Αγορά πρώτου (αξιόλογου) πινέλου

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Βρίσκομαι και γω σε αναζήτηση του πρώτου αξιόλογου πινέλου και διάβασα όλο το νήμα με πολύ ενδιαφέρων.

Το μπάτζετ μου είναι στα 50 ευρώ αλλά μπορώ να το σπρώξω μέχρι τα 70. Με ενδιαφέρουν τα συνθετικά και τα ασβοπίνελα μόνο. Η αγορά θα γίνει από το διαδίκτυο καθώς τέτοια πινέλα δεν διατίθενται στην τοπική αγορά.

Μετά από γκουγκολινγ και διάβασμα review ξεκίνησα μια λίστα με πινέλα που να πληρούν τα κριτήρια (μπάτζετ, συνθετικό ή ασβού) στην οποία έβαλα το Semogue SOC 2 Band και το Plisson Synthetic. Θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες από τους παλιότερος για τα πινέλα αυτά καθώς και εισηγήσεις για άλλα πινέλα που μπορούν να μπουν στην λίστα απ' όπου θα γίνει η τελική επιλογή.

Θα μπορούσα να ξεκινήσω ένα καινούργιο νήμα αλλά πιστεύω πως αν μείνουν οι πληροφορίες συγκεντρωμένες θα είναι καλύτερα για μελλοντική αναφορά. Αν παραβιάζω τους κανόνες ή δημιουργώ κάποιο πρόβλημα παρακαλώ τους διαχειριστές να πράξουν αναλόγως για αποκατάσταση της τάξης.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Υπάρχουν θέματα και για τα δύο πινέλα που ανέφερες:

Semogue two band

Plisson synthetic

Αν ρωτάς εμένα, θα σου πρότεινα για αρχή τη λύση των κινέζικων πινέλων ασβού, δηλαδή των Frank και Liojuny, σε καλή ποιότητα και πιο προσιτές τιμές.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ για τις παραπομπές στα σχετικά νήματα. Τα διάβασα με προσοχή και δεν βρήκα αρνητικά σχόλια.

Για τα κινέζικα δεν ξέρω, έχω διαβάσει μικτές κριτικές. Σίγουρα στο θέμα τιμή είναι μπροστά από τον ανταγωνισμό αλλά διαβάζω ότι υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις στο θέμα ποιότητας. Στο Αμαζον (αν θυμάμαι καλά) είχε σχολιάσει κάποιος ότι πήρε ένα πινέλο από το Φρανκ και ήταν κατευχαριστημένος και γιαυτό πήρε άλλο ένα το ίδιο το οποίο του βγήκε άχρηστο. Παρ'όλα αυτά θα ήθελα να ακούσω εισηγήσεις για κινέζικο ασβοπίνελο με θύσανο 22-24χιλ.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Πρέπει να ισχύει πως είναι "ό,τι κάτσει" η φάση με τους δύο γνωστούς Κινέζους κατασκευαστές του ebay. Το δικό μου Liojuny πάντως είναι πολύ καλό για την τιμή του, πάντως, αν και χάνει ακόμα τρίχες. Εχω διαβάσει ότι τα Frank είναι καλύτερα.

Μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου για ασβούς. Ρίξε πάντως μια ματιά και στα νήματα για τα συνθετικά πινέλα της Omega που έχουν ένα σουξέ, τελευταία, στην κοινότητα.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Παρακολουθώ τις συζητήσεις για τα συνθετικά και μάλλον στην παραγγελία που θα βάλω για ασβοπίνελο θα συμπεριλάβω και ένα ωμέγα. Στα 10 ευρώ είναι vfm.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Όσον αφορά τα κινέζικα, τα περισσότερα βγαίνουν πολύ καλά, απόσο κι εγώ είχα διαβάσει.
Από τα 2 δικά μου, το Finest, 24άρι είναι μιά χαρά. Το Best που πήρα αργότερα στα 21mm
άν και είναι αυτό που ήθελα για κρέμες, δυστυχώς μαδάει, 2-3 τριχούλες κάθε φορά.
Αν πάρεις προτείνω 24 mm ¨κόμπο" και ποιότητα FInest, δεν το προτείνω μόνον εγώ
οι περισσότεροι αυτό θα σου πούν νομίζω.

Πέραν αυτών σε όσους γλυκοκοιτάνε τα SOC είτε το Bristle είτε το 2band, και εάν μπορούν
να ξεφύγουν σε τιμή, ας ρίξουν μιά ματιά και στο SOCSE. 6 έχουν μείνει μόνον. 500 είχε κατασκευάσει.
Απίθανο πινέλο.
antonisk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Ιουν 2015, 21:35
8
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Εγώ τελικά κατέληξα στο SOC χοίρο, όπως αναμενόταν! Σας ευχαριστω και παλι ολους.
Μετά από 3-4 test lathers έκανα κι ένα ξυρισματάκι και ήταν αρκετά καλό.
Τη μυρωδιά που αναφέρετε σε αλλα threads, ευτυχώς δεν την πρόσεξα, ή τουλάχιστον εμένα μέχρις στιγμής δεν με πειράζει.
Αυτό που πρόσεξα είναι ότι για να κάνω καλό αφρό, θέλει αρκετό νερό ή για να ακριβολογώ περισσότερο από το συνθετικό που είχα. Μάλλον παίζει ρόλο και το στρώσιμο του...σωστά;
Κάπου διάβασα ότι σε σχέση με τα omega το στρώσιμό τους αργεί περισσότερο. Ισχύει;
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Το στρώσιμο του SOC Boar θέλει τουλάχιστον ένα μήνα, κυρίως γιατί ο θύσανος του είναι πολύ πυκνός!
Επίσης, όντως θέλει περισσότερο νερό από κάθε συνθετικό. Η τρίχα του χοίρου απορροφά το νερό, αλλά η συνθετική τρίχα όχι.
Δοκίμασε το Ιταλικό φόρτωμα και ετοιμάσου για έκρηξη αφρού!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
antonisk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Ιουν 2015, 21:35
8
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Αυτό έκανα Δημήτρη, το ιταλικό φόρτωμα.
Δεν ξερω μονο αν το φόρτωσα καλα. Μέτρησα 100 στροφές στη cella και μου φανηκε πολύ αφού εκανε πολυ και πυκνο αφρό στο μπωλ...θελει λιγότερο η καλα είμαι εκεί;
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Θέλει λιγότερη πίεση Αντώνη! Ίσα ίσα να ακουμπάει στο πινέλο στο σαπούνι.
Πρέπει να δημιουργηθεί ελάχιστος αφρός στο σαπούνι όταν φορτώνεις.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”