Συνθετικά: Yaqi, Maggard, RazoRock, Simpsons, Edwin Jagger

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Απλά μια υπενθύμιση... :btt
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Για να μπούμε on topic...
Εμένα με χαλάει να αγοράσω κάτι που έχει φτιαχτεί "όπως κάτσει"
Δηλαδή θα έχανε πολύ χρόνο για να ελέγξει την κόλλα του πινέλου πριν το στείλει;
Εμένα μου βγάζει κουτοπονηριά.
Μήπως και κάποιος το "φάει"
Μιχάλης
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Αυτό είναι πιθανό. Σου λέει "αμα δεν πει τίποτα, το πουλήσαμε". Από την άλλη, αν ο πελάτης παραπονεθεί, του στέλνουν 2ο δώρο και τα ταχρυδρομικά δικά τους. Ελπίζω να έχουν περισσότερους άσχετους πελάτες που δεν καταλαβαίνουν, γιατί αλλιώς θα βγάλουν χασούρα.

[mention]Antonis[/mention] A, έκανα 3rd strike; Α συγγνώμη, αλλά τελικά δε γιατρεύονται τα χρόνια ιντερνετικά χούγια μου όσο κι αν προσπάθησα. :D Έσπασα όλα τα ρεκόρ μου σε moderator intervention πια εδώ! :D Σβήσε ελεύθερα ό,τι post μου θες.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Για όλους το λέω φίλε μου, δεν είσαι μόνο εσύ! :D
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγω παντως εστειλα μειλ στον maggard και αφου με λιγα λογια περιγραφω το προβλημα τους ζηταω αντικατασταση. Ειδομεν....

Προστέθηκε μετά από 13 ώρες 32 λεπτά 51 δευτερόλεπτα:
Η απάντηση του maggard που είδα πριν λίγο.
Με λίγα λόγια glue bump έχουν όλα τα συνθετικά πινέλα. Ακόμα και τα συνθετικά muhle. Και οι θύσανοι οι ασπρόμαυροι είναι πιο άκαμπτοι (εδώ αυτό το έγραψε επειδή του ανέφερα συν τοις άλλοις ότι ένα 26άρι που έχω πάρει maggard όχι όμως με ασπρόμαυρο θύσανο, είναι μια χαρά) . Και σε ένα μεγάλο πινέλο πάνω από την glue bump είναι περισσότερες τρίχες με αποτέλεσμα να υπάρχει περισσότερη backbone. Ο μόνος τρόπος να μην έχετε glue bump είναι να αγοράσετε ένα πινέλο φυσικής τρίχας χοίρου ασβού ή αλόγου.
Χαχαχαχα από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα...
Συμπέρασμα: προσέχουμε τι πέρνουμε και "κοστολογούμε" τη διαδικασία παραγωγής με τη λογική του herco. Επί του πρακτέου θα το δοκιμάσω μια φορά ίσως απόψε και αν δεν ... θα το βάλω στις αγγελίες.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]Antonis[/mention] Α, τότε θα το θεωρήσω ότι είμαι ακόμα στα 2.5 strikes. :D

[mention]mitsos[/mention] Τι να σου πω ρε Μήτσο. Δεν είναι σωστή η συμπεριφορά τους. Δεν είναι το αν έχει glue bump το θέμα, αλλά ΠΟΣΗ έχει. Αν είχες παραγγείλει από Aliexpress, τουλάχιστον τώρα ή θα σου είχαν στείλει άλλο ή θα είχες τα λεφτά σου πίσω.
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Παρέλαβα σήμερα, σε χρόνο dt και με μεταφορικά περίπου 3,5 ευρώ από Maggard. Είναι το 24αρι 'Marble Handle'.
Από εμφάνιση το βρίσκω εξαιρετικό, έχει ένα πολύ όμορφο καφε-πράσινο χρώμα που μιμείται τα ''νερά'' του μαρμάρου. Πολύ στιβαρό στο χέρι, φαίνεται ακριβότερη κατασκευή.
Δεν έχω silvertip στο ρόστερ, αλλά είναι αισθητά πιο απαλό σαν αίσθηση από το Simpsons Best που έχω... Σε test lather με αντιμικροβιακό σαπούνι έκανε αφρό πολύ και για πλάκα. Σε backbone δεν είναι σαν το Ω 49, αλλά αισθητά πιο ντούρο από το Simpsons. Επίσης είναι μεγάλο πινέλο, σε ξεγελάει στις φωτό.
Διάβασα όσες μπορούσα από τις προηγούμενες αναρτήσεις και ήθελα να σημειώσω ότι - στο δικό μου τουλάχιστον - το glue bump δεν είναι ούτε πόντος... Τώρα, ή πλέον εφαρμόζουν καλύτερο ποιοτικό έλεγχο και δεν μεταπωλούν τα ''ελαττωματικά'' ή ο Κινέζος που τους προμηθεύει προσέχει τι στέλνει.
Τους έστειλα mail ρωτώντας τον προμηθευτή, δεν ξέρω αν θα μου πει. Αν ξέρει κάποιος ας γράψει.

Update: Απάντησαν (σε 20 λεπτά). ''I actually don't know off the top of my head the name of the brush maker we get our brushes from. As a policy we don't give out our wholesalers information as they are strictly wholesalers and do not deal with the public.''
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Με γεια σου.
Χαίρομαι που σου αρέσει.

Όμορφο αλλά...
To έχω και κάθεται. Δεν με βόλεψε.
Η διάμετρος στο χερούλι εκεί που το πιάνεις είναι μικρή.
Επειδή το ύψος του θύσανου είναι αρκετά μεγάλο, έχει μη επαρκές για μένα backbone. (face lathering)
Η απαλότητα είναι δεδομένη.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Ευχαριστώ Παναγιώτη.

Το περιβόητο YMMV... εμένα αντιθέτως η λαβή του με βόλεψε πολύ! Άσε που μπορείς να το πιάσεις και από πιο πάνω.
Όσον αφορά το backbone, έχει σίγουρα λιγότερο από όσο περίμενα, αλλά και πάλι στο face lathering το βρήκα επαρκέστατο (κι εγώ μόνο έτσι φτιάχνω αφρό).
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
NavalArchitect

Πρώτες πληροφορίες στη χρήση αναφέρουν πολύ πιό μικρό glue bump σε σχέση με όλα τα άλλα Yaqi...

Εικόνα

Κι εδώ ένα που δεν είναι συνθετικό, βάζω τις φωτό για τη λαβή.

Εικόνα

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”