Συνθετικά Πινέλα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

NYC1920 έγραψε: 20 Ιαν 2020, 20:03 Η ποιότητα του αφρού εξαρτάται κυρίως από τα συστατικά, τις αναλογίες και τη μέθοδο σαπωνοποίησης ,αν δεν κάνω λάθος .
Το καλό πινέλο δεν θα φτιάξει ποτέ καλό αφρό ,αν είναι εξ 'αρχής κακή η συνταγή του σαπουνιού ή της κρέμας .
Είτε είναι ασβός ,είτε γουρουνάκι ,είτε συνθετικό ...
Στεφανε αυτο δεν εχει σχεση με αυτο που εγραψα. Στο ιδιο σαπουνι - οποιο ειναι αυτο - το συνθετικο και του ασβου θα φτιαξουν τον ιδιο ακριβως ποιοτικο αφρο, με την διαφορα οτι το συνθετικο θα τον φτιαξει πιο γρηγορα. Ελπιζω να εγινα κατανοητος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Ηρακλή ,πλήρως κατανοητός ήσουν από την αρχή .
Εγώ μάλλον δε το έθεσα σωστά .

Με καλής ποιότητας σαπούνι ,το αποτέλεσμα θα είναι ποιοτικός αφρός .
Είτε δημιουργήθηκε με γουρουνάκι ,είτε με ασβό ,είτε με συνθετικό ,
είτε με σφουγγάρι ή και με τα δάχτυλα ακόμη .
Ο αφρός είναι " μείγμα " σαπουνιού ,αέρα και νερού .
Τα μέσα που χρησιμοποιήθηκαν για την "ανάμειξη" ,έχουν ελάχιστο έως μηδαμινό
αντίκτυπο στην τελική ποιότητα του "μείγματος" .
Εκείνο που διαφέρει σε κάθε περίπτωση είναι ο χρόνος αλλά και ο κόπος που απαιτήθηκε .
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Σύμφωνα με τις παρούσες τεχνολογικές εξελίξεις ,θεωρώ πως σύντομα-ενδέχεται και εντός του 2020 -
θα εμφανιστούν και οι πρώτοι θύσανοι / τα πρώτα πινέλα ,που θα φέρουν τις νέες συνθετικές ίνες πέμπτης γενιάς .
ΟΙ νέες συνθετικές ίνες 5ης γενιάς πιθανόν θα έχουν όλα τα χαρακτηριστικά των ινών της 4ης γενιάς *
συν την τεχνολογία " Micro Crystal Fiber " ( MCF ) ή την τεχνολογία " Embossed Fiber " ( EMF ) .

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

* G1 : Nylon material
G2 : PBT material
G3 : PBT + tapered tips
G4 : PBT + tapered tips + wavy main section

G5 : PBT + tapered tips + wavy main section + special nano-coating or surface treatment
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

NYC1920 έγραψε: 20 Ιαν 2020, 20:03
Ναι ,για τη ταχύτητα ( το "χτίσιμο " ) ειδικότερα ,εννοούσα πως τα συνθετικά στερούνται ανταγωνισμού ,Ηρακλή .
Και με μικρότερη ποσότητα σαπουνιού / κρέμας .

Αλλά,οι επόμενες γενεές συνθετικών πινέλων ξυρίσματος θεωρώ πως θα " ρίξουν άπαντα τα κάστρα " .

Ακόμη και αυτό της αίσθησης των κορυφαίων ασβών.
οσο κι αν καιγεται η καρδια μου, εχω αρχισει πλεον να το βλεπω σαν τη νεα πραγματικοτητα

για την ωρα το αποτελεσμα του ασβου ειναι καλύτερο, εφοσον ομως συγχρονιστουν τα αστρα

με τα συνθετικα, βρεξει χιονισει, θα παρεις ενα πολυ καλό αποτέλεσμα σε επίπεδο σαπουνιού

δεν εχουν βεβαια την αίσθηση του ασβου, αλλα ειναι σιγουρο οτι οι εξελίξεις καποια στιγμή θα μας προλάβουν

εχει ομως μεγαλη μαγεια το καστρο του ασβου

ειναι κριμα να πεσει...
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Ειπαμε: τα συνθετικα ειναι "εθιστικα" ! Δεν εχουν "ελλατωματα" και ειναι super fast ..

Έλα μου ομως, που ο ασβος αλλα και η καλη γουρουνιτσα, ειναι πιο "ζεστά" εργαλεια..

"Απο δω η γυναικα μου και απο κει το αισθημα μου" που λεει και το λαικο ασμα :D
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Άλλο πράμα η φυσική τρίχα...
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

tasos72 έγραψε: 02 Φεβ 2020, 18:37 "Απο δω η γυναικα μου και απο κει το αισθημα μου" που λεει και το λαικο ασμα :D
αυτο ακριβως βρε Τασο!

πρεπει βεβαια να ειναι ακριβός κι ο ασβός

εδω είναι η μεγαλη διαφορά με τα συνθετικά
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Διαθέτοντας πλέον εμπειρίες (μικρές ή μεγάλες) από τα πιο κοινά είδη τρίχας ( συνθετικές ίνες -τρίχες ασβού ,χοίρου και αλόγου ) ,έχω συνειδητοποιήσει τα παρακάτω :

Το πρώτο είναι πως η άμεση σύγκριση διαφορετικών τύπων είναι μάλλον άστοχη και δεν εξασφαλίζει σωστά συμπεράσματα.
Κάθε κατηγορία των πινέλων ξυρίσματος έχει να προσφέρει εξαιρετικά " εργαλεία αφρισμού " .
Ο κάθε τύπος "τρίχας " έχει τα πλεονεκτήματα ,αλλά και τα μειονεκτήματά του .Αλλά όλα δεν παύουν να είναι
εργαλεία με συγκεκριμένο σκοπό ,τον οποίο μάλιστα τον επιτυγχάνουν άνετα στις περισσότερες των περιπτώσεων .

Η οποιαδήποτε σύγκριση έχει νόημα μόνο όταν διεξάγεται μεταξύ πινέλων της ίδιας κατηγορίας.
Ασβός με ασβό και όχι ασβός με συνθετικό .
Είναι διαφορετικά "εργαλεία".
Ναι μεν προορίζονται για τον ίδιο σκοπό ,αλλά ο τρόπος χρήσης καθώς και πλείστες άλλες παράμετροι ,
πολλές φορές διαφέρουν κατά πολύ .

Δεύτερον ,σημασία έχει το εκάστοτε εργαλείο να ικανοποιεί τις όποιες ανάγκες του χρήστη του
και να είναι προσαρμοσμένο στις τεχνικές του .Ή και το αντίστροφο:ο χρήστης να έχει προσαρμόσει
κατάλληλα τις τεχνικές και πρακτικές του ,σύμφωνα με τις ιδιότητες αλλά και όποιους περιορισμούς των εργαλείων που χρησιμοποιεί,
δίχως όμως αυτό να αποτελεί ιδιότυπη μορφή "ψυχαναγκασμού ",αλλά αντιθέτως να γίνεται ευχάριστα .

Ό,τι ευχαριστεί τον καθένα ,με λίγα λόγια.

Να προσθέσω τέλος το εξής :
" Το 'να πινέλο τρίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο ... "

Η εξέλιξη και η πρόοδος που σημειώνεται στα συνθετικά πινέλα ,
θα προσελκύσει μερίδα του αγοραστικού κοινού ,που σε άλλη περίπτωση
θα τροφοδοτούσαν οικονομικά τη βιομηχανία των πινέλων με φυσική τρίχα και δη του ασβού .
Ενδέχεται να διακατέχομαι από πλήρη άγνοια των κανόνων του σύγχρονου παγκόσμιου εμπορίου ,αλλά
αν μειωθεί η ζήτηση σε πινέλα ασβού,άμεσο επακόλουθο θα είναι η μείωση των τιμών τους .
Έτσι δεν είναι ;

Η αύξηση της δημοτικότητας ,αγοράς και χρήσης συνθετικών πινέλων ,
ίσως μπορέσει να "εκλογικεύσει" την τιμολόγηση των πινέλων με τρίχα ασβού .

Διότι επί του παρόντος ,ο παρακάτω υπολογισμός δεν απέχει καθόλου από τη πραγματικότητα.
Trust me on that . ;)

$5 κόστος πρώτης ύλης λαβής ( ακρυλική ρητίνη )
+
$5 κόστος πρώτης ύλης θυσάνου ( ~ 50 γραμ. τρίχας ασβού τύπου "μαντζουρίνος του αψηλού βουνού " )
+
120-180 λεπτά χρόνου εργασίας ( βρετανού,αμερικάνου ,γερμανού ,καναδού ,κτλ μάστορα )
+
κάτι σεντς για κόλλα
=
Πινέλο αρτιζάνικο,λιανικής τιμής $200 -$300 !
:violin:
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

Γι' αυτό πέρνεις από τον Kινέζο κύριο Γιάκι, και άσε τον Αμερικάνο να τα πουλάει για νοίκι ενός μήνα ;)
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

@NYC1920

αλλού είναι το θέμα Στέφανε

όχι στο να συγκρίνεις ασβό με συνθετικό (κι εχεις απολυτο δικιο σ αυτό)

ειναι να νοιωσει τι εχει να σου πει ως χομπιστα το ενα και το αλλο

το έχω ξαναγράψει και θα το ξαναγραψω

ηρθα στο ΠΞ μεσω αλλου κόσμου... αυτού του καπνίσματος πίπας... και εκει, σε οσους ασχολούνται σοβαρα, υπάρχει οπως και σε εμας, σεβασμός στα εργαλεία (τις πιπες δλδ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ λατρεία στην παράδοση... εκτιμαται το παλιό, το κλασσικό, το χειροποίητο, το ονομα που έχει φτιαχτεί με αίμα και ιδρώτα με την παροδο των χρόνων κτλ κτλ... καταλαβατε τι το εννοω φαντάζομαι

η ιστορια με τα συνθετικα, χτυπάει αυτην ακριβώς τη λογικη... πάρε κόσμε, διαλιέχτε, οτι πάρεις 5 λιεμε!

τα εργαλεία του χομπίστα πρέπει να διακατέχονται (στην πλειοψηφία τους) από συγκεκριμενη λογική, να ακουμπάνε ευγενικά στο παρελθόν και βεβαιως να είναι τοσο καλά που να μπορούν να περάσουν από εμας στην επόμενη γενιά

θα αφησω δλδ στο γιο μου για να με θυμαται, καποια στιγμη μακρια να ειναι, ενα ρολόι, δεκα πίπες, κάποιες καλές DE, και το Yaqi?

ε οχι βρε καλά μου παιδιά

κι αν είχα δυο Simpsons, ενα με φυσικη τριχα κι ενα με συνθετική, ποιο θα του αφηνα λετε? αυτό που είναι και θα είναι για πάντα το ίδιο ή αυτό που σε τρια χρόνια θα έχει ξεπεραστει?

για να καταληξω: αντιμετωπίζω το πινελο με συνθετικη τριχα ως ενα αναγκαιο κακο, που μου λύνει τα χέρια καποια πρωινα που δεν εχω χρονο... και στα σαββατοκυριακάτικα ξυρίσματα μου ή οποτε τελος παντων εχω χρόνο και θελω να γουσταρω, προφανως και επιδιωκω να χρησιμοποιω αποκλειστικα ασβο

οτι τελος παντων γραφω, αντικατοπτρίζει με αλλα λογια αυτό που σοβαρά αστεία είπε ο Τασος: δλδ περί της σύγκρισης ενός φλερτ και της αγαπης

Added in 32 minutes 36 seconds:
@NYC1920

ενα απο τα input σου ειναι τελειως λαθος Στεφανε

το κοστος ενος καλου ασβου, αν αγοράσεις ΠΟΛΛΑ κομματια, είναι στα 35$

σε αυτό το πόσο, θα πρέπει να προστεθούν οτι πληρωνεις στο τελωνειο, δλδ: ΦΠΑ 24%, δασμοί 3,5% φυλακτρα/εξοδα μεταφορικης 30 ευρω και αλλα 15 ευρω για τον εκτελωνιστη (εναλλακτικα πας εσυ και δινεις 16 ευρω στον προαστιακό, αρα δεν πας)

το κοστος δλδ του θυσανου και μονο ειναι 45$ συν το αποτελεσμα της διαιρεσης (30+15)/του αριθμου των θυσανων που εχεις αγορασει. Αν εχεις παρει 50, τοτε, το κοστος του ενος καλου 24αρη silvertip ειναι 46,5$

οποιος μπορει να βρει καλης ποιοτητας ασβο κατω απο τα 45$ τελικη τιμη, ας ερθει να μου τους δειξει

αρα προσθεσε 45$ στο λογαριασμό σου για το θυσανο και προσθεσε και 10$ για τα εξοδα (δεν ειναι η ρητινη το μονο κοστος)... παμε στα 55$ λοιπον... και βαλε και τρεις ωρες δουλεια (που δεν ειναι τρεις, αλλα λεμε...) επί 8$ που ειναι το ΚΟΣΤΟΣ του χρονου, ΟΧΙ το κερδος... κι εφτασες αμεσως αμεσως στα 80$...

στο σημειο των 80$ ρωτας τον εαυτο σου: Ανδρεα, τι θες? να χασεις τρεις ωρες απο τη ζωη σου για να στησεις ενα πινελο και πιθανώς να πρεπει να πληρώσεις κηπουρούς, μαραγκους, υδραυλικους, για οτι δουλεια δεν θα προφτασεις να κανεις επειδη την ωρα που θα την εκανες εσυ, πρεπει να φτιαξεις το πινελο? ή θα το φτάξεις ξεροντας οτι κοστιζει 80$, προσδοκώντας να βγαλεις καποιο κερδος?

η διαφορα της τελικης τιμης και του 80 ειναι η υπεραξια σου, το πραγματικό σου κερδος... και δεν θα πας σε καμια περιπτωση να χρεωσεις 200-300... θα το πουλουσες ομως 100?

και για να διαλύσω λιγο το μύθο των Marfin που πωλούνται 350$ και για να δειτε το ποσο σαπια δουλευει η αγορά:

ο Finardi πουλαει τα πινελα του κυρίως μεσω αμερικανικων site, οχι απ' ευθειας

τα μαγαζια αυτα πουλανε με κερδος 100%... αρα αν ο Ιταλός παρει 175$ στο χερι, ειναι σουπερ τυχερος

το ιδιο συμβαινει και με τις πιπες, η αγορά δουλευει πανομοιοτυπα... παει ο ερμος ο κατασκευαστης που του χει βγει ο τακος για να φτιαξει μια πιπα να την δωσει να πουληθει και ξερει οτι η τελικη τιμη της θα ειναι η διπλασια απο αυτη που θα ζητησει αυτος ως αμοιβη από τον εμπορα...

αν ψαχνουμε να βρουμε καποιον ενοχο λοιπον, απλά κοιταμε προς τον ενδιαμεσο

αν παραδοξως δεν υπαρχει και η τιμη ειναι οντως 200-300$, απλα δεν ασχολουμαστε

σε καθε περιπτωση παντως, ο ασβος ΚΟΣΤΙΖΕΙ
per ardua ad astra
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”