βοήθεια για οικονομικό πινέλο

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αν θες να γλυτωσεις ολη τη φασαρια της διαδρομης απο Γουρουνι σε Ασβο - βαλε στις αρχικες επιλογες σου και 2-3 συνθετικα.

πχ
Kent Infinity Silvertex στα 12-13 ευρω
Vie-Long 15321 (24αρι) στα 23-24 ευρω
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dragonace
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2014, 16:16
9
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 67 times
Been thanked: 165 times

καλησπέρα κ πάλι

αρχικά προσανατολίστηκα προς Razorrock Plisoft σαν λογική επιλογή γιατί αναφέρθηκε από τους περισσότερους αλλά εμφανισιακά με χάλασε λίγο η μαυρίλα του (εκτός αν πάω στα 22μμ -μπεζ- αντί 24 παλεύεται κάπως) οπότε είπα να δω κ τα syntex & 10029 της ωμέγα και Semogue 610/620. Τί γνώμη έχετε;

ευχαριστώ
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Ή υπάρχει και σε 26mm με λαβή με "νερά".
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Αν καταλήξεις σε συνθετικό πάντως, να διαλέξεις το Plissoft ή κάποιο άλλο με τον ίδιο θύσανο. Από κοντά είναι πολύ ωραίο πινέλο για τα δικά μου γούστα και η λαβή του είναι στιβαρή και εργονομική. Αλλά και κακάσχημο να ήταν, θα το διάλεγα με τα χίλια γιατί δύσκολα βρίσκεις αυτά που προσφέρει. Ειδικά σε αυτή τη τιμή. Σε σύγκριση με συνθετικό Omega,είναι η μέρα με τη νύχτα. Δεν είναι άσχημα τα συνθετικά Omega, ίσα ίσα που είναι πολύ καλά, αλλά υστερούν αισθητότατα συγκριτικά με το Plissoft.

Τα υπόλοιπα που κοιτάς δεν τα έχω, ωστόσο έχω το Semogue 830 που έχει εξαιρετική τρίχα χοίρου. η οποία μαλακώνει πάρα πολύ με το καιρό. Το κακό του, η μακρά περίοδος στρωσίματος. Το έχω βρέξει γύρω στις 50 φορές και δε λέει να σταματήσει να μου τρώει τον αφρό. Επίσης μου αρέσει πάρα πολύ η λαβή του. Τόσο πολύ, που σκέφτομαι στο μέλλον να του αλλάξω θύσανο και να βάλω κάποιο καλό ασβό. Θα γίνω κουραστικός, αλλά για τα δικά μου γούστα δε φτάνει ούτε κατα διάνοια το Plissoft και ας τ' ακούσω απ' την υπόλοιπη παρέα!
Νίκος
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Νίκο, το Semogue 830 ενώ είναι ποιοτικό είναι διαβόητο διότι μόλις στρώσει, συχνά και σε όλα τα fora αναφέρεται να ανοίγει σαν νούφαρο (κάπως σαν το γαϊδούρι του Χότζα που μόλις έμαθε να μη τρώει, μετά ψόφησε...).
Εγώ ήδη του έχω αντικαταστήσει το θύσσανο με ασβό, ακριβώς για τον παραπάνω λόγο...
Το 620 όμως είναι ένα καθαρόαιμο πινέλλο για facelatherάρισμα (το 830 είναι πιο versatile) και προσωπικά δεν είχα μέχρι στιγμής τέτοιο ζήτημα.

Και βέβαια άλλα τα πλεονεκτήματα του χοιρινού πινέλλου και οπωσδήποτε άλλα του συνθετικού...

ΥΜΜV και Άγιος ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
dragonace
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2014, 16:16
9
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 67 times
Been thanked: 165 times

τελικά η παραγγελία ολοκληρώθηκε για το Plissoft 24χιλ. Νομίζω ότι μου ταιριάζει πιο καλά κ λόγο απειρίας κ λόγο τρόπου ξυρίσματος, σας ευχαριστώ

με εκτίμηση Σπύρος
Άβαταρ μέλους
dragonace
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2014, 16:16
9
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 67 times
Been thanked: 165 times

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 08 Σεπ 2016, 18:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Με γειά σου και καλοξύριστο, πές μας λίγο, επειδή έχουν ακουστεί πολλά για
αποστολές σε μεγάλες αποστάσεις, ήταν "τυλιγμένο"-προστατευμένο από κουνήματα
χτυπήματα, ή η λαβή έχει κάποια σημάδια ή χτυπήματα από το κουτί;
Πολλοί έχουν αναφέρει τέτοια!!
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Το δικό μου πάντως Νώντα δεν είχε ούτε ένα χτυπηματάκι. Δε θυμάμαι πως το είχαν πακετάρει, αλλά θυμάμαι οτι ήταν επαρκέστατο το πακέτο, ώστε να μου έρθει σώο και αβλαβές.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
dragonace
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2014, 16:16
9
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 67 times
Been thanked: 165 times

ευχαριστώ Νώντα!
όχι δεν είχε κάποιο χτύπημα, μέσα σένα πλαστικό διάφανο λεπτό κουτάκι ήταν κ αυτό μέσα σε φάκελο (με φυσαλίδες), είχε κ ριζόχαρτο μέσα στο κουτάκι αλλά δε πρόσεξα καν τί είχε τυλιγμένο (πχ λαβή) αν είχε (βοήθησα ε; χαχα)!

η αλήθεια είναι ότι τα μεταφορικά διπλασίασαν το συνολικό κόστος, έφτασε τα 20€! η 1 βδομάδα παράδοσης είναι σχετικά καλός χρόνος από αμερική.

όσον αφορά αν είναι καλό προιόν ή όχι δε μπορώ να εκφράσω γνώμη γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης ή εμπειρία (το πινέλο του χόντου που δούλευα δε το υπολογίζω καν..)

μφχ Σπύρος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”