Συνθετικά Πινέλα

Απάντηση
NavalArchitect

Επικοινώνησα σήμερα με την εταιρία που φτιάχνει τα Zenith, στην Ιταλία.

Ενδιαφέρομαι για το 506 IF Dark Synth ή για το 506 BP Dark Synth, τα οποία είναι εδώ τα πρώτα από αριστερά σε κάθε φωτό:

Εικόνα

Εικόνα

Μου έδωσαν quote €35 (πινέλο, είτε το ένα είτε το άλλο) + €15 (μεταφορικά).
Τα μεταφορικά είναι με DHL που από Ιταλία σημαίνει 48 ώρες αν θυμάμαι καλά.

Η Simona που είναι Φλωρεντία στέλνει με DHL αλλά αυτή χρεώνει €10... Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί η οικογένεια που έχει την εταιρία Pennellificio Pandolfo (που φτιάχνουν τα Zenith) χρεώνει €15 μεταφορικά.

Έχει και το YourShaving αυτό εδώ στα €31 (+ p&p):

Εικόνα

Τέλος πάντων, το πρώτο πράγμα που κοιτά κανείς είναι η απόδοση. Τα βλέπω τα πινέλα σ'αυτόν τον Ιταλό και το ψάχνω, αν και ειδικά στα συνθετικά τους δεν υπάρχει μεγάλη εμπειρία. Δεν είχα ακούσει καλά λόγια (για την απόδοση των πρώτων συνθετικών της Zenith) αλλά αν αυτή εδώ είναι νέας γενιάς τρίχα τότε ίσως να μην είναι άσχημα.

Είδωμεν.
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Τα συνθετικά θέλουν και αυτά μούλιασμα πριν τη χρήση;
Σκέφτομαι σοβαρά τελευταία να αγοράσω ένα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Όχι δεν χρειάζονται
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Έχω βάλει στο μάτι το Omega 196818, έχουμε κάποιο σχετικό νήμα να διαβάσω αξιολογήσεις; Ή αν το έχει κάποιος να δώσει πληροφορίες

Προστέθηκε μετά από 23 ώρες 25 λεπτά 29 δευτερόλεπτα:
Ουδείς;;
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τυχερε! Θα σαι ο πρωτος και φυσικα αν το παρεις και το δοκιμασεις περιμενουμε τις εντυπωσεις σου!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

[mention]ntasaef4[/mention] Τάσο το Σάββατο το είδα στο μαγαζί (kosmosman) και μου άρεσε πάρα πολύ, μαζί με το νέο barber pole (με την ψηλή λαβή) είναι 2 κουκλιά....
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Αα δεν ήξερα οτι είναι καινούρια πινελάκια... πάντως ότι είναι πανέμορφα είναι!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Η λαβή συνεχίζει να είναι πλαστικό... είναι πολύ κρίμα για την omega που τα πινέλα της είναι αγαπητά από τόσο κόσμο (ειδικά στα γουρουνοπίνελα για μένα δεν υπάρχουν καλύτερα ) να συνεχίζει με τις πλαστικές λαβές .... :confusion-shrug:
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Άκη ζαχαρωνοντας διάφορα Ω κατά καιρούς έχω κάνει ακριβώς την ίδια σκέψη. Πολύ πλαστικό.
Μήπως έχει να κάνει με την τιμή; να κρατηθεί όσο πιο χαμηλά γίνεται για το μεγάλο κοινό;
Μήπως κάπως έτσι έχτισε η εταιρεία το μύθο της; Προσφέροντας ποιοτικά πινέλα σε ανθρώπινες τιμές;
Διότι ξέρει να βάλει και deer horn ( βλέπε το έπιπλο - πινέλο του Τάσου) αλλά ζητάει και 150€ αν δε κάνω λάθος.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Νομίζω ότι ανάμεσα στα πινέλα τον 5:ευρώ και τον 150 όπως λες , τη στιγμή που υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός και ειδικά στο εξωτερικό έχει γίνει μόδα το Π.Ξ θα μπορούσε να βγάλει και κάποια πινέλα στα 20 - 30 ευρώ με λαβές ρητίνης . Εμένα με ενοχλεί σήμερα να κοιτάω ένα ωμέγα και να πιάνω αυτή τη φτηνιάρα λαβή που σε μερικά φαίνεται μέχρι και η ένωση από το καλούπι. Και απότι είδα το παραπάνω πινέλο είναι στα 20 ευρώ . Σε αυτά τα λεφτά γιατί να μη κοιτάξει κάποιος τα Ap shave που έχουν και λαβή ρητίνης και οι συνθετικοί τους θύσανοι τουλάχιστον από τα μέχρι σήμερα συνθετικά της ωμέγα είναι έτη μπροστά ? Δεν ξέρω τα σχέδια της εταιρίας αλλά πιστεύω ότι κάποια στιγμή χρειάζονται ένα ρετουσάρισμα στα υλικά λαβής και στους συνθετικούς θυσάνους.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”