Kent Infinity Silvertex

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Η εικόνα που είχα αόριστα στο μυαλό μου για τα συνθετικά πινέλα ήταν πως βρίσκονται τεχνολογικά σε πολύ πρώιμο στάδιο, αποτελώντας ουσιαστικά άχρηστη κατηγορία. Διαβάζοντας όμως τα ενθουσιώδη σχόλια του Ηρακλή (herco) σχετικά με το Kent Infinity Silvertex που πρόσφατα αγόρασε, και δεδομένης της τιμής του (~15€), αποφάσισα να του δώσω μια ευκαιρία, μιας κι έψαχνα έτσι κι αλλιώς για ένα πινέλο για τα ταξίδια και -γιατί όχι- και για κάτι διαφορετικό που θα "ξεκούραζε" στο rotation το Semogue Owner's Club μου.

Δεν έχω και την τεράστια εμπειρία από πινέλα, έχoντας χρησιμοποιήσει μόλις 3 διαφορετικά (έναν μέτριο χοίρο της Omega, ένα φθηνό pure badger της HJM και το SOC) πριν το Infinity. Η κρίση μου λοιπόν μπορεί να απέχει αρκετά από αυτή κάποιου πιο έμπειρου - και σε τελική ανάλυση κάποια πράγματα είναι καθαρά υποκειμενικά σε ζητήματα απόλαυσης και γούστου. Θα προσπαθήσω λοιπόν να μείνω σε ότι μπορεί να οριστεί κάπως πιο αντικειμενικά.

Εικόνα

Έρχεται συσκευασμένο σε ένα απλό, πλαστικό κουτάκι, λίγο πιο καλαίσθητο σε σχέση με τα πλαστικά των Omega, Semogue κλπ...

Εικόνα

Πρόκειται για ένα μάλλον μικρό πινέλο:

Εικόνα

Συνολικό ύψος 100 mm, Loft 52 mm, Base 48 mm, Knot 22 mm. Η λαβή του είναι από πλαστικό πολύ καλής ποιότητας σε ιβουάρ χρώμα και κλασικό σχέδιο, με τυπωμένο το έμβλημα της Kent. Προσωπικά την βρίσκω πολύ καλόγουστη, όμορφη και κλασική. Καθόσον το πινέλο προορίζεται κυρίως για facelathering, είναι πολύ βολικό το κάτω μέρος της βάσης στο να στέκεται όρθιο ανάμεσα στα περάσματα.

Για να καταλάβετε το μέγεθος, το παραθέτω μαζί με το Semogue Owner's Club και το HJM 181P26 pure badger. Εδώ έχω ευθυγραμμίσει τη βάση των θυσάνων για να πάρετε μια ιδέα για το μήκος του θυσάνου του Infinity:

Εικόνα

Είναι ο κοντύτερος από τους τρεις, σχεδόν ίσος με το μήκος της λαβής του.
Εδώ έχω ευθυγραμμίσει το κάτω μέρος των λαβών:

Εικόνα

Είναι αισθητά το μικρότερο απ' όλα!
Τέλος, μία από την πάνω μεριά των θυσάνων:

Εικόνα

Ούτε καν κοντά στο μέγεθος των άλλων :)
Παρ' όλ' αυτά, όταν ασκηθεί πίεση κόντρα στο backbone, ο θύσανος ανοίγει· η επιφάνεια που καλύπτει είναι ικανοποιητικότατη για facelathering.

Εικόνα

Η πρώτη μου εντύπωση μόλις το έπιασα ήταν πως αν και σχετικά μικρό, είναι συμπαγές και καλοζυγισμένο. Ο θύσανός του δεν φαίνεται πολύ φουσκωτός μα είναι πυκνός, με μέτριο backbone. Σε καμία περίπτωση δεν τον λες floppy, το αντίθετο. Οι άκρες των συνθετικών ινών είναι εξαιρετικά μαλακές στην αφή, σα να χαϊδεύεις τη γούνα ενός γάτου ή ενός ποιοτικού λούτρινου παιχνιδιού. Δεν έχουν την ακρυλική αίσθηση του πλαστικού, μοιάζουν απολύτως φυσικές. Προσωπικά, είναι ότι πιο μαλακό έχω δει σε πινέλο (δεν έχω δοκιμάσει ποτέ silvertip για να μπορώ να το συγκρίνω). Το σώμα της ίνας είναι πιο σκληρό, μοιάζει στο πάχος και στην αφή με την ίνα ενός pure badger.

Από πρακτικής πλευράς, το πινέλο είναι καθόλα άριστο. Αφρίζει πανεύκολα κρέμες και σαπούνια, φορτώνει αμέσως κι από τα πιο σκληρά σαπούνια, δεν κρατάει τον αφρό, ακόμα και με ρηχές (εννοώ χωρίς να το πιέζεις πολύ στο πρόσωπο) κυκλικές κινήσεις αποδίδει το περιεχόμενό του, στεγνώνει σε ελάχιστο χρόνο, δεν χρειάζεται μούλιασμα, καταλαβαίνεις άμεσα πόση υγρασία χρειάζεται να του φορτώσεις (απλά το βρέχεις καλά σε τρεχούμενο νερό και το τινάζεις). Δεν κατάφερα να εντοπίσω ούτε μια παράμετρο στη χρήση του που να μην με ικανοποιήσει πλήρως.

Εικόνα Εικόνα

Ίσως ακούγεται σχετικά απλό όλο αυτό, αλλά δεν είναι. Δεν έχω ξανασυναντήσει πινέλο που από την πρώτη κιόλας χρήση να αποδίδει άριστα. Προφανώς και δε χρειάζεται στρώσιμο, αλλά δεν έχει ούτε καν κάποια "παραξενιά" που να πρέπει να μάθεις για να το χρησιμοποιήσεις. Μάλιστα, με παραξένεψε το γεγονός πως γενικά φορτώνει με πολύ μικρότερες ποσότητες σαπουνιού (πράγμα ίσως αναμενόμενο, λόγω του μικρότερου θυσάνου) αλλά αποδίδει ποσότητα αφρού για 3-4 άνετα περάσματα. Συνήθως με το SOC φόρτωνα στα σαπούνια γύρω στα 10-20", το Infinity δεν χρειάστηκε να το τρίψω ποτέ πάνω από 5-6"! Αν το παραφορτώσεις ο αφρός ξεχειλίζει συνεχώς πάνω στην πλαστική λαβή και χρειάζεται να το ξεπλένεις πού και πού, γιατί αρχίζει να γλιστραει (μου έχει πέσει 1-2 φορές από το χέρι :P)

Και τώρα το μεγάλο ζήτημα: πώς είναι η αίσθηση στο πρόσωπο;
Θα περίμενε κανείς ένα συνθετικό πινέλο να μην έχει ιδιαίτερες διαφορές από χρήση σε χρήση - η ίνα είναι αυτή που είναι, ούτε νερό απορροφά, ούτε στρώνει. Κι όμως, μου φαίνεται πως από χρήση σε χρήση η αίσθηση του πινέλου στο δέρμα μου είναι ελάχιστα διαφορετική!

Κατά τη δημιουργία αφρού, αν ασκείς πίεση τόση ώστε να τρίβεται επάνω σου μόνο η -μαλακή- άκρη της ίνας, αισθάνεσαι ένα απαλό χάδι. Αν όμως ασκήσεις πίεση κόντρα στο backbone, ώστε να ανοίξει όλος ο θυσανος και να αφρίσει περισσότερο, τότε τρίβεται στο δέρμα όχι η μαλακή άκρη αλλά το κυρίως σώμα της ίνας, το οποίο -στις πρώτες χρήσεις τουλάχιστον- ήταν αισθητά σκληρότερο, κάπως "scratchy" ("γρατσουνιστικό"!) στο πρόσωπο. Η αίσθηση αυτή υπάρχει και σε πινέλα pure badger, αλλά εδώ ήταν κάπως πιο "πλαστική", χωρίς ωστόσο να πονάει ή να ενοχλεί δραματικά. Τουλάχιστον όμως, δεν υπήρχε καθόλου τσίμπημα, όπως συμβαίνει με τα pure - best badger.
Σταδιακά, μου φαίνεται πως αυτό το "scratchiness" του σώματος της ίνας έχει υποχωρήσει αισθητά. Σίγουρα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το σαπούνι που χρησιμοποιείται, καθώς αυτό κάθεται μέσα στο θύσανο και, όσο πιο πυκνή - λιπαρή είναι η σύστασή του τόσο περισσότερο εξομαλύνει την τραχύτητα της ίνας. Ταυτόχρονα, ενώ το χάδι της άκρης παραμένει, πού και πού αισθάνομαι κάτι σαν τσιμπηματάκι... Δεν είναι δραματικές οι αλλαγές αλλά σίγουρα δεν πρόκειται για απόλυτα ενιαία εμπειρία. Πιθανολογώ πως αυτή η διαφοροποίηση σημαίνει πως τρίβεται λιγάκι το σημείο μεταξύ άκρης και σώματος της ίνας και αλλάζει συμπεριφορά, μέχρι να ισορροπήσει σε πάχος..

Σαν συνολική εμπειρία δεν θα χαρακτήριζα το sinvertex ούτε άσχημο, ούτε όμως και silvertip - killer! Η αίσθηση που αφήνει στο πρόσωπο είναι σίγουρα διαφορετική από αυτή των χοίρων - ασβών, αλλά δεν την λες άσχημη (δεν είναι scotch brite! :megagrin ), ούτε όμως και υπερπολυτελής. Σαφώς δεν μου έδωσε την απόλαυση που μου χαρίζει το καλομουλιασμένο και ξέχειλο από μαρέγκα SOC boar. Μια τέτοια σύγκριση όμως είναι σαφώς άδικη και κάπως ανεδαφική, λόγω και της τεράστιας διαφοράς στο μέγεθος του θυσάνου των δύο. Υποψιάζομαι εξάλλου πως η Kent στόχευε στον ανταγωνισμό με τους φθηνούς - μέτριους ασβούς... Σε αυτή την περίπτωση, το Infinity κερδίζει από τα αποδυτήρια, τόσο λόγω μαλακότητας αλλά και -κυρίως- λόγω γενικότερης ποιότητας κατασκευής - πρακτικότητας - αντοχής κλπ.

Αυτά τα επιμέρους στοιχεία αποτελούν για μένα και τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα του Infinity. Για την απίστευτη χρηστικότητά του και μόνο, πιστεύω πως αξίζει να το πάρει κανείς ως travel brush ή για όταν ο χρόνος πιέζει. Πολλοί υποστηρίζουν βέβαια πως για άτσαλη χρήση ή για ταξίδια, ένας φθηνός χοίρος είναι καλύτερος. Προσωπικά -μετά την εμπειρία του infinity- θα διαφωνήσω.
Το Infinity κερδίζει κατά κράτος στην κατηγορία αυτή, για πολλούς λόγους: Δεν χρειάζεται στρώσιμο - το αγόρασες, έφυγες ταξίδι, ξυρίστηκες τέλεια. Τόσο απλά. Επιπλέον, οι φθηνοί χοίροι (ειδικά της Omega) έχουν ένα σωρό παραξενιές στο να πετύχεις το χρόνο μουλιάσματος, το φόρτωμα κλπ. Το Infinity θα δουλέψει άριστα και στον πιο άπειρο. Όταν ο χρόνος μετράει, το Infinity πάλι κερδίζει κατά κράτος: το έβρεξες, ξυρίστηκες! Επίσης, δεν χάνει τρίχες - δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις άλλο πινέλο αν το ξεχάσεις μουλιασμένο μες στη βαλίτσα :b

Αφήνω λίγο ανοιχτό το ζήτημα της αίσθησης στο πρόσωπο, καθώς διαπιστώνω πως κάτι ψιλοαλλάζει. Σαφώς δεν είναι άσχημη πάντως.Κατά τα άλλα, και για την τιμή του, πρόκειται για ένα άριστο πινέλο.

ΥΓ: Παραθέτω κι ένα αξιόλογο review από forum του εξωτερικού.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Πολύ καλή παρουσίαση. Που τα πουλάνε αυτά τα πινέλα αλήθεια
Γιώργος
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Εξαιρετική η παρουσίασή σου Βασίλη. Σε ευχαριστούμε!

Kent μου είπε οτι θα φέρει σύντομα ο τυπάς στην Αργυρούπολη. Ελπίζω να φέρει και το συγκεκριμένο.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Εγώ το δικό μου το πήρα από eBay
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Εντός των ημερών περιμένω και το δικό μου...
Thanks to herco!
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μετά το Berkeley είχα πει στον εαυτό μου πως δε θα έπαιρνα ποτέ ξανά πινέλο μικρότερο απο 23mm knot. Το συγκεκριμένο όμως είναι τόσο φθηνό που δεν αξίζει να το σκέφτεσαι, έχει ισορροπημένες αναλογίες knot-loft ( αν και θα ήθελα το loft μέχρι 50mm max )και με έχετε "φάει" :devil με τα καλά σας λόγια..
Όχι τώρα, ίσως όμως μέχρι το τέλος του χρόνου...Δε ξέρω..απλά μπήκε η ιδέα.. :winkcool

Δύο κολλήματα. α) H συνθετική τρίχα.β) Οι αναλογίες.

Το πρώτο το ξεπερνάμε, στο δεύτερο ...δε ξέρω. Αλλιώς θα το είχα πάρει αύριο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Χρησιμοποίησα σήμερα, μετά από αρκετό καιρό, ξανά το pure badger της ΗJΜ που έχω.. Μόλις χτες είχα χρησιμοποιήσει το Infinity... Η διαφορά τους είναι χαώδης, με νικητή από τα αποδυτήρια τον Infinity... Αίσθηση στο πρόσωπο, ευκολία δημιουργίας αφρού, σε όλα το ΚΕΝΤ είναι παρασάγγας ανώτερο και κοστίζει λιγότερο...
Ίσως επειδή το HJM ήταν το δεύτερο πινέλο μου, το θυμόμουν καλύτερο απ' ότι πραγματικά είναι. Η σύγκριση με το Infinity πρακτικά αδικεί το Infinity.

Συνεπώς, αναφερόμενοι στο Infinity, μιλάμε για ένα πινέλο που κοστίζει λιγότερο από ένα pure badger, λιγότερο ακόμα κι από έναν μέτριο χοίρο, κι αποδίδει αντικειμενικά καλύτερα κι από τα δύο... Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει κάποιο best badger για να μπορώ να συγκρίνω και αυτή την κατηγορία....
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Προσωπική μου άποψη είναι οτι τα pure badger αποτελούν μια κατηγορία απο μόνα τους και δεν εχουν καμιά σχέση με τις υπόλοιπες κατηγορίες ασβοπίνελων. Είναι μια κατηγορία με την οποία δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ στον αιώνα τον άπαντα...
Απλά εκείνο που θα πω είναι οτι απο τα φθηνά (οσον αφορά το κόστος) πινέλα χοίρου της Omega αν εξαιρέσουμε την πλαστική λαβή πρόκειται για πινέλα με φανταστική απόδοση . Παίρνεις δλδ ξυριστικά πολλά περισσότερα απο αυτά που πληρώνεις .Βέβαια δεν εχω δοκιμάσει το Infinity οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη οσον αφορά την σύγκριση μεταξύ τους.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Bασίλη, απλά κορυφαία ο κριτική σου και πολύ λεπτομερής.
Σκεφτόμουν εδώ και αρκετό καιρό να δοκιμάσω ένα συνθετικό πινέλο για το οποίο όμως να μην δώσω κάποιο μεγάλο ποσό φοβούμενος ότι ίσως πάνε τελικά χαμένα.
Αν κρίνω όμως από τα σχόλια σου και από την τιμή του σίγουρα είναι μία άριστη - αν όχι η ιδανικότερη - επιλογή για κάποιον που θέλει να δοκιμάσει ένα συνθετικό πινέλο.

Μου άναψες φιτιλιές ... :ninja_hide

Καιρό έχω να κάνω μια αγορά ... 8)
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

aris22 έγραψε:Προσωπική μου άποψη είναι οτι τα pure badger αποτελούν μια κατηγορία απο μόνα τους και δεν εχουν καμιά σχέση με τις υπόλοιπες κατηγορίες ασβοπίνελων. Είναι μια κατηγορία με την οποία δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ στον αιώνα τον άπαντα...
Απλά εκείνο που θα πω είναι οτι απο τα φθηνά (οσον αφορά το κόστος) πινέλα χοίρου της Omega αν εξαιρέσουμε την πλαστική λαβή πρόκειται για πινέλα με φανταστική απόδοση . Παίρνεις δλδ ξυριστικά πολλά περισσότερα απο αυτά που πληρώνεις .Βέβαια δεν εχω δοκιμάσει το Infinity οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη οσον αφορά την σύγκριση μεταξύ τους.
σε σχεση με τους περισσοτερους ασβους και εγω την ιδια γνωμη εχω για τα γουρουνια της ομεγα,vfm.εχω δοκιμασει συνθετικο πινελο οχι ομως το kent, ουτε κρυο ουτε ζεστη,προτιμαω τα γουρουνια.οταν στρωσουν γνωμη μου ειναι οτι δεν παιζονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”