Semogue 820

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

Το πινέλο αυτό έφτασε στα χέρια μου την προηγούμενη εβδομάδα και ανυπομονούσα να το δοκιμάσω. Άλλο ένα πινέλο χοίρου (έχω μια προτίμηση σε αυτά), κατασκευής Πορτογαλίας. Το είχα βάλει καιρό τώρα στο μάτι, αλλά για διαφόρους λόγους συνέχεια ανέβαλα την αγορά του. Είναι μέλος της οικογένειας ενός από τους μαγαλύτερους κατασκευαστές πινέλων ξυρίσματος στον κόσμο, με τρίχα χοίρου και μια υπέροχη μαύρη ακρυλική λαβή. Αυτά βασικά ήταν και τα χαρακτηριστικά που με έκαναν να το θέλω.

Το πινέλο παρότι χοίρου, δεν έχει έντονη μυρωδιά ,όπως ακριβώς και τα υπόλοιπα Semogue, σε αντίθεση με τους χοίρους άλλων εταιρειών (πχ Omega, Vie Long) που μυρίζουν πολύ έντονα και χρειάζονται εντατικό ξεβρώμισμα. Οι τρίχες είναι ποιότητας best (κατά την ταξινόμηση της Semogue, όπως είχε αναφέρει και παλαιότερα ο Γιώργος), πολύ μαλακή εξαρχής, επίσης χαρακτηριστικό της Semogue. Η ποιότητα κατασκευής είναι σε υψηλά επίπεδα, όπως ακριβώς θα περίμενε κανείς από μια τέτοια εταιρεία και παρά το γεγονός ότι έχασε το πινέλο 4-5 τρίχες, δεν είναι αφύσικο στις πρώτες χρήσεις.

Εικόνα

Με ιδανικές διαστάσεις θυσάνου και λαβής (για τα δικά μου γούστα), φόρτωσε πανεύκολα από το Tabac και πολύ γρήγορα δημιούργησε ένα πηχτό και θεσπέσιο αφρό. Η εφαρμοφή της τρίχας στο πρόσωπο πάρα πολύ μαλακή, σε καμία περίπτωση δεν θυμίζει τους χοίρους άλλων εταιρειών, που χρειάζονται τουλάχιστον 20 ξυρίσματα για να πλησιάσουν αυτή την αίσθηση. Αρκετά καλό backbone, νομίζω ότι δεν θα προβληματίσει κάποιον σε καμία περίπτωση και με οποιοδήποτε σαπούνι ή κρέμα. Έχει αναφερθεί παλαιότερα ότι είναι εξαιρετικό για χρήση με facelather, εγώ που χρησιμοποιώ αποκλειστικά (σχεδόν) bowllather, πήγε φανταστικά. Οπότε μάλλον θα ικανοποιήσει κάθε προτίμηση, είτε face είτε bowl lather.

Σε σύγκριση τώρα με το αντίστοιχο SOC χοίρου, ένα άλλο πινέλο σταθμό για τα ξυριστικά πράγματα, θα πω ότι είναι 2 τελείως διαφορετικά πινέλα, με άλλα χαρακτηριστικά (και αρκετές ομοιότητες βεβαίως), που καλύπτουν τις ανάγκες και του πιο απαιτητικού χρήστη. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο από τα 2, γιατί είναι εξίσου κορυφαία και αναλόγως με την διάθεση, διαλέγεις. Συγκρινόμενο με το Vie Long που έχω(ουμε), νομίζει ότι εκεί κερδίζει, λόγω δυνατού μεν backbone αλλά παράλληλα πολύ μαλακής τρίχας, σε αντίθεση με το Vie Long που παρά την εντατική του χρήση, συνεχίζει να είναι αισθητό το τσίμπημα. Σε μικρότερο βαθμό από ότι στην αρχή μεν, εμένα προσωπικά μου είναι ανεκτό, αλλά είναι υπαρκτό δε και σε πολλούς δεν αρέσει. Σε σχέση με τα Omega τώρα και ειδικότερα με το 11137 που παίζουν στην ίδια κατηγορία (λόγω διαστάσεων), εκεί νομίζω ότι πάλι υπερτερεί (ελαφρώς) το Semogue, όχι τόσο για την τρίχα, όσο για την ποιότητα κατασκευής. Το Omega 11137 το λάτρευα στην κυριολεξία, εξαιρετική τρίχα αλλά δυστυχώς, ξεκόλλησε μετά από 2,5 χρόνια ο θύσανος και αναγκάστηκα να το πετάξω. Για τους υπόλοιπους χοίρους που πέρασαν από τα χέρια μου σεν θα μπω στην διαδικασία να τους συγκρίνω, γιατί αφενός παίζαν σε άλλες κατηγορίες, ήταν χαμηλότερης ποιότητας και ως εκ τούτου δεν υπάρχει κανένα μέτρο σύγκρισης και δεν θέλω να τα αδικήσω.

Συνολικά είναι ένα πάρα πολύ καλό πινέλο, μιας πολύ δυνατής εταιρείας, σε εξαιρετική τιμή. Για τους φίλους των πινέλων χοίρου (και μη), το συνιστώ ανεπιφύλακτα, δεν θα το μετανοιώσετε.

Και για μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα, παραθέτω τις διαστάσεις του:

- Συνολικό ύψος : 10,20cm
- Ύψος λαβής : 4,50 cm
- Μήκος τρίχας : 5,50cm
- Διάμετρος Knot : 22 mm
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Αντώνη, παλιότερα είχαν αναφερθεί πολλές προβληματικές περιπτώσεις εδώ στο forum για εμφάνιση αντιαισθητικών γραμμών στις ακρυλικές βάσεις, νομίζω του "αδελφού" 830. Αυτό ήταν μάλιστα που με απέτρεψε από το να αγοράσω κάποτε κάποιο πινέλο της Semogue με ακρυλική λαβή, παρόλο που μου άρεσαν πάρα πολύ.
Η λαβή του 820 είναι "καθαρή";
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Βασίλη αν θα βγάλει ή όχι το αισθητικό πρόβλημα στην λαβή θα φανεί μετά απο 5-6 χρήσεις πιστεύω . Ούτε στο δικό μου 830 είχε παρουσιαστεί αμέσως το πρόβλημα , αλλά μετά απο κάποιες χρήσεις (5 ή 6 αν θυμάμαι καλά )
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Το πινέλο αυτό φαίνεται να έχει τη λαβή του 830 (από τη φωτογραφία) και την μαλακή τρίχα του 610, αλλά με μεγαλύτερο μήκος. Στο 610 το μήκος του θυσάνου δεν ξεπερνά τα 50mm, κάτι που πρέπει να κάνει αρκετή διαφορά με το 820-δεν έχω το τελευταίο. Πολύ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σου Αντώνη : )
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

Βασίλη η λαβή του είναι καθαρή, αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι είναι η πρώτη του ουσιαστικά χρήση. Αν έχει κάποιο θέμα, θα το δούμε στην πορεία.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Το έχω εδώ και καιρό και δεν έχει βγάλει τίποτα, είναι οδοστρωτήρας σαπουνιών. Όταν πήγα στο Γιώργο να το πάρω μου πρότεινε το 610 για facelathering αλλά δεν το είχε και πήρα με λιγότερη ραχοκοκκαλιά το 820. Κάποια στιγμή ελπίζω να πάρω και το 610.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Καλημέρα και Καλή Σαρακοστή. Έχω αυτό το πινέλο και επειδή μου αρέσει πολύ η λαβη του θέλω να του κολλήσω άλλο θυσανο πιθανότατα tuxedo. Τι μέγεθος πρέπει να ψάξω στη βάση που κολλάει με την λαβη;
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το μεγεθος knot που ειχε ο ηδη εγκατεστημενος θυσανος. Το 820 εχει 22χιλ knot.
Εικόνα
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Ευχαριστώ πολύ Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 494 times

Έχω το συγκεκριμένο πινέλο της Semogue και παρότι είναι όντως εξαιρετικά όμορφο, με μαλακές τρίχες, δεν μυρίζει κλπ, εν τούτοις για face lathering με έχει απογοητεύσει διότι δεν κρατάει καθόλου σαπουνάδα. Παρότι, εξ αρχής, το φορτώνω τρελά, στο δεύτερο χέρι θες πάλι φόρτωμα. Το έχω 9 μήνες και το έχω τεστάρει και με σαπούνια και με κρέμες, αλλά, δυστυχώς, τα ίδια και στις 2 περιπτώσεις. Αντιθέτως, στο bowl lathering δεν υπάρχει κανένα θέμα. Το λατρεύω, γενικά, αλλά δεν το έχω χαρεί όσο θα ήθελα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”