Συνθετικά: Yaqi, Maggard, RazoRock, Simpsons, Edwin Jagger

Απάντηση
NavalArchitect

Αντώνη ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Θα έβαζα APS χωρίς δεύτερη κουβέντα αλλά η επέκταση της τρύπας από τα 24 στα 26 χιλιοστά αποκλείει πλέον τα συγκεκριμένα ως επιλογή.

Από τα λίγα που έχω διαβάσει, όπως και από αυτά που μου είπε ο φίλος που θα κάνει το reknot, ένας θύσανος Maggard είναι από τις καλύτερες επιλογές στην προκειμένη περίπτωση. Το πρόβλημα είναι ότι εμφανισιακά δεν μου αρέσει καθόλου ο καφέ θύσανός τους. Το γκρι Timberwolf υποθέτω είναι σαν το SilkSmoke της APS (όπως εξ'άλλου ανέφερες κι εσύ).

Για τα υπόλοιπα δεν έδειξα ζήλο διότι αν ψάξουμε τώρα να βάλουμε Plissoft θύσανο δεν νομίζω πως δημιουργούμε κάτι ασυνήθιστο. To συγκεκριμένο πινέλο μου έγινε δώρο και είναι ξεχωριστό.

Η δική μου άποψη είναι πως θα προτιμούσα να μπει Muhle/EJ Silvertip Fibre V2.0 knot, αλλά ο φίλος που θα με βοηθήσει δεν θέλει να την κάνει αυτή τη δουλειά. Φοβάται ότι το πινέλο που θα του στείλω (Muhle 25mm XL) είναι ιδιαίτερα επίφοβο για αναίμακτη αφαίρεση του θυσάνου. Ο συγκεκριμένος δεν ατμίζει ποτέ τις λαβές - όταν θέλει να εγκαταστήσει νέο θύσανο σε πινέλο κόβει τον παλιό και μετά κάνει δουλειά στη λαβή με Dremel.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Αλίμονο Κωνσταντίνε, άλλωστε «Το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο» και εσύ δεν έχεις κάνει λίγα για εμάς... :)

Και εγώ από APShave θα σου πρότεινα, αλλά στα 26mm αυτή την στιγμή δεν έχει, όμως και ένας θύσανος Maggard μιά χαρά θα σε καλύψει, αν σου άρεσε η ίνα αυτή,
τώρα για τις επιλογές σου, και στο σημείο αυτό του reknot που είσαι, έχεις δύο επιλογές.

- Η μία είναι, ένας θύσανος από Maggard στα 26mm, ο αναίμακτος τρόπος.

- Και η άλλη, είναι ένας SilkSmoke* 28mm, που βέβαια προϋποθέτει έμπειρη δουλειά, τα +2mm μπορεί να φαίνονται κάτι εύκολο, αλλά είναι αρκετά για να σπάσει η λαβή.

* Ο SilkSmoke είναι τελευταίας γενιάς, και δεν μοιάζει καθόλου με τον Timberwolf, ο Timberwolf Grey είναι ένας Tuxedo (inverted) σαν αυτό το πινέλο από APShave 30mm που είχες και το έδωσες, δηλαδή είτε επιλέξεις να βάλεις Timberwolf που είναι Tuxedo, είτε SilkSmoke που είναι μοναδικός, στην ουσία τους έχεις δοκιμάσει και τους δύο,
η εμφάνιση είναι κάτι particular όποτε, σου εύχομαι καλή και σωστή επιλογή.!

^ Για οποιαδήποτε θέματα ερωτήσεων ή αποριών για reknot, πολύ ευχαρίστως μπορούμε να συνεχίσουμε εδώ για να είμαστε και πιό σωστοί.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Η λαβη απ το muhle που θα παρεις τον συνθετικο θυσανο σ ενδιαφερει, η δεν υπαρχει προβλημα αν καταστραφει?

Αν δε σ ενδιαφερει, τοτε ειναι ευκολο με προσοχη να βγαλεις τον θυσανο σωο χωρις ατμο, βρασιμο κτλ.
NavalArchitect

Ναι Στέργιο, έτσι είναι.

Πάντως αφού η APS θα βγάλει στο μέλλον 26mm θυσάνους, μπορούμε και να περιμένουμε.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Κύριοι μια βοήθεια...

Σκέφτομαι μήπως πάρω κάποιο Muehle συνθετικό, αποκλειστικά για face lathering. Είμαι μεταξύ 23mm και 25mm (δυστυχώς δε βγαίνει 24άρι που συνήθως με βολεύει). Από συνθετικά έχω αυτή τη στιγμή ένα Plissoft κι ένα APShave Tuxedo. Κανένα απ' τα δύο δε μ' αρέσει ιδιαίτερα. Το μεν Plissoft παραείναι μαλακό χωρίς backbone ενώ το Tuxedo έχει υπερβολικό - για τα γούστα μου - backbone. Σαν μέγεθος όμως - 24άρια και τα δύο - είναι μια χαρά. To Plissoft κάνει εύκολα πολύ ωραίο αφρό αλλά καθόλου μασάζ στο πρόσωπο. Και δεδομένου ότι κάνω μόνο face lathering δε με ικανοποιεί. Λίγο πιο σκληρό να ήταν θα το θεωρούσα ιδανικό! Βέβαια το χρησιμοποιώ πού και πού (σίγουρα περισσότερο απ' το Tuxedo) αλλά δεν είναι στο βασικό rotation. Α έχω δοκιμάσει και το 26άρι Bruce αλλά δε με πολυβολεύει, μου φαίνεται μεγάλο για face lathering.

Για να καταλάβετε, αυτά που με βολεύουν περισσότερο μέχρι στιγμής είναι ένα Omega 80097 και το Simpsons Duke 3. To Simpsons λίγο πιο μαλακό αλλά με όσο ακριβώς backbone/splay θέλω. Το Omega κάνει λίγο καλύτερο μασάζ. Ανάλογα της διάθεσης χρησιμοποιώ το ένα ή το άλλο. Ως προς το knot το Omega είναι 24άρι νομίζω και το Duke δεν είμαι σίγουρος. Αλλού γράφουν 23mm, αλλού 25mm. Βγάλε άκρη... Πάντως σαν το Chubby 2 δεν είναι (το οποίο btw μου φαίνεται λίγο μεγάλο).

Εν ολίγης, θέλω πινέλο για face lathering, με ενδιάμεσο backbone των Plissoft και Tuxedo, κάτι σαν Duke ή έστω 80097. Από μέγεθος σίγουρα όχι κάτω από 23mm και όχι πάνω από 26mm. Επίσης χρησιμοποιώ συνήθως σαπούνια, σπάνια κρέμες (αλλά το Plissoft δεν έχει πρόβλημα να τα διαχειριστεί οπότε φαντάζομαι και το Muehle θα είναι μια χαρά). Άρα οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

- Το Muehle Silvertip Fibre θα μ' εξυπηρετήσει θεωρείτε από backbone; Ή είναι σαν το Plissoft (ή το Tuxedo) οπότε να μην ασχολούμαι;
- Λέτε να πάω σε 23άρι ή 25άρι;

Από κοντά δε με βγάζει να πάω να τα δω για την ώρα γι' αυτό ζητάω απόψεις.
bil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 24 Δεκ 2017, 23:09
6
Has thanked: 12 times
Been thanked: 270 times

Το 23 της muhle σίγουρα έχει αρκετά λιγότερο backbone απο τα Tuxedo.
Λογικά το 25 θα έχει παραπάνω από το 23 αλλά και πάλι δεν νομίζω είναι πινέλο με πολύ backbone χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι πολύ καλά πινέλα.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ωραία, βασικό να έχει λιγότερο απ' το Tuxedo. Σε σχέση με το Plissoft έχει συγκρίνει κανείς;

PS: Το 24άρι Plissoft σε σχέση με το 26άρι δε μου φάνηκε να έχουν ιδιαίτερη διαφορά στο backbone. Εντάξει είναι μεγαλύτερο το knot αλλά αν η πυκνότητα των τριχών είναι ίδια φαντάζομαι το backbone δεν αλλάζει ιδιαίτερα.
stergios

Δεν εχω καποιο απ αυτα εκτος του tuxedo, όποτε ουσιαστικα δεν μπορω να βοηθησω, :) απλα να γνωριζεις πως η ραχοκοκκαλια επηρεαζεται απο πολλους παραγοντες. Επιλογη τριχας, διαμετρο θυσανου, glue bump , πυκνοτητα, κουρεμα-σχημα θυσανου, απ το ποσο βαθια εχει τοποθετηθει ενας θυσανος σε μια λαβη, απ το υψος του θυσανου και ισως και απο αλλους που δε μου 'ρχονται.

Ενα αλλο που διαβαζω συχνα: "ειδα εκεινο το πινελο απο κοντα στο ταδε μαγαζι κ μου αρεσε η οχι".

Αν το πινελο δε μουλιασει σε νερο...τα φαινομενα σιγουρα απατουν. Και εννοειται αν δεν "σπασει". Και προσωπικα παντα, η γνωμη μου ειναι οτι σπανε και τα συνθετικα. Οχι οσο της φυσικης τριχας, αλλα συμβαινει.

Καλη επιλογη ευχομαι! Μη βιαστεις να καταληξεις και θα σε βοηθησουν περισσοτερο και οι κατάλληλοι. :)
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Δε βιάζομαι, άλλωστε μια χαρά ξυρίζομαι με τα πινέλα που έχω. Απλά μου την έχω δώσει να βρω συνθετικό που να μου ταιριάζει.

Για το "από κοντά" θα συμφωνήσω σίγουρα όσον αφορά τους χοίρους. Αν περιμέναμε να κρίνουμε από επαφή σε κατάστημα με άστρωτο γουρουνοπίνελο μάλλον θα μέναν στα αζήτητα! Απλά όσο να'ναι τα συνθετικά απαιτούν πολύ λιγότερο στρώσιμο, οπότε μπορείς να πάρεις μια καλή ιδέα στο μαγαζί. Και προσωπικά επειδή ξέρω τι ζητάω (για το συγκεκριμένο πινέλο) νομίζω ότι θα καταλάβαινα αρκετά καλά αν μου κάνει.

Και μια και η κουβέντα είναι για τα συνθετικά: τα Plisson πού "στέκονται" σε σχέση με backbone/σκληράδα τρίχας σε σχέση με τα Plissoft/Tuxedo; Μάλλον αρκετά κοντά στα Plissoft ε;
NavalArchitect

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Το Mühle/Edwin Jagger Silvertip Fibre V2.0 σε μέγεθος XL έχει θύσανο 25mm και loft περίπου 58mm.
Είναι ιδιαίτερα δυνατό πινέλο, φυσικά πάρα πολύ ικανό, και η τρίχα του είναι αρκετά ως πολύ μαλακή.

Το ίδιο σε μέγεθος L με 23mm διάμετρο είναι λιγότερο ολοκληρωμένο ως πινέλο. Σε ένα μικρό κομμάτι των αγοραστών ταιριάζει πιό πολύ, επειδή όμως το XL είναι σε όλα του πολύ πιό πετυχημένο και σωστά στημένο, θα πρότεινα κάποιος αν πάει σε αυτή την επιλογή να διαλέξει το XL (συγκριτικά με το L).

Ανάμεσα σε Edwin Jagger και Mühle οι διαφορές είναι ελάχιστες, η τρίχα είναι ίδια. Προσωπικά βρίσκω τις λαβές της EJ (σχηματικά και εργονομικά) να μου ταιριάζουν πολύ περισσότερο. Υπάρχει κάποιος στο BST του TSR ο οποίος θέλει ουσιαστικά να χαρίσει ένα 23-άρι μαύρο Mühle, ή τέλος πάντων να το κάνει ανταλλαγή με κάτι άλλο, επικοινώνησε αν θες μαζί του. Πρέπει να είναι Silvertip Fibre V2.0 το πινέλο αυτό, ήταν να το πάρω εγώ, αυτός θέλει να το ξεφορτωθεί ουσιαστικά.

Πάμε παρακάτω.

Το Plisson όντως έχει θύσανο με σχετικά αδύναμο backbone, αυτό το χαρακτηριστικό του όμως του δίνει μία ικανότητα που δύσκολα θα βρει κανείς σε άλλα πινέλα: το να μπορεί να φορτώσει σωστά και -το κυριότερο- πολύ εύκολα από Αμερικάνικα ή βορειο-Ευρωπαικά artisan σαπούνια που έχουν λασπώδη ή περίεργα μαλακή και κολλώδη υφή. Κι εμένα μου αρέσει πολύ το 'μασάζ' στο πρόσωπο, κι εγώ πίστευα ότι για να το κάνω θέλω αποκλειστικά σχετικά σκληρό πινέλο. Όμως με σωστή τεχνική μπορεί να γίνει άριστο scrubbing και με Plisson.

Αναφορικά με τη σύγκριση Plisson με Tuxedo knot, είναι γεγονός ότι ο θύσανος Tuxedo είναι από τους πιό firm στα συνθετικά. Βλέπω πως θες κάτι στη μέση, και μία πολύ πρώτη σκέψη που μου έρχεται είναι το Plisson Evolution White. Αυτό το πινέλο θα σου κάνει με τη μία, πιστεύω. Δεν έχεις αναφέρει budget βέβαια, και το συγκεκριμένο κοστίζει €88 + περίπου €11 ταχυδρομικά από Γαλλία. Να ξέρεις πως αυτό το πινέλο είναι ακριβώς όπως το περιγράφει η Plisson στην ιστοσελίδα της: "Flexibility and softness, but also spring and resistance." Λιγότερο μαλακό από τα υπάρχοντα Plisson δηλαδή, και με λίγο περισσότερο backbone. Φωτό δανεισμένη από άλλο μέλος σε φόρουμ του εξωτερικού.

Εικόνα

Τα APS είναι πιό προσβάσιμα, είναι πολύ ωραία και 'ποιοτικά ελεγμένα' πινέλα, κι επίσης πιό προσιτά αναφορικά με το κόστος κτήσης.

Αν συγκρίνουμε ένα γνήσιο Plisson με ένα άλλο που έχει τύπου Plissoft τρίχες, θα έλεγα πως στο 98% των περιπτώσεων το πρώτο είναι καλύτερο σε θέμα τρίχας. Για τους κατασκευαστές εκείνους που ισχυρίζονται πως έχουν βρει πού φτιάχνει η Plisson την τρίχα αυτή και ως εκ τούτου έχουν προμηθευτεί από το ίδιο στοκ, πιθανό αλλά σε ένα πινέλο μετρά και το πώς το στήνεις. Βλέπεις το θηριώδες Big Bruce της RazoRock και βλέπεις και το 23-άρι Plisson. Πώς ισοπεδώνει όλα τα σαπούνια το δεύτερο, χωρίς καν να έχει το βασικό backbone που έχει ακόμη και ένα απλό πινέλο ασβού με διάμετρο θυσάνου 21mm. Εκεί είναι που φαίνεται η διαφορά του "ό,τι πληρώνεις, παίρνεις".
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”