Whipped Dog Silvertip

Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

@rhtoras, Όχι σε καμία περίπτωση δεν είναι floppy, το αντίθετο μάλιστα.

@Ηλία, Πάω στοίχημα ότι σε λίγα ξυρίσματα θα αναθεματίζεις και θα το πουλήσεις, ο λόγος ; Το WD δεν μπορεί να συγκριθεί με Silvertip επιπέδου Shavemac ή Limited edition Semogue που έχεις, θα το δεις, θα μείνει πίσω στο rotation σου σιγά σιγά. Είναι πινέλο να κάνεις την δουλειά σου, όταν έχεις μάθει σε τοπ, τοπ τρίχα, δεν συγκρίνεται με WD Silvertip τρίχα που ναι μεν είναι τίμια για τα λεφτά της αλλά σε καμία περίπτωση δεν φτάνει αυτή την ποιότητα που έχεις. Για αυτό που σου προσφέρει είναι σούπερ, εργάτης - πινέλο, μαλακό με ωραίο θύσανο και καλή λαβή, μέχρι εκεί όμως, μην ξεχνάς ότι για μένα είναι το πρώτο μου οπότε και η κριτική που του έκανα είναι και διθυραμβική.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Floppy δε το λες. Συμφωνώ με τον Πέτρο. Όμως, Τηλέμαχε, αυτά τα +10 ευρώ παραπάνω απο τα 30 του WD είναι που θα με πάνε πίσω :winkcool
Δεν έχω βέβαια προσωπική άποψη για τα ΝF, αλλά ξέρεις πως είναι να έχεις φτάσει στα μισά του δρόμου για ένα πινέλο που λιμπίζεσαι και αγοράζοντας ένα NF να ξεκινάς πάλι απο την αρχή.
Λες να μου αρέσουν τόσο πολύ που να σταματήσω εκεί ? Φοβάμαι να το ρισκάρω. :dash

Πέτρο, δε λέω μεγάλα λόγια αλλά δε νομίζω να το δώσω. Aκόμα ! Οι λόγοι πολλοί. Ας πούμε,

δεν έχω μεγάλη συλλογή ακόμη απο ασβούς - και αυτό έστω και στα 30ευρώ δε παύει να είναι silvertip, θέλω να το τεστάρω σε βάθος χρόνου σε σχέση με τ'άλλα, ευελπιστώ πως ξύρισμα με το ξύρισμα θα γίνεται καλύτερο, θα είναι πάντα ένας " εργάτης " που θα " ξεκουράζει ".
Θα υπάρχουν κι άλλοι, φαντάζομαι..
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μπορώ να σου γράψω το βασικό, αφού θα σιχτιρίσεις γιατί δεν είναι η ποιότητα που περίμενες, θα το πουλήσεις και θα αναπληρώσεις το κενό που σε πάει πίσω για την αγορά ενός καλού Silvertip... :megagrin :megagrin
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Μπορεί βέβαια να πάει κάποιος σε ένα New Forest με καμιά δεκαριά ευρώ παραπάνω και ύστερα να σιχτιρίζει που δεν έδωσε άλλα δέκα-είκοσι ευρώ να πάρει κάτι ακόμη "καλύτερο" :megagrin

@rhtoras
Δεν θα το χαρακτήριζα floppy, το αντίθετο μάλιστα όπως λέει και ο Πέτρος.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Χωρίς να θέλω να επηρεάσω καταστάσεις , δύσκολα να συχτυρίσει κανείς αγοράζοντας ένα New Forest. Έχοντας προσωπική άποψη αλλά και απο review που κυκλοφορούν πρόκειται για πινέλα που αξίζουν πολύ περισσότερα από όσο κοστίζουν.Δεν πρόκειται για πινέλα της σειράς δηλαδή.....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Άρη δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω επί τούτου, για αυτό και το ---> :megagrin
Άλλωστε ο εξοπλισμός ΠΞ είναι εντελώς υποκειμενική υπόθεση όπως έχει αποδειχτεί πολλάκις εδώ μέσα -κάτι που αρέσει σε κάποιον δεν αρέσει σε κάποιον άλλο. Για αυτό κάθε γνώμη είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.
Επιπλέον, υποθέτω ότι ένα Silvertip των 30 ευρώ δεν είναι καλύτερο από ένα άλλο των 50 ή των 100 ευρώ -ευτυχώς για τους ιδιοκτήτες των τελευταίων δλδ :-)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Γιώργο φυσικά και κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη , αλίμονο...Κατάλαβα αυτό που θέλεις να πεις και συμφωνώ. Απλά τόνισα οτι τέτοιας κατηγορίας πινέλα είναι δύσκολο να δυσαρεστήσουν κάποιον . Δηλαδή αν πάρει κάποιος ενα Simpsons για παράδειγμα και δεν του αρέσει , σεβαστή η γνώμη του αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν είναι αντικειμενικά φοβερό πινέλο. Απλά για χ προσωπικούς λόγους δεν του άρεσε (λίγο απίθανο αυτό αλλά λέμε τώρα :megagrin )
Οσο για το τελευταίο που είπες σίγουρα ισχύει , αλλά ισχύει και το οτι ενα πινέλο των 100 ευρώ πχ μπορεί να είναι μόνο 10 -15% καλύτερο απο ενα πινέλο των 60 ευρώ , οπότε το δεύτερο σίγουρα είναι πιο συμφέρουσα αγορά για κάποιον που δεν θέλει να βάλει βαθιά το χέρι στην τσέπη αλλά να μην υπολείπεται σε ποιότητα.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Ανεβάζω ξανά μερικές από τις φωτογραφίες που διέγραψε ο φωτοκουβάς

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”