Το πινέλο γίνεται "σκληρό"

roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Σύμφωνα με αυτά που μας λες αλλά και από την πρώτη φωτογραφία αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ο αφρός σου δεν έχει αρκετό νερό για αυτό και έχεις την αίσθηση μιας κρέμας πηχτής..
Επίσης στην δεύτερη που έχεις τον αφρό στο χέρι σου μου φαίνεται ότι δεν είναι ακόμα έτοιμος για να τον απλώσεις στο πρόσωπό σου..
Κάνε μερικά test lathering για να δεις πόσο νερό και χρόνο χρειάζεται ώστε να προετοιμαστεί ο αφρός σου.. Εκεί νομίζω πως είναι το πρόβλημα..
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Οι φωτογραφίες είναι από τον αφρό όπως καταλήγει στο τρίτο πέρασμα. Εννοείται ότι έτσι δεν ξεκίναγα πρώτο πέρασμα !!

Εχθές πάλι είχα τα ίδια ( με το Mitcell's) ... το πινέλο έτσι όπως περιγράφεται και στα άλλα ποστ και ο αφρός χάλια και λίγος. Σίγουρα δε γινόταν να κάνω το τελικό πέρασμα. Τελικά, βούτηξα ελαφρά την άκρη του πινέλου σε νερό και ξαναφόρτωσα για λίγα δεύτερόλεπτα. Αποτέλεσμα ; το πινέλο άπλωνε κανονικότατα, δεν ήταν όπως στις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει, κι ο αφρός υπερπλούσιος. Σα να ήμουν στην αρχή του πρώτου περάσματος !

Συμπέρασμα ... σαφώς και το πινέλο θέλει το χρόνο του να στρώσει και εγώ έχω πολλά να μάθω ! Θεωρώ πως ο μη επαρκής χρόνος φορτώματος και το νερό παίζουν το ρόλο τους στο πώς αντιδρά το πινέλο. Ακόμα πάντως δεν μπορώ να καταλάβω-όπως αποδεικνύεται-πότε το νερό είναι οκ και αν ο αφρός είναι έτοιμος και επαρκής για 3 περάσματα. Περισσότερο φόρτωμα ; μάλλον ... θα δείξει.
Γρηγόρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”