Μιά ματιά στους ασβούς μου

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ένα πρόχειρο, αυθόρμητο βίντεο,



♦ Το βίντεο γυρίστηκε χθες και κατάφερα να το ανεβάσω σήμερα ! Εξού και το ξύρισμα με το Crabtree που ακούτε...
♦ Το χέρι μου δεν ήταν όσο σταθερό θα το ήθελα, το ξέρω...
♦ Λόγω του παραπάνω, προτείνω να μην ανοίξετε μεγαλύτερο παράθυρο προβολής γιατί ίσως αυτό σας κουράσει.
♦ Αν έχω παραλείψει ( και σίγουρα κάτι θα μου έχει διαφύγει ), να μου το πείτε να το γράψω.
♦ Αν είχατε την υπομονή να το δείτε όλο, τί να πώ ; Ευχαριστώ .
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πωπω τι αφροί είναι αυτοί ρε συ;

Επίσης, πρόχειρο βίντεο 36 λεπτών; Που να κάνεις και κανονικό βίντεο! Εύγε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris την 22 Μάι 2015, 09:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Trolling στα edits.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22430 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Μια χαρά είναι το βίντεο Ηλία! :thumbsup
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ωραίο βίντεο, το είδα όλο με ενδιαφέρον και μου έλυσε αρκετές απορίες που έχω ως πρωτάρης με τους ασβούς, για το πώς "λειτουργούν" και πώς να τους φορτώνω. Μπράβο Ηλία. :clap1
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πολυ ωραιο το video Ηλια - και δινει και αφορμη στους υπολοιπους να ξεκινησουμε σιγα σιγα :thnx

Τωρα για την αντιδραση του "Πορτογαλλου", τι να πω ? Του φερες την ΠΕΤΡΟΛΑ απο το Firenze - και εγω να μουνα θα τσιναγα !
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Μπράβο Ηλία !
Αν και εκ πεποιθήσεως δεν χρησιμοποιώ ασβους, το βίντεο σου ήταν πολύ ενδιαφέρον και ενημερωτικό ιδιαίτερα για τους νέους φίλους του πξ.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

♦ Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια !
♦ Όποιος βρεί πόσες φορές είπα " απίστευτο " στο βίντεο, κερδίζει γλυφιτζούρι .
♦ Δημήτρη, οι αφροί είναι απο τα πρόσθετα που ρίχνουν στα πετρελαιοσάπουνα 8)
♦ Το Semogue SE το είχα πάρει απο το wellshaved και το shavemac177 απο την ιστιοσελίδα της shavemac
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Link

Και ειλικρινά ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που υποβλήθηκες.
Το τεχνικό μέρος Ηλία είναι πολύ καλύτερο από ότι νόμιζες όταν το τραβούσες.

Γνωρίζω πως δεν είναι εκπαιδευτικό βίντεο, αλλά κάθε εποπτικό μέσο που ανεβαίνει αναπόφευκτα χρησιμεύει σαν "μπούσουλας" σε κάποιους λιγότερο έμπειρους φίλους. Με φιλικά συναισθήματα όμως και χωρίς διάθεση ανταγωνισμού πρέπει να σου υποβάλλω κάποια ερωτήματα, και μάλιστα αμείλικτα ερωτήματα:

1. Πάντα βουτάς το πινέλο και πέρα από το knot, μέχρι τα μισά της λαβής;
Και πάντα ρίχνεις νερό κόντρα μέσα στο θύσσανο, να έρθει να φουσκώσει, να μουλιάσει καλά-καλά;
Αν ναι, ο μόνος λόγος που δεν έχουν διαλύσει τα πινέλα σου είναι επειδή είναι πολύ πυκνά όλα και πανάκριβα, άρα η κόλλα, το μήκος της τρίχας μέσα στη λαβή, η κατασκευή κτλ τα σώζουν. Οι Shavemac, Simpsons κτλ τα αντικαθστούν/ επισκευάζουν γιατί είναι hi-end εταιρίες, θέλουν την πελατεία τους και δε θέλουν κράξιμο μέσα στα fora κτλ καληώρα.

2. Γιατί να τσιμπάει το πινέλο σε silvertip;
Δεν ειναι ρητορική ερώτηση, άμα είναι νοθευμένο, προχειροφτιαγμένο (ή και ύπουλα κουρεμένο) και προεξέχουν τρίχες κάθετι τσιμπάει, μακάρι να είναι φτιαγμένο από το ηβικό τρίχωμα της Αυτοκράτειρας του Ανατέλλοντος Ηλίου. (Δεν έχω κάτι πιο σεβάσμιο!)

3. Το finest γρατζουνάει γενικώς;
Η φιλολογία λέει "περισσότερο από το silvertip". Τα ευαίσθητα μούτρα μου λένε: όχι (από ένα TGN που τυχαίνει να έχω).

4. Το νευρικό και γρήγορο ανακάτεμα για να σηκωθεί μια εντυπωσιακή πυκνή μαρέγκα και να κολλάει το σαπούνι στο χέρι δεν δείχνει τίποτα. Μάλλον δείχνει όσα δείχνει η καλή παρέλαση και οι ακριβείς ασκήσεις ακριβείας για το πόσο αξιόμαχος είναι κάποιος στρατός.
Ίσως να το φούσκωνες σιγά-σιγά με tempo, σταγόνα-σταγόνα το νερό, ώστε να ελεγχόταν η ρευστότητα (πρόσφυση ξυραφιού/λίπανση) και ο όγκος (αέρας, άρα ξηρότητα της μαρέγκας) και να βλέπαμε πως και πόσο γρήγορα θα έφτανε σε εκείνο το σημείο ισορροπίας (equilibrium) όπου θα ήταν έτοιμος για τα μουτρα;

5. Σε κάποιο σημείο, όπου έχουν φύγει οι τρίχες του προσώπου, αλλά και ήδη έχουν γίνει 1-2 περάσματα και έχει κάπως διεγερθεί / ερεθιστεί η επιδερμίδα, το βάψιμο είναι απαράιτητο (ανέφερες και εσύ σχετικά: "στο τέλος").
Τα 24άρια τα πινέλα της παρουσιάσής σου με το βαρύ το θύσανο που θα έχουν γίνει νταούλια μέχρι το σημείο αυτό ασφαλώς δεν είναι τα πλέον εύχρηστα, αλλά πάλι γίνεται η δουλειά αν πετάξεις τη σαπουνάδα έξω, χώσεις αντίχειρα στη βάση να γίνει βεντάλια και σπατουλάρεις κατά βούληση. Υπάρχουν όμως διάφορες υλοποιήσεις, πιο μαζεμένες.
Μήπως να μη γενίκευες για όλους τους ασβούς, αν βάφουν καλά ή όχι;


Με μεγάλη εκτίμηση.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Άγγελε σ'ευχαριστώ πολύ για τα σχολιά σου, με τιμά το ενδιαφέρον σου.

Δε ρωτάς και τίποτα το τρομερό 8) , νομίζω πως στο τέλος θα κερδίσω περισσότερα απ'αυτό το διάλογο απ'όσα φαντάζομαι ;) .

1. Όχι, αποφεύγω να βουτάω το πινέλο μέχρι τα μισά της λαβής. Πολλές φορές δε φτάνει και στη βάση του θυσσάνου. Αν στο βίντεο φάνηκε πως τα βουτάω τόσο πολύ, τότε έγινε απο λάθος. ( Το νερό στο βίντεο ήταν ελαφρώς χλιαρό πάντως. Τrivial clue ) .

Ναί, πάντα ρίχνω νερό, κόντρα μέσα στο θύσσανο. Το κάνω μόνο όταν ξεπλένω τα πινέλα μου, το κάνω σε όλα τα πινέλα μου και κρατάω δείκτη και αντίχειρα σε κλειστό κύκλο γύρω απο το θύσσανο, σα δαχτυλίδι, για να μην ανοίξει πολύ.

Το shavemac που είχα στείλει πίσω έχανε τρίχες απο το κέντρο σε κάθε ξύρισμα. Το "φτιαγμένο" δε χάνει. Και το ένα και το άλλο τα ξέπλενα με τον ίδιο τρόπο.

2. Μάλλον θα εννοείς το Whipped Dog silvertip που ανέφερα. Τί να πώ ; Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.

3. Ειλικρινά δε θυμάμαι να είπα πως το finest γρατζουνάει.

4. Το ανακάτεμα ήταν γρήγορο αλλά όχι νευρικό. Προσπαθώ να γίνεται όσο το δυνατόν πιό αέρινα ( όσο αντιφατικό και αν φαίνεται ).
Πέρα απο αυτό η σκέψη σου είναι λογική και η προτασή σου σωστή.

5. Ναί ήταν λάθος μου να γενικεύσω. Μιλούσα όμως υποκειμενικά.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Ωραίο το βίντεο, Ηλία! Ξαναανοίγεις ένα νέο κεφάλαιο παρουσιάσεων.


Μπράβο, Άγγελε, για τις παρατηρήσεις σου. Πολύ εύστοχες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 24 Μάι 2015, 17:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Αφαιρεση επιμαχου σχολιου :-)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”