Ψάχνω πινέλο

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αντώνη δεν είναι silvertip, είναι αυτό που λέμε two band ή finest.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μάλιστα αυτό δεν το γνώριζα,από την περιγραφή του soc 2 band νόμιζα ότι ήταν Silvertip.

Anytime:Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα

ψάχνοντας για κάποια πινέλα από την simpson ξεχώρισα αυτά τα δύο μοντέλα,Best Badger και τα δύο.
Τα πινέλα είναι: Simpsons Commodore X3 και Simpsons Duke 3.
Clip2.jpg
Όπως θα δείτε στην φώτο διαφέρουν τα νούμερα knot και loft,τα οποία έχω γράψει στο πινακάκι της φώτο.

Στην αρχή μπερδεύτηκα αλλά σκέφτηκα ότι μάλλον είναι cusτom όλα αυτά τα νούμερα,πάλι δεν είμαι και σίγουρος,
διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Και τα δύο μοντέλα τα βρήκα στις εξής διαστάσεις:

Commodore X3 knot 25/53/loft
Duke 3 knot 25/51/loft

Από ότι καταλαβαίνεται έχουν το ίδιο knot και τα δύο και η διαφορά τους είναι στο loft,αρκετά μικρή 2mm,και θα ήθελα να μου πείτε ποιο είναι καλύτερο στην περίπτωση μου,(ικανοποιητικό backbone που δε θα κάνει floppy το πινέλο, σκληρό ώστε να μην χάσω το έντονο μασάζ-απολέπιση και να μην τσιμπάει).

Εδώ θέλω την βοήθεια σας όσοι από εσάς τα έχετε και ιδιαίτερα από τον Κωνσταντίνο,που είδα ότι είναι μέγας doc στα Simpson.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά περιμένω με αγωνία...:thnx
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Και το Commodore αλλά και το Duke περιλαμβάνουν απο 3 πινέλα ανα τύπο με διαφοριτκές διαστάσεις σε knot, loft και handle . Εγω εχω το Duke 3 και το Polo 8 (αυτό δεν κάνει για την δουλειά που το θέλεις) σε best και τα δυο . Εκείνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι οτι δεν υπάρχει περίπτωση να σε τσιμπάνε ούτε μια στο εκατομμύριο. Η ποιότητα best της Simpsons είναι σχεδόν εφάμιλη με την ποιότητα silvertip σε κάποιους άλλους κατασκευαστές. Εχουν καλό backbone (οχι σαν του SOC 2 band) και είναι απο αρκετά εως πολύ πυκνά σε θύσανο πινέλα ανάλογα με το τύπο βέβαια. Πάντως να ξέρεις οτι οι διαστάσεις σε knot και loft είναι κατά προσέγγιση σε σχέση με το αναγραφόμενα καθότι είναι χειροποίητα πινέλα . Προσωπική μου άποψη οτι για την δουλειά που το θέλεις θα σε καλύψει πλήρως .Όπως πιστεύω βέβαια οτι θα σε κάλυπτε και το SOC 2 band....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Προσωπικά έχω το Commodore X3. Χωρίς να χάνει τον χαρακτήρα του all around πινέλο, έχω την αίσθηση ότι το Duke 3 θα έχει καλύτερο backbone και ίσως να είναι λίγο καλύτερο για face lather. Τι λες Άρη;

Για τις τρίχες δεν το συζητάω. Βελούδο!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Χάρη δεν μπορώ να το ξέρω 100% διότι δεν εχω πιάσει στα χέρια μου το Commodore X3 και πολύ περισσότερο δεν το εχω χρησιμοποιήσει (οσον αφορά το backbone ) .Και τα δυο είναι all around πινέλα με την ίδια τρίχα που πιστεύω θα καλύψουν 100% τον φίλο μας. Το Duke 3 ίσως να είναι λίγο βολικότερο λόγω ελαφρώς κοντύτερης λαβής για face lather αλλά και το ξύρισμα του κεφαλιού χωρίς να σημαίνει οτι δεν θα βολευτεί και με το Commodore X3 . Πάντως σε κάθε περίπτωση θα μείνει ευχαριστημένος όποιο απο τα δυο διαλέξει.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας... :thanks

Με βοηθάνε πάρα πολύ αλλά πάλι δεν κατάλαβα ακριβώς ποιο είναι καλύτερο,αφού κανένας σας δεν έχει και τα δύο.

Άρη αν κατάλαβα καλά το duke 3 βγαίνει σε 3 διαφορετικά διαμετρήματα,το ίδιο και το Commodore X3,αν κάνω λάθος διόρθωσε με.

Και να σας ρωτήσω βρε παιδιά τα δικά σας πινέλα τι διαστάσεις έχουν knot/loft;

Ύστερα δεν καταλαβαίνω εφόσον είναι η ίδια τρίχα και στα δύο γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά τιμής;

Άρα κάποιο είναι καλύτερο και μάλλον το duke 3 εφόσον είναι και ποιο ακριβό,λέω εγώ τώρα....

Μου αρέσει ποιο πολύ Commodore X3 και λόγο εμφάνισης αλλά μου αρέσει και η λαβή ποιό πολύ.

Επίσης διάβασα ότι οι περισσότεροι κατασκευαστές πινέλων γράφουν να αποφεύγονται οι κυκλικές κινήσεις,γιατί χαλάει ποιό γρήγορα η τρίχα του πινέλου,προτείνουν κινήσεις βαψίματος,αληθεύει; Γιατί ο mantic τα περισσότερα video που έχω δει,κάνει μασάζ με κυκλικές κινήσεις.


ΥΓ:Άρη επειδή σήμερα πήρα το SOC 2 band το έχω στα χέρια και το βλέπω,και λες ότι θα με κάλυπτε,εσύ ποιο θα αγόραζες το SOC 2 band η το Commodore X3;(Για το κεφάλι μιλάω πάντα)

!!!...Thank's alote...!!!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Αντώνη κρίνεις πολύ καλύτερα ένα πινέλο όταν το πιάσεις στα χέρια σου. Ειδικά όταν πρόκειται για σεβαστό ποσό, όποιο και εάν είναι αυτό για τον καθένα. Μερικές φορές οι φωτογραφίες παραπλανούν για τα μεγέθη -κυρίως της λαβής αλλά και του θυσάνου.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Φίλε Αντώνη κοιτάμε να σου λύσουμε θέματα και εσυ προβληματίζεσαι περισσότερο........ :megagrin
Για πάμε να δούμε τι θα κάνουμε.....
Tony έγραψε:Άρη αν κατάλαβα καλά το duke 3 βγαίνει σε 3 διαφορετικά διαμετρήματα,το ίδιο και το Commodore X3,αν κάνω λάθος διόρθωσε με.
Ακριβώς έτσι . Δες και εδω να πάρεις μια ιδέα για το Duke και κάποια άλλα Simpsons.
Tony έγραψε:Και να σας ρωτήσω βρε παιδιά τα δικά σας πινέλα τι διαστάσεις έχουν knot/loft;
Το Duke 3 μου έχει 49 mm loft , 23 με 24 knot και ύψος λαβής 47 mm
Tony έγραψε:Άρα κάποιο είναι καλύτερο και μάλλον το duke 3 εφόσον είναι και ποιο ακριβό,λέω εγώ τώρα....
Το οτι είναι ακριβότερο δεν σημαίνει οτι είναι και καλύτερο. Υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες στην διαμόρφωση της τιμής. Καλύτερο είναι αυτό που βολεύει τον καθένα και εξαρτάται και απο τον τρόπο ξυρίσματος του καθενός , face lathering , bowl lathering ή και τα δυο.
Tony έγραψε:Επίσης διάβασα ότι οι περισσότεροι κατασκευαστές πινέλων γράφουν να αποφεύγονται οι κυκλικές κινήσεις,γιατί χαλάει ποιό γρήγορα η τρίχα του πινέλου,προτείνουν κινήσεις βαψίματος,αληθεύει; Γιατί ο mantic τα περισσότερα video που έχω δει,κάνει μασάζ με κυκλικές κινήσεις.
Οι κατασκευαστές κάνουν την δουλειά τους και εμείς την δική μας... :megagrin Δεν νομίζω να υπάρχει μέλος τόσο στο δικό μας φόρουμ ή σε φόρουμ του εξωτερικού που να χρησιμοποιεί μόνο κινήσεις βαψίματος. Συνήθως όλοι μας χρησιμοποιούμε συνδυασμό των δυο κινήσεων. Να μην πιέζεις πάρα πολύ το πινέλο στο φόρτωμα και στο πρόσωπο και δεν υπάρχει πρόβλημα.
Tony έγραψε:ΥΓ:Άρη επειδή σήμερα πήρα το SOC 2 band το έχω στα χέρια και το βλέπω,και λες ότι θα με κάλυπτε,εσύ ποιο θα αγόραζες το SOC 2 band η το Commodore X3;(Για το κεφάλι μιλάω πάντα)
Εδω Αντώνη δεν μπορώ να σε βοηθήσω διότι η όποια απάντηση μου θα ηταν καθαρά υποθετική . Δεν μπορώ να ξέρω την συμπεριφορά του κάθε πινέλου στο κεφάλι διότι δεν έχω ξυρίσει ποτέ το κεφάλι μου . Για το πρόσωπο όμως μπορώ να σου απαντήσω , πάντα βέβαια με τις δικές μου προτιμήσεις . Και τα δυο είναι πάρα πολύ καλά πινέλα με το SOC 2 band να υπερτερεί ξεκάθαρα στο θέμα του backbone και το Simpsons στην μαλακότητα της τρίχας .Κάποιος που θέλει καλό μασάζ θα προτιμήσει το Semogue ενω άλλος που θέλει μαλακότερη τρίχα και πιο μεταξένια αίσθηση θα προτιμήσει το Simpsons .Προσωπικά επειδή δεν έχω πολύ σκληρά γένια προτιμώ τρίχα επιπέδου Simpsons χωρίς να σημαίνει οτι δεν ευχαριστιέμαι και το Soc μου....

Και τέλος μια φωτογραφία του Commodore X3 δίπλα στο Duke 3 για να πάρεις μια ιδέα απο τα μεγέθη... αλλά και ενα review που αφορά τα δυο μοντέλα και θα σου λύσει αρκετές απορίες

Εικόνα

Πιστεύω να σε βοήθησα και να μην επανέλθεις με καμιά δεκαριά νέες ερωτήσεις......(πλάκα κάνω :megagrin )
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

YMMV έγραψε:Αντώνη κρίνεις πολύ καλύτερα ένα πινέλο όταν το πιάσεις στα χέρια σου. Ειδικά όταν πρόκειται για σεβαστό ποσό, όποιο και εάν είναι αυτό για τον καθένα. Μερικές φορές οι φωτογραφίες παραπλανούν για τα μεγέθη -κυρίως της λαβής αλλά και του θυσάνου.
Φίλε μου Γιώργο έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ σε όλα αυτά που λες...

Το θέμα όμως είναι ότι εγώ μένω στην Σύρο,και μου πέφτει λίγο δύσκολο να πεταχτώ μέχρι την Αθήνα και να πιάσω τα πινέλα.

Πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι είναι λίγο δύσκολο...

Anytime σε ευχαριστώ πολύ. :thnx
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”