Επετειακό πινέλο κοινότητας - 2014

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Αυτό που παρατήρησα είναι, ότι οι τρίχες του χοίρου είναι λίγο πιο κοντές επίτηδες (στο κέντρο του θυσάνου). Αυτές οι κοντές είναι που δίνουν το δυνατό backbone.
Οι λεπτότερες και μακρύτερες είναι του αλόγου. Είναι πολύ πιο απαλές και νομίζω είναι αυτές που ξεχωρίζουν στην άκρη του πινέλου δίνοντας απαλότητα. Οι τρίχες αυτές δεν χωρίζουν και από την μικρή εμπειρία που έχω με τα vie-long, δεν μαλακώνουν ιδιαίτερα μετά το 3-4 ξύρισμα. Προσωπικά ψηφίζω δαγκωτό σκέτο άλογο.

Προσέξτε στο τελικό πλύσιμο-στέγνωμα, ώστε να μην μπερδεύονται οι τρίχες.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Σήμερα παρέλαβα και εγώ το δικό μου no 19/39 , loft 5,5. Οντως δυνατό backbone και όντως μυριζει σαν το μπαουλο της γιαγιάς μου που είχε ναφθαλίνη. Θα φάει αρκετα μπανακια μέχρι να πάει στο πρόσωπο.
Ιάσονα τις ευχαριστίες και απο εμένα! Επειδη εκανα και εγώ ομαδική τοτε με τα latoja ξερω καλά ότι δεν είναι ευκολη υπόθεση. Η δική σου αποστολή βέβαια ήταν ακομη δυσκολότερη αλλά χάρη στην υπομονή σου πήγε άριστα!!!
Άρης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Το χρησιμοποίησα και εγώ εχτές με σαπούνι Tabac.

Δυνατό backbone
Εύκολο φόρτωμα
Καλό κράτημα και διοχετευση νερού
Λίγο σκληρές οι άκρες

Γενικά πολύ καλό πινέλο, έυστοχες οι παρατηρήσεις του Παναγιώτη πιο πάνω.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

natnat έγραψε:Οι λεπτότερες και μακρύτερες είναι του αλόγου. Είναι πολύ πιο απαλές και νομίζω είναι αυτές που ξεχωρίζουν στην άκρη του πινέλου δίνοντας απαλότητα. Οι τρίχες αυτές δεν χωρίζουν και από την μικρή εμπειρία που έχω με τα vie-long, δεν μαλακώνουν ιδιαίτερα μετά το 3-4 ξύρισμα.
Δηλαδή Παναγιώτη μαλακώνουν σε περισσότερα ξυρίσματα ή δεν μαλακώνουν καθόλου ακόμη και με συνεχή χρήση ? Για τις τρίχες αλόγου μιλάμε , σωστά ?
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Ναι για τις τρίχες αλόγου μιλάμε.
Έχω αν θυμάμαι καλά γύρω στα 30 ξυρίσματα και πολλά test lather με το vie-long 12711 και δεν έχει μαλακώσει σχεδόν καθόλου μετά τα πρώτα 5 ξυρίσματα. Καμία από τις τρίχες του δεν έχει χωρίσει. Και έχει πιο δυνατό κορμό από το zurito μας.

Και κάτι άλλο.
Το δικό μας με τον χοίρο/άλογο είναι πολύ πιο μαλακό/απαλό (και πιο αραιό) από το 12711 στις άκρες. Παρατηρήστε το στην άκρη με φως από πίσω. Πολύ καλύτερο και πιο πολυτελές σε άγγιγμα από ένα στρωμένο omega χοίρου. Ο τύπος ξέρει να κάνει πολύ καλή επιλογή υλικών και τρίχας!

Παρότι και τα δύο πινέλα 12711 και zurito, έχουν ονομαστικά ίδιο μέγεθος knot 24mm, το 12711 φαίνεται μεγαλύτερο/πυκνότερο.

Ακόμη το επετειακό μας, είναι πιο γλομποειδές, κάτι που νομίζω δεν βοηθάει στα σκληρά σαπούνια. Οι τρίχες γύρω γύρω δεν συμμετέχουν σε μεγάλο βαθμό στο φόρτωμα. Έτσι αναγκάζομαι εγώ τουλαχιστον να πιέζω τον κορμό περισσότερο πάνω στο σαπούνι.

Στα θετικά του επετειακού στα 51mm σε σχέση με σκέτο άλογο, είναι και η έλλειψη ανοίγματος (κενού) του θυσάνου στο κέντρο όταν βρέχεται και χρησιμοποιείται.

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το επετειακό.
Την βλακεία με τον χαμηλότερο θύσανο να μην έκανα.
Άστο εκεί που το βγάζει ο κατασκευαστής. Αφού οι χάρακες στην Ισπανία δεν μετράνε καλά... :P
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Οπότε όπως καταλαβαίνω, την διαφορά στην μαλακότητα των τριχών μετά απο συχνή χρήση θα την κάνουν μόνο οι τρίχες του χοίρου (70%) .Οπότε για να δούμε που θα φθάσει ο θύσανος (σε μαλακότητα) σε βάθος χρόνου .Διαφορετικά υπάρχει και το backup plan.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Αυτό πιστεύω και εγώ. Υποθέτω ότι μετά από το ξύρισμα Νο 30 θα ξέρουμε.
Ελπίζω να παραμείνει όμορφο σε εμφάνιση.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
dgn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 29 Δεκ 2011, 02:24
12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 18 times

Παρέλαβα κι εγώ με τη σειρά μου νούμερα 29 και 30.
Ευχαριστίες σε όλους και ειδικά στον Ιάσωνα 8)
Ελπίζω να προλάβω να ξυριστώ με δαύτο
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

aris22 έγραψε:.Διαφορετικά υπάρχει και το backup plan.
??
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Για να μην παρεξηγηθώ θα είναι η τελευταία - τελευταία λύση σε περίπτωση που δεν στρώσει ο θύσανος και εξακολουθεί να τσιμπάει. Και επειδή το τσίμπημα δεν το μπορώ με τίποτε , θα αναγκαστώ να καταφύγω εδω
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”