Semogue 620 (και μια σύγκριση με το 610)

Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Πριν λίγες μέρες απέκτησα το εν λόγω πινέλο το οποίο είχα βάλει στο μάτι διαβάζοντας συγκρίσεις μεταξύ αυτού και του 610 (τελικά τα πήρα και τα δύο και ησύχασα...)

Μου αρέσει πολύ. Το ύψος του θύσανου είναι πολύ καλό και η λαβή πολύ όμορφη -αν και θα την ήθελα λίγο μεγαλύτερη σε μήκος. Υποψιάζομαι ότι πρέπει να είναι πολύ καλό για face lathering (που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη), ενώ δουλεύει καλά και με σαπούνια και με κρέμες. Έχει ικανοποιητικό backbone (ποιά είναι η λέξη στα Ελληνικά;) και για να αρχίσει να μαλακώνει, χρειάστηκε τρεις φορές "επιδρομή" στο σαπούνι.

Σε σύγκριση με το 610:
-Τα συνολικά μεγέθη (ολικό μήκος, ύψος θυσάνου και λαβής) είναι ίδια
-Η λαβή στο κάτω μέρος είναι λίγο διαφορετική αν και δεν το καταλαβαίνει κανείς ιδιαίτερα αυτό στο χέρι
-Έχει περισσότερο backbone από το 610 και "ανοίγει" λιγότερο στο πρόσωπο
-Χρειάζεται περισσότερη χρήση για να μαλακώσει, ενώ το 610 μαλάκωσε από την πρώτη κιόλας φορά
-Η τρίχα του είναι λίγο πιο σκληρή από του 610, καλύτερη για "μασάζ" στο πρόσωπο
-Κρατάνε και τα δύο αρκετό νερό, περισσότερο από τα αντίστοιχα Omega (χοίρου) και μουλιάζουν πολύ γρήγορα
-Και το 620 και το 610 στεγνώνουν λίγο γρηγορότερα από τα Omega
Συμπερασματικά, θα τα κρατήσω και τα δύο και θα τα βάλω στο rotation αφού μου αρέσουν πολύ, το καθένα με το δικό του τρόπο. Θα χρησιμοποιήσω το 610 κυρίως σε κρέμες και το 620 κυρίως σε σαπούνια.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

YMMV έγραψε:Έχει ικανοποιητικό backbone (ποιά είναι η λέξη στα Ελληνικά;)
Η ραχοκοκαλιά, η σπονδυλική στήλη....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Να πω κι εγω μερικα πραγματα μιας και το εχω.

Αρχικα θεωρω οτι αξιζει τα λεφτα του και απο θεμα κατασκευης και ποιότητας λαβης αλλα και θυσανου. Ουδεμια σχεση εχει με τα omega που εχω, και αν ξαναπαρω χοιρο σιγουρα θα ειναι semogue με τους κοντους θυσανους.

Αρχικα το επλυνα με υγρο πιατων, το φορτωσα κρεμα το αφησα ενα βραδυ ετσι. Ακολουθωντας τη μεθοδο mantic που ειχε κανει σε ενα 1800 με αριστα αποτελεσματα,την επομενη το ξεβγαλα καλα και το αφησα μεσα σε ενα ποτηρι με κρυο νερο για 2 σερι μερες με τη λαβη εκτος νερου και το νερο να φτανει λιγο πριν την αρχη της λαβης. Επειτα το ετριψα σε μια καθαρη πετσέτα για καμποση ωρα και αφου το αφησα να στεγνώσει το ξαναβαλα παλι σε κρυο νερο για μια ακομη μερα. Μετα το ξανασκουπισα.

Το αποτελεσμα: Μαγικο. Ο θυσανος ανοιξε αλλα οχι υπερβολικα, οι τριχες μαλακωσαν παρα πολυ, εκαναν διχαλα στις ακρες. Πλεον ο θυσανος φαινεται πιο πυκνος. Απο μυρωδια? Τιποτα απολυτως. Το δε backbone που εχει τρομερο. Ελειπε ενα τετοιο πινελο απο τη συλλογη μου. Στην ολη διαδικασια χαθηκε ΜΙΑ κυριολεκτικά τριχα,δειγμα της καλης ποιοτητας του ενω στα omega οι τριχες επεφταν δυο δυο την ωρα του φορτωματος.

Semogue πανψηφει για μενα λοιπον,μπορει να εχω χαμηλά στάνταρ βεβαια γιατι δεν εχω πιασει chubby,epsilon,maseto,plisson,κλπ κτηνη του ξυρίσματος,εννοειται ymmv, αλλα εμεινα απολυτα ευχαριστημενος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

[mention]Randyman[/mention] φορτώνει άνετα για τρία περάσματα το semogue ?
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ω ναι Ακη. Κι είναι κι άστρωτο ακόμη... Κι αν κάνεις Marco method πνίγηκες στον αφρό.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

καλημερα.μετα σπο τα ακρως θετικα σχολια στο φορουμ για το 620 και ως φανατικος face lathering εκανα κ εγω την αγορα.μολις εκανα το πρωτο ξυρισμα.το πινελο δεν παιζεται!εχω αλλαξει 6-7 πινελα στη ζωη μου και θεωρω οτι αυτο ειναι οτι καλυτερο εχω παρει.τα προηγουμενα ηταν κυριως omega, hjm,kent.ενταξει δεν εχω παει σε πολυ ακριβα στυλ simpson κτλ,αλλα πιστευω οτι με 17 ευρω δεν υπαρχει ανωτερο για face lathering.οσοι ξυριζονται ετσι πρεπει να το δοκιμασουν!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

randyman θα σε γελασω γιατι ισως ηταν κ το πρωτο που ειχα αγορασει οτα ξεκινησα το π.ξ. δωδεκα χρονια πισω.σκεψου το ειχα βρει στο σουπερ-μαρκετ τοτε.παντως το ειχα κρατησει καμια πενταρια χρονια.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
Kimbar23
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 25 Ιουν 2020, 09:32
3
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 763 times
Been thanked: 654 times
Ηλικία: 32

Καλησπερα σε ολους,

Επαναφερω το topic μιας και απεκτησα το 620 πριν κανενα 2 μηνο. Καθαρισμα και σπασιμο για 2 μερες σε ποτηρι με κρυο νερο και τριψιμο σε πετσετα. Με αυτο ξεκινησα face lathering οποτε δεν εχω μετρο συγκρισεις. Αψογο σε ολα εκτος απο ενα θεμα. Δεν κραταει τον αφρο. Στο δεύτερο χερι πρέπει να ξαναφορτωσω. Η ερωτηση προς τα παλιοτερα μελη ειναι αν εχει να κανει με το συγκεκριμενο πινελο η δεν εχει στωσει ακομα καλα. Σε αντίστοιχο φορτωμα ενα συνθετικο της nom κραταει ανετα 3 περασματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Σωτήρης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Με θύσανο 22mm και 50αρι loft (αν δεν κάνω λάθος) το βρίσκω λογικό και νομίζω αυτός είναι ο λόγος που δεν κρατάει αφρό.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Μπα, το πινέλο φταίει. Έχω ένα Semogue 610 (ουσιαστικά ίδιο με το 620) που είχε την ίδια συμπεριφορά (άντε να έβγαζε 2ο πέρασμα με το ζόρι, παραπάνω όμως όχι). Δοκίμασα καμιά 25αριά ξυρίσματα χωρίς ιδιαίτερη αλλαγή. Συμφωνώ ότι είναι φανταστικά πινέλα για face lathering αλλά λόγω μικρού θυσάνου (εικάζω) δεν κρατάνε αρκετό αφρό. Όσο βολική λαβή κι αν είχε στο τέλος αυτή η συμπεριφορά με τον αφρό μ' εκνεύρισε και σταμάτησα να το χρησιμοποιώ.

Φυσικά πάντα υπάρχει η επιλογή να ξαναφορτώνεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”