Θύσανος για Re-Knot

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Παιδιά ερώτηση! Μιας και ο μέγας διαφθορέας Ανδρέας ανέφερε πριν από λίγο τον θύσανο Tuxedo, σκέφτομαι να αγοράσω έναν 24mm για να αλλάξω επιτέλους θύσανο στο Semogue 830. Αλλά απ' οτι βλέπω, το Semogue αναφέρεται ως 22mm ή 23mm. Η ερώτηση είναι, ανοίγει εύκολα η οπή ώστε να χωρέσει το 24άρι Tuxedo στην λαβή του Semogue;

Added in 9 minutes 29 seconds:
Βλέπω οτι με Dremel μπορεί να ανοίξει η οπή. Δεν έχω αλλά κάπου θα βρω. Το θέμα είναι μην κάνει κανα ΚΡΑΚ όλη η λαβή απο το dremel και μείνω με τη χαρά στα δόντια! :D
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Όχι Νίκο δεν θα φάς πρώτα την λαβή,τον θύσανο θα πιάσεις πρώτα,να μικρύνεις την διάμετρο του,την κόλλα δηλαδή,
όσο σε παίρνει,το Semogue 830 το έχω κάνει re-Knot,και αν θυμάμαι καλά,γιατί δεν το έχω πια,είναι Knot: 22mm,
άρα με 24mm μπορεί να χρειαστεί να φάς και λίγο την εσωτερική διάμετρο της λαβής,δεν ξέρω αν θέλεις να βάλεις
και το δαχτυλίδι; ίσως δεν μπαίνει,με 24mm κόμπο.

Σε περίπτωση που χρειάζεται να φάς λαβή,κάλυψέ την,με χαρτοταινία ή μονωτική,ότι έχεις,αν δεν έχεις Dremel,
μπορείς και με γυαλόχαρτο-ντουκόχαρτο.


* Δεν γνωρίζω τα skill σου,πες μου εσύ.
* Έχω και μια πρόταση,θα σου πω αφού απαντήσεις... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ευχαριστώ Αντώνη για την απάντηση! Τα skills μου δεν είναι και τα καλύτερα εως και ανύπαρκτα θα τα χαρακτήριζα, σε αυτούς τους τομείς. Τα χέρια μου πιάνουν ώστε να δουλέψω με γυαλοχαρτο αλλά με εργαλεία dremel κλπ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. Μπορώ να το δώσω σε ενα φιλαράκι που πιάνουν τα χέρια του και ασχολείται με διάφορες ξυλουργικές και άλλες εργασίες και έχει και εργαλεία.

Η αλήθεια όμως είναι, οτι θα προτιμούσα να το κάνω μόνος μου έτσι για την ευχαριστηση!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Συμφωνώ Νίκο,η χαρά της δημιουργίας,και ειδικά σε κάτι που θα είναι δικό σου,και θα το χρησιμοποιείς,είναι σαφώς αναντικατάστατη...

*Η πρότασή που λέω,και ισχύει,είναι να στο έφτιαχνα εγώ,σε περίπτωση που θέλεις να αγοράσεις θύσανο,και δεν 'κάτσει' με το φιλαράκι σου,εγώ εδώ___και ότι άλλη απορία έχεις πες μου...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ευχαριστώ Αντώνη για την πρόταση και την βοήθεια σου! Θα το δω, κάτσε να το πάρω πρώτα και θα σε ενημερώσω εαν χρειαστώ βοήθεια! Και μιας και μιλάμε για τους Tuxedo, μόλις βρήκα κουπόνι που ισχύει μέχρι αύριο. Το γράφω πάραυτα στο αντίστοιχο νήμα...
Νίκος
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Σήμερα μου ήρθε ο θύσανος της Maggard. Ομολογώ ότι δεν έχω όπως έχω ξαναπεί εμπειρία με άλλο συνθετικό πέρα του Ω S10081 και αυτός μου φάνηκε πούπουλο ... τον έβαλα σε μια λαβή από ένα Van Der Hagen που είχα . Επειδή ήταν και η οπή της λαβής και ο θύσανος 24mm ακολούθησα την συμβουλή του Αντώνη πιο πάνω και "έφαγα" λαβή και την τάπα του θύσανου με ψιλό γυαλόχαρτο και τον σετάρισα στα 53 mm . Ελπίζω να έβαλα και αρκετή εποξική μην μου μείνει πάνω στο lathering. ... :hb
Ευχαριστώ τον Αντώνη για τις συμβουλές που έδωσε (σε άλλο φίλο πιο πάνω αλλά τις εκμεταλεύτηκα... :dance: ) και τον Ηλία aka Captain hx που μου είχε δώσει συμβουλές .
Σίγουρα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά χάρηκα πολύ που το έστησα το πινελάκι με τα χέρια μου. ..
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Μπράβο Άκη, καλορίζικο!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Άκη: :text-worthless:
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Να στεγνώσει από την εποξική Δημήτρη και θα βάλω ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας μετέφερα εδώ τις ερωτήσεις,για να είμαστε και επί του θέματος.
paratairosexthros έγραψε:Ο πρώτος Τόνυ,ο πρώτος....;;;;;;
Παρεμπιπτόντως,έστειλα emαil στον Rod της Stirling,για να τον ρωτήσω
αν σκέφτεται να φτιάξει συνθετικά με αυτόν τον θύσανο.
Η απάντησή του ήταν ότι η ελάχιστη παραγγελία για αυτούς τους θυσάνους ήταν
πολύ μεγάλη για αυτόν και ως μικρή ακόμα εταιρία δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει.
Και έκλεισε λέγοντας πως ελπίζει κάποια στιγμή στο μέλλον,εφόσον συνεχίσει να αναπτύσσεται
κι άλλο,να προσφέρει και αυτή την δυνατότητα στους πελάτες του.

ΥΓ.Με τον θύσανο σκέτο έχει καταφέρει νά ξυριστεί κανείς άραγε;;
Διονύση όλα τα Stirling φορούν τύπου Plisson,το 26mm δε είναι πράγματι φονέας σαπουνιών,η λαβή του όμως δεν μου ταίριαζε,δεν είμαι "χερούκλας"... :D

Ο καλύτερος συνθετικός θύσανος που έχω δοκιμάσει,ήταν από Whipped Dog,και με διαστάσεις 30mm knot και με 66mm loft,η λαβή ήταν χειροποίητη από Resin,και φτιαγμένη από τα χεράκια μου,το κωμικοτραγικό της υπόθεσης ήταν πως,
το έφτιαξα δωρεάν για έναν καλό φίλο μου,που είχε αγοράσει τον θύσανο,το έστησα στα,30mm knot,και 56mm loft,αφού κατέβασα 10mm με router την εσωτερική "πατούρα"το αποτέλεσμα ήταν ένα πανέμορφο πινέλο,και αυτό ακριβώς που ήθελα,μόνο που δεν ήταν δικός μου,επικοινώνησα άμεσα,και μου είπε,αν θέλω να πάρω τους καινούργιους,οι παλιοί τέλος,τα είχε "σπάσει" με τον προμηθευτή,πήρα από τους νέους,αλλά δυστυχώς δεν...
akis_peiraias έγραψε:Αντώνη τόση διάφορα έχει ο Maggard από τα plis???
Γιατί διάβαζα 2 συγκριτικά του sharpologist (Mantic59) και τους χαρακτηρίζει όλους το ίδιο, πανομοιότυπο σε αίσθηση με τον plisson σαν ίνα χαρακτηρίζει μόνο της Fine τον 22αρι και λέει ότι ο 24αρης της Fine (stout) είναι πιο scratchy λόγω χαμηλού loft γιατί το stout έχει φτιαχτεί σαν συνθετικός κλώνος των Chubby (ως προς τις διαστάσεις ) και για να μειώσουν το φαινόμενο ενώ τα πρώτα stout είχαν loft 46 τα ανέβασαν στα 52.
Το Maggard το έθαψε από άποψη λαβής λέγοντας ότι είναι μακράν το πιο δύσχρηστο και ότι θα σε παιδέψει εκτός και αν έχεις πολύ μικρά χέρια.
Προσωπικά πέρα από ένα συνθετικό Ω δεν έχω εμπειρία και σε ρωτάω γιατί είναι στο δρόμο ένας maggard και γιαυτό το είχα ψάξει ... φυσικά και ίδιος να μην είναι με τα plis από το Ω πιστεύω θα έχει μια διαφορά ...ή όχι ? ? ?
Άκη μην δίνεις και τόση μεγάλη σημασία σε αυτά που λένε στα συγκριτικά του sharpologist,και γενικώς,κάπως πρέπει να "βιοποριστούν"και αυτοί,τα Fine τα είχα και τα δυο,μέχρι και πρόσφατα,το 22mm είχε πολύ παραπάνω backbone από το plisson,και όντως είχε ίδια τρίχα,το 24mm ναι είναι πολύ πιο scratchy όχι όμως λόγω χαμηλού loft,αλλά κυρίως λόγω ότι έχει διαφορετικό θύσανο...

Για τις διαφορές φίλε Άκη,τα φαινόμενα συχνά απατούν,διότι υπάρχει ο τεράστιος παράγοντας του γούστου,άλλοι θέλουν να τους τσιμπάει το πινέλο,άλλοι απλά το ανέχονται,άλλοι δεν καταλαβαίνουν μικρές διαφορές(αναίσθητο δέρμα),άλλοι θέλουν ένα χάδι στο πρόσωπο κ.ο.κ.απ' όλα έχει ο μπαξές.

Η δική μου γνώμη είναι ότι ναι υπάρχουν διαφορές,Maggard vs plisson το plisson έχει το ποιο απαλό χάδι,το Maggard ραχοκοκαλιά,και εν ολίγοις RazoRock Plissoft, Maggards Synthetic, and Ubersoft II,όλοι αυτοί είναι ποιο κάτω από τον Tuxedo-Extra Dense,όλοι είναι κινέζικοι θύσανοι,(αν παραγγείλεις πάνω από 25,αλλάζει η τιμή,με 50 άσε να μην πω),
που προμηθεύεται ο κάθε "artisan-artisanal" αλλά και το κάθε brand,οι "νυχιές" του τελευταίου που έχει στο κουμπί του,ως logo,πονάνε μέν αλλά σ' αρέσουν δε... :DD

Να είσαι καλά Άκη και σου εύχομαι καλοξύριστο το πινέλο,είμαι σίγουρος πως θα το ευχαριστηθείς διπλά,εφόσον το "έστησες" κιόλας...



ΥΓ:Εσκεμμένα δεν βάζω τις τιμές των θυσάνων,διότι θα θέλουμε και υπογλώσσια μετά παιδιά.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”