Κοντό πινέλο

koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

καλημέρα σε όλο το φόρουμ, να κάνω μια (ακόμη) ερώτηση:
έχω δυό ποινέλα τα οποία είναι με μακρυά τρίχα αλλά δε με βολεύουν ακριβώς γιατί χρόνια τώρα ήμουν μαθημένος με κοντά πινέλα και σχετικά έως αρκετά σκληρά για να ανακατεύω αρκετή ώρα το πρόσωπο κάτι σαν μασάζ. Είχα ένα τέτοιο το οποίο τά' παιξε νομίζω Dux λεγόταν. Δε ξέρω αν σας λέει κάτι, το ερώτημά μου είναι υπάρχει κάτι στο στυλ που θέλω σε πινέλο; Κοντό και με σκληρή τρίχα κι ας πιτσιλάει τον κόσμο στο face lathering...
assyll
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 09 Φεβ 2016, 01:48
8
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

το ξερω το dux,german material εγραφε επανω,ξυλινο με μπογια που φευγε σε κομματια,κοντη τριχα γουρουνιου,υπηρχε πριν 20-30 χρονια στα σουπερμαρκετ πριν τα κινεζικα.πολυ καλο
NavalArchitect

koulalexis έγραψε:καλημέρα σε όλο το φόρουμ, να κάνω μια (ακόμη) ερώτηση:
..., το ερώτημά μου είναι υπάρχει κάτι στο στυλ που θέλω σε πινέλο; Κοντό και με σκληρή τρίχα κι ας πιτσιλάει τον κόσμο στο face lathering...
Σε γενικές γραμμές, τα 'κοντά' πινέλα έχουν loft 42-48mm.
Για πολλούς ακόμη και το 50-άρι είναι κοντό.
Εν πάσει περιπτώσει, το όποιο πινέλο με loft ως 50mm είναι το πλέον κατάλληλο για face lathering.
Τα πιό εύκολα αναγνωρίσιμα αυτής της κατηγορίας είναι τα Semogue, λ.χ. το πολύ κλασικό 830.

Στον αντίποδα, πινέλα με loft της τάξης των 60mm κι άνω (ως τα 80mm περίπου) είναι σε γενικές γραμμές και για την πλειοψηφία του κόσμου κατάλληλα περισσότερο για bowl lathering. Τα πιό εύκολα αναγνωρίσιμα αυτής της κατηγορίας είναι τα Ωμέγα της σειράς Pro.

Στο ενδιάμεσο, δηλαδή πινέλα με loft από 50 ως 60mm, είναι κάπου/κάπως πιό κατάλληλα/εύκολα για μικτή χρήση (αν κανείς κάνει αφρό και σε μπωλ αλλά και στο πρόσωπο.

Παρ'όλες όμως τις κατηγοριοποιήσεις, κανών δεν υπάρχει. Προσωπικά, για παράδειγμα, ξυρίζομαι χρόνια με τα Ω (#48, #98, πινέλα με ιδιαίτερα μακρύ loft) αποκλειστικά κάνοντας face lathering.
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

@assyll ευχαριστώ για την πληροφορία τουλάχιστον ένα ακόμη στοιχείο είναι ότι ψάχνω τρίχα χοίρου
@Naval έχω Ωmega με από Γαλαξία (αυτό με τη βάση μαζί) και ένα μαύρο pure badger με μαλακές τρίχες που τσιμπάνε πολύ μάπα (για τα γούστα μου τουλάχιστον) και δεν ξέρω και τι τρίχα έχει να το αποφύγω. Για το 830 διάβασα ότι μαδάει πολύ. Μάλλον θα πήγαινα σε κάτι με το 42-48mm και προς το 42 κοντά... άσε που το 830 γενικώς "αναμένεται"
NavalArchitect

Τα Ω και Semogue σε αυτές τις κατηγορίες τιμής είναι πινέλα με τρίχα αγριόχοιρου (boar brushes).

Το συγκεκριμένο Ω που αναφέρεις το είχα κι εγώ. Όσο κι αν το έχει αρκετός κόσμος χωρίς να έχει προβλήματα στην απόδοση, θες κάτι καλύτερο.

Το όποιο πινέλο ασβού με μαύρη τρίχα (pure δηλαδή) θα είναι prickly (θα τσιμπάει) ούτως ή άλλως. Η ποικιλία Pure στις τρίχες ασβού είναι η χαμηλότερη ποιοτικά και επίσης η φθηνότερη.

Το Semogue 830 δεν στο πρότεινα τυχαία. Υπάρχει και το 820, υπάρχει και το 620, υπάρχει και το 610, όλα στην ίδια κατηγορία. Υπάρχουν φυσικά κι άλλα παρόμοια από άλλους κατασκευαστές. Το 830 όμως είναι τόσο κλασικό και τόσο δυνατό πινέλο, που βάζει κάτω πολλά άλλα μεγαλύτερης αξίας από αυτό.

Δεν ξέρω πού διάβασες πως χάνει τρίχες, πολύ πιθανόν αυτός που το έγραψε να είχε όντως παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλα τα 830 είναι έτσι. Το σωστό είναι να ψάξει κανείς και να επιβεβαιώσει ή όχι τη φήμη. Εκτός βέβαια και αν ήδη δεν ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο πινέλο (λ.χ. λόγω τιμής) και θέλει να πάει σε κάτι άλλο για τους δικούς του λόγους.

Σε πινέλο ασβού πρέπει να πας σε τρίχα Best ή Silvertip, από τη στιγμή που πιθανώς να σε ενοχλεί η τρίχα Pure - εκεί όμως ανεβαίνει αρκετά ο λογαριασμός. Αν λοιπόν το δεις πιό προσεκτικά, θα παρατηρήσεις τους λόγους που ορισμένα μοντέλα είναι αρκετά ή πολύ πιό δημοφιλή από άλλα.

Αν δεις Semogue 830 δύο ετών από ιδιοκτήτη που το χρησιμοποιεί κάθε μέρα, θα μείνεις με το στόμα ανοικτό. Αυτό το πινέλο θέλει 90 ξυρίσματα (3 μήνες δηλαδή) μόνο και μόνο για να στρώσει και να ανοίξει σχετικά καλά ο θύσανός του. Κατόπιν γίνεται τόσο μαλακή η τρίχα κι ο πάρα πολύ πυκνός θύσανος ανοίγει σαν φτερά από παγώνι, με συνέπεια πολλά πινέλα από ασβό να ντρέπονται. Τα σαπούνια τα ισοπεδώνει στην κυριολεξία.

Αλλά και πάλι, για κάποιους παραμένει κοντό, ακριβό, άσχημο, βαρύ, σκληρό. Στη ζωή είναι όλα είναι σχετικά. Γενικά όμως, πινέλα σαν το 830 είναι από τα πλέον κατάλληλα για face lathering.
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Κάπου εδώ νομίζω στο topic του συγκκεκριμένου είχα διαβάσει ότι μαδάει αλλά άνευ ουσίας, για ένα τόσο σπουδαίο όσο αναφέρεις πινέλο. Θα το ψάξω και θα το πάρω στα σίγουρα, ευχαριστώ πολύ!!!
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22433 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Συμφωνώ σε όσα γράφει ο Κωνσταντίνος για το Semogue 830 αν και πιστεύω πως το 1438 είναι ακόμα πιο κατάλληλο. Δεν ανοίγει τόσο πολύ με την χρήση και παραμένει "σκληρό". Είναι όμως αρκετά ευπαθές σε τυχόν πεσίματα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Για μένα το 830 και το 1305 δεν είναι τα πιο κατάλληλα για face lathering, μετά από πολλές χρήσεις.

Δηλαδή και τα δυο ανοίγουν αρκετά και μετά κάνουν πολύ μεγάλη "βεντάλια" στο πρόσωπο.

Και δυο φωτογραφίες που το αποδεικνύουν (δεν είναι δικές μου).

Το 1305 έρχεται έτσι:

Εικόνα

Μετά από αρκετές χρήσεις γίνεται έτσι:

Εικόνα

Added in 1 minute 11 seconds:
Αυτά βέβαια για κάποιον που θέλει και λίγο "scritch". Αν θέλετε ένα απαλό πινέλο που απλώνει στο πρόσωπο, τα 830 και 1305 είναι για εσάς.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ πολύ παίδες. Δηλαδή σαν κοντό και σκληρό πινέλο που ψάχνω εγώ ποιο θα ήταν μια καλή επιλογή? Το 1438?
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Δες και τα μικρά της Omega. Τα 10018, 10015 που κοστίζουν 5 ευρώ το πολύ, με 50άρι loft.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”