Razorock Plissoft Monster 26mm synthetic

Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Συνεχίζω να πιστεύω ειδικά μετά την αγορά του maggards 24mm synthetic ότι το monster είναι πραγματικά απολαυστικό.
Έχω premium χοίρους, black και silvertip badger Omega, vielong άλογα και τα εν λόγω συνθετικά.
Το χέρι πάει από μόνο του στο plissoft 26mm.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Το μόνο μειονέκτημα που βρήκα στο Plissoft (το 24άρη) είναι η αίσθηση της πλαστικής τρίχας στο πρόσωπο κατά το facelathering όταν αυτό ανοίγει (splay).
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Ηλία δεν με πολυενδιαφέρει το splay.
Δεν μου αρέσει να πιέζω πολύ το πινέλο στη μούρη μου χαχα
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Είχα σήμερα την ευκαιρία να χρησιμοποιήσω το εν λόγω πινέλο του Ιταλομπαρμπέρη όπως τον λέει ο Παναγιώτης (natnat). Καταρχήν να πω ότι είναι μεγαλύτερο από όσο περίμενα. Ο θύσανος πιο πλούσιος και η λαβή βαριά, μου θυμίζει μάρμαρο. Πρώτη εντύπωση άριστη. Η πρώτη του χρήση ήταν δοκιμαστική με σαπούνι Proraso πράσινο.
Το πινέλο έφτιαξε πολύ γρήγορα αφρό στο χέρι αν και λόγω μεγέθους δεν βόλεψε πολύ στο φόρτωμα το μικρό μπωλ του σαπουνιού. Σε αυτή την πρώτη δοκιμή το πινέλο μου δημιούργησε την εντύπωση ότι δεν ανοίγει όσο θα ήθελα (splay) και ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυστηρά για κινήσεις πινέλου βαψίματος και όχι ανοικτό στο πρόσωπο.
Μετά από λίγες ώρες (και αφού είχε στεγνώσει πολύ γρήγορα για το μέγεθός του), το χρησιμοποίησα για ξύρισμα με σαπούνι Kent (MWF). Φόρτωσε πάρα πολύ γρήγορα κι εύκολα (γενικώς δεν έχω πρόβλημα να κάνω εύκολα αφρό με το Kent) και προχώρησα να κάνω σαπουνάδα κατευθείαν στο πρόσωπο. Το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο από το αναμενόμενο. Το πινέλο άνοιξε πιο πολύ από όσο περίμενα στο πρόσωπο (θεωρούσα μετά την πρώτη δοκιμή ότι θα είναι άκαμπτο) και κράτησε με το παραπάνω αρκετό σαπούνι για τέσσερα περάσματα.
Από την πρώτη αυτή κανονική χρήση έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις, που αφορούν βέβαια τις δικές μου συνήθειες και προτιμήσεις, αλλά μπορεί να φανούν ενδιαφέρουσες για όποιον ενδιαφέρεται για το πινέλο.

-Θα ήθελα να ανοίγει ακόμη λίγο πιο εύκολα στο πρόσωπο. Μάλλον θα προτιμούσα λίγο πιο κοντή τρίχα ειδικά στο κέντρο. Πρακτικά ίσως θα ήταν καλύτερα (για μένα) εάν ο θύσανος ήταν περισσότερο ίσιος στο πάνω μέρος (σχήμα "Fan"), αντί για στρογυλλός (σχήμα "Bulb"). Ή απλά να ήταν λίγο πιο κοντός. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μου αρέσει το πινέλο, αντιθέτως. Απλά το επισημαίνω.
-Σε σύγκριση με το Ωμέγα S10065 S-Brush που έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολύ: Το Ω ανοίγει πιο εύκολα στο πρόσωπο χωρίς να είναι υπερβολικά floppy -σε αντίθεση με το Ω S10081 που για τη χρήση που κάνω δεν έχει αρκετό backbone. Η αίσθηση της τρίχας δεν έχει μεγάλη διαφορά -δεν με ενοχλεί κάτι σε αυτή σε κανένα από τα πινέλα αυτά ειδικά σε αυτή την κατηγορία τιμής. Η διαφορά στο μέγεθος με το Plissoft είναι προφανώς μεγάλη. Και τα δύο πινέλα έχουν εξαιρετικό vfm.
-Η λαβή βολεύει περισσότερο για δημιουργία σαπουνάδας στο μπωλ παρά στο πρόσωπο. Λόγω μεγέθους αναγκαστικά κρατά κανείς το πινέλο από κάτω και φαίνεται όγκος του, χωρίς όμως να είναι ενοχλητικός.
-Το Plissoft είναι χάρμα οφθαλμών. Ο θύσανος είναι πυκνός και η λαβή δείχνει πολύ καλή. Επίσης είναι πολύ φθηνό για αυτά που προσφέρει, παρά το διπλασιασμό της αρχικής τιμής του λόγω μεταφορικών από Καναδά/ΗΠΑ. Θα χρησιμοποιηθεί κι άλλο.

Αυτά σαν πρώτες παρατηρήσεις, γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τρίχες δεν έχασε πάνω στη χρήση, μόνο 3-4 στην αρχή που το επεξεργαζόμουν. Σε βάθος χρόνου θα φανεί η ποιότητά του.
Και όπως πάντα, YMMV!
Γιώργος
LandoCalrissian93

Ως αποκλειστικός χρήστης συνθετικών πινέλων, το Monster της Razorock είναι εδώ και χρόνια μέσα στα top 5 πινέλα στη φαρέτρα μου. Ο 26αρης θύσανος προσφέρει εκπληκτικά αποτελέσματα ως προς την ποιότητα και ποσότητα "αφρού." Επαρκεί για 5 και βάλε περάσματα χωρίς υπερβολές. Απόλυτα μαλακή τρίχα, ικανοποιητικότατο backbone και μέγεθος που με δυο χεριές έχεις γεμίσει σαπουνάδα το πρόσωπο και έφυγες για ξύρισμα. Σε πολλούς ίσως ξινίσει λιγάκι η λαβή του, αλλά, προσωπικά πάντα, με βόλεψε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”