Τι χρησιμοποιείτε πιό πολύ; Πινέλο ασβού, χοίρου ή άλλο;

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δίχως δεύτερη σκέψη θα έλεγα το χειροποίητο finest badger που μου έκανε δώρο ο "μυστικός Αγιος Βασίλης ".

Αυτό* το "πινελάκι" σεταρισμένο σε 22mm knot και 55mm loft ήταν ο πρώτος μου ασβός.

Απο τη στιγμή που αφέθηκα στα χάδια του και μετά, κάθε φορά που γυρνούσα στα γουρούνια το έκανα με βαριά καρδιά.

Μετά ακολούθησε το Shavemac 177 το οποίο είναι silvertip badger στα 23mm knot και 54mm loft

και πρώτα ο Θεός να είμαστε καλά το επόμενο θα είναι ένα custom made Shavemac silvertip με 24mm knot και 48mm loft. <3


* Προσοχή! Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες παλιότερα και είναι αρκετά μεγάλες.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Περίπου μοιρασμένα, 12 Ασβού και 13 χοίρου συν το επετειακό.
Τελευταία πάντως δουλεύω περισσότερο χοίρους γιατί ειδικά με τα σαπούνια τους θεωρώ πιο δυνατούς.
Τα άλογα είναι σε γραμμή προτεραιότητας.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Χοίρο για όλα, σαπούνια και κρέμες. Ειδικά πινέλα Ωμέγα τα οποία με βολεύουν και σαν τρίχα και σαν ραχοκοκκαλιά. Επίσης Semogue (λιγότερο τελευταία). Σε ασβούς έχω ένα Semogue SOC 2 Band και ένα Simpsons σε best αλλά τα βρίσκω πολύ "μαλακά" στο πρόσωπο. Προς το παρόν τουλάχιστον, κάθε φορά το χέρι πάει στους χοίρους.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Δεν ξέρω. Θα έλεγα χοίρος χωρίς να έχω την εμπειρία. Λόγο τιμής θα έλεγα.... Επίσης μου αρέσει η ιδέα να "στρώνω" το πινέλο. :P

Μπορεί να αλλάξω γνώμη άμα πάρω ένα καλό ασβό αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουνε τα χρήματα για κάτι τέτοιο.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Στην αρχή είχα επιλέξει ασβό σαν καλύτερο. Με είχε προσελκύσει και η εμφάνιση της τριχας, κάπως πιο "πιασάρικη" επίσης. Όταν όμως αγόρασα τον πρώτο μου χοίρο, ένα Omega 48 δεν το άλλαξα ποτέ ξανά. Στάθηκε πολύ ικανό στα σαπούνια αφού πάντα με τράβαγαν περισσότερο.
Δεν έχω ξυριστεί με άλλο πινέλο εδώ και οχτώ χρόνια.
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Επί χρόνια χρησιμοποιούσα ασβούς, πολυτελείας (Limited Edition special silvertip Rooney & EJ).
Τον τελευταίο χρόνο έχω πέσει με τα μούτρα στους χοίρους!

Το καλό πινέλο χοίρου (Semogue SOC, 2000, 1305, Omega 20102, 48) είναι ασυναγώνιστο στα σαπούνια, και όπως ανακαλύπτω ΚΑΙ στις κρέμες με facelathering.
Οταν αποφασίσω facelathering, τo χέρι πάει αυτομάτως σε πινέλα χοίρου.

Τα μόνα που συναγωνίζονται τους κορυφαίους χοίρους, σαν πολυεργαλεία και στο facelathering, είναι τα βραχύσωμα 2-band και μικτά boar-badger. Π.χ. Semogue LE 2013 Barbear Classico "Mistura" και "Texugo".
Επίσης τα τεράστια υπερπυκνά Shavemac (π.χ. knot 28mm!) και κανένα κοντό silvertip 18-19mm knot.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
Stam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 23:24
10
Τοποθεσία: Νέα Υόρκη
Has thanked: 314 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 33

Σίγουρα δεν έχω την εμπειρία των περισσότερων εδώ μέσα, όντας όμως κάτοχος δύο πινέλων ασβού και ενός χοίρου, η ψήφος μου θα πάει στους ασβούς.
Όχι επειδή είναι απαλότερα (το οποίο για εμένα είναι στα συν), αλλά κυρίως γιατί δεν μπορώ να αντιληφθώ πού εντοπίζεται αυτή η τρομερή διαφορά αφρισμού στα σκληρά σαπούνια. Δεν νομίζω κάποιος από τους έμπειρους χρήστες να συναντά κάποιο πρόβλημα να αφρίσει π.χ. το MWF με ένα silvertip.
Αν έχετε την καλή διάθεση εξηγήστε μου, γιατί ο χοίρος μου είναι το περίφημο Semogue SOC και δεν είναι η αγαπημένη μου επιλογή, παρόλο που οι ασβοί μου είναι ταπεινοί (EJ Best & FS Silvertip).
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

@stam
To SOC προφανώς δεν το έχεις "βρει" ακόμη στο χέρι σου. Θα το βρεις.
Έτσι κι αλλιώς, τα γούστα αλλάζουν, είναι το μόνο βέβαιο.
Πάντως οι ασβοι σου είναι αξιοπρεπεστατοι. Το best EJ είναι κλασικό value for money, (το είχα κάποτε) και για τα silvertip FS λένε πολλά
καλά λόγια.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Ας κάνω και εγώ μια αναθεώρηση (update το λένε στο χωριό μου :D ) επί του θέματος. Τον τελευταίο καιρό έχω κάνει μια μεταστροφή προς τους ασβούς, τους οποίους και έχω αρχίσει να προτιμώ. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν χαίρομαι και τους χοίρους.

Για άλλη μια φορά βλέπω στον εαυτό μου ότι τα γούστα αλλάζουν με το πέρασμα των χρόνων. Λογικό θα μου πεις, άλλες εμπειρίες, άλλες συνθήκες, τελείως άλλη κρίση...
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εγω παλι τι να πω.με τους ασβους δεν τα βρηκα ποτε.ανεκαθεν ειχα μια αδυναμια στο χοιρινο. XD
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”