Ιδεες/Σκεψεις για επετειακο πινελο (2017)

Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
7
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 53

Καλησπέρα!
Υπάρχει κάποια εξέλιξη/πρόβλεψη ολοκλήρωσης για το πινέλο; Σε τι στάδιο βρισκόμαστε;
Φιλικά,
Νίκος.
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Προχωράμε ολοταχώς Νίκο! Ο Ανδρέας έχει παραλάβει τα ξύλα και έρχονται και οι θύσανοι.
Θα του πω να γράψει και ο ίδιος περισσότερα σχόλια.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

omegasnik έγραψε: Υπάρχει κάποια εξέλιξη/πρόβλεψη ολοκλήρωσης για το πινέλο; Σε τι στάδιο βρισκόμαστε;
γεια σας παιδια,

να ευχαριστησω κατ' αρχην για τις ευχές σας! να 'στε όλοι καλά

μια ιδεα λοιπον για το πως ξεκιναει τη ζωη του ενα πινελο:

Εικόνα

και μετα:

Εικόνα

και πολυ μετά!

Εικόνα

Εικόνα

και πιο συγκεκριμενα:

όπως φαίνεται έχω ήδη φτιάξει τις 10 βάσεις και αναμενεται να φτάσω τις 16 μέχρι την Παρασκευή / 20 την Κυριακή

τελειώνει έτσι η πρώτη φαση της κατασκευής και μετά περνάω σε αυτήν της μόνωσης / λουστραρίσματος

τα καλά νέα που κακώς δεν σας έχω πει μέχρι τώρα ειναι τα εξής: τα ξύλα που παρέλαβα ήταν πολύ καλύτερης ποιότητας από το αναμενόμενο και οι διαστάσεις μεγαλύτερες. Έτσι, οι 5 πόντοι ύψος που ειχα αρχικά δηλώσει ότι θα είναι η βάση, είναι πλέον παρελθόν. Όπως βλέπετε στην 3η φωτο, το μοντέλο (αυτο που εχει απο κάτω το γράμμα Α) είναι το δεύτερο κοντύτερο πινελο από όλα (και μάλιστα με διαφορά από το τρίτο κοντύτερο). Καπως έτσι λοιπόν θα είναι και τα επόμενα 10 που θα φτιάξω - δε βλέπω να υπάρχει βάση κάτω των 5,5 εκ. Η βάση με το γράμμα Β είναι από ξύλο της παλαιάς παρτίδας και δεν θα αποτελέσει ένα εκ των 20 που θα παραδώσω. Αυτη δε που είναι ανάμεσα στις Α και Β, είναι από το παλιο ξύλο, αλλά εχει πολύ ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά και θα σκεφτώ στη συνέχεια το πως θα το χειριστώ. Προσανατολίζομαι να την κρατήσω εγώ.

Οι φωτογραφίες που εχουν τη 10αδα ειναι τραβηγμενες με κινητο, ως εκ τουτου η ποιοτητα χαμηλή, παρα ταύτα νομιζω η διαφορά ειναι εμφανής (ακόμη και στο χρώμα του αλουστράριστου ξύλου που ειναι πιο γλυκό).

Οι θύσανοι αναμένονται στις 15 Δεκεμβρίου, αν οι Κινέζοι τηρήσουν το λόγο τους, οπότε πιστεύω οτι θα είμαστε έτοιμοι πριν τα Χριστούγεννα. Δε θα ήθελα όμως να δεσμευθώ για αυτό, καθώς δεν εξαρτάται από μενα όπως καταλαβαίνετε. Και σε κάθε περίπτωση, ο χρόνος που τυχόν θα μεσολαβήσει μέχρι να παραλάβω θα αξιοποιηθεί σε κάτι άλλο που θέλω να σας ετοιμάσω.

Μια παράκληση μόνο: ήμουν, είσαστε, είμαστε τυχεροί με το ξύλο. Μην αρχίσουμε λοιπόν να... τα βγάζουμε έξω για να δουμε ποιός το έχει μεγαλύτερο... 8) . Όπως άλλωστε είχα πει εξ αρχής, δε θα υπάρξουν 2 ίδια πινέλα. Δεν υπάρχει καλούπι, εδώ σε οδηγεί το ξύλο. Αν πάλι κάποιος θέλει η βάση του να μην ξεπερναει κάποιο ύψος, ας μου στείλει πμ. Η ψηλότερη πιστεύω ότι θα φτάσει τα 7 εκ και θα έχει λεπτότερη μέση για να μην καταλήξει μοδέλο Gumutsa, η κοντύτερη τα 5,5 εκ.

ότι θέλετε με ρωτάτε, δεν ξέρω όμως αν θα μπορέσω να απαντήσω αύριο σήμερα Πέμπτη, θα έχω πολύ φορτωμένο πρόγραμμα
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
simi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 19 Οκτ 2013, 20:23
10
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Has thanked: 66 times
Been thanked: 18 times
Ηλικία: 54

Πριν από λίγο το είδα? αν κατάλαβα καλά είναι στα 45 το συνθετικό και στα 65 το silvertip?

Προλαβαίνω????
στέλνω τα στοιχεία μου στον Δημήτρη η δηλώνω κάπου συμμετοχή γιατί εχασα τη "μπάλα"
Seize the day!
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

αν ο Δημήτρης δεν έχει κάποιο θέμα, εγώ είμαι εντάξει

μπορώ δλδ, να φτιαξω ακόμη ένα
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Πολύ καλή δουλειά μπράβο στον τεχνίτη Ανδρέα και μπράβο στην ιδέα του επετειακού πινέλου!
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
simi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 19 Οκτ 2013, 20:23
10
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Has thanked: 66 times
Been thanked: 18 times
Ηλικία: 54

merambelo έγραψε:αν ο Δημήτρης δεν έχει κάποιο θέμα, εγώ είμαι εντάξει

μπορώ δλδ, να φτιαξω ακόμη ένα

Δημητρηηηηηηηηηηηηηη??????????
Seize the day!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ναι βρε παιδιά, τι πρόβλημα να έχω; Θα το κανονίσουμε.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
simi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 19 Οκτ 2013, 20:23
10
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Has thanked: 66 times
Been thanked: 18 times
Ηλικία: 54

:thankyou
έχεις pm
Seize the day!
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

dimitris έγραψε:Ναι βρε παιδιά, τι πρόβλημα να έχω; Θα το κανονίσουμε.
κανονιστηκε

:D
per ardua ad astra
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Το πινέλο”