Η μάχη των Omega Pro!

Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Κοντευω ενα μηνα με το omega 49 και νομιζω πως εχει στρωσει αρκετα. Το γενικο μου συμπερασμα ειναι πως θα ηταν πιο ευστοχο αν η ωμεγα ονομαζε τη σειρα αυτη οχι pro (profesional) αλλα pra (praktikal)! Το 49αρι (και φανταζομαι οτι το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα της σειρας) ειναι η επιτομη της πρακτικοτητας, με την εννοια οτι εξασφαλιζει τη μεγιστη ευχρηστια στο ελαχιστο δυνατο κοστος..
Αν το δει κανεις ως αντικειμενο πολυτελειας, ναι, οι πλαστικες λαβες των προ μοιαζουν καπως φτηνες. Μα ακριβως αυτος ομως ειναι ο στοχος τους: η λαβη του ειναι απλη, ελαφρια, στοιβαρη στο χερι μα και απο πλαστικο, ωστε να διατηρηθει η πρακτικοτητα σε χαμηλο κοστος. Ο θυσσανος εχει μετριο προς μεγαλο μηκος, μα ειναι σχετικα αραιος (για το μηκος του) ετσι ωστε να διατηρει ικανο backbone ταυτοχρονα με ανετη αισθηση. Οι ακρες των τριχων δεν ειναι πιο μαλακες απο τις τριχες του soc, αλλα ο συνδυασμος μηκους / πυκνοτητας το καθιστα σχεδον εξισου απαλο στην αισθηση, ενω διατηρει εξαιρετικη πρακτικοτητα ως προς το οτι δεν χρειαζεται ιδιαιτερη δυναμη για να το δουλεψεις (πολλες φορες ο συνδυασμος bacbone και ξυλινης λαβης του soc με ψιλοκουραζει στη χρηση).
Απο πλευρας αφρισμου, εχει συμπεριφερθει αψογα και απροβληματιστα σε ολες τις περιστασεις: σαπουνια, κρεμες, στικ, σε μπολ, στο προσωπο - παντου αφρισε ευκολα, χωρις να ζητα πιεση και χωρις να κρατα αφρο μεσα (για την ακριβεια τον παραβγαζει εξω, σε βαθμο που αν το δουλεψεις πολυ ωρα στο προσωπο να μην μεινει αφρος στο κεντρο του!).

Το ενδιαφερον με αυτα τα πινελα ειναι πως λειτουργουν τοσο ομαλα και απροβληματιστα υπο ολες τις συνθηκες, που σε κανουν να το θεωρεις δεδομενο πως ενα ποινελο τον 10 - 11€ ειναι φυσικο να λειτουργει και να αποδιδει ετσι. Ε λοιπον, αν το αναστοχαστουμε, κατι τετοιο δεν ειναι τοσο δεδομενο... Ενα πινελο του 10αρικου σαν το 49αρι συγκρινεται -απο πλευρας πρακτικοτητας- με ενα πινελο του 30αρικου, σαν το soc. Αυτο απο μονο του λεει πολλα...

Μονο "αρνητικο" οτι η γουρουνιλα μυριζει αρκετα πιο εντονα και αργει περισσοτερο να φυγει απ οτι σε αλλα πινελα.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Για μένα, οι πλαστικές λαβές του δίνουν καλτ χαρακτήρα! Όντως εξαιρετικά πινέλα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Βρηκα και εγω ενα S10065 σε ενα κουρειο.9 ευρω.Το τσιμπησα αμεσως.Θα το δοκιμασω συντομα.Για κανα ταξιδι το πηρα.Τωρα που μαθαινω, δεν το αλλαζω το Proraso-Omega.Δοκιμασα ασβο ,δοκιμασα και αλογο.Το μασαζ του χοιροπινελου μου στρωνει καλυτερα τη τριχα.Ειδα βελτιωση σημαντικη.Ωσπου να τελειοποιηθω,γουρουνι και παλι γουρουνι.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Από αριστερά προς τα δεξιά
Semogue SOC, Proraso, 49, 48, 98. Προτιμώ πλέον το Proraso κι ας είναι ακριβότερο από τα άλλα Ω και το 98.

Εικόνα
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Έλα ρε συ. Τρομερή διαφορά ο θυσανος του Proraso από το 49. Μου φαίνεται θα παρω Proraso. Κοντυτερος και πιο backbonistos.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Στην πρώτη σελίδα, στο πρώτο post του Δημήτρη θα δεις καλύτερα τις διαφορές και με νούμερα ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Για τον@gkarave .
Το proraso omega έχει ικανό backbone για κάθε σαπούνι.φορτωνει πανευκολα και τα πιο δύσκολα σαπούνια.
Παρόλα ταύτα είναι αρκετά μαλακό σαν αίσθηση στο πρόσωπο.βασικη προϋπόθεση βέβαια για αυτό είναι το πινέλο να στρώσει.χρειαζεται 20-30 ξυρισματα μέχρι οι τρίχες να αρχίσουν να σπάνε (σαν ψαλίδα κάπως).
Μετά είναι σκέτη απόλαυση.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1524
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12671 times
Been thanked: 13331 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@macho Ευχαριστώ θερμά ! Είσαι Δάσκαλος ! Έχω ακούσει καλά λόγια για το συγκεκριμένο πινέλο και σκεφτόμουν να το αγοράσω. Γενικά, έχω θέμα με τα πινέλα ασβού, οι τρίχες δεν έχουν "στρώσει" και περιμένω να βελτιώσω λίγο την τεχνική ή με την πάροδο του χρόνου να στρώσουν...
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

@gkarave νομίζω ότι υπερβάλεις.εχω ελάχιστη εμπειρία ίσως από κάποιον τελείως αρχάριο.
Οι ασβοί έχουν άλλη συμπεριφορά.
Νομίζω ότι οι ασβοί δεν στρώνουν τόσο όσο τα γουρουνοπινελα.
Στους ασβους παίζει επίσης ρόλο και η ποιότητα της τρίχας (pure ,best, silvertip κτλ)κάτι που δεν ισχύει τόσο για τα γουρουνάκια.
Το proraso omega πάντως είναι vfm.κανει τα πάντα και συμφέρει.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Μήν τόν ακούς, είναι μετριόφρων ό φίλος Μάχος, έχει δοκιμάσει πολλά περισσότερα από αρκετούς από εμάς !! :clap:
Φυσικά συμφωνώ απόλυτα μέ τόν Μάχο ώς πρός τήν αξία τού συγκεκριμένου πινέλου καί την συμπεριφορά τών ασβών.

:hellas2
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”