"Κάψιμο" πινέλου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ιδού λοιπόν 5 φωτό σημερινές φρέσκιες φρέσκιες του "μικρού¨ simpsons. Μόνο επειδή είναι πολύ κοντά ο φακός περίπου 2 cm από το πινέλλο, το βάθος πεδίου είναι εξαιρετικά μικρό και παρά την εξάντληση της διαφραγματικής κλίμακας του φακού στο πιο κλειστό διάφραγμα (όσοι έχουν στοιχειώδεις γνώσεις φωτό καταλαβαίνουν τι λέω) το βάθος νετ είναι μερικά χιλιοστά. Εδώ σε επίπεδα φύλλα πχ, που έχει ζαρωματιές αλλού είναι focus και αλλού out of focus. Προσπάθησα να το περιορίσω κατά το δυνατόν.
Δείτε και περιμένω γνωμάτευση
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Στη δεύτερη φωτό μία μαύρη στο μέσον τι είναι? Και αριστερά της μία δίχρωμη?
Οι τέσσερις πρώτες είναι το πινέλλο γύρω γύρω και η πέμπτη είναι με το πινέλλο σε όρθια θέση, λήψη από πάνω
Δεν έδωσα μεγαλύτερη μεγέθυνση γιατί θα χανόταν η έννοια του συνόλου.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Δημήτρη αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία που να δείχνει όλο το πινέλο.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας.

Δημήτρη όπως λέει και ο Ηλίας,αλλά και όπως σου έγραψα και στο προηγούμενό post μου,έγραψα να βάλεις την μηχανή σε macro mode,αυτό πάει προς το micro,και με ποιο πολλά megapixels,ώστε να υπάρχει μεγαλύτερο πεδίο σύγκρισης.
Έτσι θα βοηθήσεις να δουν καλύτερα και τα μέλη μας το αποτέλεσμα... :angry-extinguishflame:

Για εμένα τα πράγματα είναι ποιο απλά,διότι ασχολούμαι πολλά χρόνια με μικροσκόπια,και εξηγώ...

Φίλε μου αγόρασες έναν ασβό,μετά τον έβρασες,και πέταξες την σουπίτσα,εάν παρατηρήσεις τις τρίχες στην άκρη τους,
θα δείς ότι είναι κατεστραμμένες,τα"tips"η απόληξη της τρίχας δηλαδή θα πρέπει να είναι ποιο λεπτή,από την υπόλοιπη.

Και ακόμα ποιο απλά,θα βούταγες τα μαλλιά σου εσύ σε νερό που έχει θερμοκρασία βρασμού;;;
Φυσικά και όχι,και αν γινόταν κατά λάθος,(λέμε τώρα)το ίδιο αποτέλεσμα θα έπαιρνες,τσουρουφλισμένες τρίχες,
που σπάνε αλλά και κόβονται...

Για την μαύρη τρίχα την ξέμπαρκη,μην δίνεις σημασία,είναι ένα φαινόμενο γνωστό στα Pure Badger,συμβαίνει διότι δεν είναι ίδιες τρίχες(αχταρμά)για αυτό βλέπεις και κάποιες καφέ,για να μην πω και για τα παράξενα κουρέματα(κουτσούρεμα)της κατηγορίας αυτής,παρόμοια φαινόμενα έχω δεί και σε best αλλά και σε χοίρους...

*Δυστυχώς Δημήτρη δεν υπάρχει σωτηρία για τον θύσανο αυτό,για ξύρισμα προσώπου δεν κάνει πλέον...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

captain_hx έγραψε:Δημήτρη αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία που να δείχνει όλο το πινέλο.
Eννοείς ολόκληρο το θύσανο ή όλο το πινέλλο?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Το θύσανο, βασικά θα ήθελα να δω το χρώμα και το σχήμα του μήπως έχει αλλάξει, παραμορφωθεί από το κάψιμο.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Tony έγραψε:Καλησπέρα σας.

Δημήτρη όπως λέει και ο Ηλίας,αλλά και όπως σου έγραψα και στο προηγούμενό post μου,έγραψα να βάλεις την μηχανή σε macro mode,αυτό πάει προς το micro,και με ποιο πολλά megapixels,ώστε να υπάρχει μεγαλύτερο πεδίο σύγκρισης.
Έτσι θα βοηθήσεις να δουν καλύτερα και τα μέλη μας το αποτέλεσμα... :angry-extinguishflame:

Για εμένα τα πράγματα είναι ποιο απλά,διότι ασχολούμαι πολλά χρόνια με μικροσκόπια,και εξηγώ...

Φίλε μου αγόρασες έναν ασβό,μετά τον έβρασες,και πέταξες την σουπίτσα,εάν παρατηρήσεις τις τρίχες στην άκρη τους,
θα δείς ότι είναι κατεστραμμένες,τα"tips"η απόληξη της τρίχας δηλαδή θα πρέπει να είναι ποιο λεπτή,από την υπόλοιπη.

Και ακόμα ποιο απλά,θα βούταγες τα μαλλιά σου εσύ σε νερό που έχει θερμοκρασία βρασμού;;;
Φυσικά και όχι,και αν γινόταν κατά λάθος,(λέμε τώρα)το ίδιο αποτέλεσμα θα έπαιρνες,τσουρουφλισμένες τρίχες,
που σπάνε αλλά και κόβονται...

Για την μαύρη τρίχα την ξέμπαρκη,μην δίνεις σημασία,είναι ένα φαινόμενο γνωστό στα Pure Badger,συμβαίνει διότι δεν είναι ίδιες τρίχες(αχταρμά)για αυτό βλέπεις και κάποιες καφέ,για να μην πω και για τα παράξενα κουρέματα(κουτσούρεμα)της κατηγορίας αυτής,παρόμοια φαινόμενα έχω δεί και σε best αλλά και σε χοίρους...

*Δυστυχώς Δημήτρη δεν υπάρχει σωτηρία για τον θύσανο αυτό,για ξύρισμα προσώπου δεν κάνει πλέον...
Άρα φαίνεται και δεν είναι στο μυαλό μου. Γιατί το άκουσα και αυτό. Κάνω αφρό στις νεκρές μέρες (ξυρίζομαι μέρα παρά μέρα) και τον αφήνω στο πρόσωπο 4-5 λεπτά. Όταν κάνω σβούρα στο πρόσωπο τσιμπάει και μετά από λίγο γενικεύεται σε όλο το καλυμένο από αφρό μέρος του προσώπου. Στη μόνη περίπτωση που δεν συμβαίνει αυτή η γενίκευση είναι με τον αφρό του mwf και της nuavia. Εδώ τσιμπάει περισσότερο από τα σκληρά χοιρινά.
Next time θα βγάλω φωτό μάκρο αλλά μεγάλης διάστασης φωτό δεν ανεβαίνει. Τέσπα εγώ έχω ήδη παραγγείλει από Κίνα (FS) αντικαταστάτη. Ίδιο ελαφρώς μεγαλύτερο (knot 20 loft 47 τριχα silvetrip)
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Nomad έγραψε:Πάντως, εαν όντως έχει χαλάσει, μπορείς να κάνεις το εξής. Για να μη παει χαμένο εντελώς, αλλά και για μικρότερο κόστος, μπορείς να αλλάξεις το θύσανο. Ξέρω ανοίγω τώρα νέες ιστορίες, αλλά αξίζει το κόπο μιας και είναι λαβή Simpsons. Ρίξε μια ματιά εδώ.

Ξέρει κανείς πως αλλάζουμε θύσανο ή μάλλον πιο σωστά αν υπάρχει κάποιος που επισκευάζει πινέλα?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δημήτρη εδώ υπάρχει νήμα για την απορία σου.
Δες και αυτό δεν είναι και τόσο δύσκολο όσο το φαντάζεσαι... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Εγώ μια φορά που έκανα τέτοια δουλειά χρησιμοποίησα τη μέθοδο της μέγγενης και δεν είχα πρόβλημα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Και εγώ μέγγενη χρησιμοποιώ Ηλία,κάνει όντως καλή δουλειά,στο μπάμ γίνεται... :D

* Με μια μικρή διαφορά,στρίβω τον θύσανο σαν να τον (βιδώνω) και τον καλύπτω με μονωτική ταινία,χνούδι δεν μένει.!
* Έχουν όμως μέγγενη όλοι;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”