Συνθετικά: Yaqi, Maggard, RazoRock, Simpsons, Edwin Jagger

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Σίγουρα, αλλά το QC της Muhle πχ δεν το έχει κανένας Chan. Τα STF της Muhle πχ θεωρώ πως είναι υπέροχα και πατάνε κάτω τα Tuxedo/Yaqi.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Έχεις δοκιμάσει Yaqi και Muhle ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Να ξεκαθαρισω οτι δεν απαντουσα σε εσενα προσωπικα Omegaman - αλλα βασει ολω αυτων που διαβαζω κανα χρονο τωρα σχετικα με τα "νεα" συνθετικα.

Δεν ξερω ποιος εγραψε το κειμενο που ποσταρες - οχι οτι εχει σημασια - αλλα αυτα που λεει ισως θα πρεπε να τα ελεγξεις. Δεν εχω δει ποτε - μα ποτε - κολλες σε Muhle silvertip fibre v2, ουτε στα Ομεγα sbrush αλλα και hibrush - επισης ουτε σε Vie-long (με Epsilon θυσανο) ουτε καν στο μικρο KENT. Ακομα και σε krex πινελο (υφη πετονιας, 3 γενιες πισω) δεν φαινεται σταγονα. Αυτο συμβαινει γιατι καποιος/καποιοι κολλουν τους θυσανους με τον σωστο τροπο και οχι βουτωντας τον θυσανο στην κολλα και οτι κολλησε κολλησε - και μετα να δημιουργουν ιστοριες οτι το κανουν για δυνατοτερο backbone.

Το ΚΕΝΤ πχ εχει 23αρι θυσανο - ιδιαιτερα αραιο - αλλα ριχνει σε backbone σε οποιοδηποτε πυκνο χρωματιστο 24αρι - οποτε και δεν βρισκω δικαιολογια το οτι η κολλα του δευτερου πρεπει να ανακατευεται με τον αφρο που βαζω στο προσωπο μου.

Δεν "απαιτησαμε" κατι παραλογο παλιοτερα - αλλα μια ποιοτικη κατασκευη που θα δουλεψει σωστα με ασφαλεια και θα κρατησει στο χρονο - δικαιολογωντας τα οποια (πολλα ή λιγα) χρηματα πληρωνεις.
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]Randyman[/mention]

Ούτε εγώ αμφιβάλλω για το QC της Muhle, αλλά από την άλλη, δεν υπάρχει και σύγκριση στην τιμή. Για τα δε Muhle, σε σύγκριση με τα plissoft και tuxedo και εκεί οι γνώμες διίστανται. Γιατί πριν ανακαλύψω τα Yaqi, ήμουν μεταξύ του να πάρω Razorock ή Muhle. Και για τα Muhle, δεν ήταν όλα ρόδινα παρά την τιμή. Ήταν αυτοί που έλεγαν πως είναι τα καλύτερα και το πιο κοντινό σε ασβό, αλλά ήταν και άλλοι που έλεγαν πως ο θύσανος δεν είναι πυκνός και ότι δεν ανοίγει φυσιολογικά, αλλά έχει μια αρχικά δυσανάλογη αντίσταση στο άνοιγμα, που άπαξ και την περάσεις, μετά ανοίγει απότομα.

Δεδομένης και της διαφοράς τιμής, χαίρομαι που τελικά βρήκα τα Yaqi πριν αγοράσω. Γιατί εδώ το Muhle to 21mm κάνει 37 ευρώ στο φθηνότερο μαγαζί. Ενώ τα Yaqi 24αρια (που στην πραγματικότητα είναι 26αρια), τα πλήρωσα κάτω από 10 το ένα. Η δε glue bump, πέρα από το backbone, έχει κι άλλο ένα καλό. Δεν είναι εύκολο να ξεκολλήσει τρίχα με τόση κόλλα. :D

Εμένα μου φτάνει να ξυρίζομαι καλά και ευχάριστα. Τώρα, αν κάποιος θέλει να σκέφτεται κιόλας ότι έχει Muhle και ότι έχει καλύτερο QC και μικρότερη κόλλα, κι αυτό θεμιτό είναι. Απλά εμένα δε με ενδιαφέρει, όπως δε με ενδιαφέρει να πληρώσω πχ 100 ευρώ για ένα πινέλο ασβού που είναι διάσημο. Γιατί αυτό είναι ένα παιχνίδι που δεν τελειώνει ποτέ και σε τίποτα. Είτε είναι πινέλο είτε είναι ξυράφι είτε είναι αυτοκίνητο είτε ρούχο, κλπ. Ο κάθε άνθρωπος βάζει διαφορετικά όρια στο τι τον ικανοποιεί.


[mention]herco[/mention]

Δεν έβαλα το λινκ, γιατί θα βγει πάλι τεράστιο σε πλαίσιο και δε θυμάμαι πάλι πώς το μικραίνουν με σύνδεσμο. Το έχω κάπου γραμμένο, γιατί δε τον θυμάμαι, αλλά που να ψάχνω. Αν κάνεις copy paste την πρώτη σειρά στο google, θα βρεις την πηγή από ένα shave forum. Δεν ξέρω για τα διάφορα πινέλα, πάντως τα Razorock έχουν σίγουρα glue bump. To πρώτο Plisson δεν είχε, γι αυτό ήταν floppy. Είναι προφανές πως η κόλλα ήταν κατασκευαστικό τέχνασμα για να δώσουν backbone στις ίνες Plisson. Εμένα εν τέλει λίγο με ενδιαφέρει. Αυτό που έχει σημασία, είναι ο τελικός ελεύθερος θύσανος και η συμπεριφορά του. Πχ, τι να το κάνω το Sbrush που έχω, που βαριέμαι να σηκωθώ να δω πόσο glue bump έχει, αν έχει μικρότερο glue bump, αν μετά δεν ανοίγει ή είναι σφεντονοειδές. Ή ποια η διαφορά μεταξύ ενός θύσανου 40mm χωρίς κόλλα με έναν 55mm με 15mm κόλλα; Από άποψη ελεύθερου θύσανου και άρα χωρητικότητας αφρού, καμία. Τώρα αν κατασκευαστικά δε θεωρείται state of the art, άλλο αυτό. Εγώ για ξύρισμα το θέλω. Τόσο που το πλήρωσα, για μένα είναι state of the art μόνο και μόνο για το χερούλι. Τώρα, αν μου μείνει ο θύσανος στο χέρι καμιά μέρα, με τα λεφτά ενός 21mm Muhle, έχω πάρει 5 Yaqi. Όπως έλεγε κι ο Στάλιν , η ποσότητα έχει τη δική της ποιότητα. :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Omegaman την 17 Φεβ 2018, 23:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Θα συμφωνήσω μαζί σου [mention]Omegaman[/mention] ότι αυτό είναι παιχνίδι που δεν καταλήγει πουθενά αν το κυνηγάς . Αν ήταν να δώσω και εγώ 70€ για παράδειγμα για ένα Muhle - 35 K 256 προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω για ένα Tuxedo Wolf Whiskers για παράδειγμα ή τόσα πανέμορφα artisan συνθετικά που είναι κοντά στη τιμή του Muhle . Οπότε ο καθένας κρίνει και αποφασίζει ανάλογα με τα θέλω του , τις ανάγκες του και το πορτοφόλι του .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν μιλησα ουτε για state of the art πινελα ουτε καν για 5πλασιας αξιας πινελα (το KENT εχει 12 ευρω και το Vie-long Epsilon 24αρι εκανε 20) απλα μιλησα για το θεμα της "θεοποιησης" κατασκευων που εχουν τα θεματα τους οπως πχ η μυθοποιηση μιας προχειροκολλησης (glue bump). Απο εκει και υστερα ουτε θελω ουτε μπορω να ψησω καποιον να μην αγορασει κατι που θεωρει καλο και συμφερον - τη γνωμη μου ειπα και μεχρι εκει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ηρακλή όλοι τη γνώμη μας λέμε και γιαυτό γίνεται συζήτηση και απόλυτα κατανοητά όσα είπες . Η γνώμη σου εδώ μέσα πάντα έχει βαρύτητα...
Έτσι και αλλιώς εγώ αναφέρθηκα στα πιο ακριβά πινέλα για να απαντήσω στον Randyman που είπε ότι το Muhle πατάει το Yaqi κλπ κλπ . Και έδωσα την πιο πάνω απάντηση λέγοντας ότι με αυτή τη λογική παίρνω ένα artisan κλπ ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

herco έγραψε: 17 Φεβ 2018, 23:22 Δεν μιλησα ουτε για state of the art πινελα ουτε καν για 5πλασιας αξιας πινελα (το KENT εχει 12 ευρω και το Vie-long Epsilon 24αρι εκανε 20) απλα μιλησα για το θεμα της "θεοποιησης" κατασκευων που εχουν τα θεματα τους οπως πχ η μυθοποιηση μιας προχειροκολλησης (glue bump). Απο εκει και υστερα ουτε θελω ουτε μπορω να ψησω καποιον να μην αγορασει κατι που θεωρει καλο και συμφερον - τη γνωμη μου ειπα και μεχρι εκει.
Να με συμπαθάς, ανακάτεψα τη Muhle ως παράδειγμα, λόγω αναφοράς Randyman. Εγώ δε διαφωνώ στο ότι η κόλλα ως λύση είναι ένα είδος "πατέντας". Προφανώς και είναι, γιατί η ίνα που κατασκευάζουν, από μόνη της δεν είχε backbone, πράγμα που φάνηκε στο αρχικό Plisson. Και προφανώς έχουν και προβλήματα στη γραμμή παραγωγής με τις ανισόρροπες κόλλες. Από κει και πέρα όμως, αυτό που λέω εγώ για τη δική μου περίπτωση, είναι πως από τη στιγμή που στο δικό μου ξύρισμα, η κόλλα δε δημιουργεί πρόβλημα, λίγο με νοιάζει. Επιπλέον αν μου έδινες την Plisson που δεν έχει κόλλα και το Yaqi που έχει και του δίνει backbone, σίγουρα θα διάλεγα το Yaqi, γιατί προτιμώ backbone κι ας είναι κι από κόλλα.

Όταν έψαχνα για συνθετικά, είχα googlarei ό,τι υπάρχει σε best synthetic shaving brush και πάντα αυτά που έβγαιναν στα forum ήταν το Muhle και το Razorock. Το οποίο έχει glue bump σίγουρα. Το 95%, για να μην πω 99%, έλεγε αυτά τα 2. Υπήρχε και ένα μικρό ποσοστό Simspons. Το Kent Silvertex που το είχα ψάξει, δεν άνοιγε εύκολα, υπερβολικό backbone και μικρό. Το VieLong αν θυμάμαι καλά, υπερβολική ελαστική επαναφορά. Ένας αμερικάνος στο youtube, που εγκατέλειψε τους ασβούς και πήγε συνθετικά, ο iLather, αν θυμάμαι καλά, αποκάλεσε την Plisson ή τις Razorock , "the brush of the Gods" και ο ίδιος έχει και τη Muhle.

Οπότε από κει και πέρα, βρήκα το Yaqi, που τελικά ήταν μάλλον και η πηγή των ινών για τα Razorock και τα Plisson. Ε, δεν ήθελε και πολύ από και πέρα. Εγώ δεν τη θεοποιώ ως το καλύτερο συνθετικό. Αλλά περίπου 50% των χρηστών στο ιντερνετ, τη θεωρούν το καλύτερο. Και μάλλον το καλύτερο value for money. Μια μέρα, μπορεί να μου γυαλίσει το μάτι και να πάρω και Muhle. Αλλά το αποτέλεσμα σε σχέση με αυτά που έδωσα στα Yaqi, δεν αλλάζει. Σε ένα ιταλικό forum, το νήμα για τα Yaqi έχει φτάσει στη σελίδα 38 και σε άλλο, που έχει συνεχή ροή στην ίδια σελίδα, τα 137 post. Αυτό λέει πολλά.

Εγώ στο ΠΞ δεν ψάχνω το "απόλυτο εργαλείο". Γιατί είναι σαν το κυνήγι για το Άγιο Δισκοπότηρο. Θα ψάχνεις μια ζωή. Εμένα στο ΠΞ μου αρέσει η εναλλαγή. Απολαμβάνω το ίδιο τη Yaqi, με το χοιρινό και το μικρό, ταπεινό QShave pure badger. Γιατί το καθένα αλλάζει την αίσθηση της τεχνικής και το ξύρισμα μοιάζει διαφορετικό από το προηγούμενο. Το ίδιο συμβαίνει με τα σαπούνια. Εγώ έχω εύκολο δέρμα, που τείνει προς το λιπαρό. Γλιστράει εύκολα και δεν έχει "κακοτοπιές". Ό,τι σαπούνι και να μου δώσεις, εγώ θα πάω σε BBS/DFS. Αν μου πεις να διαλέξω ανάμεσα σε Varesino και σε Via Barberia sto 1/3 της τιμής και με άρωμα εσπεριδοειδών που είναι το αγαπημένο μου, κάθε φορά θα πηγαίνω Via Barberia. Δεν πάει να γλιστράει σαν πατινάζ το Varesino. Έχω πιο σοβαρές ασχολίες και χόμπυ που να ρίχνω τα λεφτά μου, που η απόδοση έχει μεγαλύτερη σημασία. Το ΠΞ δεν είναι το αγαπημένο μου χόμπυ. Απλά όπως σε πάρα πολλα καθημερινά πράγματα, προσπαθώ και στο ΠΞ να σπάω τη μονοτονία. Αλλά μιλάμε για 10 λεπτά υπόθεση και τρίχες. :D Να πληρώσω 33%, 50%, ή 100% παραπάνω για καλύτερα λάστιχα στο αυτοκίνητο, για καλύτερο ρούχο, για καλύτερο ρολόι, για καλύτερο laptop, smart phone, κλπ, να πω, ναι. Έχω ζήσει πια και το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου στην Ιταλία, που πλέον έχω αποκτήσει τον εδώ τρόπο σκέψης, που είναι κατεξοχήν το value for money.

Στη χειρότερη περίπτωση, στατιστικά αν το πάρω, με βάση τα όσα λένε οι άλλοι στο ίντερνετ, τα plissoft/tuxedo είναι στο top 3 των συνθετικών. Θα μου πεις, η στατιστική δεν είναι η απόλυτη αλήθεια. Δεν είναι, αλλά έχει κι αυτή τη σημασία της. Ας πούμε πως είναι 3ο καλύτερο. Για λιγότερο από 10 ευρώ; Εγώ θα το πάρω.

Αυτά τα αναφέρω, για να πω απλά πως κι εγώ απλά μια γνώμη λέω και πως ο καθένας βλέπει το ΠΞ διαφορετικά.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Και πολυ καλα κανεις και το βλεπεις ετσι - εξαλλου δεν μιλαμε καν για το ιδιο θεμα, μιας και δεν εθεσα πουθενα θεμα κοστους ή hype. Για την απατη και μονο μιλησα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος αντιδικίας.
Η κάθε εταιρία προφανώς και στοχεύει αλλού.
Και προφανώς κάθε υλικό έχει τα υπέρ και τα κατά του.
Εγώ που κάθισα και είδα τα πινέλα μου, έχουν 1.5cm κόλλα σύνολο και τα τέσσερα.
Ακόμη και το kent και το omega του σκλαβενίτη.
Το μόνο που με απασχολεί όμως είναι όχι η ποσότητα αλλά η ποιότητα της κόλλας που έχει μπει για να πουληθεί ένα πινέλο σε αυτή την τιμή.
Και δεν εννοώ αν κολλάει καλά, αλλά το πόσο ασφαλές είναι να την τρϊβω στο πρόσωπό μου
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”