Θύσανος για Re-Knot

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Άκη δες και αυτόν που νομίζω πως έχει και ο Ηλίας(captain_hx) σε ένα πινέλο του.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Άκη πιστεύω ότι με ένα 24άρη από οποιοδήποτε πωλητή θα είσαι οκ. Φυσικά θα ήτανε καλύτερα αν ζητούσες από τον πωλητή να σου μετρήσει ακριβώς το θύσανο στη βάση του και να μετρήσεις και εσύ το άνοιγμα της λαβής ώστε να είσαι σίγουρος.

Δημήτρη σωστά θυμάσαι, εχω τον 24άρη. Ο συγκεκριμένος έχει αρκετή ραχοκοκαλιά.

Ξεκίνησα αυτό το θέμα γιατί ήθελα να αλλάξω το θύσανο στο New Forest που χάνει τρίχες αλλά τελικά αποφάσισα να το αφήσω στη κατάσταση που είναι και μόνο όταν σταματήσει να είναι λειτουργικό να του αλλάξω το θύσανο.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ηλία δηλαδή σε 24mm οπή στο handle μπαίνει και 24mm θύσανος? Μήπως χρειάζεται μικρότερος ?
Αυτοί οι θύσανοι στο Etsy που είδα είναι του Nathan Clark και είναι γνωστοί σε εμένα από τα βίντεο του T.S.E . και του Jonathan Romanof στο YouTube οι οποίοι λένε πολύ καλά λόγια .
Η διαφορά με τους Maggard (οι οποίοι είναι σε αίσθηση όμοιοι με τα Plisoft / plison ) είναι στην τιμή . Της Maggard είναι πάμφθηνος με μεταφορικά 2,98 για Ελλάδα!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Το σημερινό αποτέλεσμα της αποτυχημένης προσπάθειας αφαίρεσης του θύσανου με την μέθοδο της μέγγενης, λίγο παραπάνω σφίξιμο και:
Εικόνα
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Όχι ρε Δημήτρη, κρίμα ... Παιδιά με την μέγγενη ότι και να κάνεις θα σπάνε τα πινέλα. Η εποξική δεν φεύγει με πίεση .. ο μοναδικός τρόπος είναι το βράσιμο στην κατσαρόλα με νεράκι.
Εμένα μετά επί ένα 15 λεπτό έφυγε με την πρώτη προσπάθεια. .. φυσικά μπορείς να τον βγάλεις με τρυπάνι και μετά dremel για να αφαιρέσεις τα υπολείμματα αλλά με την κατσαρόλα φεύγει για πλάκα ....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Κρίμα... Ίσως τελικά η μέγγενη να μην είναι και η καλύτερη μέθοδος για την αποκόλληση του θυσανου από τη λαβή. Πάντως ένα θύσανο που αποκόλλησα χρησιμοποιώντας μέγγενη βγήκε πολύ εύκολα. Ήτανε φτηνό πινέλο και αυτό ίσως να έπαιξε το ρόλο του.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Πράγματι ίσως η μέγγενη να μην κάνει για όλους,για αυτό πρότεινα στον Δημήτρη την μέθοδο με το βράσιμο,από την άλλη όμως,όπως και ο Ηλίας δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με την μέγγενη,έχω κάνει πάνω από 20 πινέλα,
τα ποιο πολλά με ξύλινη λαβή,αλλά και πλαστικές-ακριλικές...κρίμα όντως Δημήτρη,αλλά εσύ να είσαι καλά,
και τα πινέλα ξαναγίνονται...

Συνοψίζοντας λοιπόν:
Όσοι διαβάζουν και θέλουν να κάνουν αλλαγή θυσάνου,ας πάνε με την μέθοδο του βρασίματος,για να μην παίρνουμε και άλλους στο "λαιμό μας",όσοι θέλουν να χρησιμοποιήσουν την μέγγενη,και δεν έχουν εμπειρία καλύτερα να την αφήσουν.
Στην μέγγενη δεν μας χρειάζεται ροπή στρέψης,και εργαλεία όπως αυτά που έχουμε για την αλλαγή φίλτρου __ :naughty:
akis_peiraias έγραψε:Ηλία δηλαδή σε 24mm οπή στο handle μπαίνει και 24mm θύσανος? Μήπως χρειάζεται μικρότερος ?
Αυτοί οι θύσανοι στο Etsy που είδα είναι του Nathan Clark και είναι γνωστοί σε εμένα από τα βίντεο του T.S.E . και του Jonathan Romanof στο YouTube οι οποίοι λένε πολύ καλά λόγια .
Η διαφορά με τους Maggard (οι οποίοι είναι σε αίσθηση όμοιοι με τα Plisoft / plison ) είναι στην τιμή . Της Maggard είναι πάμφθηνος με μεταφορικά 2,98 για Ελλάδα!
Άκη παράγγειλε θύσανο 24mm αφού 24mm έχει και η λαβή,αν ο θύσανος είναι λίγο μεγαλύτερος(μου έχει συμβεί)μην ανησυχείς,μπορείς να φάς τον θύσανο με ντρέμελ ή γυαλόχαρτο,οι διαφορές είναι πολύ μικρές <1mm,αυτό που πρέπει να προσέξεις, είναι να μην είναι μικρότερος,πχ: 22mm και η λαβή 24mm,γιατί θα πλέει μέσα στη λαβή,και θα πρέπει να γεμίσεις τα κενά,και οι θύσανοι του maggard δεν είναι ίδιοι με τους τύπου plison,στο λέω σίγουρα γιατί έχω δοκιμάσει και τους δύο,ο τύπος αλλά plison είναι καλύτερος,κατά την γνώμη μου πάντα...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Στη δική μου τουλάχιστον απόπειρα με τη μέγγενη, απέτυχα γιατί δεν ακολούθησα τις οδηγίες. Πήγα και έσφιξα το φύσανο χαμηλά στο σημείο που έχει κόλα, έτσι η πίεση έσπασε τη λαβή.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

akis_peiraias έγραψε:Ηλία δηλαδή σε 24mm οπή στο handle μπαίνει και 24mm θύσανος? Μήπως χρειάζεται μικρότερος ?
Αυτοί οι θύσανοι στο Etsy που είδα είναι του Nathan Clark και είναι γνωστοί σε εμένα από τα βίντεο του T.S.E . και του Jonathan Romanof στο YouTube οι οποίοι λένε πολύ καλά λόγια .
Η διαφορά με τους Maggard (οι οποίοι είναι σε αίσθηση όμοιοι με τα Plisoft / plison ) είναι στην τιμή . Της Maggard είναι πάμφθηνος με μεταφορικά 2,98 για Ελλάδα!
Άκη μου διέφυγε αυτή η δημοσίευση σου...... Θα συμφωνήσω με τον Αντώνη, πάρε 24μμ θύσανο και αν δεν χωράει στη λαβή ή θα μεγαλώσεις την τρύπα ή θα φας το θύσανο.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

kikos7 έγραψε:Το σημερινό αποτέλεσμα της αποτυχημένης προσπάθειας αφαίρεσης του θύσανου με την μέθοδο της μέγγενης, λίγο παραπάνω σφίξιμο και:
Εικόνα
Γεια σου συνονοματε κι ομοιοπαθη!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”