Η μάχη των συνθετικών!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Αντρέα ο θύσανος είναι ο ίδιος. Δεν είναι αντιγραφή. Άσε που το Plisson δε το βρίσκεις πλέον σε αυτή τη τιμή. Είχα φαει και εγώ το τόπο οταν έψαχνα να το αγοράσω, τελικά δε το βρήκα και κατέληξα στο Plissoft.

Added in 24 minutes 28 seconds:
Ααα τώρα κατάλαβα οτι μάλλον εννοείς το απλό από το site της Plisson. Γι'αυτό το πινέλο δεν έχω άποψη όσον αφορά τη λαβή. Πάντως είμαι υπερευχαριστημένος από το Plissoft το 24άρι. Από τη μέρα που μου ήρθε, δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλο πινέλο.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Ναι αυτό λέω Νίκο. Αν κάποιος διαθέτει 40 ευρώ για συνθετικό, γιατι να μην πάρει τη μάνα των συνθετικών;
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Πάντως εγώ θα έφτιαχνα ένα custom για να ευχαριστηθώ περισσότερο τη λαβή.Έτσι και αλλιώς αυτοί οι θύσσανοι μοιάζουν μεταξύ τους...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Ξεχνάς και ότι δεν ανοίγει ο θυσανος όπως σε χοιρου - ασβου και είναι ακόμα και μετά από πολύ καιρό όπως την πρώτη μέρα!
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Νέου τύπου συνθετικοί θύσανοι (κάτι σαν αντεστραμμένος Tuxedo μοιάζει ) .

Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Το είδα με ενδιαφέρον το video,αλλά νομίζω πως η "μάχη" των συνθετικών θυσάνων,προς το παρόν,έχει να κάνει πιό πολύ με το όνομα παρά με τις ιδιότητες πλέον. :">

Άλλοι το λένε,angel knot άλλοι Black and White,full ή quarter moon,και στην συγκεκριμένη περίπτωση των Timberwolf που δεν τους φτιάχνει ο Peter Wolf (wolfwhiskers) συμφωνώ με τον Rud,και χωρίς να είμαι σίγουρος,νομίζω ότι βλέπω θυσάνους Cashmere που είναι βαμμένοι... :whistle:
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

paratairosexthros έγραψε: 20 Μαρ 2018, 14:48 Πώς σου φάνηκε εσένα Αντώνη αυτός ο θύσανος στα 28μμ;
Υπερβολικός,μεγάλος,κανονικός;
Έχεις μήπως δοκιμάσει και κανένα 24άρι να μας πεις διαφορές στο μέγεθος και την πυκνότητα;
Και ασχέτως αυτού,πώς τον αξιολογείς,ειδικά σε σχέση με tuxedo;
Διονύση απαντώ εδώ για να είμαστε και σωστοί. :)

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να σε καλύψω, εφόσον αυτά που θα γράψω αφορούν κυρίως τις προσωπικές προτιμήσεις μου, και κοινώς YMMY πάντα...

Οι προτιμήσεις μου λοιπόν έχουν γίνει αρκετά πιό απαιτητικές, μετά από τόσες πολλές δοκιμές στα συνθετικά, έτσι μέχρι στιγμής "παίζω" από 24mm - 28mm (Min-Max)
δεν μου αρέσουν οι αδύναμοι θύσανοι (Floppy) αλλά ούτε και οι άκαμπτοι, είμαι κάπου στην μέση. Όλα αυτά βέβαια εξαρτώνται από δύο κύριους παράγοντες,
α) Από την ποιότητα της ίνας. β) Και από την πυκνότητά της.

Ο SilkSmoke - Extra Dense στα 28mm αν και είναι οριακό knot για εμένα, μου φάνηκε κανονικός, έχω και το πινέλο ολόκληρο με την Butterscotch Swirl Handle, όμως δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω ακόμα, δοκίμασα όμως τον θύσανο σε δική μου λαβή, το αναφέρω αυτό γιατί στο setup μου μείωσα πολύ το loft, από ότι έρχεται έτοιμο από το APShaveCo οπότε έχει και διαφορετική συμπεριφορά, αν και 28αρις μου αρέσει και δεν μπορώ να πω πως, είναι "κακός ή καλός" απλά διαφορετικός, όμως μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα, και με περισσότερες δοκιμές να με πείσει, στα 28mm παίζεται και προτείνεται, στα 24mm πάλι όχι*.

Ναί έχω δοκιμάσει και τον 24αρι και δεν μου άρεσε καθόλου εν σχέση με τον Tuxedo, ο SilkSmoke όπως τον παρουσιάζουν είναι ένα υβρίδιο μεταξύ tuxedo και Cashmere, ο Cashmere έχει τα πιό απαλά tips από όλα τα συνθετικά που έχω δοκιμάσει, αλλά σε 24αρι είναι floppy, δεν έχει κυρίως το backbone και την πυκνότητα που έχει ο tuxedo.

Γενικώς ο SilkSmoke έχει απαλότερο 'χάδι' δεν έχει όμως την πυκνότητα ούτε και το backbone που έχει ο tuxedo**, για αυτό και τον προτιμώ μέχρι και τώρα...

* Το ότι δεν μου άρεσε το 24αρι, δεν σημαίνει πως δεν θα σας αρέσει.
**Μιλάω πάντα για τους tuxedo από APShaveCo και όχι από Ali E (yaqi)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εγω θεωρώ ότι το 30ρι Yaqi tuxedo με καλυπτει οπτικά τουλάχιστον σε όλα προς το παρον. Πυκνότητα, απαλοτητα και πανίσχυρο backbone, αλλά όχι άκαμπτο πινελο. Νομίζω ότι έχουμε κάτι άριστο εδω, όλα θα φανουν στο SOTD του Ράντυ. Ειναι πιο έμπειρος, θα μας πει αναλυτικότερα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

2 πήρα μόνο συνθετικά και σταμάτησα.
Το Plisoft 26mm Beige "Monster" της Razorock
και το παρόμοιας γενιάς και τύπου
Maggard Razors 24mm Synthetic Shaving Brush, Marble Handle.

To 26mm το λάτρεψα και το τιμώ συχνά. Είναι τόσο όσο σε όλα τα επίπεδα. Λαβή, ομορφιά, πυκνότητα, ραχοκοκκαλιά, απαλότητα.

Το 24mm μετά από μερικά τεστ lather, περιμένει στο κουτί του μάλλον κακώς μήπως του κάνω αλλαγή θυσάνου. Ικανό με τα σαπούνια? Ναι. Αραιό όμως σε αίσθηση για τα γούστα μου και κάπως μικρό στη λαβή. Επίσης διαφορετικό χρώμα λαβής από ότι στις φωτό. Αντί για λαδί-μελί, μάλλον καφέ-κίτρινο... Άσχημο? Όχι. Αλλά δεν.

Βλέπω όλη αυτή τη μανία με τους τρελο-θύσανους tuxedo/muxedo/chinchilido/τριχοκατσαρίdo ως απλή μόδα, ενώ το μόνο για το οποίο νιώθω κάποιο ενδιαφέρον είναι οι όμορφες swirl λαβές ρητίνης που έχουν (Yaqi) σε τρελή τιμή. To πολύ glue bump για μένα είναι απαράδεκτο. Φυσικά περί ορέξεως...
► Εμφάνιση spoiler
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Aντώνη,ο 28άρης είναι πυκνότερος συγκριτικά με τον 24άρη;Ή κατάλαβα λάθος;
Και μιας και τον δοκίμασες σε δική σου λαβή μειώνοντας το λοφτ,ίσως στη μαμίσια να σου κάνει άλλη εντύπωση,καλύτερη ή χειρότερη.
Όταν δοκιμάσεις και ολόκληρο το πινέλο,κάνε έναν κόπο να μας αναφέρεις εκ νέου εντυπώσεις,γιατί εγώ πχ αν αγοράσω από εκεί,
θα πάρω ολόκληρο πινέλο και όχι μόνο θύσανο.
Ευχαριστώ.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”