Kent Infinity Silvertex

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Έφτασε σήμερα στα χέρια μου το Infinity και η συνολική εικόνα είναι αυτή που περιέγραψε εύστοχα ο Βασίλης (digibill) παραπάνω. Εν ολίγοις να προσθέσω ότι οι φωτογραφίες ίσως το αδικούν λίγο, δείχνει καλύτερο από κοντά -παρά το γεγονός ότι η λαβή σου δίνει την εντύπωση ότι είναι ημιδιαφανής. Επίσης δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει η στάμπα με τη μάρκα. Αξίζει όμως τα 15 ευρώ του επειδή:

-Οι τρίχες του είναι πολύ μαλακές και δεν δημιουργούν την αίσθηση ότι είναι "πλαστικές".
-Κάνει σαπουνάδα άμεσα σε εύκολα. Δεν θέλει μούλιασμα. Μπορεί κανείς να το γυρίσει λίγο στο σαπούνι και μετά να κάνει αφρό κατευθείαν στο πρόσωπο. Είναι εύκολο ακόμη και για αρχάριους στο face lathering.
-Είναι πολλά υποσχόμενο ως πινέλο ταξιδιού όντας σχετικά μικρό -αλλά όχι υπερβολικά μικρό όπως φοβόμουν αρχικά- και στεγνώνει πάρα πολύ γρήγορα. Με λίγο σκούπισμα των τριχών σε πετσέτα αμέσως μετά τη χρήση νομίζει κανείς ότι κρατάει στεγνό πινέλο στα χέρια.
-Θα το προτιμούσα με λίγο πιο κοντό loft, έστω και μισό πόντο. Δεν έχω ουσιαστικό παράπονο όμως.
-Μου άνοιξε την όρεξη για πιο "πλούσιο" σε αντίστοιχη τρίχα συνθετικό πινέλο, κάτι σε 24mm knot ας πούμε, αλλά με προσιτή τιμή.

Να σημειώσω οτι κατά κανόνα προτιμώ τα προϊόντα με καλό λόγο απόδοσης προς τιμή (value for money) και όχι αυτά που προσφέρουν υψηλή αίσθηση πολυτέλειας (luxury) αλλά με αντίστοιχα υψηλό κόστος.
Και όπως πάντα, YMMV.
Γιώργος
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Γιώργο,

Εχω την εντύπωση ότι για να βρεις το καλύτερο συνθετικό 24 mm πρέπει να πας στα κορυφαία silvertip fiber Μuhle, με κόστος γύρω στα 60 ευρώ. Εχει ο Γιώργος στον Πειραιά για αυτοψία.
Καμία σχέση όμως με το κόστος του Infinity.

Aξίζει να δοκιμάσεις και τα πιο οικονομικά, δεύτερης γενιας συνθετικά, Hi-Brush Οmega. Καλές κριτικές.
Εγω θα διάλεγα το 40634 με την καταπληκτική ακρυλική λαβή, θύσανος 24mm, 21 λιρες.
Εχω την ίδια λαβή με θύσανο premium boar. Λουξ.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Νίκο σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σε Omega, δεν είχα υπόψη τα συγκεκριμένα. Τα Muhle τα θεωρώ ακριβά για συνθετικά πινέλα. Όταν κάνω την επόμενη κίνηση, όποτε κι αν γίνει αυτό, θα κοιτάξω και τα Whipped Dog -συνθετικό στα 24mm knot και 55mm loft.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Άλλη μια δοκιμή σήμερα, αυτή τη φορά με σαπούνι Tabac που ανήκει στα σκληρά. Το πινελάκι έκανε εύκολα πλούσια σαπουνάδα απευθείας στο πρόσωπο, μετά από λίγες μόνο στροφές στο σαπούνι. Μάλιστα ενώ αρχικά φάνηκε ότι άδειασε όλο τον αφρό του απλώνοντάς τον απευθείας στο πρόσωπο, όταν έβαλα λίγο νερό στο μπωλ και το γύρισα εκεί έβγαλε επιπλέον ποσότητα κάνοντας ικανοποιητική σαπουνάδα.

Το Infinity με το Tabac -που είναι για μένα από τα πραγματικά πολύ καλά σαπούνια- επιβεβαίωσε αυτό που περίμενα από την αρχή: Ότι θα το ήθελα με παχύτερο θύσανο (μεγαλύτερο knot) ώστε να είναι πιο πλούσιο στο πρόσωπο. Παραμένει βέβαια πολύ καλό και τίμιο για το κόστος του.

Να προσθέσω ότι δεν έχει χάσει ακόμη ούτε μια τρίχα και ότι -μετά από πολλούς χοίρους και αρκετούς ασβούς που έχουν περάσει από τα χέρια μου- εξακολουθεί να μου κάνει εντύπωση το πόσο γρήγορα στεγνώνει. Επίσης να πω ότι το πινελάκι αυτό σε πάει στο face lathering ακόμη και εάν είσαι οπαδός του μπωλ.
Δεν αντικαθιστά καλούς χοίρους, ή τους πιο μαλακούς ασβούς, αλλά είναι μια καλή και πρακτική πρόταση ιδιαίτερα για ταξιδιώτες.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

το πινελάκι αυτό σε πάει στο face lathering ακόμη και εάν είσαι οπαδός του μπωλ.
Συμφωνώ απόλυτα.
1-2 φορές που το δοκίμασα στο μπολ δεν με βόλεψε ιδιαίτερα, κι ούτε το ευχαριστήθηκα... Παρόλο που γενικά προτιμώ το μπολ, το infinity το δουλεύω κι εγώ αποκλειστικά στο πρόσωπο..
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Γιώργο, το Τabac αφρίζει και με τις μπατονέτες για τ'αυτιά που λέει ο λόγος. Δε ξέρω αν μπορεί να σου δώσει μιά αξιόπιστη εικόνα για το πόσο καλό είναι ένα πινέλο.
Αυτό όμως που κρατάω είναι : " Ότι θα το ήθελα με παχύτερο θύσανο (μεγαλύτερο knot) ώστε να είναι πιο πλούσιο στο πρόσωπο..." Mπορεί να είναι το καλύτερο συνθετικό πινέλο αλλά δε παύει να είναι πινελάκι, γμτ !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Ηλία ευχαριστώ για το σχόλιο. Μόλις τώρα το δοκίμαζα και με σαπούνι Dr. Harris και Monsavon. Εκείνο που ήθελα να δείξω είναι ότι με λίγες στροφές στο σαπούνι, είτε είναι Tabac, είτε Dr. Harris, είτε Monsavon κάνει κανείς εύκολα και γρήγορα σαπουνάδα απευθείας στο πρόσωπο. Η αλήθεια είναι πως πρόκειται για ένα μικρό πινέλο πράγματι, το χρησιμοποιείς και μετά από λίγο αρχίζεις να σκέφτεσαι για παχύτερο θύσανο.
Γιώργος
nikos.a

Μια πρώτη γνώμη, την εξέφρασα στο ξύρισμα της ημέρας. Αξίζει 100% δοκιμής. Μην κολλάτε στο μικρό του μέγεθος. Απ' όσο μπορώ να θυμηθώ από τα Simpsons που είχα δει στο wellshaved, είναι λίγο πιο μεγάλο από το Berkeley, με μεγαλύτερο knot και loft. Eπίσης, δεν θέλω να φανώ κάπως, αλλά και η τρίχα είναι πιο μαλακή. Οι έχοντες και Simpsons σε best, ας με επιβεβαιώσουν ή όχι. Εννοείται ότι είναι καλύτερο στο face- lathering, στο βγάζει από μόνο του κιόλας. Προσωπικά, θα το τιμήσω ιδιαίτερα στα ταξιδιωτικά σεταρίσματα. Πολύ πρακτικό πινέλο. Πλέον, υπάρχει και στην Ελλάδα στο hairmaker με πολύ καλό vfm.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Με πείσατε ρε παλιόπαιδα ! :xp1
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Με τόσα πινέλα αυτό που μου χρειάζεται είναι ένα ακόμη :mad
Βάστα γερά μην ενδίδεις ... !!!
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”