Γιατί χρειαζόμαστε βάση.

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Οh no ! Δε φαντάζεσαι πόσοw τα ταλαιπώρησες ! Αν είχαν στόμα θα φώναζαν, "βγάλτε μας απο δω μέσα " !

Αυτό ισχύει για όλα μου τα πινέλα, ανεξάρτητα απο το πόσο χρόνο θα κάνω να τα ξανα-χρησιμοποιήσω. Ποτέ δε τα έκλεισα σε ντουλάπι.

Τα έχω ψήλα πάνω στο τρίφυλλο ντουλάπι-καθρέφτη που έχω πάνω απ'τον νιπτήρα. Ναι μεν στο μπάνιο αλλά..

Όμως αν δεν έχεις χώρο και πρέπει να τα αποθηκεύσεις κάπου περίμενε τουλάχιστον - μούμπλε μούμπλε , δύο μερούλες ? Λέω τώρα - και μετά βάλ'τα μέσα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Tony έγραψε:αν το ακουμπάς χωρίς βάση το πινέλο ανθίζει όλο και ποιο πολύ μέχρι να γίνει βεντάλια,που και αυτό δεν το θέλουμε.
Περίεργο αυτό Αντώνη, για δυο λόγους: πρώτον, γιατί ότι πινέλο έχει περάσει από τα χέρια μου πάντα στέγνωνε σε βάση κι όμως όλα (ειδικά οι χοίροι) έχουν ανοίξει σαν ταβανόβουρτσες (!!) και δεύτερον, γιατί προσωπικά εγώ το άνοιγμα αυτό το θέλω και το παραθέλω :megagrin
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Ηλίας έγραψε:Οh no ! Δε φαντάζεσαι πόσοw τα ταλαιπώρησες ! Αν είχαν στόμα θα φώναζαν, "βγάλτε μας απο δω μέσα " !

Αυτό ισχύει για όλα μου τα πινέλα, ανεξάρτητα απο το πόσο χρόνο θα κάνω να τα ξανα-χρησιμοποιήσω. Ποτέ δε τα έκλεισα σε ντουλάπι.

Τα έχω ψήλα πάνω στο τρίφυλλο ντουλάπι-καθρέφτη που έχω πάνω απ'τον νιπτήρα. Ναι μεν στο μπάνιο αλλά..

Όμως αν δεν έχεις χώρο και πρέπει να τα αποθηκεύσεις κάπου περίμενε τουλάχιστον - μούμπλε μούμπλε , δύο μερούλες ? Λέω τώρα - και μετά βάλ'τα μέσα.

Δεν το ήξερα. Ευχαριστώ για την συμβουλή. Στο ντουλάπι φαντάζομαι πειράζει όσο ο χοίρος είναι υγρός ώστε να μην βγάλει υγρασία. Άμα δεν είναι, φαντάζομαι δεν πειράζει καθόλου... Πάντος θα το κάνω αυτό που λες. Ευχαριστώ.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ηλίας έγραψε:Εγώ βλέπω τις μετρήσεις που έκανε ο τύπος στο βίντεο που ανάρτησε ο Γιακουμής. Σύμφωνα μ'αυτές τα ποσοστά υγρασίας στις πινελότριχες έχουν αμελητέα διαφορά, είτε το πινέλο κάθεται είναι είναι ανάποδα. Με άλλα λόγια, εγώ προσωπικά, άντε πήρα τώρα μιά βάση απο τη shavemac, επ'ευκαιρία της επιστροφής του πινέλου. Αυτό ήταν. Δε θα κάτσω να ασχοληθώ άλλο με βάσεις. Το πιό σημαντικό το κάνω εξάλλου. Τα ξεπλένω καλά, τα "στεγνώνω" με ελαφριά τινάγματα και περάσματα σε πετσέτα και ποτέ μα ποτέ δε τα βάζω μέσα σε κλειστό ντουλάπι.
Ηλία μου συγνώμη και χωρίς παρεξήγηση,αλλά στο site που έχει βάλει ο Γιακουμής βλέπουμε δυο διαφορετικά πινέλα χοίρου,με διαφορετικό θύσανο το καθένα,μετά λέει,πως τα έβαλε στο ζεστό νερό για 10 λεπτά,από εκεί και πέρα δεν μας λέει τίποτα :confused τι νερό χρησιμοποίησε,πως και πόση ώρα τα στέγνωσε,και με ποιόν τρόπο,ύστερα δείχνει να παίρνει μέτρηση μετά από 24 ώρες, στα δυο διαφορετικά πινέλα, που αν θέλουμε τον πιστεύουμε... ;)

Το δικό μου σχόλιο πάνω στο φωτογραφίες που είδα (γιατί δεν είδα κανένα βίντεο) είναι ότι τέτοια τεστ μπορώ να σου φτιάξω όσα θέλεις,και χωρίς φώτομάγαζο,μιας και δεν είναι κάτι το σπουδαίο,και να σου πω και τον λόγο που με έβαλε σε αμφιβολίες,για την αξιοπιστία του τεστ;είχα παλαιότερα το συγκεκριμένο μετρητή που δείχνει ο κύριος αυτός, είναι: (Mannix) η εταιρία που τον βγάζει και το μοντέλο είναι το (moistsure hunter) φτηνός περίπου της πλάκας,και δεν πιστεύω με τίποτα ότι μπορεί να μετρήσει την υγρασία του θυσάνου μέσα στην βάση του πινέλου,αυτό που μέτραγε ήταν οι τρίχες,η εμβέλεια του είναι πολύ μικρή 0,2 πρέπει να ακουμπάει πάνω σε αυτό που μετράει,άσε που τον είχα τσεκάρει τον μετρητή με έναν καλύτερο και είχε μεγάλη απόκλιση,και τον χάρισα σε ένα φίλο.

Και να απαντήσω στα γρήγορα στους φίλους μου desperado(Θοδωρή)και digibill(Βασίλη)... :megagrin

Ναι μεν τα πινέλα ανοίγουν, διότι μαλακώνει η τρίχα τους, και μπορεί να αρέσει σε πολλούς, αλλά ως ένα σημείο,από εκεί και πέρα είναι στο χέρι μας,πόσο θα περιποιηθούμε το πινέλο,αν δεν το κάνουμε χάνει την φόρμα του,και αναφέρομαι στο (reformation) που δεν βλέπω να έχει συζητηθεί καθόλου εδώ μέσα.

Είναι μια διαδικασία ρουτίνας του ΠΞ, που είναι στην κρίση μας αν θα το εφαρμόζουμε η όχι,το ζητούμενο είναι όταν κάνεις αφρό στο πρόσωπο με το πινέλο,να ασκείς όσο λιγότερη πίεση μπορείς πάνω του,(ανάλογα την ραχοκοκαλιά)μην ξεχνάμε ότι το ζητούμενο καλό μασάζ -απολέπιση έχει τα καλύτερα αποτελέσματα όταν ακουμπούν τα tips της τρίχας στο πρόσωπο και όχι η τρίχες κατά μήκος,γιατί έτσι είναι σαν μια σφουγγαρίστρα,που στην ουσία πασαλείβει τον αφρό στο πρόσωπο χωρίς κανένα όφελος.

Αυτά μπορώ να πω σε αυτό το νήμα γιατί θα βγω offtopic,κάντε λίγη υπομονή και θα θα γράψω στο κατάλληλο νήμα (Καθαρισμός πινέλου) όλα όσα πρέπει να πω + την εμπειρία μου από το πινέλο που έχω.



Πάντα Φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εγω παλι συγχωρηστε με αλλα και παλι δεν καταλαβα γιατι δεν πρεπει να ανοιγει το πινελο σαν βενταλια.προσωπικη καθαρα αποψη: οτι ειναι φυσικο να ανοιγουν οι τριχες του πινελου μετα απο καποιο διαστημα χρησης.το αφυσικο θα ηταν να μην ανοιγαν πραγμα που θα σημαινε οτι οι τριχες δεν ειναι φυσικες.το πινελο σιγουρα με καθε χρηση υφισταται καταπονηση,αυτο ομως νομιζω οτι ειναι κατι φυσιολογικο.και εγω μεχρι πριν απο λιγο καιρο(και ευτυχως για μικρο διαστημα)μουλιαζα το πινελο σε καυτο νερο.απο την στιγμη ομως που εμαθα οτι δεν κανει γιατι καιει τις τριχες το σταματησα. ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”