται. Δεν έπαθα τίποτα. Πόσο μάλλον εδώ που η κόλλα είναι ήδη στεγνωμένη.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μακάρι.
Απλά τα low budget γενικά με φοβίζουν γιατί δεν μπορώ να ξέρω από που έχουν κόψει
Μιχάλης
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Το δέρμα εξωτερικά έχει κερατίνη, που λειτουργεί ως φράχτης για τις περισσότερες ουσίες. Αλλιώς ακόμα και το υγρό πιάτων που καθαρίζεις τα πιάτα, θα το έβρισκες μετά στο αίμα σου. Αυτός είναι και ο λόγος που ουσίες που αν τις φας κάνουν κακό, ενώ πάνω στο δέρμα δεν κάνουν τίποτα. Και στη βιοτεχνία που είχατε, εγώ πιο πολύ θα ανησυχούσα από τυχόν αναθυμιάσεις κατά της διαδικασία παραγωγής (δεν ξέρω τα συστατικά), παρά από την κόλλα στο δέρμα.

Να σου πω και κάτι για τα budget... Η Muhle, έχει υψηλό κόστος και λόγω Γερμανίας και ίσως και λόγω φίρμας. Παράδειγμα. Στο ιταλικό Αμαζον, ο Edwin Jagger πουλάει ολόκληρο ξυράφι DE89 15,74 ευρω, εδώ και 1 1/2 χρόνο. Το Kelvin DE89 (με το σαγρέ χερούλι), το πουλούσε όταν το πήρα εγώ, κάπου 24 ευρώ. Η Μuhle, πουλάει μόνο την κεφαλή DE89 20 ευρώ και το φθηνότερο ξυράφι DE89 33 ευρώ (με κόκκινωπό λείο χερούλι). Δηλαδή, κάτσε λίγο ρε μπάρμπα! Ο Edwin jagger πουλάει όλο το ξυράφι με full chrome ή fake ivory ή fake ebony 15,74 , το Kelvin που είναι όλο μέταλο σαγρέ 24 και συ πουλάς το φθηνότερο Muhle 89 33 και το σαγρέ 35; Mήπως κάποιος από τους 2 μας δουλεύει; Ή μας δουλεύει ή πληρώνεις τα διπλά για να παίρνει ο Γερμανός καλύτερο μισθό.

Θέλω να πω, καλά όλα τα άλλα, αλλά δε νομίζω πια η κόλλα να είναι το καίριο σημείο στο κόστος παραγωγής και πάντως το "ακριβό", είναι σχετικό. Δηλαδή, πχ, το Muhle, αν το φτιάχναν στην Κίνα, θα κόστιζε το ίδιο; Ή πληρώνεις παρόμοια κόλλα αλλά κυρίως τα γερμανικά μεροκάματα που είναι πολύ ψηλότερα;

Φιλοσοφικό το ερώτημα, βέβαια. Ή ας πούμε, το Ομεγα S10005 με ξύλινο χερούλι, πωλείται εδώ 6,5 ευρώ. Έχει και glue bump. Δεδομένου ότι από αυτά βγάζει κέρδος και το μαγαζί που τα πουλάει και η Ωμέγα που τα παράγει, πόσο πια να τους κοστίζει η κόλλα στο κόστος παραγωγής.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”