Επιλογή πινέλου Ασβού Semogue - Simpson

NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

H εμπειρία μου από πινέλα ασβού προέρχεται από Muehle (Pure, Finest, Best, Silvertip), EJ (Finest Silvertip Limited Edition), Rooney (Silvetip Limited Edition), Vulfix (Best), Shavemac (Silvertip XXL).
Από αγριόχοιρο: Οmega 48 (κορυφαίο ever), Omega 20102, Semogue 2000, SOC, 1305

Με έχει καταλάβει όμως μια ακόρεστη περιέργεια για δύο κατασκευαστές ασβων πολύ ιδιαίτερους: Semogue και Simpson.
Με μπάτζετ γύρω στα 50-60 ευρώ, έχω μερικές επιλογές, από το καταστημα του Γιώργου.
Γνωρίζω ότι πολλοί συνάδελφοι στο φόρουμ χρησιμοποιούν Semogue και Simpson και θα ήθελα τη συμβολή τους.
Aναζητώ πινέλο που να είναι μεν απαλό όπως τυπικά το silvertip, αλλά να έχει ραχοκοκαλιά όπως του αγριόχοιρου.
Εκ πείρας αναφέρω ότι EJ, Vulfix είναι απαλότατα πλην floppy, Rooney ιδανικό, Shavemac υπερβολικά πυκνό.

Η λιστα φιναλίστ:
Semogue SOC 2-band --65€ (απ' όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ, είναι το κορυφαίο)
Semogue 2015 silvertip --45€ (με ιντριγκάρει σαν τιμή)
Semogue 730 silvertip --51€ (νομίζω είναι ίδιο με το 2015, με κοντή λαβή)
Semogue 2040 silvertip (και ΗD) --69 & 75€ (μου αρέσουν οι ακρυλικές λαβές)

Aπό Simpson δεν γνωρίζω τίποτε, μόνο το μπάτζετ. Εως 70 ευρώ. Γνωρίζω μόνο ότι τα Best του είναι εφάμιλλα των silvertip άλλων σαν τρίχα, και με κορυφαίο φινίρισμα.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Νίκο απο Simpsons έχω το Polo 8 και το Duke 3 σε best αμφότερα . Κορυφαία κατασκευή ,πολύ μαλακός τρίχες και αρκετά πυκνός θύσανος με πολύ καλό backbone . Απλά δεν εχω κάτι σε Shavemac για να συγκρίνω πυκνότητες θυσάνου. Αλλά αυτά τα 2 πάνε απο 100 ευρώ και πάνω . Εκείνο που είναι κοντά στα χρήματα που θέλεις να δώσεις είναι το Commodore x3 (τα χ2 και χ1 είναι ακόμη φθηνότερα) το οποίο ηθελα να αγοράσω παλαιότερα , αλλά κατέληξα στα προαναφερθέντα. Ο Χάρης σε συζήτηση που είχαμε μου είπε οτι έχοντας το Commodore 3 και το Chubby 2 πάλι σε best , προτιμά το Commodore . Αν θέλεις βέβαια περισσότερες πληροφορίες καλύτερα να ρωτήσεις τον ίδιο. Απο την άλλη βέβαια υπάρχει και ο Κωνσταντίνος ο οποίος έχει πολύ μεγαλύτερη γκάμα σε Simpsons απο οτι εμείς και σίγουρα θα μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Νίκο από όλα αυτά που αναφέρεις έχω το Semogue SOC 2-band που είναι ένα πάρα πολύ καλό πινέλο, με αρκετή ραχοκοκκαλιά λόγω σχετικά χαμηλού θυσάνου. Θέλει λίγο στρώσιμο για να βγάζει πιο εύκολα τη σαπουνάδα από μέσα του. Μαλακό, όχι όμως όπως τα best της Simpsons από την εμπειρία μου με Berkeley 46 (σε best). Με πιο δυνατή ραχοκοκκαλιά όμως.
Τα άλλα Semogue που αναφέρεις δεν τα έχω κοιτάξει γιατί από ότι έχω δει εδώ και σε διεθνή φορά δεν προτιμώνται ιδιαίτερα και συχνά βγαίνουν προς πώληση. YMMV βεβαίως.
Στα 60+ ευρώ θα έβλεπα και κάποια Simpsons όπως πχ το Colonel X2L σε best. Δεν ξέρω όμως αν έχει τη ραχοκοκκαλιά που θες. Καλύτερα να πουν περισσότερα τα μέλη που τα έχουν. Η αλήθεια είναι ότι όταν αποκτήσεις το πρώτο Simpsons σε εντυπωσιάζει.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Νίκο σίγουρα δεν έχω την εμπειρία σου, είχα πάρει το Berkeley αλλά το πούλησα όταν πήρα από το SOC 2 band. Θα αναλύσω το γιατί παρακάτω.
Η simpsons φτιάχνει σίγουρα κορυφαία πινέλα, τρίχα μαλακή, θύσανο πυκνό με γερή ραχοκοκκαλιά που σε εντυπωσιάζει με το κουτί-περιτύλιγμα της. Είναι κορυφή σε αυτά, πινέλο κόσμημα. Όταν πήρα το SOC 2 band και έκανα τα test μου αλλά και τα ξυρίσματα μου αυτό που με εντυπωσίασε είναι η τρίχα του, δεν είναι τόσο μαλακή όσο η Best των Simpsons είναι πιο σκληρή λόγω ότι είναι 2band και δίνει πραγματικά απιστευτη αίσθηση στο face lathering, παράλληλα η λαβή του είναι ψηλή με αποτέλεσμα στο facelathering να είναι μοναδική η αίσθηση που σου δίνει. Δεν το έχω νιώσει με άλλο πινέλο αυτό. Πραγματικά αν έπρεπε να είχα ένα πινέλο αυτό θα είχα, κάνει για όλα, σκληρά-μαλακά σαπούνια για τα πάντα. Η ξυλινη λαβή χαραγμένη το Semogue Owners Club δείχνει ότι σέβεται τον πελάτη που τα σκάει και σου δίνει το κάτι παραπάνω ως αισθητικό αποτέλεσμα. Προχώρα για αρχή με το 2band και μελλοντικά αγοράζεις και ένα Simpsons.

Για τα υπόλοιπα Simpsons ας γράψουν και τα υπόλοιπα μέλη που έχουν εμπειρία για να συγκρίνεις. Αν κάνεις όμως facelathering, το SOC2band είναι μονόδρομος για μένα.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

aris22 έγραψε:Νίκο απο Simpsons έχω το Polo 8 και το Duke 3 σε best αμφότερα . Κορυφαία κατασκευή ,πολύ μαλακός τρίχες και αρκετά πυκνός θύσανος με πολύ καλό backbone . Απλά δεν εχω κάτι σε Shavemac για να συγκρίνω πυκνότητες θυσάνου. Αλλά αυτά τα 2 πάνε απο 100 ευρώ και πάνω . Εκείνο που είναι κοντά στα χρήματα που θέλεις να δώσεις είναι το Commodore x3 (τα χ2 και χ1 είναι ακόμη φθηνότερα) το οποίο ηθελα να αγοράσω παλαιότερα , αλλά κατέληξα στα προαναφερθέντα. Ο Χάρης σε συζήτηση που είχαμε μου είπε οτι έχοντας το Commodore 3 και το Chubby 2 πάλι σε best , προτιμά το Commodore . Αν θέλεις βέβαια περισσότερες πληροφορίες καλύτερα να ρωτήσεις τον ίδιο. Απο την άλλη βέβαια υπάρχει και ο Κωνσταντίνος ο οποίος έχει πολύ μεγαλύτερη γκάμα σε Simpsons απο οτι εμείς και σίγουρα θα μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.
Δεν έχω την εμπειρία του Άρη, πολλώ δε μάλλον του Κωνσταντίνου, αλλά ως προς τα δύο Simpsons που έχω (Chubby 2 και Commodore 3) όπως τα λέει ο Άρης είναι. Το "ταπεινό" Commodore Χ3 είναι περισσότερο all around πινέλο. Θεωρητικά είναι περισσότερο για bowl, πρακτικά κάνει τα πάντα. Το Chubby είναι ιδιαίτερο, μία κατηγορία από μόνο του και σίγουρα δεν είναι για καθημερινή χρήση. Η τρίχα του είναι τόσο πυκνή που θέλει πάνω από 2 ημέρες για να στεγνώσει τελείως!
Φυσικά και τα δύο έχουν πολύ καλό backbone για να φορτώσουν εύκολα ακόμα και το πιο απαιτητικό σαπούνι.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Φίλε Χάρη την ίδια εμπειρία έχουμε , όπως και τον ίδιο αριθμό πινέλων Simpsons :megagrin Το σίγουρο είναι οτι τα εν λόγω πινέλα αποτελούν μια κατηγορία απο μόνα τους, και η αγορά έστω και ενος απο τα εισαγωγικά μοντέλα τους αποδεικνύει του λόγου το αληθές.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
nikos.a

Noμίζω ότι η καλύτερη επιλογή θα ήταν το SOC 2Band... Είναι ο μοναδικός ασβός που έχω και είμαι 100% ικανοποιημένος. Νομίζω ότι πέρα από απόδοση κερδίζει και σε διαστάσεις. Έχοντας δει τα Simpsons στον Γιώργο, όσο ωραία και να είναι, μικρά κοσμήματα, δεν μου αρέσουν οι διαστάσεις, ειδικά των λαβών. Ίσως να είναι που έχω μάθει αλλιώς από τα Semogue που έχω, αλλά έτσι είναι.
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Βραχεία κεφαλή υπέρ του Semogue.
SOC 2-band: 2
Commodore X3:1

Από ό,τι είδα είναι παραπλήσια σε διαστάσεις: 24 knot, 50-51 loft, λιγο ψηλότερο το SOC και με αισθητά μεγαλυτερη λαβή επίσης (+7 χιλιοστά)
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Νικο εγω ασβο της Semogue δεν εχω, εχω ωστοσο ενα Simpsons Colonel X2L και μπορω να πω οτι χαλαρα ειναι το αγαπημενο μου πινελο! Ωραιο backbone, μαλακα tips (οχι βεβαια οσο ενα silvertip) και τρομερη λαβη. Οποιο Simpsons και αν επιλεξεις δε νομιζω να απογοητευτεις!
Το Ιασονας με Ο
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Νίκο με rooney και shavemac στη κατοχή σου δε ξέρω μήπως αδικήσουμε τα πινέλα που θες.
Στη κατηγορία τιμών που ψάχνεις έριξες μιά ματιά στα new forest ή έχεις κατασταλάξει στα παραπάνω ?

Edit- Τώρα κατάλαβα πως είσαι μεταξύ semogue - simpsons. Άκυρο για τα n.f. λοιπόν.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”