Semogue 1470. Γιατί γίνεται έτσι ;

Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Παιδιά θα τα δοκιμάσω όλα.

Ίσως να μη φορτώνω καλά τα MWF. Εν τω μεταξύ και το cella που πήρα αυτή την εβδομάδα με δυσκολεύει, για την ακρίβεια ενώ κατάφερα καλό αφρό, δεν ένιωσα τη λεπίδα να γλυστράει ούτε και προστασία κι είχα και το πινέλο να κάνει τα δικά του. Πάντως φόρτωμα κάνω πάνω από μισό λεπτό σίγουρα. Αν και το face lathering δε μου πολυταιριάζει, θα του δώσω κι άλλη ευκαιρία.

Προφανώς παίζει ρόλο και η έλλειψη εμπειρίας, καθώς και το ότι ξεκίνησα με περίεργο σαπούνι(MWF). Απλά όταν δοκίμασα του Δημήτρη και σύγκρινα, είδα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Ίσως να πρέπει να δουλέψω καλύτερα τα άλλα σαπούνια για να δω τι παίζει.
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Μπήκες στα δύσκολα με το mwf.Κρέμα δοκίμασες?Το face lathering είναι κατ εμέ πιο έυκολο από το μπώλ.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

πηγαινε και παρε το omega 48(10 ευρα κανει).δουλεψε για καποιο διαστημα τα σαπουνια με αυτο(φορτωνε το πινελο για κανα λεπτο) και μετα ξαναδοκιμασε το 1470.
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Από κρέμες μόνο την κόκκινη Proraso έχω. Σίγουρα ξεκίνησα με δύκολο σαπούνι αλλά δεν πειράζει, μαθαίνω !

macho, το Omega να το πάρω, δεν είναι πρόβλημα. Αλλά τι είδους διαφορά πρόκειται να δω ; θέλω να πω, είναι κάτι που θα με βοηθήσει να αντιληφθώ τη διαδικασία καλύτερα ;το 1470 πάντως έχει χάσει 3-4 τρίχες όλο αυτό το διάστημα.
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Γρηγόρη, όποτε έχεις πρόβλημα να χρησιμοποιείς το παρακάτω κανόνα: περισσότερο φόρτωμα, περισσότερο νερό, περισσότερο δούλεμα.

Για το MWF, δούλεψε το Ιταλικό φόρτωμα με χλιαρό νερό. Το 1470 δεν δύναται να "καταπινει" τον αφρό γιατί έχει σχετικά μικρό θύσανο.
Το πιο πιθανό είναι να μην σηκώνει αρκετό σαπούνι.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Δημήτρη το είχα δοκιμάσει το ιταλικό φόρτωμα και η αλήθεια είναι ότι δεν τα πήγα κι άσκημα. Απλά με έχει κακομάθει το δικό σου σαπούνι ειναι η αλήθεια ! Ακόμα κι έτσι όμως, με ιταλικό φόρτωμα και πλούσιο αφρό το πινέλο πάλι άδειασε στο κέντρο και με δυσκόλεψε τρομερά.

Όπως και να χει, εννοείται ότι θα συνεχίσω να δοκιμάζω ότι μου έχετε προτείνει μέχρι σήμερα. Επίσης σκέφτομαι να αγοράσω το SOC (σε χοίρο), θεωρώντας ότι θα ανέβω μια κατηγορία κι ίσως να έχω καλύτερα αποτελέσματα.
Γρηγόρης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το omega 48 λογω του οτι εχει μεγαλο loft ειναι σχετικα ευκολο στο φορτωμα. δουλεψε το για καποιο διαστημα και θα δεις οτι θα σε βοηθησει να καταλαβεις τι γινεται.θα χαιρεσαι και να ξυριζεσαι με αυτο το πινελο. 8)
nikos.a

Άσε το SOC και πιάσε ένα 49. 1/4 τιμής και άριστη απόδοση. Για το MWF είναι ό,τι πρέπει.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Με αφορμή και το παραπάνω post,ομογενής του εξωτερικού και γνωστός ξυριστής ισχυρίζεται στο vlog του κατι περίεργο.Το καλύτερο πινέλο για το mwf,είναι το kent vs 70.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Κατι θα ξερει ο Καζαντζιδης :-)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”