Omega 10015

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ενα από τα πράγματα που έχουν ενδιαφέρον για όλους εμάς που ασχολούμαστε πιο σοβαρά με το ξύρισμα και τα προϊόντα του, είναι το πόσο εύκολα αλλάζουν κατά καιρούς οι προτιμήσεις μας. Κάτι που στην αρχή αποθεώναμε αργότερα μπορεί αργότερα να παραμεληθεί, ενώ λιγότερο συχνά κάποιο εργαλείο που αρχικά είχαμε υποτιμήσει, μπορεί μελλοντικά να κερδίσει πόντους στην εκτίμησή μας.

Το δεύτερο έπαθα κι εγώ με το πινελάκι #10015 της Omega, το οποίο αποφάσισα να παρουσιάσω (τιμής ένεκεν, μια και αποτελεί ουσιαστικά το πρώτο μου κανονικό πινέλο).
10015_01.jpg
Κυκλοφορεί σε τρία χρώματα. Εγώ έχω το κίτρινο, αλλά υπάρχει επίσης σε μαύρο και κόκκινο. Οι διαστάσεις:

Knot: 24 mm
Loft: 50 mm
Μήκος λαβής: 46 mm
Διάμετρος βάσης: 28 mm

(Οι διαστάσεις ποικίλουν από κομμάτι σε κομμάτι, έβαλα αυτές του δικού μου πινέλου, όπως τις μέτρησα πριν λίγο με τη μεζούρα).

Ανήκει κι αυτό στη φτηνή κατηγορία γουρουνοπινέλων της Omega, με τιμή 5 ευρώ (ή και λιγότερο). Μικρό είναι και το μέγεθός του, όπως και η εκτίμηση της οποίας απολαμβάνει στον κύκλο των wet shavers. Λίγους έχω δει, στο ελάχιστο που παρακολουθώ στα φόρουμ του εξωτερικού, να το έχουν προτιμήσει και να το χρησιμοποιούν. Η αλήθεια είναι ότι εμφανισιακά δεν σε "τραβάει", ακόμα και σε σύγκριση με τα "αδέρφια" του της ίδιας τιμολογιακής κατηγορίας. Υπήρξαν στιγμές που απόρησα κι εγώ γιατί το αγόρασα, ενώ είχα διαθέσιμες κι άλλες επιλογές από Omega. Ύστερα από τέσσερις και κάτι μήνες συχνής χρήσης, όμως, και αφού είχα τη δυνατότητα να το συγκρίνω με άλλο ένα Omega, υψηλότερης θεωρητικά κατηγορίας (το #10005), άρχισα να το εκτιμώ περισσότερο. Ας δούμε αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του:

Το θετικό

Μικρό loft/δυνατό backbone: Το μικρό μήκος της τρίχας δίνει γερή "ραχοκοκκαλιά" σ' αυτό το πινελάκι, καθιστώντας το έτσι εξαιρετικό για όσους προτιμούν να φτιάχνουν τον αφρό απ' ευθείας στο πρόσωπο. Οπως έχω αναφέρει πολλές φορές και στο "Ξύρισμα της Ημέρας", κερδίζει με άνεση το μεγαλύτερο #10005 σ' αυτόν τον τομέα και υποθέτω ότι το ίδιο θα συμβαίνει και στη σύγκριση με άλλα μεγάλα πινέλα (εκτός κι αν διαθέτουν πυκνό θύσανο, βλ. Semogue 2000). Σαφώς είναι θέμα προσωπικής προτίμησης και σε κάποιον μπορεί να μην αρέσει αυτό (εγώ π.χ. δεν βολεύομαι όταν το πινέλο είναι πολύ μαλακό, θέλω να μου κάνει μασάζ στο πρόσωπο, άλλος μπορεί να προτιμά το χάδι), αλλά αυτό είναι το βασικό του ατού, ως πινέλο. Φυσικά, τα πάει πολύ καλά και στο μπολ.
10015_02.jpg
Το αρνητικό

Η λαβή του είναι κοντή και ο σχεδιασμός της δύσκολα θα βολέψει κάποιον που έχει μεγάλα δάχτυλα, όπως εγώ. Αυτός ήταν και ο λόγος που αναζήτησα γρήγορα πιο μεγάλο πινέλο, άσχετα αν διαπίστωσα ότι το μεγάλο loft αποτελεί εν τέλει σημαντικότερο πρόβλημα. Αν, πάντως, δεν σας προβληματίζει το μικρό μήκος και το σχήμα της λαβής, πρακτικά και αισθητικά, τότε ορμήστε. Δεν έχετε να χάσετε κάτι, σ' αυτήν την τιμή που πωλείται.
20150302_103009.jpg
Για να μη μακρυγορώ, το 10015 είναι άλλη μία φτηνή και αξιόπιστη λύση που προσφέρει η Omega. Από τα πινέλα που δεν κοστίζουν και δεν εντυπωσιάζουν εμφανισιακά, αλλά κάνουν καλά τη δουλειά για την οποία προορίζονται. Ενας προβληματισμός μου είναι το πόσο θα αντέξει, μια και η πλαστική λαβή του έχει ήδη ένα πολύ μικρό ράγισμα κοντά στον "κόμπο" (υποθέτω ότι δεν οφείλεται σε πτώση, αλλά στο φούσκωμα από το νερό σ' εκείνο το σημείο). Αλλά και 3-4 χρόνια να ζήσει, με 5 ευρώ που το αγόρασα αποτελεί μία καλή επένδυση, ειδικά για τα πρώτα μου βήματα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πολυ καλο που γραφονται πραγματα για τα "φτηνα" πινελα της Omega. Το συγκεκριμενο το εχω σε κοκκινο, και αυτο που μπορω να πω ειναι οτι δεν μπορεις να πεις οτι εχεις δοκιμασει γουρουνοπινελο αν δεν "γδαρεις" για ενα διαστημα τη μουρη σου με ενα τετοιο μικρο και σχετικα σκληρο πινελο.

Θα εκφρασω και εγω την αμφιβολια μου για το ποσο θα αντεξει τις κακουχιες ενα πινελο τετοιας κατηγοριας - αλλα απο την αλλη ειναι πανεμορφο, πραγματικο γουρουνι στη χρηση του και ας κρατησει οσο θελει :-)
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εχω το omega 10810 που εχει παρομοιο θυσανο με το 10015.τα συγκεκριμενα πινελα δεν ειναι απλως ''γουρουνια''αλλα και ''σκυλια''.
δυσκολα μπορεις να βρεις πινελα που κανουν τα παντα και ευκολα.σε αυτο πιστευω οτι η omega δεν εχει αντιπαλο και ας την σνομπαρουν ορισμενοι.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Και εγω το εχω το συγκεκριμενο.

Πολυ δυνατο backbone, απαλο και καλη λαβη για face lathering!

Αξιζει τα λεφτα του 150%
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Ωραία παρουσίαση. Χρησιμοποιώ πολύ συχνά τέτοια μικρού μεγέθους Ωμέγα και δεν τα αλλάζω παρά το γεγονός ότι έχω και αρκετά Semogue. Θεωρώ δε ότι η διάσταση Knot 24mm Loft 50mm είναι ιδανική για να μην "απλώνεται" πολύ ο θύσσανος στο πρόσωπο. Το αγαπημένο μου ανάμεσα σε αυτά είναι το 10810 που αναφέρει πιο πάνω -πολύ εύστοχα- ο Μάχος, αλλά και το 10065 -κι ας έχει λίγο πιο ψηλό θύσσανο. Το 10015 δεν το έχω δοκιμάσει αλλά τώρα που το βλέπω καλύτερα εδώ, μπορεί να το κάνω.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

To 10810 θα είναι μάλλον ο αντικαταστάτης του 10015 μου, όποτε (και αν) αυτό παραδώσει πνεύμα. Πιο βολική μου φαίνεται η λαβή του, αν και μακράν η πιο εργονομική λαβή σε πινέλο Omega πρέπει να' ναι αυτή της σειράς 10065-66 (τα οποία όμως έχουν 55άρι loft).

Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και κάποιο Semogue (το 610 έχω βάλει στο μάτι) για να τα συγκρίνω και να σχηματίσω άποψη, αλλά πιστεύω ότι δύσκολα θα βρω πινέλο που θα με βολέψει καλύτερα από το 10015.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

δεν κρυβω οτι εχω ενα ερωτα για τα πινελα της ωμεγα.περα ομως απο προσωπικες προτιμησεις τα πινελα της ωμεγα(χοιροι)οπως ειπε και ο Ιασονας αξιζουν τα λεφτα τους και παραπανω.οποιο και να διαλεξεις δεν νομιζω να απογοητευθεις.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

IMG_20170903_144204.jpg
Κι ενώ είχα τελειώσει ένα ακόμα ξύρισμα με το Omega-κι 10015 και μάλιστα σκεφτόμουν «τι καλό πινελάκι που είναι και πώς αντέχει σχεδόν τρία χρόνια, παρότι μου κόστισε μόλις πέντε ευρώ», ένα απότομο τράβηγμα της λαβής την ώρα που κράταγα και σκούπιζα τον θύσανο, έφερε αυτό το αποτέλεσμα. =o

Δεν έβαλα πολλή δύναμη, είναι κίνηση που την έκανα σίγουρα κι άλλες φορές όταν σκούπιζα το πινέλο. Απλώς, από την πολυχρησία (έστω κι αν ήταν το τελευταίο σε προτιμήσεις πινέλο μου από τα τρία που έχω, θα είχε μίνιμουμ 150 ξυρίσματα στην «πλάτη»), η κόλλα η οποία ένωνε τα δύο πλαστικά μέρη, προφανώς τα 'παιξε. Δεν υπάρχει σπάσιμο, το κάτω μέρος βιδώνει στο πάνω κι έτσι όρθιο το έβαλα στο ράφι. Απλώς, αν δοκιμάσω να κάνω facelathering θα ξεκολλήσει σίγουρα, με ανεπαίσθητο τράβηγμα φεύγει από τη θέση του.

Ακόμα δεν έχω δοκιμάσει να το ξανακολλήσω, έστω και με απλή κόλλα UHU. Κάποια στιγμή που θα 'χω χρόνο και όρεξη θα το δοκιμάσω, μια και είναι το πρώτο δικό μου πινέλο και, όσο να 'ναι, μία συναισθηματική αξία την έχει. Δεν το κρύβω, βέβαια, ότι υπάρχουν και στιγμές που κάνω σκέψεις του τύπου «ευκαιρία να πάρω κανά συνθετικό που έλεγα», αλλά πάντα δίνω σ' αυτήν τη φωνή που τα λέει στο μυαλό μου, τη μορφή κόκκινου διαβολακίου και επανέρχομαι στα της κόλλας. Το πολύ-πολύ να μείνω με έναν χοίρο (Omega 10005) που έτσι κι αλλιώς μου άρεσε περισσότερο και χρησιμοποιώ πολύ πιο συχνά κι από τον (μοναδικό) ασβό (Liojuny Finest).

Τίμιο πινελάκι πάντως το 10015, αν και στα ίδια περίπου λεφτά οι λαβές του 10018 ή του 10065 φαίνονται πιο αξιόπιστες.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Λίγη εποξική και θα κρατήσει τουλάχιστον αλλά τόσα χρόνια. ... :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”