Kent Infinity Silvertex VS Omega S brush

Kent Infinity vs Omega S brush

Infinity
9
43%
S brush
12
57%
 
Σύνολο ψήφων: 21
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εχω το s 10081''beehive''και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα καλο και μαλακο πινελο.το backbone που εχει ειναι πολυ καλο και φορτωνει ανετα.παντως εχω να πω οτι τα συνθετικα γενικως εχουν τελειως διαφορετικη αισθηση απο οτι εχουν οι ασβοι και τα γουρουνια που συνεχιζω να προτιμω.πιστευω οτι τα πινελα με ζωικες τριχες ειναι πολυ καλυτερα σε ολους τους τομεις(φορτωμα,απλωμα,αισθηση).στο μονο που υπερτερουν τα συνθετικα ειναι στον τομεα της ευκολιας(δεν θελουν μουλιασμα,στεγνωνουν αμεσα).
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

τις 2 προηγουμενες εβδομαδες που ημουν εκτος αθηνων,χρησιμοποιησα το s10081 beehive.πανευκολο στο φορτωμα , στο δουλεμα στο προσωπο και πολυ βολικο αφου δεν χρειαζοταν στεγνωμα.αυτο που δεν μου αρεσε ηταν η αισθηση στο προσωπο.παροτι πολυ μαλακο αλλα και με αρκετο backbone η αισθηση του ηταν πολυ περιεργη.δεν με ενοχλουσε αλλα ενοιωθα οτι κατι ελειπε απο το ολο εγχειρημα.θα το χρησιμοποιω οποτε φευγω εκτος αθηνων αλλα εντος των τοιχων της πολεως θα κανω χρηση των''γουρουνοπουλων''μου. :happy-partydance:
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Την ίδια αίσθηση έχω αποκομίσει και εγω απο το Omega S10018 που εχω . Πολύ μαλακό , φορτώνει εύκολα και απο σκληρά σαπούνια , εύκολη δημιουργία αφρού , ωραίο άπλωμα του αφρού με κινήσεις βαψίματος αλλά όταν έρθει η ώρα να το δουλέψεις με περιστροφικές κινήσεις στο πρόσωπο εκεί τα χαλάμε. Μια περίεργη αίσθηση η οποία είναι πολύ μακριά απο την αίσθηση των πινέλων χοίρου και ασβού που έχω συνηθίσει . Αυτό δεν έχει να κάνει με το κόστος βέβαια αλλά με το είδος της τρίχας , διότι υπάρχουν και πινένα χοίρου Omega με τιμή κοντά στα 5 ευρώ που είναι φανταστικά για τα χρήματα που κοστίζουν. Πάντως όπως και να έχει το Omega S10018 είναι ενα πινέλο το οποίο κάνει αρκετά πράγματα πολύ καλά και σίγουρα θα έχει μια θέση στο rotation με περισσότερη χρήση βέβαια στις διακοπές .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Omega S10081 S-Brush Synthetic.... το καλύτερο value for money συνθετικό τις αγοράς που όλοι πρέπει να δοκιμάσουν.
Plisson Synthetic..... το πιο μαλακό στο δέρμα αλλά ταυτόχρονα και κάπως αδύναμο στην πιεση (backbone) .
Kent Infinity Silvertex..... ένα μικρο συνθετικό πινέλο κατάλληλο για ταξίδια.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πετρο εχεις κανει copy/paste το ιδιο ποστ και εδω και εδω και εν μερει και εδω - γραφε αν θες και 2-3 διαφορετικα λογια σε καθε διαφορετικο thread ;-)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”