Απόδοση πινέλου...

Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Είναι σχεδόν σίγουρο οτι φταίει η σιλικόνη.Αφού αν έχανε τρίχες θα ήταν κάτι που δε θα επηρέαζε το φόρτωμα και αρκετά σύνηθες.Και μου αρέσει αρωματικά η tabac!Mακάρι να μην είχε σιλικόνη...
Λέτε και το petrolatum να προκαλεί τίποτα παρόμοιο?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Οσο χαλια τριχα κι αν εχει ενα φθηνο ασβοπινελο, αμφιβαλλω αν μπορουν μερικες δεκαδες χρησεις σιλικονουχας κρεμας να το επηρρεασουν...
Οταν προκειται για αρχαριους χρηστες, μου φαινεται πιθανοτερο να οφειλεται η οποια αλλαγη σε ζητηματα τεχνικης.

Παντως, σα γενικοτερη παρατηρηση, κι εγω εχω την αισθηση οτι στο face lathering τα πινελα μου παραγουν λιγοτερο αφρο, αλλα πιο πηχτο. Μου φαινεται λογικο, μιας και στο face lathering χρησιμοποιουμε αισθητα λιγοτερο νερο και δεν χτυπαμε τοσο την κρεμα, οποτε δεν "ανοιγει" τοσο εντυπωσιακα ο παραγομενος αφρος οσο σε ενα μπολ...
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Φίλε Βασίλη σωστή η παρατήρηση σου.Βιάστηκα να κατηγορήσω τη σιλικόνη αν και είναι πιθανό το φταίξιμό της.Μπορεί να φταίει ακόμα και το μη καλό στέγνωμα.Θεωρώ δε οτι για κάποιο λόγω οι ασβότριχες ειδικά στα pure badger τείνουν να συμπεριφέρονται έτσι με το πέρας του καιρού.Πώς δηλαδή?Να χάνουν την αρχική αίσθησή και απόδοσή τους.
Για το facelathering έχω μια ένσταση,διότι πιστεύω οτι όσο θέλουμε την κάνουμε την κρέμα πηχτή.Στο facelather μπορείς να βάλεις λίγο έως πάρα πολύ νερό,απλά σπάει πιο δύσκολα ο αφρός από οτι στο μπώλ.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Τηλεμαχε, φυσικα και μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε την κρεμα στο facelathering. Αυτο που λεω ειναι οτι διαφορες σαν αυτες που παρατηρησεμο φιλος στο πινελο του μου φαινονται πιο πιθανο να προερχονται απο τη μεταβαση απο το bowl lather σε face lather (και τη διαφορετικη τεχνικη που το καθενα απαιτει) παρα απο την επιδραση της σιλικονης στο πινελο.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

rhtoras έγραψε:Λέτε και το petrolatum να προκαλεί τίποτα παρόμοιο?
Τηλέμαχε σκέτο petrolatum; γιατί υπάρχει και με άλλα ονόματα red-yellow,κ.ο.κ.παίζει μεγάλο ρόλο αυτό που σε ρωτάω,δηλαδή πως ακριβώς αναγράφεται το συστατικό,και αν μου βάλεις όλα τα συστατικά,μπορώ να καταλάβω καλύτερα γιατί το προορίζει ο κατασκευαστής...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Nαι σκέτο...
Εικόνα
Nα μια περίπτωση που με ενδιαφέρει...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
NavalArchitect

^^ Θεικό σαπούνι...
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα Τηλέμαχε...

Πριν μπω στο ψητό-κυρίως θέμα, θέλω να κάνω μια μικρή εισαγωγή,για αυτό το συστατικό που όλοι το ξέρουμε και το χρησιμοποιούμε καθημερινά,θέλοντας και μη...

Τα περισσότερα συνθετικά χημικά γύρω μας είναι τοξικά.Ακούμε τη λέξη''τοξικό''τόσο συχνά που έχει χάσει το νόημά της.
Αλλά ''τοξικό'' σημαίνει δηλητηριώδες. Οτιδήποτε δηλαδή είναι ''ικανό να καταστρέψει ζωή''.

Περικυκλωμένοι όπως είμαστε με τοξικά προϊόντα είναι σημαντικό να μελετάμε τις ετικέτες, να λαμβάνουμε υπόψιν τις συνέπειες που έχουν στην υγεία μας και να τα πετάμε,ή να μην τα αγοράζουμε,προτιμώντας άλλα πιο ασφαλή προϊόντα.
Μην βάζετε τίποτα στο δέρμα σας που θα φοβόσασταν να καταναλώσετε,γιατί το αποτέλεσμα είναι το ίδιο...

Στην περίπτωση που σε ενδιαφέρει φίλε μου τώρα,και με την λίστα συστατικών που βλέπω,θα πω τα εξής:

Petrolatum
Γνωστή σε όλους μας με το όνομα Βαζελίνη,είναι ένα ημιστερεό μείγμα κορεσμένων υδρογονανθράκων που χρησιμοποιείται στην ιατρική ως βάση για αλοιφές και ως λιπαντικό,λαμβάνεται ως παράγωγο του πετρελαίου.
Παραδόξως, αυτό το συστατικό συναντάται αρκετά συχνά σε προϊόντα για τα χείλη που συνήθως διαφημίζονται ως προστατευτικά για τον ήλιο και το κρύο.

Είναι ένα μεταλλικό έλαιο και προκαλεί πολλά προβλήματα όταν χρησιμοποιείται στο δέρμα έχει την τάση να εμποδίζει την λειτουργία του φυσικού μηχανισμού του σώματος και οδηγεί στην αφυδάτωση και ξεφλούδισμα και σε ξηροδερμία του δέρματος.Αγοράζουμε ένα προϊόν που προκαλεί τις αντιδράσεις ,τις οποίες προβάλλεται ότι ανακουφίζει.

Petrolatum and Paraffin Gel (petroleum jelly)=Βαζελίνη (γέλη πετρελαίου) και γέλη Παραφίνης : Ορυκτέλαιο σε μορφή γέλης. Προκαλεί πολλά προβλήματα στο φωτοευαίσθητο δέρμα (δηλαδή αυξάνει το μέγεθος της καταστροφής που υφίσταται το δέρμα από τον ήλιο). Σε υψηλό ποσοστό δημιουργεί ακμή. Επίσης τείνει να προκαλεί περισπασμό με τον φυσικό μηχανισμό ενυδάτωσης σώματος. Πολλοί κατασκευαστές χρησιμοποιούν βαζελίνη επειδή είναι εκπληκτικά φθηνή.και έχει παρόμοια συμπτώματα με τα mineral oil.

Συνώνυμα:
Mineral Grease (PETROLATUM)-Mineral Jelly-Petrolatum Amber-Petrolatum White-Petrolatum Jelly-Petrolatum Yellow-
Soft paraffin-Red petrolatum...

Λειτουργίες:
Ενώ έχει απαγορευθεί κανονικά και με τον νόμο να χρησιμοποιείτε το συστατικό αυτό στην δημιουργία καλλυντικών,και φαγητών,θα το δούμε παντού με άλλο όνομα ίσως,το βρίσκουμε σαν:Αντιστατικό-μαλακτικό-υπεριώδης απορροφητής UV-σε Hair Conditioning-Skin-Conditioning-Skin Protectant- Moisturizing,αλλά και σε χιλιάδες προϊόντα περιποίησης-καλλωπισμού.

Συμπέρασμα:
'Όλα αυτά είναι πετροχημικά παράγωγα από την απόσταξη της βενζίνης από το αργό πετρέλαιο. Μπορούν να δημιουργήσουν φωτοευαισθησία. 'Έρευνες έχουν αποδείξει ότι η βαζελίνη αφαιρεί τα φυσικά έλαια της επιδερμίδας και αφήνει ένα λεπτό φιλμ πάνω στο δέρμα που εμποδίζει την ικανότητα του δέρματος να απορροφά νερό και να διώχνει τις τοξίνες. Δεν αφήνει το δέρμα να αναπνεύσει, φράζει τους πόρους και δημιουργεί πρόωρη γήρανση. Το παραφινέλαιο (mineral oil) είναι το κύριο συστατικό σε πολλά παιδικά προϊόντα περιποίησης δέρματος που υποτίθεται ότι καταπραΰνουν το δέρμα από τα εξανθήματα και το έκζεμα ....ενώ στην ουσία τα προκαλεί γιατί κάνει το δέρμα να ασφυκτιά!

Το χειρότερο είναι ότι όπου μπει η βαζελίνη εκεί και θα μείνει,δεν είναι (υδατοδιαλυτή) που σημαίνει ότι αδιαβροχοποιεί το μέρος που γίνεται εφαρμογή,πλένεσαι και ενώ νομίζεις ότι έφυγε...απλά νομίζεις.
Κλείνοντας θα πω πως δεν έγραψα όλα όσα κατηγορείται αυτό το συστατικό,διότι οι έρευνες συνεχίζονται έως και σήμερα, με αναφορές ανικανότητας αναπαραγωγής και από τα δυο φύλα,μιας και τελικός αποδέκτης είναι το συκώτι,εκτός των άλλων,οπότε αρκέστηκα στις έρευνες που έχουν γίνει,και είναι τελεσίδικες,πληροφορικά έχουν γίνει 1739 μελέτες όπου υπάρχουν πολλές πληροφορίες για την τοξικότητα αυτού του χημικού,προσιτές σε όλους.

ΥΓ: Μιας και είμαι :ot και αν θέλει κάποιος καλός συντονιστής να το μεταφέρει στο κατάλληλο νήμα γιατί δεν το έβρισκα με τίποτα...
ΥΓ:1 [Tocopheryl Acetate]-[C.I 77891] δες και αυτά Τηλέμαχε.
ΥΓ:2 Αν φίλε μου φράζει τους πόρους του δέρματος,τότε φράζει και τις φυσικές τρίχες του πινέλου...και όχι μόνο...YMMV...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μια επισημανση: ο ορος "τοξικοτητα" (αν κατι ειναι τοξικο ή οχι) δεν ειναι αυτονομος. Η τοξικοτητα οποιασδηποτε ουσιας ειναι ΣΧΕΤΙΚΗ, δηλαδη εξαρταται απο αλλους παραγοντες, οπως ειναι η ποσοτητα της, η πιεση, η θερμοκρασια, αλλες ουσιες κλπ. Το αν μια ουσια ειναι τοξικη ή οχι, δεν εχει να κανει με το αν ειναι "φυσικη" ή οχι, αλλα σχετιζεται με τις συνθηκες υπο τις οποιες γινεται η προσληψη της.

Χαρακτηριστικοτατο παραδειγμα, το οξυγονο: χωρις αυτο δεν ζουμε. Σε συνηθισμενες συνθηκες (πιεση μιας ατμοσφαιρας και 21% οξυγονο στο μιγμα που αναπνεουμε) οχι απλως δεν μας προκαλει καποιο κακο, αλλα ειναι και απολυτως αναγκαιο για να ζησουμε. Υπο πιεση ομως περιπου 7 ατμοσφαιρων το οξυγονο που περιεχει ο αερας που αναπνεουμε καθισταται τοξικο για τον οργανισμο μας και μας σκοτωνει! Μαλιστα, η αναπνοη καθαρου (100%) οξυγονου σε πιεση μολις 1,5 ατμοσφαιρας, ειναι επισης θανατηφορα!

Εντελει, το οξυγονο ειναι τοξικο ή οχι; Ειναι καλο ή κακο πραγμα;

Απο μονο του δεν ειναι τιποτα απο τα δυο - το αοοτελεσμα (τοξικοτητα) εξαρταται απο διαφορες αλλες συνθηκες. Αυτο σημαινει οτι η χρηση του ορου "τοξικο" που κανει ο Αντωνης παραπανω ειναι απολυτως λανθασμενη. Οπως επισης -για τον ιδιο λογο- απολυτως λανθασμενη ειναι και η γενικοτερη κουβεντα που κανουμε για "καθαρα" και μη συστατικα: καθε συστατικο που εμπεριεχεται σε ενα καλλυντικο, ειναι σε τετοιο ποσοστο που δεν καθισταται τοξικο. Αυτο που συμβαινει με ορισμενες ουσιες ειναι οτι πιθανον να εχουν καποιες μη γνωστες και ανεπιθυμητες επιδρασεις μετα απο μακροχρονια χρηση - αυτο ειναι ομως κατι που απαιτει μελετες σε μεγαλα δειγματα πληθυσμων και για πολυ καιρο, κατι που δεν ειναι παντα ευκολο ή εφικτο (και αυτο ειναι και ενα απο ντα σημαντικοτερα στοιχεια που καθιστουν μια τετοιου ειδους μελετη αξιοπιστη ή οχι: σε ποσο δειγμα και για ποσο διαστημα εγινε; ). Εχει νοημα να μιλαμε για "υποπτες" ουσιες, αλλα καμια μελετη δεν καταλληγει σε απολυτη αποφανση σχετικα με το αν μια ουσια ειναι αναγκαστικα επιβλαβης ή οχι. Ολες οι μελετες αναφερουν τις ΣΥΝΘΗΚΕΣ υπο τις οποιες οι ουσιες που μελετουν καθιστανται επιβλαβεις ή τοξικες.

Επισης, και μια δευτερη παρατηρηση για τη βαζελινη και τα συναφη παραγωγα: το οτι δεν ειναι υδατοδιαλυτα, δεν σημαινει οτι παραμενουν στο δερμα για παντα. Προφανεστατα και καποια στιγμη φευγουν, ειτε διοτι σταδιακα ξεπλενονται (με τη χρηση σαπουνιου ή αλλων απορρυπαντων), ειτε διοτι παρασυρονται απο περιβαλλοντικους παραγοντες (αερας, σκονη κλπ) ειτε διοτι απλουστατα το δερμα ανανεωνεται και η εξωτερικη επιφανεια αλλαζει! Οποιοσδηποτε εχει βαλει εστω και μια φορα βαζελινη στα χειλη του, ξερει πως αυτη δεν μενει εκει για παντα!

Φιλικα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

χωρις να εχω γνωσεις χημειας`η αλλων συναφων επιστημων θα συμφωνησω με τον Βασιλη.τα παντα ειναι σχετικα.ειδικα οταν κανουμε τετοιες αναλυσεις περι τοξικοτητας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”