To επόμενο συνθετικό.

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Καλησπέρα σε όλους !

Όπως ξέρετε, πάει καιρός που τα μόνα πινέλα που χρησιμοποιώ είναι ασβοί και το ένα και μοναδικό μου συνθετικό. Ο παροπλισμός των γουρουνιών με έχει αφήσει λοιπόν με πέντε πινέλα και όσο και αν θα ήθελα άλλο ένα shavemac στη συλλογή μου, υποψιάζομαι πως αυτό ίσως αργήσει να έρθει.

Άλλο ένα πινέλο πρέπει να προστεθεί στην ομάδα. Οι προτιμήσεις μου, οι εξής. Πρώτον δε θα είναι γουρούνι. 8)
Δεύτερον. Το θέλω απαλό και χαιδεμένο σαν silvertip badger. Όμως silvertip badger ξέρω που θα βρώ και πόσο κάνει.. :cry
Άρα η μόνη λύση είναι άλλο ένα συνθετικό και έχοντας δοκιμάσει το Κent μπορώ να πώ πως μιμείται θαυμάσια έναν ασβό.

Τρία πινέλα έχω στο μυαλό μου και η αγορά, όποτε γίνει, θα γίνει αβίαστα, οπότε ακόμα και αν είναι out of stock αυτό δε με απασχολεί ιδιαίτερα.
Boηθείστε με να επιλέξω μεταξύ τών :

L'Occitane Plisson Synthetic που δε μπορώ να βρώ διαστάσεις ( αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ) , το The Grooming Co. Synthetic και ενός Muhle του 33K256 ή 35Κ256 ;

Εσείς τί θα διαλέγατε ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Δεν εχω κανενα απο τα παραπανω αλλα βλεπω οτι τελευταια τραβιεται πολυ το Plisson σε custom λαβη. Αν θυμαμαι καλα ο θυσανος μαζι με το δαχτυλιδι πρεπει να ειναι 23αρης.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

To L'Occitane Plisson Synthetic είναι πολύ καλό! Οι διαστάσεις του βολικές θα έλεγα και προσωπικά με βολεύει για face lathering χωρις όμως να υστερεί και στο μπωλ.
Αυτή τη στιγμή δεν το έχω εδώ οπότε και δεν μπορώ να σου πω συγκεκριμένες διαστάσεις κ.λπ.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Έχεις το συνθετικό Plisson ; Απο πού και πόσο το πήρες αν επιτρέπεται ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ηλίας έγραψε:Boηθείστε με να επιλέξω μεταξύ τών :
L'Occitane Plisson Synthetic που δε μπορώ να βρώ διαστάσεις ( αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ) , το The Grooming Co. Synthetic και ενός Muhle του 33K256 ή 35Κ256 ;

Εσείς τί θα διαλέγατε ;
Ηλία καλημέρα και πάντα με υγεία...

Το L'Occitane Plisson Synthetic το είχα αγοράσει πριν από αρκετό καιρό μαζί με έναν φίλο,από εδώ ήταν σε σετάκι,και είχαμε συμφωνήσει αν δεν μου κάνει να το πάρει εκείνος,έτσι και έγινε,το συγκεκριμένο είναι πολύ ωραίο πινέλο για τα λεφτά που είχε,γύρο στα 30$,αν θυμάμαι καλά,καλή λαβή εργονομική,και μαλακό σαν χάδι,αλλά από backbone ούτε ίχνος,άνοιγε σαν σφουγγαρίστρα,τώρα βλέπω πως δεν το έχει διαθέσιμο,και εγώ τις ίδιες σκέψεις με εσένα έκανα,και έψαχνα ένα συνθετικό,αλλά δεν μου καθότανε κανένα,τρία Omega πετάχτηκαν χαρίστηκαν σε φίλους από τα φτηνά τα διάφανα,και μετά από τις επιλογές αυτές έβαλα στο μάτι το Omega S-Brush που είχε μεγάλη φήμη δες και εδώ βέβαια η αγορά δεν έγινε ποτέ,αφού ήρθε ο Ηρακλής με την βόμβα του και μας (άνοιξε τα μάτια) το kent,που δεν ξεκολλάει από το χέρι μου...

Για τα Muhle δεν ακούγονται και τα καλύτερα,το The Grooming Co. Synthetic δεν το γνωρίζω και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη,όσο για τα Plisson Synthetic είναι ακριβά Ηλία,εν σχέσει με το L'Occitane Plisson Synthetic δες και εδώ ο τύπος έχει μεγάλη τρέλα με τα Plisson.

Οι διαστάσεις των Plisson είναι εδώ το L'Occitane που είναι ίδιο με το Plisson των 75-80$ είναι 10 η 20 size αλλά αν δεις διαστάσεις θα καταλάβεις...(25,4)*diameter=19.9898 το 10ρη
και 21.9964 το 20ρη.

Αυτά φίλε Ηλία θα παρακολουθώ το threat αφού έχουμε ίδια γούστα στο πινέλο,σου εύχομαι να βρεις αυτό ακριβώς που θέλεις...


Φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Όταν έγραφα για το Plisson είχα στο μυαλό μου αυτό των 30 $.
Δε μ'ενοχλεί σε ένα πινέλο αν είναι floppy.
Περισσότερο μ'ενοχλεί αν λανσάρεται ως silvertip badger και τσιμπάει στο splay. ( Δε το γράφω δηκτικά για κάποιο ).
Διαβάζω καλά λόγια για το Plisson και με τη τιμή αυτή, ναί θα ήθελα να το δοκιμάσω.
Βάζω ένα ψυχολογικό όριο στην αγορά συνθετικών. Απο ένα ποσό και πάνω, κάνω κράττει και πάω κατευθείαν για shavemac.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
dm14
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 22 Ιαν 2014, 10:12
10
Has thanked: 108 times
Been thanked: 113 times

Ως συνηθως στα ελληνικα φορα η πλειοψηφια αναμασα τις αυθαιρετες δοξασιες των περαν του ατλαντικου rednecks.
Αναρωτιεμαι οσοι υπερθεματιζουν υπερ του Plisson κ απαξιωνουν τα Muhle αν τα εχουν πιασει καν στα χερια τους κ πολυ περισσοτερο, εαν τα εχουν χρησιμοποιησει ?
Δημητρης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

αν και δεν μου αρεσουν οι συνθετικες τριχες θα προτεινω αυτο:
omega146751
omega-hi-brush-0146751__00128__87561.1405453538.1280.1280.jpg
το εχω δοκιμασει και ειναι χαδι.(απλα δεν αντεχω πλαστικα στο προσωπο μου).
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Ηλίας έγραψε:Έχεις το συνθετικό Plisson ; Απο πού και πόσο το πήρες αν επιτρέπεται ;
Μου το πήρε ο Άη Βασίλης! :dance
Για το που και πόσο, θα πρέπει να βρεις ποιος είναι καθώς εγώ δεν ξέρω... :ninja_hide
Είναι πολύ ωραίο πινέλο! Αν και θα πρέπει να συμφωνήσω με τον Αντώνη οτι δεν έχει backbone.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Mακάρι να μπορούσα να πάρω και τα δύο. Με κάποιο θα γίνει η αρχή. Η τιμή για το 23άρι Muhle είναι 52€ . Στο 25άρι δε φτάνω.
Για το Plisson το σκέφτομαι σοβαρά και το ψάχνω πιό ζεστά.Είναι που όταν ακούω για μαλακή τρίχα κάτι παθαίνω.Γι'αυτό δε βάζω 2band στη συνταγή των ασβών και μένω μέχρι silvertip.
Ίσως αν αποδειχθεί φθηνότερο να κερδίσει λόγω τιμής.
Για το backbone παιδιά τί να πώ ; Έπρεπε να δείτε το 830 μου. Ίδιο η Villeda.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”