"Κάψιμο" πινέλου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Πρώτη του Β2 simpsons και είπα να το μουλιάσω. Έβαλα όμως πολύ καυτό νερό και μύρισε η τρίχα μια άσχημη μυρουδιά. Και επειδή τυγχάνει να ξέρω και να έχουμε "συστηθεί" με τον εν λόγω ζώο τον ασβό, μύρισε "ασβίλα" αλήθεια λέω. Πρώτον ερώτημα είναι (επειδή σίγουρα και κάποιος άλλος θα το έχει κάνει) αν πάθαν ζημιά οι τρίχες που είναι και τόσο ευαίσθητες, και αν δηλαδη θα επανέλθει. Το έχω βάλει τώρα σε χλιαρό νερό και αρκετή από τη μυρουδιά έφυγε.
Και ένα δεύτρο ερώτημα είναι αν πρέπει να τα μουλιάζουμε σε καυτό νερό όχι μόνο του ασβού αλλά και τα άλλα με την πιο σκληρή τρίχα πχ γουρουνιού.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

ΠΟΤΕ καυτό νερό. Χλιαρό!! Όχι Ζεστό, χλιαρό!! ;)
10 λεπτά σε χλιαρό νεράκι είναι αρκετά, και το θύσανο μέχρι τη μέση το πολύ, όχι τη λαβή!!
Ασβούς, αλογάκια και γουρουνάκια. Δεν χρειάζεται - απότι λένε όσοι έχουν - μούλιασμα το συνθετικό!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Όλα τα πινέλα από φυσική τρίχα μυρίζουν όταν είναι καινούργια. Μην σε ανησυχεί, μετά από μερικές χρήσεις θα ξεβρωμίσει.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Να κάηκε δεν νομίζω ... αλλά όπως είπαν και πιο πάνω χλιαρό νερό και όχι καυτό ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Επίσης, να έχεις στο νου σου ότι η τρίχα των πινέλων με τρίχα ζώων (ασβού, χοίρου, αλόγου) είναι οργανική ύλη, όπως και το χέρι σου. Αν αντέχει το χέρι σου τη θερμοκρασία, είναι ΟΚ για το πινέλο. Αυτός είναι ένας γενικός κανόνας βέβαια.

ΥΓ. Φώτη εσύ το είχες γράψει μου φαίνεται πρώτη φορά αυτό;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Δημήτρη είναι ακριβώς όπως τα λες !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα!! Ή καλύτερα απόδίδεται το νόημα από μια ατάκα του Βογιατζή σε μια παλιά ελληνική ταινία: το στιφάδο όταν το τρώς είναι πεντανόστιμο και ζητάς και δεύτερο και πολλές φορές και τρίτο πιάτο. Μετά από λίγο όμως αρχίζουν οι καούρες και ψάχνεις εναγωνίως για αντιόξινα λέγοντας τι ήθελα και τότρωγα? Δεν έπρεπε να το φάω. Όμως το "έγκλημα" συνετελέσθη και ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω. Κάπως έτσι είναι κι εδώ.
Λογικό ακούγεται αυτό της φυσικής μυρουδιάς του ζώου η οποία επίσης λογικό ακούγεται ότι μετά από λίγο θα φύγει κάτω από την επήρεια των αρωμάτων των κρεμών. Όπως επίσης λογικό ακούγεται και αυτό που είπε ο Δημήτρης για την αντοχή. Το θέμα είναι επειδή το νερό ήταν πάρα πολύ καυτό (μόλις βγήκε από το μπρίκι που έβραζε, σημείο βρασμού 100 κελσίου, να μην έγινε ζημιά στην τρίχα και αρχίσουν αργότερα να σπάνε και το πινέλο να μαδάει. Βέβαια θα μου πεις σιγά τώρα εδώ χάνονται άνθρωποι και το πινέλο...
Όμως πέρα από την αξία του πινέλου σημασία μεγάλη έχει να μαθαίνουμε και να ΣΧΗΜΑΤΙΖΕΤΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ίσως το μεγαλύτερο καλό που συμβαίνει μέσα από την ανταλλαγή απόψεων μέσα σε ένα φόρουμ με κοινό χόμπυ και πάθος.
Να εκφράσω προσωπικές ευχαριστίες σε όλους.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το θέμα είναι επειδή το νερό ήταν πάρα πολύ καυτό (μόλις βγήκε από το μπρίκι που έβραζε, σημείο βρασμού 100 κελσίου,
Το πινελο μαλλον το εκαψες - και δεν εννοω την κολλα - αλλα την ιδια την τριχα που δεν θα κραταει σωστα το νερο. Αλλα εχω την απορια, που το διαβασες εδω στο φορουμ αυτο με το βραστο νερο ? Γιατι αν υπαρχει τετοια συμβουλη πρεπει να τη σβησουμε αμεσα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ευτυχώς φίλε μου herco δεν το διάβασα εδώ. Κάπου (δεν θυμάμαι τίτλο -και πόσο μάλλο λινκ- ακριβώς) σε ένα βιντεάκι από τα εκατοντάδες του διαδικτύου που τόσο πέφτει ένας άπειρος (όπως εγώ) με τα μούτρα. Και το λέω αυτό γιατί αν καθήσει κανείς και το σκεφτεί με λογική δεν είναι δυνατόν να χρειάζεται βραστό νερό. Τέλος πάντων.
Και επί του θέματος μάλλον έχεις δίκιο γιατί μετά το κανονικό μούλιασμα και την προσπάθεια σαπουνάδας δεν κράταγε σωστά το νερό και τον αφρό τον οποίον δεν μπορούσε να κάνει σε όγκο αλλά και να τον κρατήσει. Η κρέμα (Castle Forbes) έχει δοκιμαστεί πιο παλιά και είναι από τις πιο αφρίζουσες. Κι εδώ μιλάμε για μαλακό πινέλο που (ή κάνω λάθος?) κανονικά έπρεπε να υπεραποδίδει. Τέσπα. Παθώς και μαθώς!

Added in 12 minutes 58 seconds:
Nα συμπληρώσω ότι μετά το κανονικό μούλιασμα και τινάζοντας ελαφρά το πινέλο για φύγει το πλεόνασμα νερού έβγαζε μαύρο νερό σαν καρβούνα (το χρώμα της τρίχας που μάλλον έχασσε ένα μέρος από τη φυσική του χρωστική ουσία. Και μετά η όλη διαδικασία για το ξύρισμα (με το J.A.Henkels) μου έβγαλε την παναγία. Μόλις χρειαζόταν να περάσω λίγο αφρό έστω τοπικα δεν κραταγε καθόλου το πινέλο και δώστου ξανα λίγο κρέμα. Και στο δεύτερο πέρασμα πάλι νέο αφρό με νέα κρέμα. Και μετά το τέλος του ξυρίσματος (τρία περάσματα) είπα να δοκιμάσω να κάνω μία μαρέγκα έτσι για να δω. Τίποτα. Λίγο άφρισμα και δεν πα να το χτύπαγες όσο θες προσθέτοντας σταγόνες νερού στο μπωλ, δεν έκανε μαρέγκα. Θα δούμε στο επόμενο ξύρισμα θα το δοκιμάσω με άλλη κρέμα. Και αν συνεχιστεί το ίδιο θα το αποσύρω από την υπηρεσία μόνο για να το βλέπω.
Νομίζω ότι αιτία είναι το κάψιμο, δεν συμφωνείτε?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αν το έκανες αυτό πάντως όσο ήσουν γραμμένος στο forum συγνώμη αλλά είσαι ασυγχώρητος.
Υπάρχουν φίλοι εδώ μέσα (δεν εννοώ εμένα με τιποτε ) που έχουν τεράστια εμπειρία και φοβερές γνώσεις πάνω στο χόμπι μας , οπότε πριν το κάνεις έπρεπε να ρωτήσεις για συμβουλή . Εδώ απαντάνε αλλά και άλλα, δεν υπήρχε περίπτωση να μην σε βοηθήσει κάποιος από τους παλιούς. Να πω και μπράβο στον Ηρακλή που είπε πιο πάνω ότι αν αυτό το έμαθες από εδώ να σβηστεί. Μην ντρέπεσαι να ρωτάς , τα παιδιά εδώ είναι παραπάνω από φιλικά και πιστεύω ότι με αυτό που σου συνέβη στο νέο σου πινέλο πολύ θα σε κατάλαβαν και θα στεναχωρήθηκαν, άσε που τέτοια εποχή το να πετάς έτσι λεφτά είναι κακούργημα .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”