Η μάχη των συνθετικών!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Δημήτρη θεωρείς τα S καλύτερα από τα Hi; Υποτίθεται ότι τα Hi είναι καλύτερης ποιότητας γι' αυτό και είναι και λίγο ακριβότερα. Εμφανισιακά βέβαια προτιμώ τα Hi-Brush. Για τα Vie-Long έχεις άποψη;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Chriskat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2014, 10:49
9
Has thanked: 24 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 35

Έχω αυτό της Bodyshop αρκετό καιρό και μετράει πολλά ξυρίσματα.Έως τώρα δεν είχα πρόβλημα αλλά προσέχω να μην έρχεται το ξύλο της λαβής του σε επαφή με πολύ ζεστό νερό γιατί φοβάμαι μη χαλάσει. Η αίσθηση της συνθετικής τρίχας μ' άρεσει, τόσο στεγνό όσο και με την προετοιμασία του για ξύρισμα. Μου δίνει καλό αφρό και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την ποσότητα που "απλώνει" στο πρόσωπο (αν και έχω διαβάσει ότι κάποιοι έχουν παράπονα σε αυτο...). Μην περιμένεις πολλά, αλλά για τα λεφτά του είναι καλή αγορά. Αν πας προς TBS θα σου έλεγα να πάρεις και την κρέμα είτε στο σωληνάρι είτε στο μπωλ (θα δεις πως και στο μπωλ είναι κρέμα και όχι σαπούνι).
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Chriskat την κρέμα από τα Bodyshop μου την έφερε ο μυστικός Άγιος Βασίλης φέτος. :) Το πινελάκι το έχω δει από κοντά και μου άρεσε αλλά βλέπω ότι υπάρχουν πολλές απόψεις που το κατατάσσουν κάτω του μετρίου. Έχεις δοκιμάσει κάποιο άλλο συνθετικό; Για το S-brush Δημήτρη όντος διαβάζω τα καλύτερα. Κανείς δεν έχει δοκιμάσει όμως το Hi-brush ή κάποιο από τα Vie-Long να μας πει μια γνώμη; Σίγουρα όταν πάω στο Γιάννη θα τα δω όλα από κοντά αλλά θέλω να έχω μια άποψη πριν πάω.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Chriskat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2014, 10:49
9
Has thanked: 24 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 35

Βill, έχω ακόμα ένα. Ένα Vie-Long 15212. Δε σου έγραψα γιατί το έχω δουλέψει ελάχιστα (για άλλους λόγους, όχι οτι είναι κακό) και δε μπορώ να σχολιάσω. Αν θυμάμαι καλά ήταν κάπου 8 ευρώ πιο ακριβό από αυτό της TBS.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

macho έγραψε:πηρα απο τον Γιαννη(hairmaker)το S10081. εκανα και μια πρωτη δοκιμη για να δω πως φορτωνει και τι αισθηση εχει στο προσωπο.φορτωνει απιστευτα ευκολα και χωρις υπερβολες ειναι''χαδι''.πολυ μαλακο και κορυφαιο στο απλωμα του αφρου.ειτε με κυκλικες,ειτε με κινησεις βαψιματος απλωνει το σαπουνι ομοιομορφα και νοιωθεις να''χαιδευει'' το προσωπο σου.βρηκα επιτελους και ενα συνθετικο που με ικανοποιει.θα το εχω ως travel και οποτε θελω ευκολια στο ξυρισμα.το συνιστω ανεπιφυλακτα.
omega-s-brush-s10081.jpg
Macho από τότε που το πήρες μέχρι σήμερα συνεχίζεις να έχεις καλή άποψη για το συγκεκριμένο πινέλο ή όχι. Ρωτάω γιατί θέλω να αγοράσω ένα φτηνό συνθετικό και εγώ για τα ταξίδια ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Omega s10018 vs Omega hi-brush 0146206
Σαφέστατα προτιμώ το πρώτο!Καλύτερο splay και ευκολία κινήσεων.Οπτικά το δεύτερο είναι πολύ καλύτερο και σε θύσανο και σε λαβή.Από άποψη εργονομίας είναι ισάξια παρότι το δεύτερο είναι λίιιγο πιο βαρύ με ότι αυτό συνεπάγεται για το χέρι του καθενός!Από άποψη τιμής νικάει και πάλι το πρώτο,ενώ από ευκολία φορτώματος ίσως το πρώτο να υπολείπεται απειροελάχιστα.Για ότι άλλο θέλετε εδώ είμαι...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Αν και με καλύπτει απόλυτα το post του Τηλέμαχου,θα κάνω και εγώ μια πρόταση...

Λόγω ότι έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα συνθετικά της Omega (Χωρίς υπερβολές) θα πρότεινα το S 10065 της Omega.
μαζί με το S 10018 είναι τα καλύτερα πινέλα όλης της σειράς συνθετικών,που έχει βγάλει η Omega,για τα hi-brush δεν...

Έτσι έχουμε στο vs {S 10018 - S 10065}...το S 10065 να προηγείται οριακά στα σημεία...

Καλύτερη και ποιο ποιοτική λαβή από το 10018,καλύτερο backbone μερικά κλίκ,λίγο καλύτερο splay λόγω μικρής διαφοράς διαστάσεων θυσάνου,καλύτερο load,ποιο όμορφο,και λίγο καλύτερη διαχείριση νερού,όπου πάσχουν δραματικά όλα τα συνθετικά Omega.

Μην φανταστούμε και τρελές διαφορές,είπαμε λίγα κλίκ,και τα δυο πινέλα είναι φθηνά,και για να μην γίνομαι-είμαι απόλυτος αυτή είναι πάντα η γνώμη μου παιδιά ναι;

[*]Τα Omega σαφώς δεν μπορούν να σταθούν δίπλα στα συνθετικά των τελευταίων γενεών,και θα ήταν και άκυρο/άδικο να τα συγκρίνουμε με αυτά,όμως μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν travel,και εισαγωγικά πινέλα στους νεοεισερχόμενους,και σύμφωνα με τα set που έχω δώσει σε νεοεισερχόμενους,δεν μου είπαν κανένα αρνητικό,
που με του χοίρους που έδινα παλαιότερα,είχαμε θέματα...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Μπορούμε να προσδιορίσουμε τις βασικές ιδιότητες του συνθετικού; Με τα λίγα που διαβάζω εδώ και έξω καταλαβαίνω μέχρι στιγμής ότι:
1) Στεγνώνει εύκολα,
2) Χρησιμοποιεί λίγότερη κρέμα ή σαπούνι
3) Ξεπλένεται εύκολα, δε λερώνει την ίνα...
4) Είναι λιγότερο ή περισσότερο εύκαμπτο (floppy) ανάλογα την κατηγόρια ή τη γενιά που βρίσκεται
5) Έχει μαλακή ή βελούδινη αίσθηση στο πρόσωπο την ώρα του lather

Λοιπόν το 5 το ακούω YMMV
To 2 πάλι ΥΜΜV (Ότι γουστάρει ο καθένας κάνει με τη κρέμα και το σαπούνι του...)

Οπότε έχουμε σίγουρα τα 1-3-4

ξεχνώ κάτι, γιατί ψάχνω να αγοράσω ένα συνθετικό (30-40€) για να επιμερίσω το κόστος μεταφορικών. Συγκεκριμένα κοιτώ το barber pole της ΟMEGA 46735 και το έχω βρεί εδώ
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Εγώ θα πω το εξής... Plissoft δαγκωτό! Φώτη είναι εξαιρετικό. Με τα μεταφορικά απο Italian Barber θα σου βγει γύρω στα 20 ευρώ.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Με 30-40 ευρώ παίρνει κάποιος το απλό original Plisson. Ας μην ξεχνάμε ότι τον θύσανο αυτής της φίρμας αντιγράφουν. Όπως λέμε Rolex - Folex.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”