Πινέλα για απόσυρση?

paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Έχω ένα omega 49,που το έχω χρησιμοποιήσει κοντά στις 200 φορές για ξύρισμα την τελευταία διετία.Με καλύπτει απόλυτα.Λάθος,με κάλυπτε.Ενώ στην αρχή μου είχε βγάλει τον αδόξαστο μέχρι να μαλακώσει και να ανοίξει επαρκώς,τους τελευταίους μήνες είναι τόσο μαλακό που δεν μπορώ να καταλάβω οτι πρόκειται για γουρουνότριχα.Θα μου πείτε και εσείς τώρα,κακό είναι αυτό?Για μένα ναι.Δεν φορτώνει ούτε τόσο καλά,ούτε τόσο γρήγορα όπως παλιότερα,δεν δημιουργεί τον αφρό που με είχε συνηθίσει,ενώ και το μασάζ στο πρόσωπο είναι πλέον μια ανάμνηση.
Έχει κανείς από εσάς πινέλο ,που λόγω της (πολύ) συχνής χρήσης έχει μαλακώσει υπερβολικά/ο θύσανός του έχει φθαρεί ανεπανόρθωτα/δεν είναι λέιτουργικό όπως παλιότερα/είναι για πέταμα?Και αν ναι,τι κάνατε?Ή μήπως χρησιμοποιείτε όλα τα πινέλα σας εναλλάξ,ωστέ κανένα να μην προλάβει να φθαρεί?
ΥΓ.Το δικό μου σίγουρα δεν είναι για πέταμα,απλά θέλει πιο αραιή χρήση.
ΥΓ2.Βλέπω κάτι χοιροπίνελα 20-30 ετών που είναι πλήρως λειτουργικά και αναρωτιέμαι πως άντεξαν στο χρόνο και συνεχίζουν ακόμα.
ΥΓ3.Το omega 49 θα το ξαναπάρω.Όσο και να θέλω να δοκιμάσω κάτι καινούριο,είναι τόσο καλό.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Και επίσης,πόσο σας έχουν κρατήσει τα πινέλα σας?
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Αν έχει μαλακώσει πολύ ο θύσανος, να προσέχεις να το μουλιάζεις για 2 λεπτά το πολύ, πριν το ξύρισμα.

Έχω δει και περίπτωση βέβαια σε πινέλο χοίρου, φίλου μου που ο θύσανος έγινε τόσο flopy που τον κατέστησε άχρηστο. Αυτό όμως υποψιάζομαι ότι πρέπει να προήλθε από λάθος φροντίδα και κακό στέγνωμα του πινέλου.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

paratairosexthros έγραψε: Δεν φορτώνει ούτε τόσο καλά,ούτε τόσο γρήγορα όπως παλιότερα,δεν δημιουργεί τον αφρό που με είχε συνηθίσει...
Για πολλούς οι μαλακές τρίχες είναι το ζητούμενο. Υποθέτω οτι δεν χρησιμοποιείς κρέμες. Με τις κρέμες αυτό το πινέλο θα είναι ότι καλύτερο. Ξανασκέψουτο πριν την απόσυρση.
Μήπως, λέω μήπως, να του έκοβες κανα εκατοστό τις τρίχες;
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Χρήστος_Κ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 23 Οκτ 2013, 17:57
10
Has thanked: 24 times
Been thanked: 1 time

Το ίδιο ''πρόβλημα'' έχω και εγώ με ένα semogue 1438. Όταν το αγόρασα ήταν όπως ακριβώς το ήθελα,με δυνατό σώμα και έκανε φοβερό face lathering (έτσι είναι η δική μου προτίμηση στα πινέλα). Τώρα έχει μαλακώσει τόσο που κάνει αισθητά απαλότερο τρίψιμο/μασάζ στο άπλωμα του αφρού και η συχνή χρήση το βγάζει off. Όπως πρότεινε και ο Στέλιος,το μούλιασμα λιγότερη ώρα κάνει κάποια διαφορά αλλά και δεν αλλάζει αρκετά τη συμπεριφορά της τρίχας και το πινέλο δεν κρατάει αρκετό νερό με αποτέλεσμα σε κάποια σαπούνια, που σηκώνουν αρκετό νερό, να δυσκολεύει τη δημιουργία σωστού αφρού. Σε ανάλογα θέματα κάποιοι παρατήρησαν οτι τα semogue μαλακώνουν περισσότερο με τη χρήση σε σχέση με άλλα πινέλα όπως omega π.χ . Θα συμφωνήσω και εγώ σε αυτό,και τα δικά μου omega είναι λιγότερο floppy απο τα semogue μου και επίσης συγκριτικά δεν έχει ανοίξει και τόσο πολύ ο θύσανος τους. Θα ακούσω με πολύ ενδιαφέρον αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο πινέλο που κρατάει τα αρχικά χαρακτηριστικά του για μεγαλύτερο διάστημα.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Έχω πάθει το ίδιο με το 830. Καμμία σχέση με το πινέλο που ήταν κάποτε. Δε με πειράζει που μαλάκωσαν οι τρίχες. Με πειράζει που δεν έχει το backbone που είχε στην αρχή. Μικρό το κακό βέβαια γιατί "βλέπω" τρία ασβοπίνελα να έρχονται προσεχώς, συν τα δύο που έχω, οπότε καλυμμένος είμαι.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

+ 1 για το 830. Παλιότερα ήταν καλύτερο. Να μην πούμε και για τα στίγματα στη βάση και για το 20άρικο που έχει... :P
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Eυτυχώς το δεύτερο που μας έδωσε η Semogue μετά την αλλαγή, σε μένα, βγήκε ok απο στίγματα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

παρε το omega 10810.πιστευω οτι ειναι ενα απο τα πιο δυνατα πινελα σε backbone. ;)
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Oι εντυπώσεις μου από την επταετή χρήση (μη συνεχή, λόγω rotation) του θρυλικού Omega 48 βρίσκονται ανεπτυγμένες εδώ.

Πράγματι, ακόμη και οι πιο σκληροτράχηλοι χοίροι με τη συνεχή χρήση αλλάζουν χαρακτήρα, μαλακώνουν.
Αλλά είναι απολύτως αναμενόμενο: Φυσικό υλικό είναι, τρίχωμα ζώου...
Και εξάλλου όλοι μιλάμε από την πρώτη στιγμή απόκτησης ενός πινέλου για το "στρώσιμο". Ε, λοιπόν, το στρώσιμο δεν στανματά σε ένα ιδανικό σημείο· συνεχίζεται διαρκώς, έως τη γήρανση και την αλλοίωση.

Αν θέλουμε διαρκώς δυνατό backbone, αναγκαστικά θα αλλάξουμε πινέλο κάποια στιγμή, θα διαλέξουμε ένα καινούργιο, και θα δώσουμε άλλο ρόλο στο παλιό, π.χ. κρέμες σε μπόλ.

Πάντως, σε όσους έχουν μια συλλογή πινέλων, περίπου άνω των 5-6, και εφαρμόζουν εναλλαγή χρήσης - rotation, είναι πολύ λιγότερο πιθανό να συμβεί αυτή η περιγραφόμενη κόπωση του πινέλου, η ολοσχερής αλλαγή χαρακτήρα.

Στο 48 το διαπίστωσα ύστερα από επτά χρόνια και μόνο επειδή είχα την δυνατότητα να το συγκρίνω με πάρα πολλά άλλα πινέλα διαφορετικά μεταξύ τους, χοίρου, ασβού, διαφορετικών φιλοσοφιών κατασκευαστή, διαφορετικού σεταρίσματος κ.λπ.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 1
Επί πολλά χρόνια ξυριζόμουν με ένα απλό πινέλο χοίρου, στο οποίο σταδιακά αποσαθρώθηκε η ξύλινη λαβή (ξέβαψε εντελώς και ράγισε), και τότε το απέσυρα.
Ε, λοιπόν, μόνο τότε, όταν απέκτησα τα πρώτα πολυτελή πινέλα ασβού, κατάλαβα, συγκριτικά πάντα, ότι το παλιό είχε αραιώσει αφενός και αφετέρου είχε γίνει σαν σφουγγαρίστρα! Ο θύσανος είχε παραδώσει το πνεύμα, αλλά εγώ είχα προσέξει τη διαλυμένη λαβή.
(Πρόσφατα το χρησιμοποίησα και ψιλολειτούργησε!)

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2
Ενα pure badger της Muhle είχε αποκολληθεί από τη λαβή, όταν ήταν νέο. Το χρησιμοποιούσα χωρίς λαβή, σαν ταξιδιωτικό.
Μετα το παράτησα στο νησί. Φετος, μετά από χρόνια, το ξανάπιασα και διαπίστωσα ότι μαδάει σαν τρελό. Ουσιαστικά είναι άχρηστο. Χωρίς να έχω καταλάβει γιατί γέρασε τόσο πολύ. Πάντως τα κακάρωσε.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Ολα γερνάνε.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”