Omega 48 μετά επτά έτη (λυγερό και χαδιάρικο)

Απάντηση
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Οι πρώτες μου εντυπώσεις από το θρυλικό Omega 48 καταγράφηκαν τον Σεπτέμβριο 2007 στο αμερικανικό φόρουμ Badger & Blade. (βλ. και ελληνική αναδημοσίευση με μετάφραση)
Δηλαδή, πριν από επτά χρόνια...

Ηρθε η ώρα να δούμε πώς εξελίχθηκε το πινέλο και η σχέση...

Λοιπόν, με δυο λόγια:

Το 48 με τα χρόνια (επτά) έχει μεταμορφωθεί. Δεν μιλάμε για στρώσιμο, αλλά για άλλο πινέλο. Για την ακρίβεια, είναι το πινέλο που βλέπαμε παλιά στα μπαρμπέρικα: τεράστιο και απαλό, σαν σφουγγαρίστρα!

Οταν βραχεί είναι απαλό σαν ασβός, με άλλο τρόπο βέβαια. Χαϊδεύει όχι μόνο τις άκρες των τριχών, αλλά με όλο το μήκος. Πολύ χάδι!
Εχει χάσει σε ραχοκοκκαλιά, αλλά έχει κερδίσει σε ευλυγισία και καλυπτικότητα.
Δουλεύει πολύ άνετα τις κρέμες, αβγατίζει τον αφρό και τον απλώνει με άνεση χάρη στο μεγάλο μήκος του θυσάνου, μένει ζεστό, και κρατάει αφρό για δεύτερο πέρασμα.
Προσοχή! Δεν κρατάει τόσο νερό και τόσο αφρό όσο ένα premium badger πινέλο. Αλλά κρατάει αρκετό νερό και αφρό, ενώ είναι ακαταμάχητο κατά τη δημιουργία αφρού, σε χρόνο και ποσότητα, και με σαπούνια και με κρέμες.

Για τα σαπούνια γνωρίζουμε ότι οι χοίροι είναι πρωταθλητές, αλλά αποδεικνύονται δυνατοί παίκτες και στις κρέμες ― εννοείται τα στρωμένα (ή μεταμορφωμένα...) πινέλα χοίρου υψηλής ποιότητας, όπως τα professional και premium της Omega και τα περισσότερα της (αισθητά ακριβότερης) Semogue.

Το δικό μου 48 δεν έχει υποστεί βάρβαρη χρήση, ούτε καν έντονη, λόγω συμμετοχής του σε πολυμελές rotation.
Εντούτοις έχει αρκετά χρονάκια στην πλάτη του, τόσα που να έχουν οδηγήσει στην ευτυχή μεταμόρφωσή του σε υπέροχη σφουγγαρίστρα!
Εξηγούμαι: Διαθέτει ακόμη backbone. Δεν "σπάει", δεν λυγίζει εύκολα, δεν ανοίγει. Αλλά το καλό του σημείο είναι το άπλωμα, το πινελοβάψιμο, όχι το σβούρισμα, το περιστροφικό μασάζ άλλων χοιροπινέλων με κοντό θύσανο, λ.χ. τα Semogue 1305, Μistura, ακόμη και το μετρίου μήκους SOC. Και η Ωμέγα διαθέτει χοίρους με μέτριους-κοντούς θύσανους, ισχυρότατου backbone, για σβούρισμα.

Σύγκριση με καινούργιο 102

Τη σύγκριση του παλαιού 48 (28mm knot - 69mm loft ) την κάνω με το καινουργές (ενός έτους περίπου) Omega 102 (20102 Professional), εξίσου δυνατό και μεγάλο πινέλο (27mm knot - 65mm loft) [oι μετρήσεις διαφέρουν τρελά· εδώ, από το γενικά αξιόπιστο the superior shave.com).
• Το 48 είναι ευλύγιστο και ΠΟΛΥ απαλό μόλις βραχεί.
• Το 102 δεν λυγίζει εύκολα και ενώ γίνεται απαλό όταν βραχεί, κρατάει χαρακτήρα, δηλαδή είναι ντούρο, όχι όμως τραχύ.
•• To 48 τα καταφέρνει ακόμη με τα σαπούνια, αλλά πολύ καλύτερα με κρέμες. Καλό και στο facelathering.
•• Το 102 διαλύει κάθε σαπούνι και είναι τρομερά αποτελεσματικό στο facelathering, παρά το μέγεθός του. Ετσι θυμάμαι και το 48 στα νιάτα του...

Γενικά το μεσήλικο 48 έχει ένα χαρακτήρα εντελώς ιδιαίτερο: Λυγάει, φορτώνει, χαϊδεύει.
Ο χρόνος το ωφελεί.

Και μια ιστορική φωτογραφία του 48 από τα νιάτα του, πλάι σε ένα μινιόν silvertip της Muhle 19mm knot. Tότε όργωνε σκληρά σαπούνια Roger & Gallet:

Εικόνα
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Πραγματικά αναρωτιόμουν αν γενικά αντέχουν και πως εξελίσσονται τα πινέλα σε βάθος χρόνου (πέρα από μάδημα και αδυνάτισμα/στράβωμα του θυσάνου, όταν τα κακομεταχειριστείς). Μου έλυσες αρκετές απορίες, βάσει της εμπειρίας σου με το ιστορικό και αειθαλές αυτό πινέλο. 7 χρόνια δεν είναι λίγα.
Αν θες βάλε και μια φωτό, όπως είναι τώρα το κτήνος...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Εγω εχω τα 49 και 48 δυο χρόνια και κάτι . Καταπληκτικά πινέλα , τέλεια και σε σαπούνια και σε κρέμες . Καταπληκτική εταιρεία η Omega βγάζει πινελάρες σε τιμή χάρισμα !
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Το έχω ξαναγράψει για την τιμή τους δεν έχουν ανταγωνισμό, δεν παίζονται στην απόδοσή τους, είναι σκυλιά όσα Omega έχω πάρει.Tο 48άρι είναι αγαπημένο πινέλο και μπορώ να πω αφού το έχω καιρό ότι μου βγάζει αρκετά από τα χαρακτηριστικά που περιέγραψε ο Νίκος, ειδικά στο άπλωμα και στο χάδι.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Εύχομαι και το δικό μου, το οποίο είναι τώρα μωρό (ούτε μήνα δεν έχει κλείσει), να είναι αξιόμαχο μετά από τόσα χρόνια.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

συμφωνω με ολους για τα παραπανω,να προσθεσω οτι ειναι το αγαπημενο μου πινελο ανεξαρτητως κατηγοριας badger η boar.δεν εχει τυχαια τον τιτλο professional. ;)
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Ας περάσει και αυτό στα πρακτικά. :bigeek
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

σχετικα με το προηγουμενο post,ναι σημερα ειχα δεν θα το ελεγα ατυχημα αλλα απροοπτο.το 48 απο οτι ειδα ειναι 2 ξεχωριστα κομματια θυσανος και χερουλι τα οποια κουμπωνουν μεταξυ τους.το πινελο ειναι 100% λειτουργικο απλα χρειαζεται λιγο προσοχη στο καθαρισμα.τωρα ισως στο μελλον αν δω οτι υπαρχει θεμα μπορει να το κολλησω γιατι ειναι ευκολο να γινει.
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Omega 48 επτά ετών. Νιάτο...

(α) Μόνο του, όπως είναι τώρα (άνω), σε σύγκριση με το 2007 (κάτω). Καμία ορατή διαφορά.

(β) Και παρέα με μερικούς νεότερους φίλους για σύγκριση, από αριστερά:
Vie-Long 13061 Men's Only SE 2014, Semogue SOC boar, Omega 48, Omega 20102.
Το 48 έχει τον μακρύτερο θύσανο, αλλά και το Men's Only SE 2014 δεν υστερεί.

ΕικόναΕικόνα

Εικόνα
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”