Kent Infinity Silvertex VS Omega S brush

Kent Infinity vs Omega S brush

Infinity
9
43%
S brush
12
57%
 
Σύνολο ψήφων: 21
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Προτιμώ το S-brush από το Kent. Το τελευταίο το έδωσα όχι επειδή ήταν κακό -αντιθέτως- αλλά επειδή ήταν μικρό, τόσο σε θύσανο όσο και σε λαβή. Ποιά S-brush όμως μια και υπάρχουν κάμποσα; Σε αυτή τη φάση, τα μικρού μεγέθους με όσο το δυνατόν πιο κοντή τρίχα.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ειναι λιγο περιεργο αυτο το VS

Αν ειναι πραγματικο versus τοτε μιλαμε για το ποιο ειναι καλυτερο (κατα τη γνωμη μας) απο το αλλο, οποτε θα επρεπε να εχουμε προσωπικη αποψη και για τα 2. Απο την αλλη δεν μιλαμε για 2 συγκεκριμενα μοντελα αλλα για το Kent απεναντι σε 8 τουλαχιστον συνθετικα της Omega. Λογικα καποια ειναι μικρα, καποια μεγαλυτερα, διαφορετικης ποιοτητας λαβες κλπ κλπ.

Anyway, ψηφισα το Kent μιας και για μενα ειναι η χρυση τομη μεταξυ χτυπηματος αφρου ενος καλου χοιρου και στρωσιματος αφρου ενος καλου ασβου. Παραδεχομαι οτι ειναι μικρο και αυτο δεν βολευει πολλους συνξυριστες αλλα με εντυπωσιασε απο την πρωτη στιγμη με το ελαστικο του backbone και το ποσο μαλακη τριχα εχει. Ειναι μια εξαιρετικη λυση για facelathering ενω υστερει σε απολαυση για χρηση σε μπωλακι.

Τα S-Brush ηταν κινηση ματ απο την Omega - δινουν μαθηματα σε ολους τους κατασκευαστες συνθετικων. Το S10018 οσο το κρατησα (το βουτηξε η αδερφη μου...) με ικανοποιησε πληρως - ενω σε λιγο μεγαλυτερο μεγεθος (πχ S10081) θα θελα πολυ να το δοκιμασω στο μελλον.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εγώ, πάλι, τόσο καιρό που συζητάτε για τα συνθετικά δεν έχω καταλάβει ακόμα:

- βολεύει καλύτερα να έχει backbone ή να μην έχει;
- βολεύει ο ψηλότερος ή ο κοντύτερος θύσανος;
- μοιάζει πιο πολύ σε συμπεριφορά με ασβό, με χοίρο ή με κανένα απ' τα δύο;

Οι απόψεις διίστανται (και είναι λογικό, YMMV), οπότε δύο λύσεις μου μένουν:

- να δοκιμάσω εγώ ο ίδιος κάποιο κι επειδή λεφτά δεν περισσεύουν, μονόδρομος είναι το Omega s-18 (που, βάσει περιγραφών, είναι κοντά σ' αυτά που συνήθως ζητάω).
- να πάψω να ασχολούμαι με την αγορά συνθετικού, απ' τη στιγμή που έχω άλλα πινέλα.

Προς το παρόν η δεύτερη λύση κερδίζει πόντους, να γλιτώσουμε και κανά φράγκο. :xp1
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Έχοντας στην κατοχή μου μόνο το S10018 δεν μπορώ να ψηφίσω ποιο είναι καλύτερο . Δεν λέω , αρκετά καλό το S10018 αν και το έχω χρησιμοποιήσει μόνο 2 φορές αλλά μέχρι εκεί , σίγουρα προτιμώ τους χοίρους και τους ασβούς μου . Για travel καταστάσεις πάντως είναι μια χαρά
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Για να απαντήσω στον φίλο δρομέα, διαφωνώ με τον φίλο Μάχο στο ότι είναι χρήσιμο μόνο σε ταξίδι. Φορτώνει πανεύκολα, αφρίζει ακόμα ευκολότερα και στεγνώνει για πλάκα. Στο s 10018 αναφέρομαι. Και εγώ για δοκιμή το πήρα, λόγω της τιμής του, αλλά εξελίχτηκε σε εθισμό για μένα. Εννιά στις δέκα χρησιμοποιώ αυτό πλέον και το s 10083 pro.
Είναι πρακτικότερο από φυσικής τρίχας πινέλα, οικονομικότατο, αποτελεσματικότατο και στην αίσθηση πολύ ευχάριστο.Αν πιστεύεις ότι μπορεί να γρατζουνάει στο πρόσωπο, βγάλτο από το μυαλό σου.
Αξίζει με τα χίλια.
Α, και οι τρίχες του δεν φθείρονται με την πολυχρησία.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Roadrunner έγραψε:- μοιάζει πιο πολύ σε συμπεριφορά με ασβό, με χοίρο ή με κανένα απ' τα δύο;
Διάβασα στα ξένα φόρουμ ότι η σειρά S-brush της Omega "φέρνει" πιο πολύ σε χοίρο ως προς τη χρήση, απλά τα πινέλα είναι λίιιιγο πιο μαλακά (και πιο ανθεκτικά στον χρόνο, προφανώς). Και μάλλον γι' αυτό η τρίχα είναι κιτρινωπή και τα μοντέλα είναι απομιμήσεις των ήδη διάσημων χοίρων της εταιρίας.

Για το Kent μου είχατε πει παλιότερα εσείς ότι μοιάζει πρακτικά με έναν μέτριο ασβό.

Τι να κάνω τελικά; Ούτε εγώ δεν ξέρω τι θέλω. :shocking

Ίσως πάρω το Omega 49 σε συνθετικό, να κάνω μια "δύο σε ένα αγορά" -μια και ψήνομαι για τον αντίστοιχο χοίρο.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Roadrunner αν σου αρέσουν τα σχετικά κοντά σε θύσανο πινέλα όπως τα Ωμέγα 10810 και 10065, θα μπορούσες να δοκιμάσεις πχ το S10081. Είναι πάντως όντως πιο μαλακό από τους χοίρους. Προσωπικά θα ήθελα το συγκεκριμένο συνθετικό με λίγο περισσότερο backbone, σαν αυτό του S10018. Αν -στους χοίρους πάντα- προτιμάς τα πιο μεγάλα Ωμέγα όπως το 49, τότε ίσως σε βολέψει καλύτερα το αντίστοιχο σε μέγεθος συνθετικό.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Τα μικρά με βολεύουν και θέλω backbone στον χοίρο, αλλά έχω ήδη ένα μικρό (10015) και ένα μικρομεσαίο (10005) που με καλύπτουν για αυτήν τη δουλειά. Όμως, θέλω να δοκιμάσω και μεγαλύτερο χοίρο (10049) και συνθετικό, γι' αυτό λέω να κάνω "δύο σε ένα" με το s-10049. Θα δω, από βδομάδα. :megagrin
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Δεν ξέρω ποιά ακριβώς διαφορά έχει το συνθετικό 49 με το S10083, αλλά έχε και το τελευταίο υπόψη σου τότε :megagrin
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Πάρε τα ομέγα τα φτηνά.Έχω κι εγώ ένα το s18 σε πράσινο.Αν δε σου αρέσει-που αμφιβάλλω-πέταξες 5 ευρώ,ούτε 15 ούτε 20 ούτε τίποτα άλλο.Άσε που σε όποιον και να το δώσεις-χαρίσεις μπορεί να μυηθεί στο Π.Ξ μέχρι να πείς κύμινο.Πολύ εύκολα στα χρήση τους!!!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”