Kent Infinity Silvertex

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δυστυχώς παίδες άλλαξαν το θύσανο στα νέα Kent Infinity Silvertex,και ναί είναι γεγονός.!

Πρίν λίγο καιρό πρότεινα το Kent σε φίλο ως το καλύτερο [travel πινελάριο] και όχι μόνο...του έπλεξα δε πολλά εγκώμια και τελικά πήρε ένα. =o

Όταν όμως ήρθε και τι δεν άκουσα, :angry-cussingblack: θα το ψάχνω καλύτερα άλλη φορά πριν προτείνω ... :handgestures-thumbdown:

^Ηρακλή είναι άλλο πινέλο από αυτό που έχουμε,προς το χειρότερο όμως,άκαμπτος θύσανος με άλλη αίσθηση στο πρόσωπο,στα 22mm είναι και αυτός αλλά δεν...
Κρίμα πάντως,δεν καταλαβαίνω γιατί χάλασαν ένα τόσο πολύ πετυχημένο πινέλο σαν αυτό. :(
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Μάλλον θα πήραν σκάρτο batch υλικό (Κίνα μεριά μου μυρίζεται) , κρίμα πάντως να τους πατάει κάτω μια Yaqi , οι Θυρεοί και τα warrant of appointment by her Majesty τους φάγανε τους κύριους . (για τα συνθετικά μιλάμε)
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

[mention]Akist[/mention] δεν καταλαβαίνω τη φιλοσοφία του σκάρτου batch.
Άντε και σου ήρθαν οι θύσανοι.
Κανείς δεν παρατήρησε ότι είναι διαφορετικοί από αυτούς που χρησιμοποιούσαν ήδη;
Μα όταν πιάνεις μερικές χιλιάδες θυσάνους την εβδομάδα σου, ένας να είναι διαφορετικός, το χέρι σου θα καταλάβει τη διαφορά.

Προφανώς είναι επιλογή τους.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Μιχάλη όσον αφορά το quality inspection μεγάλη συζήτηση , η σύζυγος εργάζεται σε εταιρία παραγωγής και μεταπώλησης οπτικών και το τι κουφά έρχονται από την Ασία δεν λέγεται ...στομάχι να έχεις και μπόλικα malox

Αλλά απλά μπορεί να μην είναι τόσο μεγάλα τα νούμερα -δεν νομίζω να είναι χιλιάδες και σίγουρα μπορεί να την πατήσει οποιαδήποτε εταιρία και μεγάλου βεληνεκούς (εδώ σκάσανε οι μπαταρίες στα κινητά - ναυαρχίδα της samsung ) ... το θέμα είναι τι κάνει μετά για να κρατήσει τον πελάτη και να μην νιώσει ότι πιάστηκε κορόιδο (το aftermarket support που λέμε)

Ας στείλει κάποιος ένα ευγενές παράπονο στην Kent με τις φωτογραφίες του προηγούμενου συνθετικού και του τωρινού και να δούμε αν θα απαντήσει σαν σωστή εταιρία (αλλιώς όπως προείπα να τις βράσω τις κορώνες και τους θυρεούς ) - εδώ ο κινέζος της Yaqi τα αλλάζει με ένα email τα πινέλα του...

Για να δούμε ...
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Το ότι έρχονται κουλά από την Κίνα, σίγουρα έρχονται.
Μία σοβαρή όμως εταιρία, αυτά τα κουλά δεν θα τα πουλήσει στους πελάτες της όπως ήρθαν.

Το να στείλω email, το πιο εύκολο για αυτούς θα ήταν να μου πουν "σου το στέλνουμε, αλλά τα μεταφορικά θα τα πληρώσεις εσύ".
Άμα είναι να πληρώσω ρε φίλε 10 - 15€ μεταφορικά για να έχω ένα δεύτερο Kent ξέρω να το πάρω και από εδώ αφού το ελέγξω ή να πάρω ένα σαφώς πιο safe (ένα yaqi ας πούμε).
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Συμφωνώ αλλά τελικά να που τα κουλά γίνονται και φεύγουν δεύτερης ποιότητας προϊόντα , τώρα κανονικά αν δεν θέλει μια εταιρία να επωμιστεί το κόστος μεταφορικών overseas σε παραπέμπει στον αντιπρόσωπο ώστε να μην επιβαρυνθείς το κόστος , ειδάλλως σου κάνει μια καλή έκπτωση για αγορά (μεγάλη έκπτωση όχι 2και 3 ευρώ )

Το βασικό είναι να κρατήσεις τον πελάτη ευχαριστημένο η έστω να τον κάνεις να νιώσει ότι τον προσέχεις .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Email sent
Για να δούμε...

Hi,
I bought a Kent Infinity Silvertex 2 months ago.
I had problems from day 1, but I was thinking that it will get better with usage.
The problem is that it doesn't splay at all and the loft is way too strong.
I also noticed that my loft is different than the one you have in the pictures.
I took a photo of it.
It also starts loosing it's logo as you can see.

Εικόνα

Did you change lofts recently or my brush has a problem?

Thank you in advance
Michael
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο θεμα με δευτερης ποιοτητας τριχα.

Απο τις φωτογραφιες το σχετικα πιο προσφατο πινελο του Μιχαλη φαινεται να εχει ιδια τριχα με το SimFix. Οπως ειπε σωστα ο Ηρακλης η εταιρεια Progress/Vulfix κατασκευαζει πλεον τα Simpson, SimFix, Vulfix, Kent. Αρα το ποιο πιθανο ειναι να θεωρησαν πιο ευκολο και ισως πιο οικονομικο γι αυτους να βαλουν την ιδια ινα σε ολα τα συνθετικα ολων των θυγατρικων.

Ο θυσανος του SimFix δουλευει μια χαρα κατι το οποιο δειχνει οτι στο πινελο δεν παιζει ρολο μονο η ινα αλλα και το πως θα δεθει ο θυσανος και σε τι διαστασεις θα σεταριστει.
Το Ιασονας με Ο
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Tzimisce έγραψε: 06 Μαρ 2018, 21:22 Εικόνα

Εδώ σε κόντρα με το omega που είναι πρακτικά ακόμη άστρωτο.
Το omega το πάει για σπαγκάτο και το infinity δεν κάνει splay.

:lmao
Αν είναι δυνατόν! :shock: Είχα διαβάσει Ιταλούς να λένε ότι ο θύσανος δεν ανοίγει, αλλά αυτό είναι ανέκδοτο!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Η απάντηση της Kent

"Hello
Im sorry this brush does not appear to be working for you , I can replace this for you if you send me your address I shall arrange the replacement to be sent

Kind Regards,
Kalie"

Μου φάνηκε λίγο περίεργη τόσο straight απάντηση, οπότε της απάντησα και εγώ

"Hi,
thank you very much for your quick response.
Is mine faulty, or it was an unfortunate change in the lofts?"

και αυτή απάντησε

"I am unsure what has happened but in your picture I can see how firm the loft is, I think this is a faulty brush as our other infinity brushes here do not look that way"

Αυτό βέβαια έγινε πριν από 6 ημέρες και δεν είχα κάποια νέα από τότε.
Θα δείξει. :)
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”