Σχέση σκληρότητας τρίχας και υφής της φούντας με διάφορους τύπους γενιών και επιδερμίδας

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

'Οπως λέει και ο τίτλος τι πρέπει να ζητάμε από το πινέλο ανάλογα με την επιδερμίδα μας και τον τύπο της τρίχας? Πχ εγώ που έχω μέτρια έως σκληρή τρίχα και ευαίσθητη επιδερμίδα τι πινέλο πρέπει να πάρω (γιατί θέλω να αντικαταστήσω -νησάφι πια- το gillette που έχω από 30 χρόνια περίπου).Μήπως χρειάεται πχ σκληρή τρίχα και κοντό θύσανο για να κάνει πιο έντονο μασάζ με τον αφρό? Ή ανάποδα δλδ μαλακή και μακριά τρίχα?
"Aut viam inveniam aut faciam "
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

θα σου συνιστουσα το ωμεγα 80080 .στο θεμα πινελο δεν υπαρχει μια σταθερα.ειναι τι σου αρεσει και σε βολευει.δες παντως το πινελο που σου λεω.φτηνο,αξιοπιστο και φιλικο προς τον χρηστη(ουτε πολυ μαλακο/floppy-ουτε και πολυ σκληρο/stiff).
OMG10081_Omega_Boar_Shaving_Brush.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Πέρα από την πρόταση (ευχαριστώ και θα το πάρω - με μόνη ένσταση το ότι θα ξεφτίζει η επικάλυψη της πλαστικής λαβής) ισχύει αυτό που λέω? Δηλαδή η κοντή, σκληρή και πυκνή τρίχα δεν κάνει περισσότερο μασάζ στο πρόσωπο και κατά συνέπεια δεν κρίνεται (αν είναι έτσι) πιο κατάλληλη για σκληρά γένια ή ευαίσθητη επιδερμίδα?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Αυτή είναι η ερώτηση των $10,000 για αυτούς που έχουν το δύσκολο το συνδυασμό που έχεις και εσύ (και εγώ)...

Διότι στο δεύτερο πέρασμα όπου τα σκληρά γένια θα έχουν φύγει και η ευαίσθητη η επιδερμίδα θα είναι ήδη υπεραιματωμένη και συνεπώς κάπως φουντωμένη , τι γίνεται με το σκληροπυρηνικό το πινέλο;

- Το ξεπλένεις και το ξαναμουλιάζεις να μαλακώσει πιότερο; Και ξαναφορτώνεις;
- Έχεις β΄πινέλο πιο ήπιο σε αναμονη;
- Συνεχίζεις περνώντας σε bowl lathering, ελπίζοντας ότι με το χτύπημα και το επιπλέον νερό θα μαλακώσει και βουρτσίζεις μαλακά στα επόμενα περάσματα;

Τα παραπάνω είναι περίεργες λύσεις και μάλλον ανέφικτες (εκτός της τρίτης. που γίνεται κάπως)....

Το καλό μούλιασμα των γενειών (και ακόμα με πρώτη και δεύτερη εφαρμογή κομπρέσσας αν έχεις χρόνο) και τα pre είναι η απάντηση (κατ' εμέ).
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αγγελε μαλλον εχεις δικιο. Τι μαλλον δηλαδη, σιγουρα. Οσον αφορα το χρονο ειναι δεδομενο οτι η ολη διαδικασια του π.ξ. ειναι χρονοβορα και ταυτοχρονα απολαυστικη.
Οποτε καταληγουμε σε μετρια προς σκληρη και λιγο κοντη τριχα, αφρο κατευθειαν στο προσωπο και διαθεσιμη κουπα για το δευτερο γυρο οπως λες...?
Εχεις προταση μχρι 20 το πολυ ευρω?
Αντε και βλεπω να βρεθω με 5-6 πινελα (γιατι μου αρεσε και η προταση του macho)
"Aut viam inveniam aut faciam "
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Αυτό ναι όπως το είπες, αλλά θέλει ζεστό νεράκι για να σηκωθεί ο αφρός σε αυτή τη μικτή τεχνική.
Και πινελιές κόντρα και με το μαλακο αντι για σβούρες πάνω στο πρόσωποστο στο β΄πέρασμα για αποφυγή επιπλέον ερεθισμού.

Και μην ξεχνάς το pre που πρέπει να κάτσει 5-7 λεπτά, αλλιώς ακυρώνεται γιατί και δεν θα έχει τραβηχτεί και θα το διαλύσει το πινέλο με τον αφρό, εμένα με βοήθησε πολύ.
Κάτι αραιά (και οικονομικά συνήθως) post γαλακτώματα τύπου Proraso White, La Toja, κτλ (χωρίς αλκοόλ) για μένα δουλεύουν πολύ καλά και σαν pre.

ΥΓ: "λιγο κοντη τριχα" αλλά όχι μικρότερη των 45mm, γιατί θέλει πολύ στρώσιμο και πολύ μούλιασμα για να ανοίξει για face. Αν πάς στα 45-47mm, το knot να μην είναι μεγαλύτερο από 20-22mm. Από εμπειρία αυτά και παίζει πόλο η πυκνότητα του θυσσάνου, η συγκεκριμένη παρτίδα τρίχας του συγκεκριμένου πινέλου και ουκ έσται τέλος...

ΥΓ2: Να κοιτάξεις pure badger και αλογίσια, ίσως κάτι σε βολέψει, είναι και κάπως καλές οι τιμές τους.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αρχιζω το ψαξιμο...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Προτάσεις:

` Ω 1150 ή Ω 11137 (χοίρος ~€9-10 και €11 αντίστοιχα)
` Semogue 620 (χοίρος ~€17-18)
` Simpsons Special in pure badger ~€24 [*]
` Vie Long 12603 ή Vie Long 12705 (άλογο ~€10 κ 11 αντίστοιχα)
` Vie Long 12705B (άλογο ~€13) fan shaped (=βεντάλια για face)

Εντελώς ενδεικτικά αυτά και οι τιμές χωρίς μεταφορικά.

[* το pure τσιμπάει κάπως στην αρχή περισσότερο, αλλά και μετά λίγο.
Προσωπικά, εμπιστεύομαι τη Simpsons γιατί το pure τους είναι άμεσα συγκρίσιμο και κάποτε εφάμιλλο με το best κάποιων άλλων και για τις εντελώς χειροποίητες διαδικασίες.
Μπορεί να σε βγάζει λίγο εκτός προϋπολογισμού, αλλά από την εμπειρία μου είναι ένα αξιόλογο κλασσικό πινελάκι]
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το πινελο το εχω κανα χρονο και η λαβη του δεν εχει το παραμικρο ψεγαδι.φυσικα προυποθεση ειναι η φροντιδα του.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Link.2 έγραψε:Προτάσεις:

` Ω 1150 ή Ω 11137 (χοίρος ~€9-10 και €11 αντίστοιχα)
` Semogue 620 (χοίρος ~€17-18)
` Simpsons Special in pure badger ~€24 [*]
` Vie Long 12603 ή Vie Long 12705 (άλογο ~€10 κ 11 αντίστοιχα)
` Vie Long 12705B (άλογο ~€13) fan shaped (=βεντάλια για face)

Εντελώς ενδεικτικά αυτά και οι τιμές χωρίς μεταφορικά.

[* το pure τσιμπάει κάπως στην αρχή περισσότερο, αλλά και μετά λίγο.
Προσωπικά, εμπιστεύομαι τη Simpsons γιατί το pure τους είναι άμεσα συγκρίσιμο και κάποτε εφάμιλλο με το best κάποιων άλλων και για τις εντελώς χειροποίητες διαδικασίες.
Μπορεί να σε βγάζει λίγο εκτός προϋπολογισμού, αλλά από την εμπειρία μου είναι ένα αξιόλογο κλασσικό πινελάκι]
Που το βρίσκεις το simpsons 24euro?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”