Θύσανος για Re-Knot

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Χαιρετώ την παρέα,

Ψάχνω θύσανο ασβού 22χιλ για να αντικαταστήσω τον New Forest που μαδάει (10-15 τρίχες σε κάθε χρήση).

Από έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο βρήκα
The Golden Nib (TGN)
Whipped Dog (WD)
Frank Shaving (FS).

Είναι κανείς που να έχει δοκιμάσει κάποιο από αυτά και να μπορεί να σχολιάσει για τη ποιότητα και τις ιδιότητες τους;

Να σημειώσω ότι θα ήθελα θύσανο ίδιο με του New Forest αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να αποταθώ στον Fido γιατί ως γνωστόν έχει αποσυρθεί.
Aν δεν μαδούσε δεν θα σκεφτόμουν καν να του κάνω re-knot :hb
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Ηλία πόσες χρήσεις το έχεις κάνει μέχρι τώρα ? Μήπως να του έδινες μερικές ευκαιρίες ακόμη ? Το λέω διότι ξέρω οτι η τρίχα του είναι πολύ καλή....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εγώ δε θα το άλλαζα...αν είναι να κάνεις re knot πάρε κατευθείαν ένα ασβοπίνελο η διαφορά είναι μικρή και αν θές πούλα το new forest.Από την άλλη αν είναι να βάλεις θύσανο καλύτερα πάρε ένα συνθετικό και ας ξέρω οτι έχεις ένα...πάρε ένα από το shave revolution-τα μεγάλα-και όλα θα είναι οκ...Μετά κρατάς το new forest για συλλεκτικούς λόγους!


υ.γ σε ασβοπίνελο πάρε από το ebay τα οικονομικά...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

O Finest του TGN είναι εξαιρετικός. Έχω και Super Silivertip από τον ίδιο αλλά είναι πιο συμπαγής και έχει λίγο scritch.
Και του FS είναι πολύ καλός ο Finest.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Για ακόμα πιο φτηνό finest, κοίτα και προς Liojuny από Κίνα. Εχω εγώ και είναι πολύ καλή η τρίχα -μόνο που δεν έχω, δυστυχώς, μέτρο σύγκρισης με τα Frank.

Κι εγώ ένα θεματάκι με το Omega 10005 μου που έχει αρχίσει να αποκτά κρατήρα στη μέση, χωρίς ωστόσο να έχει επηρεαστεί η λειτουργικότητά του (ίσα-ίσα, τώρα είναι καλύτερο από ποτέ). Σε κανά χρόνο με βλέπω να κάνω κι εγώ reknot, με silvertip όμως.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ κύριοι για τις απαντήσεις σας :helt
aris22 έγραψε:Ηλία πόσες χρήσεις το έχεις κάνει μέχρι τώρα ? Μήπως να του έδινες μερικές ευκαιρίες ακόμη ? Το λέω διότι ξέρω οτι η τρίχα του είναι πολύ καλή....
Ναι Άρη είναι όντος πολύ καλή η τρίχα αλλά κάθε φορά που το χρησιμοποιώ χάνει αρκετές. Ξεκίνησε να χάνει 1-2 από την πρώτη μέρα που το πήρα και έχει φτάσει σήμερα, μετά από 20-25 χρήσεις, να χάνει 15+ τρίχες.
rhtoras έγραψε:Εγώ δε θα το άλλαζα...αν είναι να κάνεις re knot πάρε κατευθείαν ένα ασβοπίνελο η διαφορά είναι μικρή και αν θές πούλα το new forest.Από την άλλη αν είναι να βάλεις θύσανο καλύτερα πάρε ένα συνθετικό και ας ξέρω οτι έχεις ένα...πάρε ένα από το shave revolution-τα μεγάλα-και όλα θα είναι οκ...Μετά κρατάς το new forest για συλλεκτικούς λόγους!


υ.γ σε ασβοπίνελο πάρε από το ebay τα οικονομικά...
Τηλέμαχε το πινέλο αυτό μου είναι πολύ συμπαθείς και προτιμώ να το φτιάξω και να το χρησιμοποιώ στο rotation μου. Αν μπορούσα να βρω την ίδια τρίχα με αυτή που έχει ακόμα καλύτερα.
dimitris έγραψε:O Finest του TGN είναι εξαιρετικός. Έχω και Super Silivertip από τον ίδιο αλλά είναι πιο συμπαγής και έχει λίγο scritch.
Και του FS είναι πολύ καλός ο Finest.
Γενικά για TGN διαβάζω πολύ καλές κριτικές.
Roadrunner έγραψε:Για ακόμα πιο φτηνό finest, κοίτα και προς Liojuny από Κίνα. Εχω εγώ και είναι πολύ καλή η τρίχα -μόνο που δεν έχω, δυστυχώς, μέτρο σύγκρισης με τα Frank.

Κι εγώ ένα θεματάκι με το Omega 10005 μου που έχει αρχίσει να αποκτά κρατήρα στη μέση, χωρίς ωστόσο να έχει επηρεαστεί η λειτουργικότητά του (ίσα-ίσα, τώρα είναι καλύτερο από ποτέ). Σε κανά χρόνο με βλέπω να κάνω κι εγώ reknot, με silvertip όμως.
Αυτός ο κύριος Liojuny βλέπω ότι έχει μεγάλο μαγαζί στο λιμάνι και καλές τιμές στα πινέλα του. Έχω ήδη εντοπίσει ένα πινέλο του που μου αρέσει :D

Πάντως re-knot σε ωμέγα δεν πιστεύω ότι αξίζει να γίνει.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Ηλία εκτός αν πρόκειται για κάτι τέτοιο....... ;)

Εικόνα

Εικόνα
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

H premium σειρά της omega (παλαιότερα είχε και χοίρους στις ίδιες υπέροχες λαβές) και κάποια vielong αξίζουν και παρααξίζουν για reknot.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

:shock: Ωμέγα είναι αυτό;

Μη βαράτε ρε παιδιά, για ωμέγα της κατηγορίας του 10005 έγραφα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Ηλία ορίστε και πως εξελίχθηκε η όλη διαδικασία της αλλαγής του θυσάνου
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”