Kent Infinity Silvertex

Απάντηση
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Έχω άλλο ένα συνθετικό, το Ω S10018. Μπροστά στο ΚΕΝΤ, το Omega μοιάζει για τα πανηγύρια. Το ΚΕΝΤ είναι χάρμα ιδέσθαι, φινετσάτο και ντελικάτο, ενώ το Omega, με την εξευτελιστικά άσχημη λαβή, το έχω καταχωνιασμένο κάπου σε ένα ντουλάπι. Το ΚΕΝΤ σαν να σε καλεί μαυλιστικά να το χρησιμοποιήσεις, προδιαθέτοντάς σε για ένα ωραίο ξύρισμα. Μπορεί το ξυριστικό αποτέλεσμα των δύο να είναι πολύ κοντά (δεν έχω την κατάλληλη εμπειρία ακόμη για να κρίνω), αλλά καθώς στο ξύρισμα μετράει πολύ η ψυχολογία, το Infinity σου φτιάχνει τη διάθεση. Το Omega στη ρίχνει στο πάτωμα και σε προδιαθέτει για ξύρισμα γρήγορο, αγχωτικό και καταναγκαστικό.
Αν και στο πρώτο ξύρισμα μαζί του ήμουν έτοιμος για face lathering, το δούλεψα σε μπωλ, με άψογο αποτέλεσμα.
Μου αρέσουν τα μεγάλα πινέλα, αλλά για την αλλαγή το Infinity είναι ότι πρέπει. Για τα ταξίδια δε, δεν το συζητάμε, η χρήση του είναι για μένα μονόδρομος.
12.90 ευρώ από Αργυρούπολη, με δώρο την ΚΕΝΤ βάση του. Το σκέφτεστε ακόμη;
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ρε παιδιά τί πινελάρα είναι αυτό το πινελάκι ?! :eek

Πώς φορτώνει και αφρίζει έτσι αυτός ο διάολος ?! :shocking

Σήμερα το χρησιμοποίησα για πρώτη φορά και έμεινα μ...

Χαζός !

Μαλακό, μικρό και θαυματουργό και σας ευχαριστώ :thnx που επιμένατε να το πάρω. Αξίζει 100%. Αυτό θα πεί VFM !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Θα συμφωνήσω μαζί σου Ηλία, και με όλα τα παιδιά που το έχουν.

Είναι απλά ένα υπέροχο πινέλο σε όλα του!
Πριν λίγο καιρό το πήρα, ένα μόνο ξύρισμα έχω κάνει και ανυπομονώ για το επόμενο.

Δεν είναι τυχαίο νομίζω που όλοι μας έχουμε μείνει πολύ ικανοποιημένοι με την απόδοσή του.
Για σχέση ποιότητας/τιμής, δε, ούτε λόγος να γίνεται ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Το έχω εδώ και λίγες μέρες και έχω κάνει 4-5 ξυρίσματα μαζί του. Το πινελάκι κυριολεκτικά γ@μει ! Είναι οδοστρωτήρας στα σαπούνια μου και μάλιστα χωρίς οίκτο. Αφρίζει πανεύκολα και έχει σούπερ ραχοκοκκαλιά. Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να ζητήσω ειδικά στην τιμή του. Value for money όχι αστεία !!!
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Καιρός να γράψω και εγώ την γνώμη μου.... Έχουμε και λέμε:

Θετικά:
- Πρόκεται για μικρότερο πινέλο όπως όλοι ξέρετε κάτι που με βοηθάει αρκετά στο να το έχω σαν traveler.
- Το ότι είναι συνθετικό βοηθάει στο ότι δεν θέλει στέγνωμα σαν τους χοίρους.
- Το συγκεκριμένα μπορώ να πω ότι φορτώνει αρκετά γρήγορα τα σαπούνια ενώ...
- έχει πολύ απαλή τρίχα.
- Από Backbone είναι εντάξει.

Αρνητικά:
- Χάνει τρίχες. Προσωπικά τουλάχιστον σε εμένα σε κάθε ξύρισμα χάνω τουλάχιστον 2-3 τρίχες, μερικές φορές και παραπάνω :eek .
Δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο σε εμένα, πάντος σε όλα τα ξυρίσματα που έχω κάνει (γύρω στα 20) αυτό συμβαίνει.
- Η λαβή. Προσωπικά δεν με τρελαίνει. Εκτός ότι είναι μικρή, βέβαια αφού είναι traveler, είναι αυτονόητο ότι έχει μικρή λαβή. Απλά το τονίζω για να ξέρει κάποιος που έχει μεγάλα χέρια, ότι μάλλον δεν θα το βολέψει.Αυτό που δεν μου αρέσει επίσης είναι η πλαστική λαβή. Δεν μου δίνει ωραία αίσθηση.

Όπως και να έχει, είναι μια επιλογή που έπρεπε να έχω στην συλλογή μου και για αυτό ξανά ευχαριστώ τον Μυστικό Άγιο Βασίλη που μου την πήρε :megagrin .
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Κων/νε, αν δεν κάνω λάθος, το ίδιο πρόβλημα με την απώλεια τριχών έχουν και τα 2 silvertex που περάσανε από τα χέρια του dpatiris. Προβληματική παρτίδα; Ποιός ξέρει.
Το δικό μου πάντως, από τη μέρα που το πήρα δεν έχει χάσει ούτε μια τρίχα....
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας...

Από καιρό ήθελα να γράψω δυο λόγια για το συγκεκριμένο πινελάριο, αλλά το αμελούσα,το έχω αρκετούς μήνες να με συντροφεύει,και όχι μόνο, έχω δοκιμάσει αρκετά συνθετικά πινέλα αλλά με όχι και τόσο καλές εντυπώσεις,το kent με λίγα λόγια και καλά που λένε το έχω κατά ευχαριστηθεί,δεν θα πω τίποτα άλλο αφού τα έχουν πει τα παιδιά παραπάνω όλα.

Μετά το kent άρχισα να βλέπω τα συνθετικά με άλλο μάτι,και πιστεύω πως στο μέλλον έχουμε να δούμε πολύ καλά πινέλα,δεν θα ήθελα μπω στην διαδικασία σύγκρισης,αλλά θα πω πως από το πολύ ποιο ακριβό simpson best που έχω ναι είναι ποιο απαλές οι τρίχες,αν θα έπρεπε να βρω ένα αρνητικό του θα έλεγα πως δεν μου χαρίζει ιταλικό φόρτωμα,αλλά αυτό αφορά την κατηγορία συνθετικού και όχι μόνο το kent,θα το χαρακτήριζα μικρό διαμαντάκι, αλλά και ετοιμοπόλεμο σκυλί,μέχρι και βουρτσάκι το έχω κάνει για τον αυχένα, και ξεσκονίζομαι,δεν καταλαβαίνει τίποτα,από την ημέρα που το αγόρασα έχει χάσει μια τρίχα την γνώρισα από το κυματιστό σχήμα της.

Τέλος το συνολικό πακέτο που προσφέρει,δηλαδή τιμή-ποιότητα-αξιοπιστία-επιδόσεις,συν ότι έχεις και μια βάση δώρο,που είναι για το forum μας,εεε και στο ταξιδιάρικο που ανήκει για μένα πάντα παίζει μόνο του...

Και εφόσον μου αρέσει να είμαι και ακριβοδίκαιος τα εύσημα όλα πάνε στον Ηρακλή,σε ευχαριστώ πολύ φίλε γιατί μας έδωσες ένα μάθημα αλλά και ένα δώρο... :thnx

Κλείνοντας και με αφορμή το post του Κωνσταντίνου θέλω να σας υπενθυμίσω κάτι, το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει αλλά δεν έχετε να χάσετε και κάτι,δεν πετάω ποτέ τα κουτιά συσκευασίας οπότε δείτε λίγο και τις φωτογραφίες,αν δε, το έχετε πάρει από τον Γιάννη πιστεύω να βοηθήσει είναι καλό παιδί...
DSC03222.JPG
DSC03223.JPG
DSC03225.JPG
Αυτά από εμένα σας εύχομαι το καλύτερο και όλα να πάνε καλά... :megagrin
Πάντα φιλικά Αντώνης
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το πινελο αυτο ηταν αποκαλυψη για μενα. Ακουγαμε (και δικαιολογημενα) το προηγουμενο διαστημα πολλα σχολια οτι τα συνθετικα πινελα δεν ειναι ετοιμα να "χτυπησουν" τα υπαρχοντα τριχωματα. Ε νομιζω οτι με αφορμη τα Plisson, τα v2 της Muhle, τα Simpsons, συγκεκριμενα Κινεζικα και το Kent εχουμε ξεπερασει πια οριστικα τις εποχες του Sintex... Απο κει και υστερα ειναι παντα και θεμα του προσωπικου γουστου και των αναγκων του καθενος απο εμας.

Οσο για ευχαριστιες, απο μερους μου τις δινω εκει που πρεπει, στον Petros.Mp και τον Γιακουμη που με περιελαβαν σε εκεινη την ξαφνικη παραγγελια στο (παλαι ποτε) Retrogrooming του Σταυρου. Μονο ετσι θα ειχα την ευκαιρια να δοκιμασω το πινελακι. Και να προσθεσω οτι απο εκεινη την παραγγελια βγηκε και αλλο λαυρακι για το οποιο ολο ακουγαμε οι νεωτεροι στον χωρο αλλα ποτε δεν βλεπαμε, το Monsavon Authentique ;-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Αγορασα κι εγω αυτο το πινελακι απο τον Γιαννη και μπορω να πω οτι εχω μεινει ευχαριστημενος. Μονο που υπαρχει ενα προβλημα, σημερα το χρησιμοποιησα για τριτη φορα και παρατηρησα οτι το knot εχει κολληθει στραβα. Δεν νομιζω να επηρεαζει την αποδοση του αλλα στο δικο μου ματι καθεται ασχημα. Να επικοινωνησω με τον Γιαννη ή δεν αξιζει;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ιάσονα μάλλον δεν είναι τόσο εύκολο να σου απαντήσουν, αφού η επιλογή είναι κυρίως δική σου.

Αλλά θα σου πω μήπως και σε βοηθήσω λιγάκι,ότι αν το είχα αγοράσει εγώ, δεν θα είχα πρόβλημα στο να το κρατήσω,...
μιλάω καθαρά για (οπτικό θέμα).

"Με τις προϋποθέσεις βέβαια ότι δεν θα έχανε τρίχες"


ΥΓ:Καλού κακού μέτρα και τον θύσανο το loft εννοώ, πρέπει να είναι από 51-52mm αν δεις ότι ξεφεύγει από τα νούμερα αυτά,
τότε μπορεί να έχει κολληθεί λάθος,πχ ποιο μέσα με κοντύτερο loft η το αντίθετο... ;)


Καλή επιλογή έκανες που το πήρες, θα το ευχαριστηθείς πολύ...


Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”