Πινέλα για απόσυρση?

Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Όπως τα λέει ο Νίκος είναι. Επέρχεται μια φυσική φθορά και το μαλάκωμα είναι δεδομένο.
Όπωε λέει και ο Ηλίας το 830 έχει γίνει αγνώριστο. Με τον μεγάλο αριθμό πινέλων και το rotation
απλώς καθυστερούμε την εξέλιξη.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Και το δικο μου omega 81569 εχει μαλακωσει πααααααααααρα πολυ και πλεον δυσκολα κανει σαπουναδα με σαπουνια. Η τεραστια αυτη διαφορα επηλθε μεσα σε περιπου 5 μηνες μετριας χρησης...
Επειδη πλεον το εχω ριξει κυριως στα σαπουνια, σκεφτομαι να του αλλαξω τον θυσσανο, μιας και μου αρεσει και η λαβη του...
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Ωραίο πινέλο.
Βασίλη, το πρόβλημα είναι πού βρίσκεις καλό θύσανο χοίρου...
Εχει δοκιμάσει κανείς τους θύσανους boar του The Golden Nib?
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Το πινέλο που έχω τώρα, ένα omega, νικελέ σαν το 48 , αλλά με συνθετική τρίχα,
το έχω αγοράσει το 2003.Ξυρίζομαι κάθε μέρα και κάποιες μέρες 2 φορές την ημέρα.
Σκέπτομαι να το κρατήσω καμιά 15ρια χρόνια ακόμη.
Δεν έχω άλλο πινέλο.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Μπορείς να μας πεις Μπάμπη από που το πήρες;
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Mου φαίνεται πως δεν γλιτώνω την απόσυρση του πρώτου μου πινέλου, του Omega 10015...

Εικόνα

Πέρυσι μου είχαν ξεκολλήσει τα δύο μέρη της λαβής του - το είχα γράψει και στο τόπικ του. Με μία απλή βενζινόκολλα UHU το κόλλησα πιο καλά από τη "μάνα" του και τελευταία το χρησιμοποιούσα τακτικά. Συνειδητοποίησα κιόλας ότι τον Οκτώβριο συμπληρώνονταν τέσσερα χρόνια από την αγορά του και το πήγα σερί, τιμής ένεκεν, με το Cella, παίρνοντας καταπληκτικές γιαουρτόκρεμες.

Όμως, το ράγισμα που είχε δημιουργηθεί από τον πρώτο καιρό, μεγάλωσε κι άλλο μέσα σ' αυτές τις λίγες μέρες. Προφανώς από τη συνεχή χρήση και την αυξανόμενη υγρασία, λόγω του χειμώνα που έρχεται, μετατράπηκε σε κανονική ρωγμή, από πάνω έως κάτω. Η βενζινόκολλα κρατάει γερά βέβαια και το πινέλο παραμένει λειτουργικό. Προβληματίζομαι, όμως, για το αν θα πρέπει να το αποσύρω, ώστε να το κρατήσω ως ενθύμιο ή αν θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ κανονικά, μέχρι να σπάσει. Μάλλον θα κάνω το δεύτερο, αλλά είτε έτσι είτε αλλιώς, το τέλος πλησιάζει... Τον θύσανο, πάντως, θα τον κρατήσω με προοπτική να τον βάλω στην ωραία λαβή του Liojuny, όταν μαδήσει εντελώς (γιατί κι εκεί έχουμε θέμα, ως γνωστόν).

Με έναν πρόχειρο υπολογισμό, στην τετραετία που το 'χω πρέπει να 'χω κάνει το πολύ 200 ξυρίσματα με το 10015. Για τα 5 ευρώ που κόστισε, δεν τα λες και λίγα, αλλά με το ξύλινο 10005 των 15 ευρώ μετράω κοντά στα 400 και θα κάνω σίγουρα άλλα τόσα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”