Whipped Dog Silvertip

Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

.
.
Ήθελα να βγάλω φωτογραφίες πριν γράψω λίγα πράγματα για το εν λόγω πινέλο, αλλά επιτρέψτε μου να αναφέρω για αρχή ορισμένες παρατηρήσεις. Θα πρέπει να πω ότι η εμπειρία μου από ασβούς είναι περιορισμένη αφού τα μόνα τέτοια πινέλα που είχα έως τώρα ήταν το Semogue 2Band και το Simpsons Berkeley Best Badger. Έχω πολύ μεγαλύτερη εμπειρία σε χοίρους, που μου αρέσουν πολύ.

Οι πρώτες χρήσεις του WD μου έχουν δείξει ότι το πινέλο αυτό έχει πολύ καλές προοπτικές. Ορίστε λοιπόν μερικές από τις σκέψεις αυτές για το Silvertip 24mm knot και 48mm loft:
Το πινέλο έρχεται χωρίς κουτί, σε μαλακό φάκελο, πολύ καλά συσκευασμένο και τυλιγμένο προσεκτικά σε λεπτό αφρώδες υλικό και από πάνω σελοφάν.

Θύσανος
-Το συγκεκριμένο WD Silvertip έχει πολύ καλό συνδυασμό απαλότητας και στιβαρού θυσάνου -με έμφαση στο στιβαρό θύσανο. Είναι πιο καλό από το 2Band για σαπουνάδα στο πρόσωπο (face lathering), ενώ το Semogue θα το χαρακτήριζα πιο γενικής χρήσης μοντέλο –δλδ και για σαπουνάδα στο μπολ και στο πρόσωπο.
-Το WD έχει ιδιαίτερα πλούσιο θύσανο, που φαίνεται όταν βραχεί το πινέλο. Σκεφτόμουν αρχικά να πάρω το 30mm knot αλλά προτίμησα το 24mm knot λόγω της εμπειρίας μου με το 2Band. Μου άρεσαν πολύ οι διαστάσεις και δεν απογοητεύτηκα καθόλου. Το WD είναι ένα πολύ «πλούσιο» πινέλο για το knot του.
-Περίμενα το WD πιο μαλακό ακόμη. Πρέπει να έχει σημασία το χαμηλό loft. Αλλά μου αρέσει έτσι όπως είναι, ειδικά ως χρήστης χοίρων.
-Το Simpsons Berkeley είναι παιδικό μπροστά του σε knot όταν το WD είναι βρεγμένο. Δεν θα χρειαζόμουν θύσανο με μεγαλύτερο knot. Είναι πιο πλούσιο και από Semogue 2band
-Όταν ήλθε (καινούργιο, χωρίς να έχει βραχεί) μου φάνηκε σαν να είχε μια ανομοιομορφία ο θύσανος. Από την πρώτη φορά που το έβρεξα, δεν παρατήρησα ξανά κάτι. Μάλλον είχε πιεστεί κατά τη μεταφορά και που είχε μείνει για μέρες στο πλάι και επανήλθε με το νερό.

*Σημαντική παρατήρηση και μια δική μου υπόθεση: Το knot μετρημένο με παχύμετρο ακριβώς στη βάση είναι σχεδόν 26mm. Το «κανονικό» loft του πινέλου αυτού είναι 55mm αλλά το συγκεκριμένο ζητήθηκε από τον Larry να είναι 48mm. Αυτό σημαίνει ότι έχει τρυπηθεί κι άλλο η λαβή για να μπει πιο βαθιά ο ίδιος θύσανος ο οποίος έχει «απλώσει» κι άλλο. Ίσως σε αυτό να αποδίδεται η μέτρηση του knot που ανέφερα προηγουμένως (δλδ θεωρητικά 24mm, με μέτρηση σχεδόν 26mm). Προσωπικά μου αρέσει πολύ.

Νομίζω ότι καταλαβαίνω απόλυτα γιατί ορισμένοι μεταπωλητές επώνυμων πινέλων βγάζουν φωτογραφία για να διαλέξει ο αγοραστής από ίδια μεν –θεωρητικά- μοντέλα του ίδιου κατασκευαστή, που όμως έχουν συχνά αξιοσημείωτες διαφορές σε loft και knot.
Πιστεύω πλέον ότι εάν είναι να γίνει αγορά μη-custom ακριβού πινέλου καλό είναι να το δει κανείς, εάν γίνεται, από κοντά.

Χρήση
-Με λίγες βόλτες σε σκληρό ή μαλακό σαπούνι μαζεύει πολύ εύκολα αρκετό υλικό για ένα πολύ καλό face lathering. Γρήγορα και χωρίς προβλήματα. Όπως προείπα, λόγω loft ο προσανατολισμός του είναι στο face lathering αλλά δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα σε μπολ. Για μικτή χρήση θα διάλεγα το πινέλο αυτό στα 50mm loft.
-Ο θύσανος δεν φαίνεται να κρατάει μέσα την σαπουνάδα (δεν την «καταπίνει») όπως κάνει πχ το 2Band Semogue σε αρκετά μεγάλο βαθμό -και τα περισσότερα πινέλα χοίρου σε ακόμη μεγαλύτερο.
-Με 4 χρήσεις έχει χάσει 3 τρίχες συνολικά μέχρι τώρα. Μια τη φορά. Το θεωρώ φυσιολογικό για καινούργιο πινέλο. Το μέλλον όμως θα δείξει.
-Σημαντικό: Κρατάει πολύ νερό. Περισσότερο από ότι περιμένει κανείς χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία σε ασβούς. Επομένως μετά το μούλιασμα θέλει παραπάνω τίναγμα από έναν χοίρο πχ για να μην βγει πολύ νερουλή η σαπουνάδα. Είναι καλύτερο, αν χρειαστεί, να προστεθεί νερό αργότερα βουτώντας ελαφρά τις άκρες.
-Μυρωδιά: Στην αρχή είχε μια πιο έντονη μυρωδιά ο θύσανος. Μετά τις πρώτες 2-3 χρήσεις η μυρωδιά του ασβού μειώθηκε σημαντικά και άρχισε να μυρίζει στο θύσανο κατά 50% το σαπούνι (Tabac).

Λαβή
-Βρίσκω τη λαβή του WD όμορφη σαν σχήμα, εργονομική και απολύτως κατάλληλη για face lathering. Το ύψος της είναι 49mm, το πάχος στο πιο χοντρό σημείο 36mm και στο πιο λεπτό σημείο σχεδόν 30mm. Στο χέρι την καταλαβαίνει κανείς σαν να είναι πιο μεγάλη από τις διαστάσεις αυτές, αλλά όχι πολύ.
-Το φινίρισμα της λαβής είναι αποδεκτό. Αναμενόμενο εν ολίγοις για την τιμή της. Υπάρχουν μερικές ατέλειες που πρέπει να ψάξει όμως κανείς να τις δει. Η συγκεκριμένη λαβή έχει μια μικρή αγριάδα κυκλικά, εκεί ακριβώς που κάνει το νεύρο στη μέση. Φαίνεται για σημάδι που άφησε το εργαλείο του τόρνου. Φαινόταν και σε στοκ φωτογραφίες πριν την παραγγελία (Resin Burgundy 24mm). Στα άλλα χρώματα δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
-Προτιμώ τη λαβή του WD από την ξύλινη του Semogue, κυρίως επειδή είναι άλλο υλικό. Τα χρώμα είναι βαθύ και η επιφάνεια γυαλιστερή. Του Simpsons φαίνεται πολύ καλύτερη σε κατεργασία, κάτι όμως αναμενόμενο λόγω τιμής. Για το ίδιο το υλικό δεν έχω γνώση να το κρίνω.

Πρώτα συμπεράσματα
-Θα χαρακτήριζα το πινέλο «εργαλείο». Εάν είχα πάρει ένα αντίστοιχο Simpsons (πχ) θα το αντιμετώπιζα περισσότερο ως είδος πολυτελείας παρά ως κάτι πιο χρηστικό. Το WD δεν διστάζω να το χρησιμοποιήσω και να το πάρω κοντά κάπου που θα πάω.
-Θεωρώ ότι έχει πολύ καλό λόγο τιμής προς αξία, ειδικά λόγω του ιδιαίτερα πλούσιου θυσάνου αλλά και της εργονομίας της λαβής. Δεν έχει το καλύτερο φινίρισμα που έχουν άλλα πινέλα (πολλαπλάσιας όμως) αξίας, αλλά –όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον- προσφέρει απόδοση, ευχαρίστηση και σε προτρέπει να το χρησιμοποιείς σε συχνή βάση. Είναι "Value for money".
-Καταλήγοντας να αναφέρω ότι το πινέλο πιθανώς να μην ταιριάζει σε όλους, ειδικά σε όσους επιδιώκουν πρωτίστως την αίσθηση «πολυτέλειας» και είναι διατεθειμένοι να καταβάλλουν το αντίστοιχο αντίτιμο. Όσοι έχουν εμπειρία με ακριβά (ως πανάκριβα) μοντέλα σίγουρα θα έχουν να προσθέσουν περισσότερα. Εμένα ως βασικό χρήστη πινέλων χοίρου, αν έχει σημασία αυτό για να βγάλετε συμπεράσματα, με άφησε σαφώς ικανοποιημένο. Το έβαλα ήδη στο rotation –κάτι που πλέον κάνω με λίγα πινέλα, τώρα που έχω δοκιμάσει αρκετά.
Θα προσπαθήσω να βγάλω σύντομα κάποιες φωτογραφίες και ζητώ την κατανόησή σας που δεν έχω άμεσα οπτικό υλικό!
.
.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Γιώργο, περιμένω με ενδιαφέρον τις φωτογραφίες.
if you have a great shave you have a great day
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Πολύ ωραίο review Γιώργο. Περιμένω και γώ τον δικό μου "εργάτη". Τώρα που έχω παροπλίσει πιά τα γουρούνια και χρησιμοποιώ ασβούς και το ένα και μοναδικό μου συνθετικό ( πρέπει να πάρω άλλο ένα να βρίσκεται :ninja_hide ) , η αγορά ενός vfm πινέλου ήταν επιβεβλημένη για να κυλάει απρόσκοπτα το rotation.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Ακολουθούν οι φωτογραφίες που υποσχέθηκα. Η συννεφία δεν βοήθησε πολύ, αλλά νομίζω μπορείτε να πάρετε μια καλή ιδέα.

Στην πρώτη φωτογραφία βλέπουμε το Semogue 2band, το Simpsons Berkeley και το WD Silvertip. Τα πινέλα είναι όλα στεγνά. Ο θύσανος του Simpsons δείχνει λίγο τετραγωνισμένος στη φωτογραφία επειδή το πινέλο ήταν στο κουτί του για αρκετές ημέρες. Εδώ φαίνεται κυρίως η διαφορά στο knot μεταξύ των τριών.
Εικόνα

Εδώ βλέπουμε τα πινέλα αμέσως μετά αφότου βράχηκαν. Είναι εμφανές πόσο έχει ανοίξει ο θύσανος του WD. Του Semogue ανοίγει σταδικά και θα ανοίξει περισσότερο καθώς θα περνά η ώρα.
Εικόνα

Οι δύο θύσανοι μετά το μπάνιο τους. Αριστέρα το 2band, δεξιά το WD. Στο μάτι το Semogue δείχνει λίγο πιο "αραιό" σε τρίχα και το WD πιο πυκνό. Η διαφορά δεν είναι μεγάλη, είναι περισσότερο θέμα αίσθησης. Στη μία περίπου ώρα που έχει περάσει από το "μπάνιο" τους, το WD παραμένει αισθητά πιο νωπό.
Εικόνα

Και τα δύο στο πλάι αμέσως μετά τη χρήση, για να φανεί η διαφορά στους θυσάνους. Όσο περνάει η ώρα μετά τη χρήση, ο θύσανος του Semogue απλώνει κι άλλο. Του WD δείχνει να φουντώνει αμέσως αφού βραχεί.
Εικόνα

Τα δύο πινέλα σε ίδιες βάσεις Ωμέγα. Τα δύο πινέλα είναι ακόμη υγρά, ειδικά το WD. Ο θύσανος του Semogue θα ανοίξει κι άλλο όσο περνά η ώρα, του WD όχι.
Εικόνα
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Να γράψω και εγώ εντυπώσεις για αυτή την πινελάρα...

Να είναι καλά ο Γιώργος/YMMV που πήρε 2 και αγόρασα ένα έτοιμο και δεν περίμενα βδομάδες. Πάμε στο ζουμί :

Θέλετε ένα πινέλο σκυλί, ένα μαχητή του Π.Ξ που δεν κολλάει πουθενά σε κρέμες, σε σαπούνια, για χρήση κατευθείαν στο πρόσωπο, σε μπολ και οπουδήποτε ; Θέλετε ένα πινέλο το οποίο θα βάζετε στο πρόσωπο και δεν θα κοιτάτε να μην φύγει η ετικέτα, να μη το πιέσετε παραπάνω και χάσει καμιά τρίχα ή μην σκιστεί κανένα καλσόν ;

Το Whipped Dog είναι εδώ για να εσάς. Με κόστος κάτω από 35€ αγοράζετε μια πινελάρα στα δικά σας μέτρα φυσικά και με όποια προδιαγραφή - χρήση θέλετε για να του αλλάζετε τα φώτα. Η κατασκευή είναι για χρήση και όχι για συλλογή ή για να το βλέπετε και να το καμαρώνετε, για αυτά υπάρχουν άλλες μάρκες που τα καλύπτουν και με το παραπάνω. Αυτό το πινέλο είναι για ξύρισμα μέχρι να το πετάξετε στον κάδο, αυτές τις προδιαγραφές έχει, εμένα μου αρέσει εμφανισιακά, βέβαια αλλά αυτό είναι το τελευταίο. Να κάνει την δουλειά του το θέλω και την κάνει πάρα πολύ καλά. Οι προδιαγραφές - χαρακτηριστικά του είναι ίδιες /α με αυτές/α που ανέλυσε ο Γιώργος παραπάνω, χθες το δοκίμασα με το MDC Le Domino και με δικαίωσε, η τρίχα χάδι, θύσανος τούμπανο πυκνός που άνοιξε όμορφα μετά το ξύρισμα, η λαβή άνετη και ουσιαστική δηλαδή σε βοηθά στο καλό πιάσιμο και στον χειρισμό του πινέλου.

Νομίζω αν και ένα ξύρισμα έκανα ότι η τρίχα του WD είναι πιο μαλακή παρόλο που την best τρίχα Simpsons την θεωρούμε Silvertip, δεν έχει καμία σχέση στην αίσθηση, το WD ως Silvertip υπερτερεί, είναι χάδι, ίσως κάνουμε κάτι λάθος στη σύγκριση.

:offtopic
Από Simpsons έχω δοκιμάσει μόνο το Berkeley - για αυτό δείξτε κατανόηση στην τελευταία παράγραφο - μην αρχίσετε αμέσως το βρίσιμο. :ranting2 :ranting2 :megagrin :megagrin
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Petros.Mp έγραψε: Να είναι καλά ο Γιώργος/YMMV που πήρε 2 και αγόρασα ένα έτοιμο και δεν περίμενα βδομάδες..
Βαράτε κι'άλλο :crying , δε πειράζει :cry ..θα το αντέξω κι αυτό.

:xp1


Πέρα απο τη πλάκα, όποιος συνξυριστής είναι σαν και μένα και νομίζει πως οι χοίροι για τον Α ή Β λόγο δε του κάνουν, ( ή δε του κάνουν πιά ) οφείλει να έχει ένα με δύο τέτοια πινέλα για "εργάτες" . Το κόστος είναι 31.8 ευρώ. Για ένα silvertip πινέλο με αναλογίες 24mm χ 48mm που σημαίνει αρκετά πυκνός θύσσανος για να δουλεύει πάνω σε οτιδήποτε και όσο ψηλός χρειάζεται για να μη "σπάει" αυτή η τιμή τα σπάει.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

11/7/2014: 24mm Silvertip knots OUT OF STOCK
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Όντως, φαίνεται ότι είναι πολύ καλό πινέλο ειδικά για το κόστος του. Είμαι πολύ φίλος των χοίρων γιατί μου αρέσει ο τρόπος "λειτουργίας" τους και όπως προέιπα δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε ασβούς. Όμως μπορώ να πω ότι το WD που έχω παρουσιάσει παραπάνω μου αρέσει πολύ σαν backbone και αίσθηση γενικότερα και σίγουρα είναι από τα πινέλα που θα τα κρατήσω όσο πάνε.
Γιώργος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Λίγες μέρες τώρα που πασαλείφω τη σαπουνάδα με το WD στο καλομαθημένο μου πρόσωπο έχω "γράψει" στο μυαλό μου κάποιες σημειώσεις.

" Έγραψα ", πως δεν θα ξαναπάρω WD ή DW ή τέλος πάντων πινέλο silvertip σ'αυτή τη κατηγορία.

Ξέρω πως έγραφα ότι θα ήθελα ή καλό θα ήταν να έχω (-ουμε ) δύο τέτοια πινέλα για "εργάτες" αλλά η διαφορά μεταξύ ενός WD και ενός πινέλου silvertip τριπλάσιας συν αξίας είναι ενος pick-up αγροτικού και μιάς Alfa Romeo Giulia TZ και πραγματικά δεν έχω τίποτα με τα αγροτικά - ίσα ίσα που μ'αρέσει πολύ να τα οδηγώ - όμως στη τρίχα των πινέλων έχω γίνει καλομαθημένος και θέλω να " βολτάρω με την Alfa ".

Δε μου είναι καθόλου εύκολο ν'αγοράζω ακριβά πινέλα, δε μου περισσεύουν αλλά αποφάσισα με τον εαυτό μου πως βρε αδελφέ αν είναι να πάρεις ένα των 30 και μετά ένα των 40 ή άλλο ένα των 15 κάνε κράττει και πάρε ένα των 100+ έστω και αν μετά ξαναγοράσεις ύστερα απο μήνες.

-Γιατί τα γράφω αυτά ?

Γιατί σήμερα ξυρίστηκα με το Semogue ( το silvertip ) και κατάλαβα, ένιωσα μιά " άλλη " τρίχα silvertip και αύριο θα ξυριστώ με το shavemac και ξέρω πως θα μου αρέσει ακόμα περισσότερο και απο το Semogue. Και δεν είναι να πεί κάποιος πως το ένα το έχω καιρό και έστρωσε. Λίγο πολύ τα ίδια ξυρίσματα μετράνε το WD και o Πορτογάλος.
Πώς και γιατί λοιπόν να δώσω άλλα 30 ευρώ για ένα WD απο τη στιγμή που αν κάνω υπομονή έξι -εφτά μήνες θα έχω άλλο ένα shavemac ή ένα Thäter στη συλλογή μου ?
Απλά η αγορά ενος ακόμη WD θα με "καθυστερήσει" έναν με δύο μήνες.

I am too poor to buy cheap.

-Tί είχε λοιπόν η τρίχα του WD που με κάνει να το αναθεματίζω έτσι ?!

Καταρχάς δε το αναθεματίζω, γράφω απλά κάποιες σκέψεις και κατα δεύτερον η αίσθηση ενος πινέλου είναι τόσο υποκειμενική που δε θα μπορούσα ούτε με λέξεις να σας την περιγράψω ούτε να σας πείσω για τα γραφομενά μου.

Θα χρησιμοποιούσα εκφράσεις όπως " είναι τόσο .. αλλά δεν είναι τόσο όσο... ", "..αυτο το κάτι που θέλω..", " μου άρεσε αλλά.." και τετριμμένες λέξεις όπως " βελούδο ", " χάδι ", " ποιότητα ", " αγριάδα "...

Kαι λοιπόν ? Ποιά λέξη υποκαθιστά την αίσθηση ?

-Μα εσύ έγραφες πως με διαστάσεις 24 χ 48 αυτός ο θύσσανος τα " σπάει ".

Σωστά. Μόνο που οι διαστάσεις αφορούν όλα τα πινέλα και εκφράζουν μιά προσωπική άποψη . Κατάλαβα δηλαδή πως εμένα δε μου αρέσουν τα ψηλόλιγνα 21-22 χ 54 - 55 -56...αλλά θέλω 23 + το knot ( 24 ακόμα καλύτερα, 25άρι ίσως ) και εως 50mm το loft.
Δε κριτικάρω το WD για τις διαστάσεις του οι οποίες ήταν και custom made.

-Θα μου πείτε, οk φυσιολογικό είναι να υπάρχει διαφορά στα πινέλα αφού και οι τιμές αλλάζουν.

Δεκτόν. Αποτυπώνω απλά μιά σκέψη που έκανα και σε καμμία περίπτωση δε θέλω να " καθοδηγήσω " τα μέλη που διαβάζουν αυτές τις σειρές να μην αγοράσουν ένα WD ή ν'αγοράζουν μόνο " ακριβά " πινέλα.

-Θα το δώσεις στο τέλος ? Ίσως ρωτήσει κάποιος.

Όχι. Εννοείται πως όχι, μιάς που έχω εγκαταλείψει τους χοίρους άλλο ένα silvertip στη μικρή - ακόμα -συλλογή μου είναι απαραίτητο.

Εξάλλου δεν έγραψα παραπάνω πως θα σταματήσω να βάζω στο setup το WD. Έγραψα πως δε θα πάρω κι άλλο.

Για τη λαβή του όπως είδατε δεν έγραψα τίποτα. Πραγματικά είναι δευτερευούσης σημασιάς και δεν ασχολήθηκα.

-Μετανιώνεις που το πήρες ?

Σε καμμία περίπτωση. Δεν είναι μιά κακή αγορά. Δεν είναι ένα κακοφτιαγμένο πινέλο απλά δε μπόρεσε να καλύψει κάποιες διαφορές και έμεινε λίγο πίσω. Αυτό μόνο. Ο Larry είναι εξαιρετικός επαγγελματίας και εξυπηρετικότατος. Δεν έχω κανένα παράπονο. Το ίδιο δε το πινέλο πέρα απο δυό-τρείς τρίχες που έχασε κάνει τη δουλειά του αξιοπρεπέστατα.

Σας ευχαριστώ που διαβάσατε την υποκειμενική κριτική μου. Δεν είμαι αυστηρός. Είμαι καλομαθημένος. :cry
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Χωρίς να υποτιμώ τα whipped dog που τα θεωρώ ικανοποιητικά,με 10 περίπου ευρώ παραπάνω(με τα μεταφορικά) αγοράζεις new forest ποιότητα.Άλλο πράγμα τα new forest.Πάντως στο διδαδικτυο πολλοί συνηγορούν στο οτι τα whipped dog είναι πολύ floppy.Ισχύει κάτι τέτοιο βρε παιδιά,εσείς που πήρατε?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”